Суеверни ли сте?

  • 2 922
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 129
Не знам дали е имало такава тема,ако е така моля да ме извините.Чудя се до колко суеверието се е запазило в днешно време?Кои са най-глупавите суеверия, които сте чували?Спазвате ли някакви суеверия и  ако да-кои?И така... smile3503

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Не съм.
Най-тъпото, което знам : понеделнишики не се дават пари; черна котка не трябва да ти минава път; ако счупиш огледало ще си нещастен в любовта толкова години, колкото са парчетата; ако отключиш църква ще ти потръгне; ако ти трепка окото, значи нещо ще стане, добро или лошо, в зависимост от това дали трепка ляво или дясно; ако си кръстосате ръцете, докато вдигате наздравица, някой ще се жени; ако някой те стресне си плюй в пазвата или си дръпни ухото, като същевременно издаваш с уста църкащ звук/както се привиква непознато куче/; чукам на дърво; ако кажеш на дете, че е хубаво може да го урочасаш; на масата на Коледа трябва да има нечетен брой ястия.....Ако се сетя още ще ги напиша....

Последна редакция: пн, 21 фев 2011, 21:27 от Парци

# 2
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
По принцип не съм суеверна, но напоследък започвам да се замислям над някои дребни суеверия.

Единственото, което правя е да чукам на дърво/глава и да си дръпна ухото Laughing Но това по-скоро ми е станало навик и го правя несъзнателно когато говоря за нещо лошо.

Иначе едно време когато ми предстоеше нещо важно - майка ми лисваше вода пред вратата на апартамента...за късмет. Сега ходи и пали свещ в църквата

# 3
  • Мнения: 1 129
Tanati моята майка също го правеше това с лисването на вода и някак си ми се е запечатало.Аз също го правя.  Blush

# 4
  • Мнения: 11 566
Имам три  шишета със светена вода- от Кръстова гора и две от по големи църкви.
Пръскам като реша че сме урочасани.
Черна котка като ми пресече път си дърпам три пъти ушите и се въртя в кръг.
Като чуя лоша новина си чукам по главата три пъти на нас да не се случва.
И още има- май съм суеверна.

П.С. Лисването на вода и паленето на свещ не са суеверие, те са ритуал за мен.

# 5
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Покрай тази тема се замислих, че трябва да възродя ритуала с лисването на вода. Току виж ми проработи късмета. А има ли някакви условности кой трябва да полее с вода или мога и сама?

# 6
  • Мнения: 249
Не съм. И подивявах, когато едната баба искаше да напръска детето със уж светена вода, защото го били гледали много очи....

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не съм.
Най-тъпите и глупави суеверия за мен са онези с децата - червени конци, сини очи, плюене, миене, пръскане, криене до 40 дни, миене със сол и още стотици, които се правят и днес от ограничени майки.

# 8
  • Мнения: 776
Ни най-малко, въпреки усилията на двете ми баби и едната ми пра-баба, които ми разказваха какви ли не страховити истории, свързани с различни суеверия. Mr. Green

# 9
  • София
  • Мнения: 66
Ми май зависи от ситуацията.  newsm78 Или може би за някои неща.
Обаче това с черната котка винаги ми е било много странно. Съседка си гледаше такава и по колко ли пъти й е пресичала пътя, пък не съм забелязала да са я сполетявали някакви беди.

# 10
  • Мнения: 556
Може да се смеете, но понякога когато сме били с чужди хора или с близки, но много сме обсъждали малкия и сме му се радвали като се приберем вкъщи започва един рев едно чудо.Превъзбужда ли се какво ли не знам. В момента в който го напръскам със светена вода, някак си се успокоява. Също така във важни дни поливам вода за късмет и вдигам чашата нависоко. И не тупам покривката по тъмно-било за безпаричие  Grinning

# 11
  • Мнения: 1 129
Господи,тук прочетох за суеверия,за които не съм и чувала. newsm12
Tanati , до колкото съм запомнила не можеш сам да си лисваш вода, трябва някой да я лисне и да каже "По вода да ти върви", даже май са ми казвали, че е хубаво да го направи най-възрастния в къщата.

Последна редакция: пн, 21 фев 2011, 23:49 от poli-poli

# 12
  • Мнения: 46 510
Не.

... В момента в който го напръскам със светена вода, някак си се успокоява ...

И с обикновена да го напръскаш или да му измиеш очите, пак ще се успокои. Водата освежава и сваля напрежението. Всеки човек като е под напрежение и се освежи с душ или измиване на очите му олеква Peace

# 13
  • Мнения: 4 569
Не съм суеверна.

# 14
  • Мнения: 627
Суеверна съм. Научих се да внимавам какво си пожелавам и се мъча да овладея мислите си, понеже установих, че "викам дявола".
Но скоро четох за силата на мисълта и установих, че това не е суеверие, а има голяма доза истина...

Общи условия

Активация на акаунт