Отговори
  • Мнения: 1 217
Преди да разкажа на какво безхаберие попаднахме за пореден път искам да кажа, че уважавам всички почтени лекари, които са спасили човешки живот, или са помогнали на много хора да оздравеят. Според мен лекарската професия е измежду най-трудните, но и сред най-достойните, за онези, които я вършат съвестно.
Скоро, една вечер точно преди лягане момиченцето ми се оплака, че я боли сърцето. Сложих си ръката и се уверих, че сърчицето и наистина биеше по-учестено от обикновено. Освен това каза, че я пронизва в областта на гърдите, трудно и е да диша, и се обадих на Бърза помощ. Операторката ме държа на телефона около 10 минути, но не за да се ориентира за състоянието на детето ми, а за да се опита всячески да ме склони да не я занимавам и да се откажа от помощта, която са длъжни да окажат при спешни случаи. " Нещо да е болна била напоследък.....може да е белодробно.....няма как да се установи при толкова малко дете ", " В такъв случай вие за какво сте ? ", " Това ви казвам....няма как да се установи, ако е настинала, може да е белодробно....", " А вие как преценихте по телефона, без да я прегледате, че е белодробно ? ", тук с цялата си наглост и дебилизъм, операторката се опитва за последен път да осигури на себе си и колегите си спокойна смяна: " Не казахте ли, че живеете близо до Втора градска ? Заведете я там..... ", " Моля ?!! Нищо подобно не съм казала ", освен това тя откъде знае, че имаме възможност да я закараме и дори да е така, това не трябва ли да стане с лекар, който евентуално може да помогне по някакъв начин ??? В крайна сметка, след като се опита безуспешно да ме накара да кажа: " Каквото си му е писано на детето ми, това.... ", нито успя да ме изкара полуидиот, операторката промърморва носово, флегматично и с неприкрита досада : " Кажете си адреса ". Дойде педиатърка, която преслуша детето ми и каза, че не се чува учестено сърцебиене, попитах дали може да и направят за всеки случай кардиограма, " В Бърза помощ не правим на деца " ( тук идва логичният въпрос защо децата са лишени от качествена " бърза помощ ", при това съвсем официално ), " Ако искате да я заведем в педиатрията за да сте по-спокойни ", е, оказа се, че и там нямат подходяща апаратура за кардиограма.
Неотдавна даваха предаване, в което се разискваше защо линейките не са снабдени с необходимата жизненована апаратура, на следващия ден, точно след репортажа, всички линейки бяха оборудвани. Изобщо не с есъмнявам, че оборудването отново я се е повредило, я изчезнало мистериозно веднага след излъчването на продължението на репортажа. Затова се питам, кой контролира реакциите на лекарите от Бърза помощ и изобщо има ли някакъв контрол ? Защо се налага да търпим подобна инфантилност ?  Какви мерки смятате, че биха били ефективни  да се предотврати такова отношение ?

Последна редакция: ср, 02 мар 2011, 15:18 от катюнгелче

# 1
  • Мнения: 62
съжалявам, че от мен трябва да го узнаеш, но от нас нищо не зависи. и 5 листа да изпишеш с възмущение, капка океан не прави.
тези, от които зависи преустройването на цялата здравна система, нехаят и точат средства сякакви. не разчитат на линейки и респоктивно не ги интересува.

а вие си вярвайте, че нещо може да промените. аз ще седя и ще наблюдавам.

отказал съм се отдавна от държавно здравеопазване. плащам си на частни лекари и частни болници. това е моето решение. другото е ветър работа, поне ще 10-20 години . а иначе си врякайте в интернет, това не е нещо ново Wink

# 2
  • Мнения: 1 217
Dave Lombardo, не ти ли омръзна да се заяждаш ? Като не намираш смисъл да се говори за даден проблем защо се чувстваш длъжен да се изкажеш ?
отказал съм се отдавна от държавно здравеопазване. плащам си на частни лекари и частни болници. това е моето решение. другото е ветър работа, поне ще 10-20 години . а иначе си врякайте в интернет, това не е нещо ново Wink
Аз също съм ползвала услугите на частни лекари, но не винаги съм била доволна от услугите им и се съмнявам, че парите винаги осигуряват добри специалисти. Освен това хората, които нямат възможност да платят на частен лекар според теб трябва да умират ли ? тихо и кротко, за да не ги обвинят във " врякане " ? А в същото време пак така тихичко и кротко, някои от тези хора са наливали в системата наречена " здравеопазване " пари всеки месец. След като е задължително здравното осигуряване не смяташ ли, че поне за спешните случаи трябва да можем да разчитаме на лекарска помощ ?

# 3
  • Мнения: 1 286
Първо, как е детенцето ти?

По темата - да, неуредено е, нелепо е, умопобъркващо. Както при всичко друго в България, проблемът е в контролиращия орган и в обратната връзка. 

Подай задължително не едно, няколко оплаквания с/у въпросната служителка.

# 4
  • Мнения: 4 300
Катюнгелче, знам, че ще го изтълкуваш погрешно, на напоследък постовете ти са или трудни, или невъзможни за разбиране, катог ледам не само за мен.
Положението с БП е трагично, това е ясно и на слепия, причините също си мислех, че са ясни на всички. Успя да ме опровергаеш де. Не знам за какво предаване говориш, но ми се струва изключително нелогично да има апаратура и тя да не се ползва. Мога да разбера някой да открадне парите за оборудване, мога да разбера и да открадне самото оборудване, но да пукна ако мога да разбера защо му е на някой да прибере оборудване и да го пусне в употреба след тв репортаж. Просто недоумявам какво би спечелил.
Медицинският случай не възнамерявам да коментирам в подробности, защото не съм лекар, не съм присъствала и на място, но ми прави впечатление, че това е втората ти сходна тема ( след предната за Пирогов). Сърцето е едно от нещата, с които малките деца по принцип проблеми нямат, та не ме учудва реакцията на диспечерката, пък и нататък. В крайна сметка работата на диспечерите е да се опитат да преценят сигнала, освен всичко друго. Иначе нямаше да ги има, а сигналите автоматично щяха да се пращат по екипи и да се спести некой лев.

А иначе , на заглавието- МЗ контролира Бърза помощ.

Последна редакция: ср, 02 мар 2011, 16:55 от Рокси

# 5
  • Мнения: 1 217
Зилозавър, благодаря ти, добре е. Оплакване може би трябваше да подам още тогава. Не ни се случва за първи път такова инфантилно отношение и следващ път, в който да оставя нещата така няма да има.
Рокси, кое точно не разбра от това, което съм написала ?
Не знам за какво предаване говориш, но ми се струва изключително нелогично да има апаратура и тя да не се ползва. ...Сърцето е едно от нещата, с които малките деца по принцип проблеми нямат, та не ме учудва реакцията на диспечерката,
По-голяма глупост и безумие не бях чувала, честно. Да си чувала за деца с вродени сърдечни аномалии ? За сърдечни операции на деца ? Лично съм виждала дете със сърдечен проблем да се превива от болка, а за предаването-да, нелогично е разбира се, както е нелогично и да говориш флегматично, когато ти се обадят за неразположение на дете, но отдавна не търся логика. А относно постовете, твоите винаги са ми били неразбираеми и трудни, така че чувството е взаимно. Хоровото кудкудякане някои го умеете и прилагате винаги, във всяка тема, това също е видно. Едни и същи сте си.

# 6
  • Мнения: 1 310
Оборудването е възможно да се е озовало в нечии частни кабинети. Веднага обяснявам защо - преди няколко години майка ми имаше проблем със сърцето. Дойде веднага Бърза помощ и решиха да и направят кардиограма. Сложиха и едни неща на гърдите и като отварят куфарчето - апартът го няма! Веднага я натовариха в линейката. Аз и лекарката седнахме отзад и докато успокоявах майка си, слушах как лекарката отчаяно се опитваше по телефона да издири апарата, защото и се водел.  Crazy Оказа се, че тази от предната смяна го била взела - трябвал и в кабинета.  ooooh! Лекарката в линейката побесня, че оная не и е казала за липсващия апарат.
Отделно ми направи впечатление колко изпотрошена беше отвътре линейката - веднага си зададох въпроса - пациентите обикновено са зле, когато се качват там и едва ли те така са опоскали оборудването. Просто неподдържана и ограбена работа е тая Бърза помощ. ooooh!

# 7
  • Мнения: 4 300
Е, тъй де, ама апаратът е бил в кабинета, не защото там има друг, нали? Защото следващия път ще се чудим защо като идем на лекар в поликлиниката/болницата и няма с какво да ти направят кардиограма. То не е от имане цялата работа, а от това че с пръст се запушва пробойна.

Кантюнгелче, не ме опроверга  Wink

# 8
  • Мнения: 1 310
Да де, ама някак си да вземеш от спешната помощ, за да запълниш дупка в неспешната - безумно-  ми стои. Но пак казвам - бандитска работа. Не че няма, просто каквото има - потъва нейде. Peace

# 9
  • Мнения: 2 032
Учудва ме очакването Бърза Помощ да се използва за разясняване и обсъждане на несъществуваща сърдечна аномалия.

Не е ли по-логично тези неща да се проверяват от лекар-специалист, по каналния ред? Реалистично ли е да се очаква да ти дойдат на крака, на секундата- заради параноя? Ами ако някой човек умира и ти така го лишаваш от Бърза Помощ?

ПП. На детето всъщност нищо му няма, нали?

# 10
  • Мнения: 4 300
Пипи, аз не съм казала, че е правилно. Ама апаратът в крайна сметка нито е откраднат, нито е продаден, нито прашасва някъде. Преди две седмици писахме 40 страници за детенцето, което почина в поликлиника, без да има адекватно оборудване, за да му се помогне. Достатъчно истински и страшни проблеми има, за да насочваме личната си, форумната и обществената енергия към несъществуващи. Или просто да генерираме омраза.

# 11
  • Мнения: 1 310
Пипи, аз не съм казала, че е правилно. Ама апаратът в крайна сметка нито е откраднат, нито е продаден, нито прашасва някъде. Преди две седмици писахме 40 страници за детенцето, което почина в поликлиника, без да има адекватно оборудване, за да му се помогне. Достатъчно истински и страшни проблеми има, за да насочваме личната си, форумната и обществената енергия към несъществуващи. Или просто да генерираме омраза.
Това последното не го разбрах. newsm78
Нали темата е за някакъв проблем и кой генерира омраза? newsm78

# 12
  • SA
  • Мнения: 3 196
Според мен правилното поведение в случая би било детето да се заведе в спешен център, където да бъде прегледано от педиатър, евентуално направена кардиограма. Интересно ми е какво лошо има, ако с личен превоз, или такси се отиде до най-близкия такъв център за 10-15 мин.? Рокси е права, че малките деца обикновено нямат остри сърдечни проблеми от типа на инфаркт, исхемична болест и т.н. Ако става въпрос за вродена аномалия на сърцето, то наистина е наивно да се счита, че лекар от БМП, с една случалка може да постави диагноза.

# 13
  • Мнения: 6 618
И аз не мога да разбера очакванията ,че БП се вика без да има спешен проблем.
При такава ситуация бих си завела детето в болница в детско отделение бих се чувствала по-сигурно ,че том ще има необходимата апаратура и специалисти. 
Миналата седмица ми се наложи да викам линейка за майка ми /счупен крак/ звъннах на 112 тръгвайки за  у тях ,пристигнаха 2-3 минути след мен.
Надавам си все пак проблема да не е бил проблем ,а нормална родителска параноя. Peace

# 14
  • Мнения: 1 080
В такъв случай не е ли по - добре да се извика такси и да се закара детето до някоя болница, вместо да се разговаря 10 мин. по телефона. Бърза помощ разполага с малко коли и малко лекари, така че е редно да се звъни наистина само при спешност. Те докато си говорите, че после докато дойдат, можеше да прескочите до някое мед. заведение.   
С най - добри чувства питам, не искам да влизам в спор.

Общи условия

Активация на акаунт