Жива закваска за кисело мляко ???

  • 49 225
  • 33
  •   2
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 109
До толкова, че когато подквасиш едно мляко и от полученото кисело оставиш за да подквасиш следващото и след като подквасиш от новополученото кисело отново си оставиш подквас и т.н. се получава т.нар. "изтощаване на закваската". .....Бактериите като всички живи организми имат определен жизнен цикъл и т.нар. "работоспособност", която не е безкрайна и съответно закваска взета от едно изходно бурканче кисело мляко и пренасяна няколко пъти отслабва, изражда се.....
Интересно ми е как така се получава изтощаване на закваската? Преди години сигурно са подквасвали едно от друго млеката и е нямало от къде да купуват нова закваска. Как тогава преди не се е изтощавала?
А когато подквасваме, ние слагаме 1 лъжица подкваса. При самото подквасване не се ли образуват нови бактерии и те се разпространяват в цялото мляко и тогава те са нови бактерии, не са старите от най-първото мляко използвано за подкваса?
Аз си купих закваска на ЛББ и от там ми казаха същото, че мога да подквасвам най-много 2 пъти подред после се изтощавала закваската, но честно просто не ми е ясно поради гореизложените ми разсъждения.
Ако някой даде по-подробна информация, ще ми бъде интересно и полезно да разбера.
Благодаря

# 31
  • Мнения: 341
И аз тук, че ми стана интересно.

# 32
  • Мнения: 249
Много интересна тема, записвам се да я следя.

# 33
  • Мнения: 1
половин чашка с малко сол  от кис.мляко Елби или Елена /само да не е Верея, то се прави с тази на прах/ в затопленото пресно мляко и т.н. - в нета има мн писано как се подквасва кисело мляко в домашни условия!

Общи условия

Активация на акаунт