Малкото голямо четене!

  • 13 131
  • 104
  •   1
Отговори
# 90
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Преди 4-5 години я мернах в един сборник с приказки, ама не само на Джани Родари.
Дали е тази -извинявам се,че оспамихме темата  Embarassed
Сега видях,че тази е от 2010г издание ,но като гледам съдържанието го има http://www.book.store.bg/p47367/prikazki-za-naj-malkite.html -даже има още две разказчета за Марко и Мирко :
Марко и Мирко и крадецът без късмет
Марко и Мирко и призракът
Марко и Мирко и бебокът Мерли

# 91
  • Мнения: 382
Изглежда и двамата със сина ми имаме сходни вкусове. Затова и двамата бяхме много разочаровани, че "Приключенията на Хъкълбери Фин" не беше в стотицата и още повече, че "Приключенията на Том Сойер" е на 35-то място, надявахме се за десетицата... Други любими са му "Робинзон Крузо", "Хвърчащата класна стая", "Барон Мюнхаузен", "Доктор Дулитъл", "Малкият Никола", всичко на Джани Родари и Доналд Бисет, но не беше доволен от класирането им. Изненадах се, че много хареса " Приключенията на Незнайко", когато я чете, но тя дори не беше в стотицата. Но може би най-много се надяваше да са напред "Войната на таралежите" и "Васко да Гама от село Рупча". За съжаление в златната среда са -   дали защото първоначално са били сценарии на филми или просто книгите от "нашето" време не допадат на сегашните деца... Но моят син е луд и по двете книги и героите в тях.
Аз като дете харесвах "Чичо Томовата колиба" и книгите на Джек Лондон.

Сега от десятката сме за "Пипи Дългото чорапче", а той също и за "Карлсон".

# 92
  • Мнения: X
В стотицата горе-долу бяха влезли повечето от любимите ми книжки, но десятката силно ме разочарова.  Фаворити оттам са ми Пипи и "Патиланско царство".

Последна редакция: чт, 05 май 2011, 12:08 от Анонимен

# 93
  • Мнения: X
Изглежда и двамата със сина ми имаме сходни вкусове. Затова и двамата бяхме много разочаровани, че "Приключенията на Хъкълбери Фин" не беше в стотицата и още повече, че "Приключенията на Том Сойер" е на 35-то място, надявахме се за десетицата...

Сега от десятката сме за "Пипи Дългото чорапче", а той също и за "Карлсон".
Толкова се потресох, че Том Сойер не е в десятката, че се отказах въобще да участвам повече в гласуването.  Confused   Иначе от така наречената "десетица" съм за Пипи, разбира се.

# 94
  • Варна
  • Мнения: 2 768
 На мен десятката не ми харесва.
Няма нито една книга с приказки.Иначе любимата ми Пипи, поне присъства.
Емил също си го обичам и Патиланците

# 95
  • Мнения: 21 266
 Горе долу сме доволни от десетицата... Колебаем се между Пипи и Емил.

# 96
  • Мнения: 3 066
Споделете, кои са ви фаворитите  Grinning
"Приключенията на Том Сойер",всичко на Джани Родари ,Пипи,"Чичо Томовата колиба","Барон Мюнхаузен,"Малкият принц,"Повест за Зоя и Шура",всякакви приказки от близо и далеч,Алиса в страната на чудесата Ането ,Африкански приказки   Без дом ,Белият зъб ,Децата на капитан Грант ,Дюн ,Емил от Льонеберя,Изгубеният свят ,Карлсон, който живее на покрива ,Магьосникът от Оз ,Мечо Пух, Островът на съкровищата ,Патиланско царство ,Тайната градина ,Тошко Африкански ,Тримата мускетари, Хайди,Малки жени,Хиляда и една нощ ,Шерлок Холмс ,Мартин Идън , Арабела, Малката стопанка на големия дом,Стас и Нели, пове4ето на Дикенс и много за които не досещам ,но 4четях поне по 4 книги на седмица тогава,а  и сега под 2 на седмица не падам. Обожавам онази епоха на "Гордост и предразсъдъци" ,сестрите Бронте и приказки...
А сега съм фен и на Хари Потър-имам цялата поредица:)

# 97
  • София
  • Мнения: 7 174
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.

# 98
  • Мнения: 107
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.

Не съм съгласна "Здрач" да бъде в десетката. Изобщо не му е там мястото. Да обаче трябва на "Здрач" да се признае това - накара /в истинския смисъл на думата/ много деца на четат и ако те освен нас "по-възрастните" са гласували, нормално е да е там.
   

# 99
  • Мнения: 7 837
Като гледам десятката, мисля че предимно по-възрастните са гласували. Което прави пприсъствието на "Здрач" леко стряскащо, но не и изненадващо, предвид наблюденията дори и тук, във форума.

# 100
  • Мнения: 382
Всеки ден гласуваме цялото семейство за "Пипи Дългото чорапче".
Аз от време на време добявям "Малкият принц", "Мечо Пух" и "Патиланско царство".
Синът ми свърши трите книги за Карлсон и иска още! (ама няма;)  Около втори клас беше в списъка за четене през лятото и тогава  прочете няколко глави и я остави, явно сега му е дошло времето и постоянно за Карлсон говори и се смее като чете (няма никакъв спомен, че около 4 годишен я слушаше на касета до скъсване).
А днес се върна от училище и каза, че сега е усетил по-силно "Малкият принц" (имали са откъс в читанката), цитира ми "Най-хубавото се вижда само със сърцето", "Най-същественото е невидимо за очите" и ми разказва за розата... Явно във втори или трети клас като беше в списъка също е било рано, тогава не му направи особено впечатление.
Дано книгите дават все така много на децата ни и на нас!

# 101
  • Мнения: 21 266
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.


   А, не, чак  да не е литература, не може да се каже. По скоро е на прилично ниво, инфантилно, разбира се. А и децата си го харесват, така че доколкото в такава класация винаги има и нещо моментно актуално, сигурно са си го гласували.
 
  Аз бих сложила Пърси Джаксън и Хари Потър от най-съвременните, но те не са толкова тинейджърско любовни, а от децата на възраст 12-16 момиченцата четат повече от момчетата. Така че присъствието на Здрач е предвидимо.

Последна редакция: ср, 11 май 2011, 14:47 от Iris04

# 102
  • Мнения: 382
Сега от десетицата четем "Патиланско царство". И нея е забравил синът ми от 1-2 клас и ни чете на глас да си я припомним всички. Едновременно започна и "Приказки за Настрадин Ходжа" - пак на глас ни ги чете, да се посмеем заедно. Мисля, че в първоначалния голям списък беше "Хитър Петър", но тъй като я нямаме у дома, и "колегата" му Настрадин става...Wink Така че, на българска вълна сме (за съжаление не много често).
От стотицата детето иска "Миличко мое тефтерче", ще я потърся.

# 103
  • Враца
  • Мнения: 76
На никой ли не му допада "Ян Бибиян",аз все за него си гласувам,а и за Емил също.

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Аз гласувах за Пипи и Карлсон.
Като дете много харесвах Патиланско царство, но едва ли днешните деца, почти невиждали село, биха могли да изживеят тази книга. Все пак въпросът не е коя е била любимата детска книга преди 30 години, а коя е днес. Струва ми се малко безсмислена класацията в този й вид и наистина би било жалко, ако точно Здрач спечели. Всъщност това ме и мотивира да гласувам.  Mr. Green
За мен би била много интересна  една съпоставка на любимите детски книги преди N години и днес, това би определило и вечните детски книги - някои от тях, слава Богу, са и в "нашата" класация.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт