Колебая се дали да дам антибиотик

  • 3 157
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 673
[quote
Не е съвсем така - и аз съм страхлива. Просто ме е страх от други неща - да не си тровя децата, да не им отслабвам имунната система, да не ги направя резистентни към антибиотици, т.е. при наистина сериозна ситуация да няма с какво да ги лекувам...
Цитат

Браво, подсети ми как точно е трябвало да си публикувам основния въпрос: кой от двата страхове при вас, мами, е по-голям?

# 16
  • София
  • Мнения: 7 673
И в същия ред на мисли, други въпроси:
1. От какво се страхувате повече...да оставите детето не особено навлечено, да го извеждате на всякакво време /или почти на всякакво/ или да се страхувате да не настине...или напротив..страхувате се повече, ако детето бъде изнежено, навличано и държано вкъщи например през зимата?
2. Във връзка с температурата - бързате ли веднага и на всяка цена да свалите температурата, за да не вдигне детето по-висока или изчаквате до покачването й до 38 градуса например /за да си изпълни функцията/ и чак тогава я сваляте...
Тези въпроси ориентират темата към вида на страховете ни - непосредствени и неосмислени /колкото да се спаси моментна ситуация/ или добре премислени в перспектива мерки по отношение на децата...
Аз самата, за мой срам, съм по-скоро от първите, но напоследък се усещам, че започвам да мисля и към другата посока - което считам за напредък лично за себе си!

# 17
  • Мнения: 1 866
В нашето семейство избягваме категорично взимането на антибиотици. Аз и мъжът ми не сме взимали от може би 10 години а детето ни никога. Мисля че много лекари прекаляват с тях.
За мен температура 37 и нещо не е температура и никога не давам нищо за такава. Започвам да се притеснявам като стане 38,5. Никога не давам и профилактично лекарства за температура като например преди или след ваксина. Температурата е нормална реакция на организма, която му помага да се бори с бацилите така да се каже. При много малките деца трябва да се внимава единствено да не се качва прекалено много, до 40 градуса например защото има риск от гърч. Хреми, кашлици, червено гърло и от този род лекувам само с хомеопатия от 1 година. Но не сама, а с помоща на хомеопат. Но и да не ползваш хомеопатия, можеш чувствително да намалиш поемането на излишни лекарства. Аз например от 10 години не знам дори какво е това капки за нос. С тях също не бива да се прекалява. Техният ефект е много бърз но те нараняват лигавицата на носа, защото много от тях съдържат кортизон. Кашлицата с отделяне на храчки е също нормална реакция в края на болестта. Организмът се чисти и не бива да се подтиска, а само да се вземе нещо което да облекчи болния ако много се мъчи. Аз например ям мед.
Така постъпвам аз. Мисля че най-важното е да имаш лекар на който да имаш доверие. Той трябва да реши дали даден случай е достатъчно сериозен, за да се пристъпи към антибиотик.

И сега конкретно, от това което си написала разбирам че детето ти е свалило температурата до 37 и нещо. Аз на твое място не бих дала антибиотика. Температурата трябва да се задържи 3 дена висока, за да се мисли за антибиотик.
Пожелавам бързо оздравяване на детенцето.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 673
За съжаление току-що се събужда отново с 39.
Категорично почвам антибиотика.
Но така или иначе, ще се радвам да чуя повече принципни мнения.
Последното публикувано е много полезно, според мен.

# 19
  • София
  • Мнения: 896
Споделям мнението на Лала.
Почти ще я повторя. На малката си дъщеря,3г8м, съм давала два пъти антибиотик преди около две години. От тогава я лекува лекар хомеопат. Почти не е боледувала, настинките и хремите минават много бързо. Преди две седмици явно я пребори някакъв вирус, защото вдигна висока температура. Два дни поддържаще 39. Лекарство за сваляне на температурата давам като вдигне над 39.
Нямам опит с болни сливици, затова не мога да давам съвети.
Само споделям как действам аз.
Бързо оздравяване!

# 20
  • sofia
  • Мнения: 769
Какви са хомеопатичните?Може да пишеш и на ЛС

# 21
  • София
  • Мнения: 896
В зависимост от симптомите и състоянието на детето са различни. За всекиго е индивидуално. Не съм давала без консултация с лекаря и не го препоръчвам. Просто всеки път си трябва съвет от лекар, затова нищо конкретно не мога да ти кажа.

# 22
  • Мнения: 3 506
Аз също споделям мнението на Lala - избягвам да давам каквито и да е лекарства, дори хомеопатични, ако детето изглежда добре. Температурата почва да ме притеснява като мине 39, дотогава я смятам за съюзник, същото важи за кашлица, разстройство и други подобни реакции, чрез които организмът се бори с бацилите. В тази връзка повече ме плашат гриповете, протичащи без темп., по-дълги са и по-трудно минават. Е, сега да не ме помислите за някакъв садист - ако видя, че детето му е некомфортно (напр. трепери, боли го и т.н.), ще потърся начин да го облекча - вкл. Калпол/Нурофен, капки за нос, ако не спи, такива работи. От грипчета съм се плашила два пъти, и двата пъти не поради конкретен симптом (темп., разстройство или нещо такова), а защото децата ми се бяха отпуснали в някакво полусънно състояние...
Настинката за мен е вид вирус, респективно не се "хваща" от студеното време навън, от течението от прозореца или от студена (газирана напитка) напитка.

# 23
Ще ви кажа тук как процедират:
Явор имаше на 2 пъти през един месец Т - 39.7, която поддържаше първия път 5 дена, а втория - 6.
Втория път даже се изрина от високата Т - избииха му пъпки по цялото тяло Shocked
И двата пъти не стана въпрос за антибиотик. Направиха му кръвни изследвания и урина и нямаше инфекция. Та това е - карам на Тайленол /парацетамол/ и Ибупрофен /нурофен/ през 3 часа. А под 38.5 нищо не давам. СЪбличам го и го къпя във ваната с вода 1 градус под неговата Т.

Дано се оправите бързо и без силни лекарства  bouquet

# 24
  • Мнения: 2 922
Сигурно няма да ти хареса моят съвет, но аз обикновено се колебая дали да дам антибиотика, изписан от лекаря. При положение, че и самият лекар не е изписал антибиотик, не бих имала никакви колебания... Ако много се усъмня, че нещата не отиват на добре, бих се свързала със същия лекар, който не му е изписал антибиотик. Ако го заведеш в някое спешно звено, може да си сигурна, че ще му изпишат, за да се застраховат...
Аз съм на същото мнение. Абсолютно съм против антибиотиците и за щастие нашият лекар не изписва ей така, за да се презастрахова.

# 25
  • Мнения: 2 452
Искам да попитам какво означава становището: АБСОЛЮТНО съм против антибиотиците; означава ли, че ако детето ви е със стрептококова инфекция, с пиелонефрти, с пневмония ще откажете антибиотична терапия?
Много често чувам изявления от рода "абсолютно против антибиотиците съм" и ми е чудно, кое ви кара да стигнете до това становище. Според мен човек трябва да има елементарни познания за това що е микроорганизъм, какви вреди може да нанесе на органичма, ако предизвика инфекция, и какво може да се справи с този микроорганизъм, за да взема изобщо становище по тези въпроси. Аз също съм против неразумното използване на антибиотици, но не съм "абсолюютно" против тях, защото ако не бяха те, сега много от нас можеше и да ни няма.

# 26
  • Мнения: 2 922
Естествено, че в такъв случай е неизбежно! И съм сигурна, че повечето родители са наясно с това що е "микроорганизъм, какви вреди може да нанесе на организма, ако предизвика инфекция, и какво може да се справи с този микроорганизъм"
Но в случая става въпрос за сополи, температура и болно гърло.

# 27
  • Мнения: 2 452
Естествено, че в такъв случай е неизбежно! И съм сигурна, че повечето родители са наясно с това що е "микроорганизъм, какви вреди може да нанесе на организма, ако предизвика инфекция, и какво може да се справи с този микроорганизъм"
Но в случая става въпрос за сополи, температура и болно гърло.


Аму чудесно, щом повечето са наясно с тези неща, тогава защо изобщо се водят децата на лекар? Моите впечатления от студентите по медицина и от някои работещи лекари е, че не са много наясно с последното!
Аз не коментирам изказването дали е нужно да се дават антибиотици при  "сополи, температура и болно гърло"; апропо, болното гърло може да бъде също причина за изписване на антибиотик, а за изказването "аз съм АБСОЛЮТНО против антибиотците!

# 28
  • Мнения: 1 866
Мисля че някои са казали "абсолютно против антибиотиците" без да имат предвид, че в никакъв случай не трябва да се употребяват. Майките просто са настроени против антибиотиците поради факта, че в нашата страна ползването им е меко казано прекомерно. Сравнявам как процедират лекарите например във Франция и тези в България и не мога да не забележа разликата. Тука антибиотиците се взимат дори и превантивно, за всеки случай, чувала съм го от устата на не един лекар. Във Франция това е недопустимо, от опит го зная. Там дори по телевизията има кампании срещу ползването на антибиотици без да е доказана нуждата им. Вижте и изказването на brigite и ще разберете за какво говоря. Радвам се все пак, че и тук се намират лекари, които внимават с изписването на този род лекарства. А и виждам, че и майките стават все по-критични и мисля че с времето нещата ще си дойдат на мястото.

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
При 5 дена без подобрение давам антибиотик. Приемам го като по-малкото зло. Като гледам има много майки наплашени от антибиотиците (пеницилинът е най-голямото откритие на 20 в.!). Аз пък не обичам изпадането в крайности (в това число и даването на антибиотици без да съм убедена, че е нужно). Антибиотиците са за да спасяват живот, но трябва ли да чакаме пневмонията да ни вкара в болница?!
Колкото до обличането- смятам, че ги обличам подходящо. Нито ги навличам, нито ги държа "голи" (както смята свекърва ми).
За температурата- свалям я като достигне 38, особено ако е вечер (за да осигуря поне няколко часа спокоен сън за всички ни).
Бързо оздравяване!

Общи условия

Активация на акаунт