Детето не иска да яде

  • 86 402
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
МОла майки, който са имали такъв проблем да ми пишат.Дъщеря ми е на 1,7 месеца и не иска да яде нищо освен прясно и адаптирано мляко.Вземам храна от кухнята но иска да яде само десертите готвя и преди хапваше домашно приготвени пюрета сега и това не иска не иска зеленчуци,плодове месо нищо.Дигнала съм ръце всяка майка знае, че храната е много важна за развитието на едно малко дете.Незнам какво да правя посъветваха ме да я оставя гладна така и направих не иска казва че иска млякотя е на почти година не може да се храни само с мляко моля дайте съвет???? Cry Cry
 Ря не яде елементарни неща не иска кус кус нищо нищо не яде ooooh!

# 1
  • Мнения: 27 524
На първо място спираш десертите и всякакво сладко. След това я оставяш за 1 седмица само на мляко, няма никакъв проблем за детето. И след това предлагаш нещо различно, някакво месно пюре със зеленчуци. Пробвай със сладникав зеленчук да е - морков или тиква (макар, че тиквата не се харесва от всички). Доматените пюрета са доста вкусни, опитай с такова.
Синът ми не ядеше домашни пюрета (аз не го бях и свикнала на такива), но ядеше купешки, купи готови и опитай. А и храната от кухнята не се приема от всички деца. Варианти имаш, опитвай.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 621
МОла майки, който са имали такъв проблем да ми пишат.Дъщеря ми е на 1,7 месеца и не иска да яде нищо освен прясно и адаптирано мляко.Вземам храна от кухнята но иска да яде само десертите готвя и преди хапваше домашно приготвени пюрета сега и това не иска не иска зеленчуци,плодове месо нищо.Дигнала съм ръце всяка майка знае, че храната е много важна за развитието на едно малко дете.Незнам какво да правя посъветваха ме да я оставя гладна така и направих не иска казва че иска млякотя е на почти година не може да се храни само с мляко моля дайте съвет???? Cry Cry
 Ря не яде елементарни неща не иска кус кус нищо нищо не яде ooooh!

Извинявай,не разбрах на каква възраст е детето-на 1г и 7 месеца или под годинка?

# 3
  • Мнения: 25
На 1 годна и седем месеца е като беше по малка ядеше купешките пюрета но сега не иска и това да яде.Нищо не иска освен мляко даже не яде и кисело нито купешко нито домашно.Благодаря за съвета ще пробвам само на мляко дано по нататък почне да яде преди хресваше храната от кухнята но сега не иска нищо.Благодаря за съвета ще пробвам така както при захранването Simple Smile

# 4
  • Мнения: 621
И при нас имаше няколко пъти такива периоди-не искаше нищо,абсолютно нищо,освен АМ.Дори любимите си храни не поглеждаше.Аз така и не разбрах защо беше така,предполагах,че може да е от растежа на нови зъбки.Но иначе относително бързо минаваха тези периоди,така че ако детето се чувства добре и видимо е здраво,давай му каквото пожелае.

# 5
  • Мнения: 58
Яжте всички заедно. Давай на детето мляко, но нека да гледа как вие ядете други неща. Опитай се да не показваш притеснение и нетърпение - тогава ще стане тежко, ще се заинати и край. Не я наричай злояда в нейно присъствие. Не казвай "хайде" и "ох". Не върви след нея с лъжица и купа. Не отваряй насила устата и прочие дивотии. Не съм съгласна, че трябва да спреш десертите от кухнята и да я оставиш на мляко - детето има нужда от въглехидрати, движи се по цял ден, не е манекенка. Не я дръж гладна - това са глупости, нали идеята е детето да се НАХРАНИ, а не родителят да се наложи. А ако ти правиш сладките неща - в един кекс има масло и яйца, няма да слагаш захар като за световно. Тестени неща яде ли? Хляб, баница? Мед яде ли? Остави на детето възможност за избор, предлагай варианти, като сте всички заедно на масата. Нека храненето се превърне в желан ритуал, в който участвате всички, а не в изпитание за нервите за двете страни. Ще прояде - ако не веднага, след няколко дни, след седмици. Но самата ти да го "оставиш на мляко" целенасочено цяла седмица - абсурд. Ти си майка, не се качвай на детската каруца. Дръж се на положение.

# 6
  • Мнения: 25
Ние сме само двете а аз не ям кой знае какво мед яде понякога на филийки и да обича повече тестени изделия но сега не иска и това а нее ли по полезна манджичката няма да я спирам ще и настоявам както и правя мляко и давам само вечер зада заспи по лесно не мога да я лиша изцяло от тего правя баници пици бисквити с млкяо и плодове какво ли не принцеси само пурета но ми отказва кроасани също и все ми казва мляко а до сега никога нее била по цял ден на млкяо до 6-ти месец след това на твърда храна.

# 7
  • Мнения: 58
Е, щом предлагаш, а тя иска мляко, давай мляко. Важното е, ако изведнъж реши да яде и друго, да има какво. Манджичката е по-полезна от сухата храна и тестените неща, няма спор, но насила никой не е проял каквото и да е. Ти слагай на масата манджите от детската кухня, пък тя да си пие млякото. А сигурна ли си, че не можеш ТИ да се насилиш да хапнеш няколко лъжички от нейната храна? Тъпо звучи, но аз храня всички мечета+таткото, ако синът ми поиска. Ям детска храна и нищо не ми е станало. Но недей да настояваш - предлагай, не се налагай. Ти не я оставяй на мляко - ако тя се остави на мляко, т.е. не прояви интерес към нищо друго, нека си го пие колкото иска.
По принцип между първата и втората година е нормално да настъпят промени във вкусовете и апетита на детето. Моето синче не е на кухня, яде много, но е станало страшно капризно и ако яденето не му допадне от пръв поглед, директно се тръшва и се разплаква. Със сълзички.  Laughing Затова на всяко ядене се появявам с поне 2 варианта - мляко и супа, плод и каша, хляб и основно. Понякога яде само сух хляб - не ми пречи.
А както са ти казали по-горе, може и да са зъби. Може да я болят венците и твърдата храна да я дразни. Ако продължава да кара само на мляко, говори с педиатъра. Противно на общото мнение във форумите, лекарите не са идиоти. Но ти все пак не казваш колко време продължава този период. Месеци, седмици, няколко дни? Ако няколко дни яде само мляко и десерти от детската кухня, не мисля, че има за какво да се притесняваш.

# 8
  • Мнения: 101
Здравейте, всички! Бих скала да се включа в темата като помоля за съвет. Синът ми навърши 9 месеца преди 3 дни. Захранен е със зеленчукови и плодови пюрета, заешко и пуешко месо, безмлечна каша, глутен, но е преди всичко на кърма. Беше болен около седмица - кашлица, хрема, диария..., наложи се да пие Клацид и минахме само на кърма и на оризова каша с ябълка за 10-ина дни. След този период отказва да яде почти всичко, което преди изяждаше с апетит. Хапва само заешко със зеленчуци на Gerber /по малко/, пуешко и плодови пюрета. Днес му дадох настъргана ябълка и намачкан банан - яде ги с апетит. Чисто зеленчукови пюрета и домашни супи не иска, опитах да му предложа за първи път попара и кус-кус със сирене, но не мога да го накарам даже да си отвори устата - дави се, плаче със сълзички! Единият проблем е определено по-едрата храна, но другият ме притеснява повече. Преди да се разболее, ядеше пюрета от моркови, тиква, картофи, пащърнак, броколи, царевица..., а сега хапва две-три лъжички и затваря устата. Притеснявам от това ограничено меню, а като че ли и изоставаме със захранването. В най-скоро време и с голяма болка ще трябва да го отбивам /налага се да започна дълго лечение/, а той миличкият само кърма не отказва никога - суче с огромен апетит. Моля Ви дайте съвет как да му помогна да започне отново да си  хапва  всичко, да приема и по-едри частици, и на фона на всичко това как да започна отбиването! Благодаря предварително!

# 9
  • Мнения: 27 524
Здравей,
За отбиването съвет не мога да ти дам, попитай в кърмаческия форум, там ще ти бъдат от полза. Имай предвид, че кърмените бебета не отказват кърмене много често заради самия сукателен процес, а не защото са гладни. Така се успокояват, а не утоляват глада си в някои случаи.
Съвсем нормално е след преболедуване да има липса на апетит и отказ на досегашната му храна. Това е период, който със сигурност ще отмине. Със захранването никой не те гони, не се притеснявай. Ако му показваш как искаш да яде на всяка цена, предлагаш непрекъснато и се тревожиш, има опасност да започне да отказва да се храни. Засега давай кърма и плодове, щом ги хапва с удоволствие. Нека минат няколко дни и предложи, в момент, когато е гладен, пюре, което обича, като сложиш в него доста кърма, така ще има познат и любим за него вкус.
А относно парченцата - синът ми се давеше и повръщаше от тях до година и половина. Дотогава ядеше само гладко пасирано, така че и от това няма за какво да се притесняваш. Следвай неговите предпочитания, режим и апетит и всичко ще е наред  Hug

# 10
  • Мнения: 101
Благодаря, Блонди! Днес му направих крем супа от картофи с масро и сирене и за първи път от седмици си отваряше широко устата без уговорки. Дано да си върне апетита малкия ми шишко!

# 11
  • Троян
  • Мнения: 85
Здравейте,не знам дали тук му е мястото да попитам,но синът ми е на 3 години и още не е вкусвал плодове и зеленчуци!!Някой имал ли е подобен проблем???Изключение прави само с краставица в таратор,но не винаги!

# 12
  • Мнения: 679
Здравейте,не знам дали тук му е мястото да попитам,но синът ми е на 3 години и още не е вкусвал плодове и зеленчуци!!Някой имал ли е подобен проблем???Изключение прави само с краставица в таратор,но не винаги!

Как така не е вкусвал плодове и зеленчуци? С какво си го захранила тогава? Никога ли не е ял плодове и зеленчуци или сега е някакъв такъв период?
Смесвай ги с храни, които обича (каши, мляко, кремчета, йогурти и т.н.), в началото по малко, увеличавай постепенно.

# 13
  • Мнения: 15 379
Детето е доста голямо за лъготрене и смесване на плод или зеленчук в каша.
Аз бих предлагала, постоянно. Без да настоявам.

Синът ми дълго време отказваше пресни плодове и месо. Сега яде като разпран огромни количества пресни плодове и пържоли.

# 14
  • Троян
  • Мнения: 85
Благодаря,че се включихте!
Захранен е с плодови пюренца,които хапваше без проблем.
Зеленчукови приемаше с неохота.
Каши само бананови,но плод банан отказва.
После от детската кухня ядеше избирателно каквото си реши.
Опитвала съм да смесвам плода или зеленчука сред друга храна,но както каза и другата мама той разбира и си ги маха сам от храната!
Предлагам постоянно,но не смея да го насилвам,защото така пък веднъж повърна.
За сега никакъв интерес към тях!

Общи условия

Активация на акаунт