СПКЯ, прием на витамин В6/В 12 и акне?

  • 2 999
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 345
Здравейте! Имам едно чудене и ми се иска да попитам дали има и други с подобни преживявания. Значи, имам поликистоза на яйчниците, но не съм на хормонално лечение, така съм предпочела към момента. За сметка на това от август 2009 г. спазвам хранителен режим с намален прием на храни с висок гликемичен индекс (т.е. намалих сериозно тестеното, картофите, ориза и сладкото с изключение на плодовете) и увеличен прием на зеленчуци и белтъчини, също и значително увеличих двигателната активност (повече кардио, но правя и коремни преси и упражнения с гирички). От суеверие не искам да казвам колко кг съм свалила, но са над 10 Embarassed Остават ми още няколко кг за сваляне (август 2009 г. започнах от 78,5 кг при ръст 1,58 см). Друга промяна, която направих, беше, че от февруари 2010 г. започнах прием на В-витамини, като целта ми беше основно витамин Б6. Отначало взимах Neurobex няколко месеца, после от септември 2010 г. преминах на 1 табл. Milgamma N дневно. Резултатите от всичко до момента са добри - общата продължителност на цикъла ми намаля, овулацията настъпва по-рано (усещам я, а и меря БТ), лутеалната фаза се удължи.  Обаче огромният ми проблем е, че 2 месеца след като започнах да взимам Неуробекс, т.е. в края на април, ми се появи ужасно акне и досега една година вече съм си все така Embarassed Започна като взрив точно след като бях изкарала нещо грипоподобно с много висока температура, бронхит и гнойна ангина и съответно прием на Аугментин 7 дни х 1 грам. Аз го отдадох първо на антибиотика, защото пъпките се появиха от двете страни на шията, "върху" сливиците, а нали имах гнойна ангина... После реших, че е бил виновен самият вирус и отслабения имунитет. Сега се чудя дали не са В-витамините... Но някак главата ми не може да приеме, че е възможно хем цикълът да се подобри, т.е. хормоните явно са по-добре, хем да се появи акне, т.е. влошаване на хормоните. Трябва да се изследвам сигурно пак скоро. Исках да изчакам още известно време, уж да се позатвърди ефектът от промяната в храненето и двигателната активност...

Имате ли някакъв подобен опит - прием на витамин В6 или В12 и отрицателни ефекти? Embarassed

Да уточня все пак, че преди съм имала по някоя пъпка от време на време, но в никакъв случай нещо особено и притеснително, а от миналата година направо положението е извън всякакъв контрол Embarassed А в същото време никога преди цикълът ми не е бил толкова добре (относително казано) без хормони.

Последна редакция: пн, 28 мар 2011, 14:30 от Cioccolata

# 1
  • Мнения: 0
Мила Cioccolata,
Акнето си е директно свързано с поликситозата и си мисля, че може би нещата с хормоните съвсем са се разбутали. Най-добре се изследвай и си намери лекар, на който вярваш.
Също, не мога да се ориентирам за колко време си свалила над 10 кг, но внимавай - нали знаеш, че с това не трябва да се бърза.
Най-добре отиди на лекар - нека заедно да оцените какво си постигнала и как да се продължи от тук нататък.
Не знам дали ти помагам с този постинг, но ти стискам палци, защото усещам, че си много силна личност Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6 345
Ами, килограмите ги свалих от август 2009 г. досега, не е за кратко време Embarassed А акнето ме озадачава, защото преди го нямаше, а цикълът ми беше доста по-зле... Сега положението е наобратно Shocked Разбира се, смятам да отида и на лекар, просто съм пробвала и хормони преди и ми се искаше някакво по-различно лечение - на причината и на организма като цяло, а не само на симптомите. И ми се струваше, че точно това постигам, но явно не всичко е както трябва. От друга страна нямам вяра на алтернативни методи от рода на хомеопатията и билките, защото съм се парила, особено хомеопатията направо ми навреди, докато от билките просто нямаше никакъв ефект.

Както и да е. Благодаря ти много! Hug

# 3
  • Мнения: 0
О, това за причината и симптомите е много важно! Чудесно е, че цикълът ти се е нормализирал след всичко, което си направила. Използвай момента да се видиш с ендокринолог, а не просто с гинеколог - не искам никого да обиждам, но моите впечатления са, че повечето гинеколози бутат противозачатъчни и като че ли не им е много ясно какво става извън яйчниците.
Още веднъж - стискам ти палци!  bouquet

# 4
  • Мнения: 53 918
Cioccolata ,

Аз проблеми с цикъла не съм имала , но понеже съм с нисък хемоглобин са ми слагали инжекции вит. В 12 и винаги имах много пъпки , като следствие .

Така, че напълно е възможно да е от витамините .

# 5
  • Мнения: 376
Cioccolata , ако  спреш да приемаш тези витамини и акнето изчезне, значи е от тях. Това не са натурални витамини, а може и за предозиране да става въпрос. Човек трябва да избере дали ще се лекува със синтетични лекарства, дали с хомеопатия или с натуропатия. Като се омешат и трите вида няма как да се получи желания ефект. Аз вече се убедих, че хомеопатията и синтетиката вредят, сега надеждата ми е в натуропатията. Според натуропатията първото нещо, което трябва да направи човек е да очисти организма си с лечебен глад само на вода от 3 до 7 дни и да се свалят излишните килограми. Ако не е направено това  добавките може и да не подействат. А един антибиотик може да върне човек в изходно положение. Натуралните добавки за СПКЯ са Див ямс, Нони плод, спирулина, Фо-ти корен и др. Ти кои билки си приемала?
Единствените натурални витамини, които успях да намеря след дълго ровене из нета са тези:
http://apteka.framar.bg/30015889/%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%B2- … 1-%D0%B3%D1%80-30

Последна редакция: вт, 29 мар 2011, 19:45 от Инера

# 6
  • Мнения: 6 345
Ами, един куп билки за регулиране на цикъла, но не си спомням вече какво беше. Нямаха никакъв ефект, нито положителен, нито отрицателен.

За дивия ямс четох в английски източници, че не е доказано действието му все още Sad

Аз попитах и за В12, и за В6, защото тези витамини, които взимах, ги съдържат и двете, като В12 е в особено висока доза. А ги взимах така, в комплекс, защото обикновено В-витамините се препоръчва да се взимат заедно. А иначе конкретно за нормализиране на цикъла и също за удължаване на лутеалната фаза се препоръчва по-специално В6. Аз смятам, че точно той ми подейства много добре. Сега последно си взех само В6 и зарязах другите Sad Ще видим. Иска ми се да опитам и витекс.

(знам за спирулината, а също и за бирената мая, но бирена мая на мен не ми понася, пробвах за 2-3 дни, но имах страхотни проблеми, защото аз имам и колит Embarassed, затова не съм пробвала спирулина досега)

Много ви благодаря! Hug

# 7
  • Мнения: 1 849
Гледам, че е милнало много време и ми е интересно дали се махната пъпките ти.
По принцип аз мисля, че подобрението ти в цикъла се дължи на свалените килограми и намалените въглехидрати. Има хиляди медицински изследвания по въпроса, които са доказали положителния ефект на ниско-въглехидратна диета и последвалата редукция на теглото при пациентки със спкя.  Peace Освен това и движението оказва голям ефект!
Правилно си се ориентирала, че противозачатъчните не лекуват проблема и от тях в повечето случаи няма смисъл, макар и да ги изписват много често в този случай... Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 6 345
Ами, да, след като спрях витамините, кожата ми си възстанови предишното състояние, но мина повече от месец.

# 9
  • Мнения: 1 849
Много се радвам, че проблемът се е решил!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт