Подправки в саксии

  • 133 239
  • 742
  •   1
Отговори
# 60
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...А сега се чудя как да обера семенцата на цъфналия вече босилек.  newsm78 Той нали е едногодишно растение? Би трябвало да умре след като цъфне, нали така?

При нашите условия е едногодишен, макар че с внимателно пензиране и прибиране на топло може да се постигне "храстче" босилек. Обирането на семенцата става след узряването им, през сезона това е около месец и половина след цъфтежа. Зрелостта на семената се познава по засъхналите семенни кутийки.

# 61
  • Мнения: 1 274
Здравейте и аз искам да отглеждам такива неща. Някой от вас прави ли си компост? Откъде си набавяте пръстта?

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 29
При нашите условия е едногодишен, макар че с внимателно пензиране и прибиране на топло може да се постигне "храстче" босилек. Обирането на семенцата става след узряването им, през сезона това е около месец и половина след цъфтежа. Зрелостта на семената се познава по засъхналите семенни кутийки.
Много благодаря! Сега ще знам, че бая ще почакам за семенца!
Аз на няколко пъти чупих върховете(научих нов термин - пензиране  thumbsup) и е все на топло, слънчево и с редовно поливане - вече повече от година е жив босилека.  yes

А от засетите на 18-ти семенца босилек днес видях покълнили. Обаче явно трудно пробиват почвата, това забелязвам като грешка.

# 63
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Да не са много на дълбоко засяти? С колко почва ги покри горе-долу?

# 64
# 65
  • Мнения: 363
Какви саксии използвате ... ?

# 66
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Обикновени, пластмасови саксии и сандъчета.

# 67
  • София
  • Мнения: 6 010
А някой пробвал ли е да гледа моркови на балкона?  Blush

# 68
  • Мнения: 363
И аз се присъединявам към питането на Госпожица Лаленце   bouquet  bouquet newsm78

# 69
  • Мнения: 41
Здравейте,

Казвам се Деница,
Включвам се и аз към Вас! Simple Smile
Преди месец започнах - засях, сега имам много от чери доматките, магданоз, копър, люти чушкета, босилек, мента, лавандула, салвия, чубрица, лимонена трева може и да забравям нещо, винаги съм искала да имам под ръка пресни подправки, красящи кухнята ми Simple Smile 
Използвах семена от Бриколаж и нещеш ли всичко поникна и то в неочаквани количества ... Някои от подправките са ми в торфени саксийки, проблема сега го виждам с тях, мухлясват отдолу и отвън, което забелязвам, някои неща ми се струват още малки за пресяване, а идеята ми с тези торфени историии беше да пресявам директно с тях в новата саксия ... А сега не знам какво да правя ... Дали да разсаждам или да ги слагам направо с торф. саксиии както си мислех ... Съвсем начинаеща съм в "градинарството"  и се чудя какво да правя, по почвата и разстениицата няма мъхъл все още, мухалът в отдолу на саксийката и дано да е само отвън ... Извинете за дългия пост, имам и още питания, само на някой да му се отговаря, но те не са спешни като това с мухъла .... Надявам се някой да ми даде съвет!  Мерси предварително ... Wink

# 70
  • Мнения: 1 943
А аз без да искам си уморих копъра. Така се случи, че пренощува на терасата и сутринта беше съвсем ошмуган. Другите са живи и здрави - босилек, магданоз, мента, джоджен... но копъра, който доста добре беше дръпнал се е смлял направо. Все едно е настъпван  Tired
Насяла съм и друг, чакам го да покълне вече, но ми е много тъпо как май успях да убия първия.

Ако оцелее нещо днес на слънчице - оцелее. Трябваше да го снимам горкия.

eHuTa, моите семена също са от бриколаж и всичко поникна, даже ментата, за която четох че трудно се отглеждала от семе. Аз ги наръсих направо в постоянни саксии, като от време на време ги разреждам. Пикирането ми се вижда висш пилотаж на тоя етап.

# 71
  • София
  • Мнения: 418
Идвам и аз  Hug
Миналата година садих тайландски люти чушки, тази ще добавя босилек, пристрастена съм към него  Crazy Закъснявам малко, но не мога да смогна Simple Smile

# 72
  • Мнения: 569
От около две години се каня да засадя и аз подправки в саксии, обаче двете ми домашни любимки унищожават всичко зелено вкъщи, при все че си имат котешка тревичка. Пожелавам ви успех с вашите и ще следя темата с интерес Simple Smile

# 73
  • Мнения: 41
 Чудя се за една саксийка не много голяма или пък може и по-голяма колко коренчета магданоз, копър или босилек са достатъчни за добре изглеждащо разстение Simple Smile
 Толкова много семена бяха в тези пликчета, че посях всичко, долу - горе на едно, и сега се чудя какво да правя Simple Smile Да разреждам ли или да почакам още да порастнат малко?

Някой тук дали си има напредстава как могат да се групират подправките в една саксия, отностно изискваният им към почвата, поливане и т.н.?

Така става като ми е за първи път, но дано нещо да оцелее от всичките ми насаждения Wink
Иначе си умирам от кеф като ги гледам как растат от сутрин до вечер  Joy

# 74
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Сяла съм босилек, копър и целина в едно сандъче, съжителстваха добре. Тази година ще са копър, магданоз и босилек пак в една.
Не садя и да разсаждам после, а направо си ги гледам в саксийката от "бебета" до дърти растения. Слагам 30-40 % от семената в сравнително голяма саксия и става "рошаво" или почти всички в сандъчето и пак е много кичесто.

Общи условия

Активация на акаунт