Отговори
  • Мнения: 654
Имам въпрос:
Защо когато някой е нарушил закона се търсят белези смекчаващи вината?
Алкохол,наркотици и други средства се използват в съда за намаляване на присъдата.
За вас това нормално ли е?

Става дума за този случай например
Арестуваха баща, изнасилвал дъщеря си
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=699472
 Той го правил само под влиянието на алкохола Shocked

# 1
  • Мнения: 2 927
      Тъкмо слушах репортаж по темата.
      Във всяко дело се търсят смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства. След анализа им се определя наказанието. Алкохолът, в повечето случаи е отегчаващо обстоятелство.

# 2
  • Мнения: X
отегчаващо? да нямаш предвид утежняващо?

# 3
  • Мнения: 1 310
И понеже бил къркан, като извършвал престъплението, значи едва ли не е невинен, така ли?! ooooh!
А пияните шофоьори, защо ги наказват? И те не са виновни, че главата не ги слуша. Crazy ooooh!
О, Абсурдистан! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!

# 4
  • Мнения: 2 927
nikitto, имам предвид "отегчаващо" :

Наказателен кодекс
Чл. 54. (1) Съдът определя наказанието в пределите, предвидени от закона за извършеното престъпление, като се ръководи от разпоредбите на общата част на този кодекс и като взема предвид:
степента на обществената опасност на деянието и дееца,
подбудите за извършване на деянието и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.
(2) Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание.

Пипи, не бързай да се ядосваш, не стоят така нещата.

# 5
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
   А журналистите пияни ли са и носят ли отговорост някаква, като изпляскват имената на жертвата - дете в национален ефир?
   Спам беше, зная.

# 6
  • Мнения: 1 310
Пипи, не бързай да се ядосваш, не стоят така нещата.
Hug
Знам, че си навътре в правото и от тебе ми звучи надеждно.   bouquet

# 7
  • Мнения: X
Хърмаяни, благодаря за пояснението Simple Smile

# 8
  • Мнения: 654
Много се надявам наистина това да е така.
Просто когато споменават някой случай казват-ама той/тя са били под въздействието на упойващи средства.
И все едно това дава решение на всичко.

# 9
  • Мнения: 24 467
...Алкохол,наркотици и други средства се използват в съда за намаляване на присъдата.

...

Това къде го прочете?

Иначе задължително и служебно следва да се изяснят всички обстоятелства, и тези, които ползват дееца, и другите.
НПК:
Чл. 107. (1) Органите на досъдебното производство събират доказателствата служебно или по искане на заинтересованите лица.
(2) Съдът събира доказателствата по направените от страните искания, а по свой почин - когато това се налага за разкриване на обективната истина.
(3) Съдът и органите на досъдебното производство събират и проверяват както доказателствата, които разобличават обвиняемия или отегчават неговата отговорност, така и доказателствата, които оправдават обвиняемия или смекчават отговорността му.
(4) Не може да се откаже събирането на доказателства само защото искането не е направено в определен срок.
(5) Всички събрани доказателства подлежат на внимателна проверка.

# 10
  • Мнения: 2 927
     Не се наемам да коментирам конкретния случай. Информацията ми е само от новините.
     И да има случаи, в които алкохолът може да спаси нечий задник. Когато "задникът" е изпаднал в безпаметност и не знае какво е вършил.
     Доколкото схванах от репортажа, този случай не е такъв. Бащата си е признал, помни и знае какво се е случило. Това, че е решил да се "оправдае" с пиянство, не значи, че другите ще го възприемат като оправдание. 
     Впрочем, все си мислех, че тук на коментар ще бъде подложена майката Confused

# 11
  • Мнения: 24 467
     Не се наемам да коментирам конкретния случай. Информацията ми е само от новините.
     И да има случаи, в които алкохолът може да спаси нечий задник. Когато "задникът" е изпаднал в безпаметност и не знае какво е вършил.
     Доколкото схванах от репортажа, този случай не е такъв. Бащата си е признал, помни и знае какво се е случило. Това, че е решил да се "оправдае" с пиянство, не значи, че другите ще го възприемат като оправдание. 
     Впрочем, все си мислех, че тук на коментар ще бъде подложена майката Confused

И аз така разбрах- било е системно и в продължение на години.
Майката не успях да я видя по новините.

# 12
  • Мнения: 2 927
     Видях я бегло, не гледах в началото. Отказа да говори, каза, че нямала разрешение от разследващите, и сега щяла да ходи на дело. След това щяла да прецени, дали да каже нещо. Държа се леко арогантно, според мен.

# 13
  • Мнения: 24 467
Чух вчера две версии- първата, че не знаела, втората- че знаела. Нищо повече.

# 14
  • Мнения: 2 927
     Според репортерите, и майката, и бабата са знаели през цялото време. И доколкото схванах, цитират източници от разследването. А снощи братчето на момичето, почти директно заяви, че се знае какви ги върши бащата.

Общи условия

Активация на акаунт