Кандидатстване за държавно жилище

  • 3 413
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте,

Наскоро възникнаха в моята глава няколко въпросчета, относно купуването на държавно жилище, по повод един разговор между мен и приятеля ми за сключване на брак. Преди съм чувала, че държавата отпуска заем, с който да се закупи жилище или директно ти дава жилище на изплащане. Става въпрос за преди години, сега нямам никаква представа за какво иде реч.
Та, въпросът ми е дали имате някаква идея по тази тема - дали има опция за купуване на държавно жилище или взимане на кредит от държавата? И ако има от къде мога да потърся информация?
Извинявам се предварително, ако вече има подобна тема и аз повтарям нещо  Simple Smile
Весели празници   bouquet

# 1
  • Германия
  • Мнения: 240
Има, ама само ако живееш в него.  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Тази схема я знам за Австрия, у нас не ми е известно да има такава възможност.

# 3
  • Мнения: 198
Доколкото ми е известно (имам близки, които живеят в общинско жилище), трябва да докажеш първо, че си нуждаещ се без жилище и прочие, да те включат в някакъв списък, да те настанят в общинско жилище и след време може да се обяви възможност за закупуване на това жилище и живущите в него имат право да го закупят. Тази възможност не е постоянна, ами се явява на някакъв период само. Също така (ако не е променено) цената се базира на данъчната оценка, а не на пазарна стойност, което автоматично прави жилището доста изгодно. За кредит от държавата обаче никога не съм чувала, знам, че дори и да искаш да закупиш общинско жилище търсиш кредит от банка или плащаш директно.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Може да се закупи общинско жилище, след като си живял в него 10-тина години (или 15, не помня).
Допреди 2 години се закупуваше на държавна оценка, което беше доста изгодно, но след това мисля промениха оценките и сега не е толкова евтино.

# 5
  • Мнения: 12
Благодаря много за бързите ви отговори Simple Smile Дадохте ми  някаква яснота, а и предполагах, че процедурата е подобна.. Вероятно просто трябва да отида в съвета и да попитам.
А що се отнася до жилищния кредит от банка, ами струва ми се много рисковано. Просто не е за мен Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 16 005
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=421006.0
това е темата за общински жилища.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Кредит от държавата, ще питам в съвета - абе ти в кое време живееш newsm78

# 8
  • Мнения: 12
Aisha, много благодаря за линка. Доста полезна информация получих оттам.

Belinda, ще ти бъда благодарна, ако попиташ Simple Smile

Хубава вече на всички   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт