В първи клас на 6 - тормоз ли ще е за детето?

  • 4 448
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 567
Немирница, аз не разбирам какво точно искаш да кажеш. Хем в БГ има натоварване, хем при вас било по-голямо.
Аз знам за натоварването тук и от какво идва то. Още повече и цитата, който си дала е от мой постинг. Така, че ми е ясна системата и от какво е натовареността у нас, но какво се опитваш ти кажеш, не разбрах добре. Извинявай, не е заяждане. Просто наистина не ми стана ясно.

# 31
  • Мнения: 2 885
Говорим за едно и също, явно аз не се изразявам правилно.  Embarassed
С две думи - в Бг почват хем по-късно, хем с неподходящ и лошо представен материал за тяхната възраст. Тук почват по-малки, но същият материал е добре поднесен и дори в по-голямо количество не натоварва децата....

# 32
  • Мнения: 2 567
Ясно, немирница. Всичко е точно  Peace
Аз не съм имала намерение да правя сравнение между БГ и други места. Просто вмъкнах как е навън, само за да кажа, че там децата могат повече да се разтоварват, което също е от значение освен всичко друго.

# 33
  • Мнения: 1 253
Тя системата в България, честно казано, ми е малко неясна. Нали приеха закон и насърчаваха записването в ПГ на 5 години? Мислех, че това автоматично означава, че насърчават и 1 клас на 6 години. Познавам много деца, които тръгват на 6 години. В едно частно училище, всички първокласници са набор 2004. Та, нашата система за деца на 6 или 7 години е замислена? Или се прави изключения само за децата родени много рано/ или късно през годината?

# 34
  • София
  • Мнения: 1 654
Моята дъщеря е родена през февруари и тръгна на 6 и половина. Спрявяла се е винаги отлично, но натоварването е голямо. По-добре на 7 и малко Peace

# 35
  • Мнения: 688
Аз също да кажа от опит (за съжаление неуспешен), дъщеря ми тръгна на 6 и 1/2, 1-ви клас добре, но от 2-3 клас разбрах че съм направила грешка. За съжаление няма връщане назад, но съм с 2 ръце против тръгването на училище от 6 години. Материалът им е наистина труден и съчетан с абсолютна липса на физически дейности (както е в повечето училища) им идва нанагорно, изнервят се и губят интерес към познанието - поне при нас така беше.
Сега се чудя синът ми като е роден декември, на 5 години (5г. и 9месеца) ли ще тръгне на училище  newsm78

# 36
  • Мнения: 382
Кривошапкова, предучилищната е с продължителност 2 години, затова децата тръгват от 5. А сега е някакъв преходен период, затова приемат в училище и без свидетелство за завършена предучилищна. Казаха ми, че това била последната година. От следващата е задължително да имат свидетелство.
Аз също съм "за" тръгването на училище от 7 годишна възраст. Да, има деца, които се справят с натоварването, но повечето са незрели - по-бързо се уморяват.

# 37
  • Мнения: 120
А дали биха приели в ПГ дете на 4 години?

# 38
  • София
  • Мнения: 5 651
Програмата за 1 клас е тромава и неподходящо поднесена. Не може децата току-що да са минали всички букви и на следващия час да имат писмен преразказ на текст. Цяла година пишат изречения и къси текстчета според взетата буква, но едва в края на годината учат пренасяне на дума на следващия ред, при положение, че са учили отдавна сричките - с тях се почва. Много от текстовете изобилстват от архаизми, авторови диалектизми или просто съдържанието няма никакъв смисъл за 7-годишни деца. Нищо чудно и 6-годишно да се справи, като му дойде до главата, но аз лично не смятам да причиня това на дъщеря ми, която ако трябва да тръгне с набора си на 6 години, няма дори да има навършени 6, защото е родена в края на октомври. Сега е на 4 и половина и трябва да попълним заявления за детската градина, че се задължаваме за посещаваме ДГ редовно, защото ще се учи материала за подготвителната група. Питам - а децата, които няма да бъдат записани в първи клас на 6, а на 7, ще повтарят материала още една година или ще бъдат принудени да напуснат ДГ и да се запишат в първи клас на 6? Не можаха да ми дадат убедителен отговор - уж нямало да има принуда, който не отиде в училище на 6, ще повтаря материала още 1 година... ама евентуално. И кому е нужна тази недомислица?

# 39
  • Мнения: 1 404
Не четох цялата тема, но...
Нали не записват в 1-ви клас без свидетелство за завършен подготвителен модул?

Парци, в БГ ли си?

Записват, Шани Simple Smile Ния мина нещо като тест- за психическа готовност и я записаха без въпросното свидетелство.

По темата- дъщеря ми също е родена през юли и тръгна в първи клас на 6 по ред причини, които тогава ми се струваха достатъчни. Сега...не съм толкова сигурна, макар ученичката да е много щастлива, намери си приятелки и с материала се справя отлично. Някак...има си разлика между нея и останалите деца.Наистина има дечица, които вече са на 8, а тя още няма седем...ми дребосъче си е. Със седенето на чин няма проблеми, материалът И е интересен,госпожата постоянно я хвали,но...не знам,  притесненията ми са някак интуитивно неопределени.

Според мен всичко си е до дете- моето и в градината с набора си изглевдаше като врабче сред гълъби, сега пак е така.В същото време- никога не И идва наум да говори в клас, изпълнителна е до педантичност,т. е проблем с дисциплината и концентрацията няма.

# 40
  • Мнения: 120
Питам - а децата, които няма да бъдат записани в първи клас на 6, а на 7, ще повтарят материала още една година или ще бъдат принудени да напуснат ДГ и да се запишат в първи клас на 6? Не можаха да ми дадат убедителен отговор - уж нямало да има принуда, който не отиде в училище на 6, ще повтаря материала още 1 година... ама евентуално. И кому е нужна тази недомислица?

Тук не мога да те разбера. Нали казаха, че като стане детето на 5 тръгва в ПГ и изкарва 2-годишен курс на обучение (законът официално влиза в сила от 2012 година и след това е доста вероятно да има санкционирани). Дотогава - кой какви детски градини е карал, колко ги е карал и прочие - едва ли някой ще контролира това. Иначе моето остава твърдо в ДГ до навършване на 7 години - там ще си изкара и предучилищната Wink, че с условията в нашите училища направо ми е жал да я пусна в ПГ в училище. Блазе им на децата в развитите страни в това отношение.
Познатите ми, които имат деца на възраст колкото моето споделят същото мнение - умното на 6 е умно и на 7, да си кара детството и толкоз.

# 41
  • Мнения: 1 404
Това с карането на детството пък никога не ми е било ясно. Училището не е край на детството все пак Wink

# 42
  • Мнения: 2 885
На 5 г децата в БГ ще си учат по материал за 3-та група, а на 6 г с такъв за 4-та група. Материалите зависят от избора на учителките - Моливко, Изкуства, Ръка за ръка....Не се повтаря материал 2 г.

# 43
  • Мнения: 2 885
Това с карането на детството пък никога не ми е било ясно. Училището не е край на детството все пак Wink

Гледам племенницата 2 клас в музикалното в БГ. Ми детето от домашни и солфеж няма време за игра. В 8 ч си ляга прекалено уморено за едно 8-9 г дете, без игра.........

# 44
  • Мнения: 120
Това с карането на детството пък никога не ми е било ясно. Училището не е край на детството все пак Wink


Ами не е край на детството. Само дето е начало на задълженията. Wink

Общи условия

Активация на акаунт