Меню за Никулден

  • 7 937
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 629
Аз имам именик и предполагам ще дойдат около 8-10 човека/нали не се кани/, та се чудя как да организирам хапката и пийката newsm78 На всеки порция ли? Или нещо като шведска маса? Давайте идеи какво и как да сервирам, моля.

# 1
  • Мнения: 1 708
Вземи един голям шаран.напълни го със следната плънка:запържваш лук и гъби.Прибавяш към тях орехи и стафиди.С тази плънка пълниш шарана слагаш го в тавичка.Отстрани аз слагам ориз със гъби(запържвам лука,ориза,гъбите предварително,прибавям едно бульонче) завивам с фолио и пека около 40 минути.
Така това е достатъчно за 8-10 порции.Режеш го нафилии един пръст и е много красиво,отстрани слагам ориза на топки.
Направи и една голяма купа салатка:Нарязвам зеле(китайско),царевица,прясна краставичка и заливам с майонеза и кисело мляко.Става много вкусно и хранително.
Ако искаш можеш да сложиш мезета,маслинки и друг тип салатки ако имаш.
Десерта ако не ти се прави от магазина. Hug

# 2
  • Мнения: 7 106
Щом бройката не ти е сигурна, по-добрият вариант е шведската маса. А и аз по принцип съм привърженик на варианта всеки да си сипе каквото му е вкусно, а не да правя предварителни порции. напълни шаран задължително, защото това си е чара на този празник. Освен него на масата трябва да има някаква салатка. Подходяща е например зелена салана с пресен лук и риба тон, снежанка с много копър и орехи, зеле с моркови. Понеже не е задължително всеки да обича риба, предвиди и още едно ястие, например ако имаш време да се подготвиш можеш да направиш пържени кюфтенца, но мънички като хапки или пак мънички, навити като пурички сармички. Режеш някакво мезенце и масата е готова.

# 3
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Според мен 8/10 човека не са толкова много и бих ти препоръчала да направиш меню, т.е. не шведска маса.
Напр. към рибата (предполагам, че ще приготвиш риба) може да предложиш като гарнитура див ориz или картофен огретен или пълнени картофи с пюре от патладжан и маслини, zа предястие може да направиш салата с китайско zеле, чери домати и скариди или пък салата с Chicorеe, ябълка и патешки гърди. Може  да предложиш и някаква крем супа.
А zа десерт плато със сирена или някакъв крем или карамелиzиран ананас с топка сладолед или парфе.

# 4
  • Мнения: 1 410
Като става въпрос за 10 - ина човека аз правя и един "таралеж":
Правя съвсем малки кюфтенца и с клечки за зъби се забиват на една малка зелка, но плътно едно до друго. Става много ефектно и всеки път когато съм го правила много му се кефат. Успех!

# 5
  • Мнения: 3 251
И ние сме двама именика в къщи , но ще бъдем разделени на 2 купона - детски през деня /с покани/ и моят /по късните доби  Grinning/.
И за двата съм решила  всичко да бъде като шведска маса - особено на вторият , не знам колко ще се съберем !

# 6
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Моето меню за Никулден ще е :
1. Разбит тарама хайвер (домашен)
2. Топчета "Рафаело" с ролца от раци
3.Предястие с домати,кашкавал и майонеза
4.Салата от сирене Дунавия (благодаря отновоза рецептата)
5.Паламуд на скара
6.Пълнен шаран в тесто
7.Питка
8.Торта "Птиче мляко"

Ще снимам всичко и ще ви го покажа след празника.

# 7
  • Мнения: 373
Моето меню за Никулден ще е :
1. Разбит тарама хайвер (домашен)
2. Топчета "Рафаело" с ролца от раци
3.Предястие с домати,кашкавал и майонеза
4.Салата от сирене Дунавия (благодаря отновоза рецептата)
5.Паламуд на скара
6.Пълнен шаран в тесто
7.Питка
8.Торта "Птиче мляко"

Ще снимам всичко и ще ви го покажа след празника.
Ейййййй, какви са тези Топчета Рафаело от рулца от раци???

# 8
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Топчета "Рафаело"

200 гр настърган кашкавал се смесва с 3 скилидки пресован чесън,сол, черен пипер ималко майонеза. Втази смес се увива една маслина без костилка, одормя се на топче, което се овалва в настъргани ролца от раци. Нареждат се върху лист от маруля.

# 9
  • Мнения: 1 708
Джема това звучи страхотно при първа възможност ще ги направя!
  bouquet  bouquet  bouquet

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Според мен 8/10 човека не са толкова много и бих ти препоръчала да направиш меню, т.е. не шведска маса.
Напр. към рибата (предполагам, че ще приготвиш риба) може да предложиш като гарнитура див ориz или картофен огретен или пълнени картофи с пюре от патладжан и маслини, zа предястие може да направиш салата с китайско zеле, чери домати и скариди или пък салата с Chicorеe, ябълка и патешки гърди. Може  да предложиш и някаква крем супа.
А zа десерт плато със сирена или някакъв крем или карамелиzиран ананас с топка сладолед или парфе.

Сори, но сега почва голямото питане!

Фрея, моля те, напиши рецептите за пълнените картофи, салатата от китайско зеле и другата салата със сложно име.  Praynig

Джема, топчетата ще ги направя задължително! Звучи супер!

Искам да питам и за паламуда на скара как точно го приготвяте, че и мен ме чака един във фризера. Кисне ли се в нещо предварително, има ли някакви тънкости при приготвянето?

Мюриел, рецептата за десерт на Долче Вита ми звучи страхотно за вашия случай!

# 11
  • Мнения: 1 629
Мда, наистина е много подходящ, но за жалост родата ще ме линчува, ако няма торта Mr. Green

# 12
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Erica,паламудът не се кисне в нищо, задължително го разделяш на филета,защото е дебела риба. Аз предвиждам за предястие по половин паламуд на човек. Посолява се ,намазва се леко с олио или скарата се маже. А дори може и да не се маже- есенният паламуд е мазен и затова не става сух на скарата, а сочен. Аз много го харесвам-повече от пържения.

# 13
  • Мнения: 532
Моето меню за празника ще е някаква риба печена върху праз и залята с доматен сос с чесън ,а за гарнитура картофена салата пак с праз  chef

# 14
  • София
  • Мнения: 8 272
Ние нямаме именни никъде ням ада ходи, но винаги гледаме да има рибка на масата, дори това да е салата - маруля, краставички на пръчици, отгоре риба тон ("Рио маре" за предпочитане от мъжа ми) и рулца от раци, нарязан лук, лимонов сок, малко кашкавал и резенчета лимони за окраса.
Сега планирам пълнена пъстърва (на MW), но идейката за сафидки ми хареса и ще разнообразя

Общи условия

Активация на акаунт