Отговори
  • Мнения: 50
Здравейте,

Можете ли, които са запознати от вас, да ми обясните дали в колежите от средното образование във Великобритания, САЩ, говорейки за кредити, имат предвид хорариум? Винаги ли 1 учебен час е равен на 1 кредит? Като се кандидатства после във висше образование, взима ли се предвид какъв е хорариумът или кредитите, за да може предметът да участва като балообразуващ? 

# 1
  • Мнения: 50
Някъде прочетох, че кредитите се пишат като хорариум на предмета седмично. Например, ако имаш 7 часа английски седмично- кредитите са ти 7 и може би, ако другия срок са 5, се пише кредити 5 и после годишно са ти 12. Така ли се пишат кредитите?  

# 2
  • Мнения: 2 980
Винаги ли 1 учебен час е равен на 1 кредит?
Като се кандидатства после във висше образование, взима ли се предвид какъв е хорариумът или кредитите, за да може предметът да участва като балообразуващ? 

САЩ. Дефиницията за кредит е "единица работа". Тоест, броят кредити за определен предмет се определят от количеството изисквана работа за успешно завършване на съответния клас. В понятието работа се включва: физическо присъствие в час, самостоятелни или контролирани лабораторни занимания, текущи домашни, текуща друга подготовка, подготовка за финален изпит, презентация или доклад.

Например: Предмет чужд език. Кредити: 6, които включват 6 часа присъствие в клас седмично, плюс текуща подготовка и финален изпит.
Предмет физика. Кредити: 5, включват 2 часа лекции, 2 часа лабораторни занимания, плюс 1 кредит за извънкласна работа по разнообразни проекти, плюс един кредит за финален проект.
Предмет история на феминистичното движение в САЩ. Кредити: 3, които включват 2 часа присъствие в час седмично, текуща подготовка и презентации, плюс 1 кредит за финално есе, което се пише на няколко етапа цял срок.

Тоест, не винаги има директно съотношение между часове в клас и брой на кредитите. Има съотношение между часове подготовка и брой на кредитите - типично един кредит се равнява на общо три часа работа. Дали ще е в клас или не - няма значение.

Не се сещам да съм попадала на случай, когато университет изисква някакви балообразуващи оценки. При кандидатстване за бакалавърска степен се гледа общ успех от цялата диплома. За отделните предмети (ако е важно да се демонстрира ниво по физика, да речем), си има САТ-2 изпити.

При кандидатстване в никакъв случай не се опитвайте да преведете българската диплома на езика на съответния стандарт. Това не е ваша работа, а на университета - ако те имат нужда от официално становище по въпроса кое на колко кредита отговаря, те ще ви кажат как да получите такова.

За Кралството не знам. Успех!

Последна редакция: нд, 08 май 2011, 23:14 от ianajar

# 3
  • Мнения: 50
Не се сещам да съм попадала на случай, когато университет изисква някакви балообразуващи оценки. При кандидатстване за бакалавърска степен се гледа общ успех от цялата диплома. За отделните предмети (ако е важно да се демонстрира ниво по физика, да речем), си има САТ-2 изпити.
Благодаря за инфото, защото ако се взимаше балообразуващ предмет, пък ще се чудиш по кой предмет да ходиш на матура (аз съм преводачка и отдавна завършила, не че ще ходя на матура) и коя оценка да вземеш предвид.

 С други думи "кредити" се доближава до "хорариум", но мисля, че в нашите хорариуми се пишат и часовете, през които си правил цял час контролна или класна работа- в САЩ, разбирам, че не е така-но не мога да твърдя, че в България в хорариум пишем всичко- все пак имаме ЗИП-ове, СИП-ове, които се пишат на гърба на дипломата и никой не ти ги взима предвид към хорариума на предмета със същото име.
 А ако си учил средно в САЩ и после кандидатстваш в български университет и си български гражданин, трябва ли първо да държиш матура по български?
 

# 4
  • Мнения: 2 980
Хорариум според българската дефиниция е броят на присъствени часове в клас по учебен план. Контролното си е част от учебната дейност по един предмет, няма значение дали е цял час или не, и си се включва в хорариума.  newsm78

Няма еквивалентност на български хорариум и американски кредити на ниво средно образование. Дефинициите са съвсем различни. Такъв еквивалент може да се търси само на ниво висше образование, защото там вече обучението и в България е на кредитна система.

Нямам представа какви са изискванията в момента за кандидатстване в държавните български университети. Ако се изисква българска диплома или приравнена такава и съответни матури - значи да, полагаш каквито е нужно матури. Аз лично не познавам случай на кандидат-студент, който от американско средно училище да замине за висшето си точно в България  Thinking но ситуации разни, разбира се.

# 5
  • Мнения: 50
 Е, то матури има и другаде (не само в България), а ако искаш да кандидатстваш от САЩ в това "другаде", тогава е сложно. Сигурно трябва да се обърнеш към съответното Министерство на образованието.

# 6
  • Мнения: 2 980
Матурите обикновено се изискват от завършилите местни училища, за идващите от чужбина се гледа успехът, записан в дипломата им и съответно допълнителни стандартизирани изпити. Не мисля, че американските студенти, кандидатстващи в немски или френски университети, държат местните матури. Държат обикновено стандартизиран изпит по езика и кандидатстват с американските си дипломи.

# 7
  • Мнения: 50
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatel … _s_stezatelen_bal 
И аз видях, че се взима оценката от балообразуващия предмет, без значение дали е матура (държавен зрелостен изпит)- ако има и матура, се взима матурата по предмета. Но аз лично, като бивш учител, не виждам смисъл в матурите- освен че с тяхното наличие карахме учениците да не се хилят много в час, за да не се смеем ние накрая. Т.е. с матурите признаваш, че дисциплината не е на ниво и на учениците им се позволява много- само ако кажеш:"Обърнете внимание на това, често се пада на матура" и внимават. Даже не знам от къде дойде правилото в нашите училища, по едно време, че нямаш право да гониш ученик от час- имах случай да изгоня едно псуващо дете 5 мин. преди края на часа и ако не бях го направила, в междучасието напсуваните щяха да го пребият; но после аз излязох виновна.

Общи условия

Активация на акаунт