Счетоводител в нужда се познава

  • 50 108
  • 724
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 164
Благодаря за отговора!  bouquet

# 31
  • Мнения: 13 266
Здравейте искам да попитам, ако подпиша трудов договор с осигуровки на 4 часа имам ли право да ползвам неплатен отпуск от 10 дни на втория месец от сключването на договора?
За право имаш, но трябва и работодателя да разреши.

# 32
  • Мнения: 3 405
актуална за мен тема Simple Smile

# 33
  • Мнения: X
Здравейте, имам въпрос и ще се радвам ако някой има търпението да изчете поста и да ми отговори   bouquet
 Мъжът ми има фирма, където работя и аз. Фирмата е в строителния сектор. Скоро реших да си сменям професията и изкарах курс за козметик. Сега искам да се занимавам с това и тъй като в дейностите на фирмата на мъжът ми е вписана и такава (имам предвид козметични услуги)-мога ли да остана да си работя в неговата фирма, но да сменя длъжността? Ако може-как, с какъв документ? Нов трудов договор ли?
 Благодаря.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 247
Щом в дейността на фирмата при регистрацията е предвидено и извършването на такава дейност, няма да е проблем да се извършва чрез фирмата. Но фирмата ще трябва да наеме помещение и да го стопанисва, ако това Ви е идеята. Ако в момента се водите назначена на друга длъжност с трудов договор регистриран в НАП, ще е необходимо прекратяване на този договор и регистриране в НАП на нов трудов договор с новата длъжност.
Не мисля че е пречка фирмата на съпруга Ви да осъществява различни дейности.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 127
Здравейте , работя в офис / обработвам входящи и изходящи фактури/ една позната ми каза че има някакво изменение на някой от законите според което ако факуриранат сума към дадена фирма надвишава 15000.00лв за календарна година няма право да бъде фактурирано и съответно платено в брой , а трябва да бъде по банков път.Въпросът ми е вярно ли е .Фирмата ни ползва счетоводна къща , но нещо ми се струва че счетоводителя не е много в час.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 247
Точно така е. Закона се казва:
Закон за ограничаване на плащанията в брой.

Цитат
Чл. 1. Със закона се уреждат ограниченията при плащанията в брой на територията на страната.

Чл. 2. Законът не се прилага при:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;
3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;
4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда.

Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;
2. на стойност под 15 000 лв.,
представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
Ограничението важи и за договори с продължително действие чиято обща сума надвишава 15000.

Можете да фактурирате, но нямате право да получите плащане в брой, а само по банков път.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Чакайте сега... кое е точно така!?
Цитат
Здравейте , работя в офис / обработвам входящи и изходящи фактури/ една позната ми каза че има някакво изменение на някой от законите според което ако факуриранат сума към дадена фирма надвишава 15000.00лв за календарна година няма право да бъде фактурирано и съответно платено в брой , а трябва да бъде по банков път.Въпросът ми е вярно ли е .Фирмата ни ползва счетоводна къща , но нещо ми се струва че счетоводителя не е много в час.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 247
Ами, ако имате сключен договор сключен с фирма за определен период от време и сумата по договора е повече от 15000 лв. независимо, че фактурирате по-малки суми, не би трябвало да получавате плащане в брой, тъй като имате част от парична престация по договор надвишаваща сумата 15000 лв.
Давам пример:
Имате сключен договор за счетоводно обслужване. Сумата която фактурирате месечно е примерно 2000 лв. Плащането трябва да се осъществи по банков път, защото сумарно за годината ще надхвърлите 15000 лв. Това поне скоро се дискутираше при нас и консултацията с одитора потвърди, че не можем да получаваме месечната такса в брой.
Точно това е смисъла на текста в чл. 3 ал 1 т 2 от закона който цитирам.

http://www.minfin.bg/document/9272:1

Това е и указанието на министерство на финансите. Там също пише подробно кога не може да се плаща в брой.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 127
Теди, а ако нямаме сключен договор? Фирмата в която работя зарежда заведения със стока , но нямаме сключени договори , иначе сумарно за годината надвишаваме 15000.00

# 40
  • София
  • Мнения: 1 247
Ако няма сключен договор или имате сключен договор в който не е изрично упомената сумата за целия договор можете да считате всяка доставка за отделна такава и тогава ако сумата на доставката не надхвърля 15000 лв можете да получавате плащания в брой.
Ясно е обяснено в указанието линк към който съм дала:

Прочети ако искаш ІV. Примери по прилагане на ЗОПБ точка 4. Там е даден точно пример с доставка на стока или услуга и е доста ясно обяснено.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 912
  bouquet
записвам се да следя

# 42
  • Мнения: 6 301
Трябва да подготвя на една позната документи за разсрочване задължения към НОИ /лихви за неправомерно получено майчинство/. Моля,някой ако има някакъв образец на погасителен план да ми изпрати  Praynig Също така - ОПР и баланс на фирмата доказателства ли са за финансовото състояние /майката е ЕТ/ или трябва и друго? Ще съм благодарна на всички отзовали се   bouquet

# 43
  • София
  • Мнения: 1 247
По отношение на документите за НОИ няма да мога да съм от полза.
За ЕТ би трябвало да има като финансов отчет само ОПР. Не зная пред кого ще доказвате финансово състояние на фирмата, но от ОПР - то се вижда какъв е финансовия резултат и може би ще свърши работа. Един баланс ще покаже наличието на активи, непокрита загуба ако има такава и неразпределена печалба също, та може би ще даде също добра представа.

# 44
  • Мнения: 6 301
Благодаря, Теди!

Общи условия

Активация на акаунт