Родителски Кооператив - Варна

  • 13 814
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Знам, че има тема за РК вече, но почти всики там са от София. Благодаря и на момичетата от темата, че опитаха да координират желаещите за РК и във Варна, но нещата не се получават и с тази тема искам да направя още един опит да се съберем родители за РК.
Нека всички от Варна, които се интересуват да пишат в тази тема и да направим още един опит да създадем едно уютно място за децата си!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 389
Аз съм с вас:)

# 2
# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 096
Какво се има предвид под род. кооператив?

# 4
  • Мнения: X
Пишете и мен  Peace

# 5
  • Мнения: 147
Здравейте на всички! По принцип има инфо за Родителските кооперативи, писаха доста по вестниците и по новините имаше репортажи за действащите такива в София. Най-общо казано РК се прави от родители със сходни възгледи за възпитанието, наема се помещение, педагог (учителка), а майките на ротационен принцип се редуват да са като помощен персонал (смешно звучи по този начин). Разбирам, че някой майки работят и няма да имат възможност да дават такова дежурство, но и за това има вариант. Другото, което ни интересва всички е финансовата страна на въпроса - от това, което ми пратиха като финансов разчет действащите софийски кооперативи, месечно излиза приблизително 250 лв на месец.

# 6
  • Мнения: 24
Да, това наистина е един алтернативен вариант за отглеждане на малки дечица. Доколкото ми е известно, в някои от страните от Западна Европа е регламентирано и със закон. Тук, в България обаче, нещата не са толкова лесни, колкото на пръв поглед изглеждат.
Това, с което съм наясно аз е, че за постигане на Родителски кооператив са необходими инвестиции, които всеки родител ще трябва да отдели. Не бива да се пренебрегва и РЗИ (Регионалната Здравна Инспекция), защото без тяхно позволение, такъв кооператив не би могъл да съществува. Те контролират детските заведения и изискванията им са изключително строги, но не и неизпълними. Все в тоя ред на мисли, този кооператив би трябвало да бъде регистриран и по Търговския закон...И още, един дявол знае, на какво ще сме подложени от действащото ни законодателство. Нали съм си счетоводител, все за тази нормативна уредба мился...  Embarassed
Въпреки всичко това, мисля, че при добра организация, е изпълнимо. Трудоемко, но изпълнимо!

# 7
  • Мнения: 22
Здравейте и от мен. Досега не съм писала във форума, но общината ме принуждава и това да правя. Чета вашите мнения и реших да ви подкрепя за създаването на родителски кооперативи. Дано само не опорочим и побългарим създадената практика за такива в други страни. Искам да помоля, ако има родители, които желаят да създадем такъв кооператив за децата от район Младост във Варна нека пишат, за да го направим заедно.

# 8
  • Мнения: 42
Здравейте, майки и татковци на деца за детска градина!
Знаете ли какво е понятието Родителски кооператив?
Това е споразумение между група родители, според което се заформя почасово или целодневно посещение на техните деца в занималня / помещение оборудвано като детска градина.
Родителите си делят разноските по пребиваването на децата там. Определени майки дежурят за гледането на всички деца, или се наема специална учителка-педагог. За всяко дежурство се заплаща според каквото е решено.
Децата могат да са постоянна група - което според повечето родители е по-добре, могат и да са отворена група - тоест - да се приема дете само за ден или за няколко часа.

Казано накратко - група родители сами организират детска градина за децата си.
Бих искала да прочета мненията ви, преди да говоря по-нататък. Заинтересувани ли сте?
Ако има родители, които сериозно се интересуват - може да организираме и една среща, на която да се уточнят нещата.


# 9
  • Мнения: 24
Това казано накратко и ние го знаем.
Пишете за другото: регистрацията на такова заведение?!?!?!
Съгласно действащата нормативна уредба, такова заведение трябвало да се регистрира в РЗИ, ДВСК и не без благословията на МОН.
Хм! Е?!?!?!  Thinking

# 10
  • Мнения: 42
Това казано накратко и ние го знаем.
Пишете за другото: регистрацията на такова заведение?!?!?!
Съгласно действащата нормативна уредба, такова заведение трябвало да се регистрира в РЗИ, ДВСК и не без благословията на МОН.
Хм! Е?!?!?!  Thinking

Кога точно ще се наложи регистрация?
Ако изобщо ще има, тя е като почасова детска занималня, а не като ДЕТСКА ГРАДИНА/ ЗАВЕДЕНИЕ за да не се налага да СЕ ИСКАТ РАЗРЕШИТЕЛНИ. Всичко е доброволно, печалба няма, педагожката е с временен граждански договор със всеки от родителите, или с всички заедно. НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СЕ СЛАГА ТАБЕЛА, ако не се търсят нови деца, тоест ако групата е постоянна.


Не бива да се пренебрегва и РЗИ (Регионалната Здравна Инспекция), защото без тяхно позволение, такъв кооператив не би могъл да съществува. Те контролират детските заведения и изискванията им са изключително строги, но не и неизпълними.
Я ми дайте линкове откъде четете за ХЕИ и МОН. За Търговски закон пък дума да не става - това не е стопанско предприятие което да цели печалба.
Има ли някъде, Бебот, в законите с които боравиш, такава постановка, че ако се съберат 10 деца на едно място то това е равносилно на действащо детско заведение?

Последна редакция: пн, 13 юни 2011, 10:37 от prometeq

# 11
  • Мнения: 24
prometeq, не че имам нещо против, напротив, аз съм за РК !!!
Ти как наричаш такова заведение, за което се наема помещение, инвестира се в него, наемат се учителки, сключват се договори за доставка на храна и се отглеждат малки деца?
За твое сведение: критикуваме частните детски градини и центрове именно защото не са регистрирани (винаги има изключения, разбира се), защото каквото и да се случи с децата ни - никой няма да поеме отговорността, нали така?!?!
За Бога, някой трябва да носи отговорност за децата ни там!
Аз лично не бих поверила детето си на РК без никаква легализация! Но това е само мое мнение, не ангажирам никой с него.
Запозната ли си с другата тема тук, във форума, за РК..ако не си - прегледай я. Родителите от София стъпка по стъпка ще го направят, уверена съм.
Продължавам да мисля, че трябва да има легализация цялата организация по формиране на РК. И не става въпрос за ТАБЕЛИ..

# 12
  • Мнения: 42
prometeq, не че имам нещо против, напротив, аз съм за РК !!!
Ти как наричаш такова заведение, за което се наема помещение, инвестира се в него, наемат се учителки, сключват се договори за доставка на храна и се отглеждат малки деца?
За твое сведение: критикуваме частните детски градини и центрове именно защото не са регистрирани (винаги има изключения, разбира се), защото каквото и да се случи с децата ни - никой няма да поеме отговорността, нали така?!?!
За Бога, някой трябва да носи отговорност за децата ни там!
Аз лично не бих поверила детето си на РК без никаква легализация! Но това е само мое мнение, не ангажирам никой с него.
Запозната ли си с другата тема тук, във форума, за РК..ако не си - прегледай я. Родителите от София стъпка по стъпка ще го направят, уверена съм.
Продължавам да мисля, че трябва да има легализация цялата организация по формиране на РК. И не става въпрос за ТАБЕЛИ..

Добре, да кажем че помещението Е легализирано. Сертификатите ли ще ти дадат увереност и те ли ще носят отговорност за детето ти? Или "легализацията"?
Ти сама участваш в писането, гласуването и подписването на устава.
Добре, ще прегледам другата тема. За софийската става въпрос, предполагам.

Само моля някой да ме светне, държавните детски градини как точно НОСЯТ отговорност.

# 13
  • Мнения: 147
Както е писала prometeq, тук нещата не стоят както при частните детски градини. Влиза се в граждански, а не трудови отношения. Няма смисъл да се спори, безмислено е.  Темата не е за това как се прави РК и какво е нужно, защото момичетата от София отдавна са минали по този път, все пак техните РК функционират от 2007!
Prometeq, писах ти на лични.

# 14
  • Мнения: 24
Както е писала prometeq, тук нещата не стоят както при частните детски градини. Влиза се в граждански, а не трудови отношения. Няма смисъл да се спори, безмислено е.  Темата не е за това как се прави РК и какво е нужно, защото момичетата от София отдавна са минали по този път, все пак техните РК функционират от 2007!
Prometeq, писах ти на лични.

Това с гражданските отношения, не изключва прилагането на действащата нормативна уредба. Тя е еднаква за всички!
Разбирам какво искате да кажете, момичета. Но, според мен си е точно както при частните детски градини.  Thinking Юридическите лица, с нестопанска цел, също изискват регистрации, годишни декларации към НАП, НСИ, отчети... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт