Лятна работа за тийнейджърка :)

  • 10 894
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 198
Здравейте,
Сестра ми е на 15 години и с наближаването на лятната ваканция ми се иска да и намерим занимание за този дълъг период, в който освен да се шляе друго няма да прави. Тя е отговорна, умна е, но е лееееко мързелива поне по отношение на ученето, в домакинството помага и е доста усърдна.

Спомням си, че когато аз бях на нейната възраст, че и по-малка, сама си проявих инициатива едно лято и си намерих работа просто, защото много ми се искаше и ми беше интересно. Така работих две-три лета и ми беше супер, че и някой лев си изкарвах, макар че не съм го правила с цел пари, а и тогава все още не ги оценявах. За мен тези няколко месеца бяха изключително полезни - научаваш се на доста неща.

Целта на тази работа е главно възпитателна, иска ми се и тя да се научи на малко повече дисциплина и разбира се, на труд и старание.
Все още не съм ровила в нета за да видя изобщо възможно ли е да се намери такова занимание.
Интересно ми е да разбера дали родителите с толкова големи деца имат такъв опит и какво мислите за идеята.

# 1
  • София
  • Мнения: 16 021
Мисля, че идеята е добра.
Хубаво е децата да работят, да поемат някаква отговорност вместо да мерят улиците или да мързелуват в къщи пред комп.
Опит нямам. Имах възможност да намеря работа на дъщерята в заведение - да помага в кухня или на бар. Но и двете нямахме желание да работи подобно нещо. Използвахме летните ваканции за да кара професионални курсове за маникюр, педикюр, ноктопластика, гел и акрил. Ако момичето има интереси - запишете го на кякакъв курс.
Доколкото знам сега положението е затегнато - иска се разрешение на Инспекцията по труда, май и детето трябва да е над 16 г. Има големи глоби и чести проверки по заведения и магазини и собствениците не рискуват.
Ако имате някой близък със счетоводна къща, рекламна агенция или подобен офис може да помолите да я вземат да помага. Дори, ако трябва да поемете част от заплащането за да я мотивирате. Все пак в офиса ще работи с комп., ще придобие и нови знания, ще има и отговорности.

# 2
  • Мнения: 945
Големият ми син работи почасово след училище и не само през ваканциите. Но тук(Канада) едно 60-70% от децата правят това. Даже има вериги магазини, чиято политика е точно такава - да наемат ученици за почасова работа. Всичко е съвсем легално, плаща се минималната надница за час.
Напълно одобравям такава работа - децата се учат на отговорности, имат си свои пари, не се шляят и да се чудят какво да сътворят.

# 3
  • Мнения: 198
Разрових се повече вчера и установих, че почти няма такива възможности, тъй като по нашите закони се изискват 16 години за да се започне работа. По изключение може и на 15, но трябва да е лека работа (което не разбрах как се определя, за да е законно) и не може на повече от половин работен ден. Което всъщност е ок:) Но има някакви изисквания към работодателите наемащи такива деца, които явно на повечето не им се занимава да покриват.
Много ми харесва, че в други страни тези възможности са регламентирани и е практика почти навсякъде. Просто си е културно заложено.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 127
Идеята е доба .Моят син също иска да аботи пез лятото , но в тази безаботица е доста тудно да намеим нещо.Мисля да опитаме с азнасяне на листовки ,но дали ще намеим не знам.Опитайте и вие.

# 5
  • Мнения: 1 589
то идеята е хубава,но сестра ти какво мисли по въпроса?Ако много и се работи предполагам,че сама би си потърсила работа.А и нещо друго-малко късно си се сетила мисля(средата на май месец е) и ако търсиш нещо сезонно по морските курорти е късно

# 6
  • Мнения: 945
Не винаги е добра идея да се работи по морските курорти лятото. Точно там стават най-големите измами със заплащането - назначават се ученици за по един месец пробен период, след като мине месеца ги изритват без да им платят, с оправданието, че не са се справили и работодателят е недоволен от тях.
Не казвам, че навсякъде е така, но е честа практика.

# 7
  • Мнения: 8 999
На мен пък идеята едно 15-годишно дете да работи през лятната ваканция изобщо не ми допада. Единствено, ако самото дете има такова желание, или ако е наложително за семейния бюджет. Все пак ваканцията е за почивка. Времето може да си уплътнява като учи/преговаря/чете книги/спортува и изобщо се отдава на някаква подготовка за бъдещето. Но просто да се извършва някаква нискоквалифицирана и зле платена дейност само и само да се уплътнява деня, ми се струва глупаво и самоцелно.

# 8
  • Мнения: 198
Благодаря на включилите се по темата:)
Тя не е казала, че иска, проблемът при нея е, че е относително инертна. Трябва да я подканиш, да я побутнеш, сама да си поиска няма как да стане. Именно затова съм се заела, защото знам, че ще и е интересно, но самичка няма да поеме инициативата.
За работа на морето и дума не може да става, моята идея е да бъде нещо на половин ден и по възможност да е в района или да речем в центъра.
По повод почивката, за съжаление тя не е много заета с уроци, не бих казала, че е преуморена, даже напротив, отпуснала се е. Искам чрез някаква дейност да я "събудя" малко. Ето сега, с едно рамо от мен ще започне да ходи на тренировки от 1ви юни. Да видим дали ще е сериозна:)

# 9
  • София
  • Мнения: 1 127
Дано да се увлече по спорта.Хубаво е че се грижиш за сестра си, само не бъди прекалено обсебваща да не постигнеш обратния ефект на това към което се стремиш - да я научиш да бъде по -самостоятелна и решителна.Да не стане така че да свикне ти да поемаш инициятивата вместо нея.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
misheva, интересна тема.  Hug

Моята щерка (няма още 14г.) също искаше да работи сега, през лятото. Наумила си е, че в някой зоо магазин ще я вземат, а и тя много обича зверчета. Леко се притеснявам, дали няма да развие някаква алергия и дали биха я взели, след като не е законово позволено.

Но няма нищо лошо в начинанието.  Peace  Аз съм работила летата на 3ти и на 4-ти, че май и на 5ти клас. И помня, че беше весело. Малко е гадно ставането сутрин.

# 11
  • Мнения: 198
Дано да се увлече по спорта.Хубаво е че се грижиш за сестра си, само не бъди прекалено обсебваща да не постигнеш обратния ефект на това към което се стремиш - да я научиш да бъде по -самостоятелна и решителна.Да не стане така че да свикне ти да поемаш инициятивата вместо нея.
Ами много си я обичам, имаме 14 години разлика, но сме си приятелки. Тя ми има доверие и търси съветите ми, но в същото време си има и свое мнение и прави все пак нещата, които наистина и допадат, аз не я натискам, за да не се получи обсебване. Мисля, че се получава добър баланс.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 127
Много се радвам .На нас със сестра ми също ни е голяма разликата и ме е гледала като малка , а аз и го връщах като гледах племинницата си след време.
А пък моите две деца само се карат , ужас  newsm12

# 13
  • Мнения: 47
Да потърси някоя обява за раздаване на флаери Simple Smile Там може да се получи, за друго не се сещам.

# 14
  • Мнения: 5
Внимавайте с обявите за лепене на флаери във Варна да не ви отиде труда на вятъра. Аз раздавах два дни по почти 5 часа на ден по обява "Хора за лепене на флаери 10 лв на ден 087/6972192"
И какво мислите ми даде- 10 лева, но за два дни, т.е. по 1лв.на час.И всичко беше естествено до тук започва да си търси друг будала с обява в позвънете.

Общи условия

Активация на акаунт