Сензорна алалия?

  • 2 441
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Търся съвет от майки с деца на която е поставена Сензорна Алалия?Имаме такъв проблем с малката ми дъщеричка.Никъде в Интернет не можах да открия информация за това състояние на детето ми.Как да му помогна..?

# 1
  • София
  • Мнения: 132
Явно не сте търсили точно в нета-инфото е много.Терминът е доста стар-бих казал,че не се използва много често в съвременната логопедия. по надолу съм пуснал цитат с описанието му.
това, което можете да направите за детето си е да започнете терапия с логопед-колкото по-скоро , толкова по-добре.Личният ми съвет е да не се насочвате към терапевт, които ви е поставил точна тази диагноза , особено с този термин, и не ви е обяснил за какво става дума.



Какво е Алалия?

Това е термин, с който се обозначава липсата или недоразвитието на речта, възникващо вследствие на органични поражения на централната нервна система.

Причините за алалията са най-често родови травми и заболявания на главния мозък при деца до 1,5-годишна възраст, които водят до повреждане на речевите области в кората на главния мозък. В зависимост от това, кои речеви центрове са били поразени се разграничава „моторна алалия” – недоразвитие на речта при частично съхранено разбиране на чуждата реч и „сензорна алалия” – нарушено е разбирането на речта. Среща се и комбинирано разстройство –„сензо-моторна алалия” При алалия се нарушават всички компоненти на речта – фонетико-фонематичената страна и лексико-граматическата. При сензорната алалия детето чува, че човек говори нещо, но не разбира какво именно, а при моторната алалия-детето не може да овладее речта –звуковете, думите, граматиката.
    Същността на логопедичната работа се състои в стимулиране на съхранените канали на речевата дейност, които да компенсират нарушените зони. Като компенсаторни се включват различни доречеви навици – жестове, ритмически движения, рисуване, звукоподражаня. От подражанието на неречевите звуци се преминава към имитиране на звуци от речта и думи , които постепенно се усложняват.

# 2
  • Мнения: 2
Логопед,благодаря.Би ли ми писала каква точна терапия трябва да приложа на детето ми в това състояние.То нищо не разбира....И другото което искам да те попитам има ли някакъв шанс за моето момиченце да се оправи.Още веднъж благодаря.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 959
Габи, вижте в темите за Трудно проговарящи деца, както и СИД, мисля ,че ще намерите ценна информация   bouquet
Къде я поставиха тази диагноза? Не ти ли дадоха някакви насоки за работа?

Общи условия

Активация на акаунт