Първият път-секцио по желание.....а втория?

  • 4 773
  • 38
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Здравейте!
Имам син,който след дни ще навърши 4годинки.Бременна съм в петия месец.И въпроса с раждането започва сериозно да ме гложди,а не съм предполагала дори,че един ден ще се чудя как да родя.За мен този въпрос никога не е стоял.Когато забременях с ''баткото'',бях на 21,родих го на 22г.Планувано и много желано бебе беше,както и това сега.Но от мига,в който видях двете чертички,вече знаех,че ще родя секцио.Съпругът ми никога не се е месил,за което му благодаря.Остави решението на мен,защото в крайна сметка аз раждам,не той... Laughing
Имах много хубаво раждане.Болка не усетих,само придърпвания,които са повече от нормални.Бях будна на минутата,в която ме изкараха от операционната,чувствах се добре-без главоболие,без болка,без нищо.Биха ми болкоуспокояващи и това беше.Гледах ТВ цял ден и си говерих по телефона с кой ли не.Носеха ми малкия когато им го поискам.С една дума-много съм доволна.
Но сега е някак различно като усещане.Не ме е страх да мина по същия път, не е това.Знам какво е,минала съм го.Но имам едно огромно любопитство вътре в мен...какво ли е да родя вагинално.Попитах лекаря ми,на който имам огромно доверие и неговият отговор беше,че мога да родя нормално,но той не желае да ме изроди.На  въпроса ми защо,отговори,че е имал такива случаи в миналото и не иска да рискува.... newsm78Минаха 4г от първото раждане.Говорих с друг лекар,каза,че ако бебето не е твърде едро и е добре разположено,не вижда проблем и би ме изродил.Но аз не искам друг,освен моя си.Ходя при него от тийнейджърка,вярвам му и съм доволна.
Страхът ми от нормално раждане е по-скоро от неизвестното-колко време ще имам контракции,преди да получа разкритие...дали ще ме боли,как ще ме боли,ще ме човъркат ли с разни неща отдолу,ей такива неща.
Моля,ако има мами,които са се чувствали като мен и са преживели и двата вида раждане-пишете ми.Объркана съм...

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Страхът ми от нормално раждане е по-скоро от неизвестното-колко време ще имам контракции,преди да получа разкритие...дали ще ме боли,как ще ме боли,ще ме човъркат ли с разни неща отдолу,ей такива неща.
Моля,ако има мами,които са се чувствали като мен и са преживели и двата вида раждане-пишете ми.Объркана съм...

Не съм раждала секцио, но като те чета, желанието ти да пробваш нормално раждане е по-силно от страха ти, им ако нямаш противопоказания (някои се решават в последния момент), остави се на вътрешното си чувство и не планирай операция. Пък ако се наложи, могат на момента пак да те срежат. Обаче ако бебчето  ти не е едро, ако е застанало правилно, ако плацентата ти не е ниско долу, защо да не излезе естествено.
Твое е решението. Всяко раждане е различно, но доколкото съм чела из форумите, от разкази, и по себе си като гледам, мога да формулирам извода: на вагиналното раждане болезнени са контракциите (най-вече докато стане разкритието), като силни менструални болки са на интервали, а самото излизане на бебето не те боли, а чувстваш напъни само.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 262
Макар, че за малко не успях да родя вагинално второто си дете да споделя  Wink
Бях много спокойна, "гърмян заек", всичко стана доста бързо (второ раждане все пак). Нямах непосилни болки и контракции и за макс 3 часа получих пълно разкритие.
Дано докторът ти се навие и да стане точно както го искаш  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 902
Добре де, това, че би могла да родиш второто си дете вагинално, ще ли те направи по - добра майка? Ще го обичаш ли повече? Или пък с какво би могло да те обогати преживяването? С епизиотомията?

Това, че доктора, на когото имаш доверие, не се наема да те изроди, не ти ли говори нещо? Не ти ли светва червената лампичка?
Иначе, аз бих се посъветвала с лекаря си и ще избера това, което е най - добро за бебето и мен от медицинска гледна точка. Без глезене и капризи.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Нали не отъждествяваш вагиналното раждане с евентуалната епизиотомия и какво толкова за нея, далеч не е страшна  Peace При раждане най-малкото, за което мислиш, е какво ти правят отдолу, мястото е изтръпнало и хич не разбираш кога те резват, ако го правят както трябва- по време на напън, доколкото знам. Ако мислиш, е освен с епизиотомията, не се обогатяваш с друго, лъжеш се.

# 5
  • Мнения: 27 524
Не са много мамите с двата вида раждане, а тяхното мнение ще е най-меродавно. А иначе от нас, с по един вид, темата неизменно ще се обърне в за и против секциото/вагиналното.
Странно ми е, че докторът ти отказва да те изроди нормално  newsm78

Аз лично отмоето раждане съм доволна. Но какво да ти кажа - преживяването винаги го определям с една дума - животинско. Има само инстинкт и следване на тялото. Болките са търпими. Ако имам второ, не бих избрала без основателна причина секциото никога, защото мисълта да ми режат корема, матката и т.н. - мерси  Stop 

# 6
  • София
  • Мнения: 902
Нали не отъждествяваш вагиналното раждане с евентуалната епизиотомия и какво толкова за нея, далеч не е страшна  Peace При раждане най-малкото, за което мислиш, е какво ти правят отдолу, мястото е изтръпнало и хич не разбираш кога те резват, ако го правят както трябва- по време на напън, доколкото знам. Ако мислиш, е освен с епизиотомията, не се обогатяваш с друго, лъжеш се.

Моля, моля, не желая да влизам в спор. Епизиотомията беше само пример и естествено няма никакво отъждествяване. Можех и хемороиди да напиша ... Но така написан постът ти излиза, че майките родили секцио не са се обогатили ... Хайде моля ви се, при раждането е най - важно плодът и майката да са ок.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 542
Мен би ме притеснил факта ,че лекарят ми не иска да рискува и да ме изроди . Ако решиш да родиш вагинално и се получат усложнения ще си мечтаеш да си избрала секциото.Не ти говоря наизуст - виждала съм родилки след секцио и такива с вагинално раждане при които са настъпили усложнения.

# 8
  • Мнения: 8 999
След първото секцио дори за миг не ми е минавала мисълта да родя вагинално. Слава Богу, задължително трабваше и втория път да е секцио.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 554
И аз мисля като Байбиби. След първо секцио лично аз не бих родила вагинално.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз определено съм си ЗА секциото,все пак това пожелах с пълното си съзнание.И до ден днешен не съжалявам за решението си.Пак казвам,че сегашното ми чудене е по-скоро чисто любопитство.
А иначе съм мноооого далеч от идеята,че едно вагинално раждане прави една жена повече майка от тази,родила секцио.В не малко спорове съм влизала по темата,но не си променям мнението.
И да,лампичката ми светва,ако лекаря ми не иска да ме изражда така.Още мисля,но не съм измислила нищо окончателно... Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 1 262
Ако искаш да си при твоя доктор - решението е ясно  Peace
И аз не бих сменила доктора си - спокойствието, което ми дава е незаменимо.

# 12
  • Мнения: 27 524
Байбиби, Нана, а като не познавате разликата, на каква база се изказвате така категорично?  Wink

Само питам  Peace За мен меродавно е мнението на раждали и по двата начина, макар че и
тогава от раждане до раждане има разлики големи.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
Байбиби, Нана, а като не познавате разликата, на каква база се изказвате така категорично?  Wink

Само питам  Peace За мен меродавно е мнението на раждали и по двата начина, макар че и
тогава от раждане до раждане има разлики големи.

И аз само казвам Блонди, че при първо секцио лично аз не бих родила или пробвала вагинално. Нищо повече не съм написала.

# 14
  • Мнения: 4 965
Раждала съм и по двата начина и знам разликата. Определено, вагиналното раждане е по-неприятно като усещане, докато секциото при мен беше /да не прозвучи странно/ но едва ли не - приятно.
Въпреки това, ако имам късмет пак да имам бебе, искам да пробвам "нормално" - просто от желание да изпитам всичко и напълно. Но... може и друг акъл да ми дойде, когато опрем до това, дай Боже.
Но пък всеки организъм реагира по различен начин на различния вид стрес. Peace

Общи условия

Активация на акаунт