Проблем в детската градина с агресивно дете

  • 1 403
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 412
Здравейте,
на една приятелка детето е във втора група в детската градина и имат в групата момче, което бие редовно другите. Оплакват се на директорката и на учителката, но безрезултатно, според тях детето е за група със соп, но родителите не са съгласни. Вчера сутринта е раздрало бузата на едно момиченце, а следобяд нашето приятелче е със сцепена глава, след удар с камък. Учителката казва, че няма очи и на гърба си. Родителите са направили подписка срещу детето, но не знам дали това ще помогне по някакъв начин.
Кажете, може ли нещо да се направи, за да се премести детето в друга група или градина, подходяща за него?

# 1
  • в един топъл дом
  • Мнения: 136
Това момче от кога има такива прояви - от скоро или още от началото на първа група?
 Проблемът наистина е сериозен и майките във никакъв случай не трябва да оставят нещата на самотек. Другите деца не се чувстват защитени и спокойни и ще започнат да не искат да ходят на ДГ. Ако директорката не предприеме нещо, то майките да се обърнат към регионалния инспекторат или в обината отдел Образование.

# 2
  • Мнения: 67
Тъжно е, че май няма кой и как да помогне на децата - и на агресивното, и на одраното. В България се разчита на учителката , а тя от своя страна - да каже  на родителите и те да говорят с детето. Много рядко има резултат.
В европейските практики при подобен случай -  учителката дава писмено обяснение за случката на родителите, като родителите на детето са длъжни да се консултират с психолог и ако специалистът прецени - се назначава терапия. Детето може да се върне в градината/училището след приключване на лечението или след като психологът е дал заключение, че детето няма нужда от лечение или терапия.
Това е успешната формула  - всички прояви извън правилата в детското заведение/училище не се толерират, прикриват или да се прехвърля отговорност - реагира се веднага, персоналът е безкомпромисен.

# 3
  • София
  • Мнения: 412
Доколкото знам проблемът е от началото на първа група, но сега се е задълбочил. Момчето не говори, станало е по-агресивно, не участва в никакви общи занимания.

# 4
  • Мнения: 13 260
Ако детето е за група със соп, но родителите не искат или не дават съгласието си, директорката и учителката са с вързани ръце, освен ако не намерят някакъв неформален начин да ги накарат да се направи консултация с психолог или логопед.Доколкото знам без съгласието и на родител не могат да пристъпят към никакви мерки в тази насоки.Така че родителите на това дете ако не съдействат ситуацията става малко Параграф 22 и е зле за всички -първо децата в групата, после учителките, въобще сложна ситуация.

# 5
  • София
  • Мнения: 537
в групата на моето дете има едно момченце, което по същия начин тормозеше другите. Захапа 2 пъти моята г-ца до кръв, биеше я по главата, но аз веднага се намесих и говорих с учителките, като им казах,че ако те не вземат мерки ще се заморазправям аз с майката на момчето.
 Явно са взели мерки защото детето ми вече не се прибира с думите "Марти ме бие".
Успех не оставяйте нещата така.

# 6
  • Мнения: 3 715
Групи само за деца със СОП няма. Има групи, в които децата със СОП работят с ресурсен учител, но това е за по час дневно примерно. Децата ходят в групи с другите деца през останалото време.

Дете с проблем се води на специалист, поставя се диагноза, подават се документи в РИО да мине на комисия и комисията преценява от какво има нужда детето. За никое от тези неща не се плаща. Но наистина това е отговорност на родителите. Насила никой не може да ги накара да нарпавят нищо.

# 7
  • София
  • Мнения: 38
Нека да търси начин за разговор с родителите на агресивното дете и заедно да решат проблема. Понякога ако съберат двете деца заедно и им говорят в последствие могат да станат и приятели, въпрос на настроение, което у децата се мени често

Общи условия

Активация на акаунт