Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 22 юни 2011, 09:34 ч.

Астигматизъм

• 138 717
  • 268
  •   1
Отговори
  • София
Здравейте, интересувам се дали при един нисък диоптер +50 и +75 е необходимо носенето на очила. Самата ми рецепта е даже с по-малки показатели: 25 и 50. Обясниха ми, че заради астигматизма ми е добре да нося очилата, но постоянното носене ми причинява дискомфорт.
И последно да ви питам дали точно се определят диоптрите без разширяването на зениците?
Предварително Ви благодаря за отговора.

# 1
Не може да се определи точно без да се разширят зениците.Аз точно вчера бях на този преглед.и аз имах астигматизъм но ме оперираха като бях на 8 и 10 години по късно зрението ми почна да се замъглява надалече.карах си 3 години и нещо така невиждайки и преди няколко дена ми насрочиха прегледа за вчера.и аз исках да е без капките но няма как.Ако толкова ти е дискомфртно може да пробваш с лещи.вече има такива с които даже и може да се спи. Simple Smile

# 2
може да пробваш с лещи

За тези диоптри , които тя споделя, няма шанс за лещи  Wink

# 3
може да пробваш с лещи

За тези диоптри , които тя споделя, няма шанс за лещи  Wink

ех...аз не съм чак олкова запозната отнносно лещите но...жалко защото аз съм с -50 и сега о както си взех очилата искам и да имам лещи за да мога хем да виждам хем да си нося и слънчевите очила.. Sad

# 4
Beautifull, а твоя диоптер астигматичен ли е или не
Освен това има разлика между твоя диоптер и нейния, твоя е за миопоия, така че ти можеш да носиш лещи  Simple Smile

# 5
  • София
Здравейте отново,
аз само не разбрах наистина ли трябва да нося постоянно очила Wink Има ли вероятност астигматизмът да се задълбочи след като не ги нося?

# 6
Здравейте отново,
аз само не разбрах наистина ли трябва да нося постоянно очила Wink Има ли вероятност астигматизмът да се задълбочи след като не ги нося?

Тук е добре компетентно мнение да даде д-р Бориславова, надявам се да се включи, а иначе най-добре да се възползвате от безплатния преглед и да проверите отново

А сега споделям лично мнение, аз имам доста по-висок диоптер от твоя и дълги години носех очилата си само , когато си напрягам зрението продължително време. Забелязвам, че това е практика при огромна част от клиентите ни , които имат малък астигматичен диоптер

# 7
  • София
Благодаря за отговора, и аз така правя Peace

# 8
mia1, астигматизмът е постоянна величина, т.е диоптъра не се променя в зависимост от това дали се носят очила с корекция за него или не. Малките диоптри астигматизъм могат да се коригират от контактните лещи и така човек се чуства по- конфортно. При по- висок диоптър астигматизъм над 1,00 е наложителна постоянна корекция за да се чуства човек конфортно и  да вижда .

# 9
Beautifull, а твоя диоптер астигматичен ли е или не
Освен това има разлика между твоя диоптер и нейния, твоя е за миопоия, така че ти можеш да носиш лещи  Simple Smile

Ами незнам какъв ми е честно казано, принципно имах астигматизъм който е опериран и проблема с диоптрите дойде доста по късно.сега проблема ми е че не виждах надалече, т.е виждам но размазано и сега съм с -0.50 и си виждам добре, но незнам дали няма да се изменя още...защото аз исках на 18 години от лекарката която ме е оперирала да ми направи операция за корекция на зренито за да не нося очила но тя ми каза че до 24-25 може и още да се промена.въпреки всичко не мога да чакам до 25 години за да съм сигурна защото е адски неприятно да виждаш замъглено

# 10
Астигматизъм имам и на двете очи. В началото около 20 години имах малък диоптър късогледство. Тогава не носех очила, но в продължение на 2/3 години диоптъра се повиши стигнах до 2/късогледство/. Не мога без очила, лещи няма за мен доколкото зная. Имам хубави очила, с хубави стъкла и съм страшно доволна. Мислех за операция, но малко ме е страх. Ще мисля още.

# 11
При мен астигматизмът е с повече от диоптер разлика, при това положение може ли да нося лещи?

# 12
RominaB, здравей  Simple Smile
Да , можеш да носиш лещи, които са астигматични, но е нужно да се изчакат 20-30 дни /поръчват се/
За консултация коя марка е подходяща и какви са цените на различните вносители - заповядай в най-удобната за теб оптика от нашата верига.
Талон за безплатен преглед можеш да изтеглиш в закованата тема по-горе, тъй като е желателно рецептата да се съобрази с това , че ще се поръчват такъв тип лещи  Peace

# 13
RominaB, здравей  Simple Smile
Да , можеш да носиш лещи, които са астигматични, но е нужно да се изчакат 20-30 дни /поръчват се/
За консултация коя марка е подходяща и какви са цените на различните вносители - заповядай в най-удобната за теб оптика от нашата верига.
Талон за безплатен преглед можеш да изтеглиш в закованата тема по-горе, тъй като е желателно рецептата да се съобрази с това , че ще се поръчват такъв тип лещи  Peace

Благодаря, ще се възползвам!   bouquet

# 14
Д-р Бориславова, понеже казвате, че астигматизма е постоянна величина, т.е диоптъра не се променя, аз нося очила от 8 годишна. В началото както диоптъра така и астигматизма бяха сравнително ниски диоптри. След 18тата си годишнина носиш меки лещи, съответно нямах корекция на астигматизма, след извесно време започнах да изпитвам  с тях и след преглед ми сложиха твърди лещи, тъй като астигматизма ми стигна 2.50 диоптър. В момента съм с корекция 2.75 на очилата. Въпросът ми е ако астигматизма е постоянна величина защо при мен се променя? Майка ми има кератаконус, който лекарите казват, че може да е получен вследствие на недобре изработени лещи и няма доказателство, че е наследствен. 

# 15
И аз да се включа в тази темичка.
Аз съм с астегматизъм от дете. Цял живот съм носила очила. Лещи никога не съм слагала. В началото диоптерите ми бяха незначителни, както и градосите. Но когато влязох в пубертета много ме беше срам да нося очила, и момчетата много ми се подиграваха. Реших, че ще ги махна и по някакъв начин виждах, а и все още бях с малко деоптри. И така изведнъж започнах почти да не виждам и когато ми поискаха медицинско, за да се запиша в университета диоптера ми вече беше 3.2 на едното око и 3.4 на другото. Аз съм живия пример, че при неносене на очила диоптера се покачва. В университета пак ги сложих, но не ги носих редовно, сега вече съм с над 4 диоптера и не виждам без тях. Свикнах, чак започна и да ми харесва, и нали сега е модерно да се носят, не че ми пука вече...

# 16
Здравейте, става въпрос, че астигматизмът е с постоянен диоптър след 18-20 годишна възраст, преди това не. Освен това, ако човек има астигматизъм например -2, 50 Д, от който първо е коригиран -1,0Д и след това се промени корекцията на очилата на -2,о Д , това не означава че се е увеличил диоптъра, а че просто е направена, по- добра корекция.

# 17
Здравейте! Имам очила за късогледство, но тъй като са много малък диоптър, не ги нося постоянно, само пред телевизора, компютъра, на кино и през останало време съм без, но се притеснявам да не се увеличи диоптъра ако си преуморявам очите Rolling Eyes и се замислям за лещи. Имам и малко астигматизъм. Ползвам доста компютър. Какви лещи бихте ми препоръчали, общо взето нямам идея кои са най-подходящи?

# 18
Ами единствено при кератоконус не е постоянна величина, така че щом расте диоптъра на астигнатизма при вас, то трябва да се провери дали не се дължи на кератоконус. Трябва да се направи топография на роговицата и да се прецени има ли кератокоус или не.

# 19
Здравейте  shantall,
 при кератоконус не е постоянна величина, така че щом расте диоптъра на астигнатизма при вас, то трябва да се провери дали не се дължи на кератоконус. Трябва да се направи топография на роговицата и да се прецени има ли кератокоус или не.

# 20
Здравейте Сисито, като първоначални лещи е най- добре да си вземете на Bausch & Lomb optima fw се казват с 38% водно съдържание, после може да ги смените с други. Те се препоръчват защото са малко по- твърди и по- лесно се поставят, докато свикнете да си ги слагате и после може да пробвате и други

# 21
Благодаря Ви, д-р Бориславова, за бързия отговор! Надявам се бързо да свикна, после може да ги сменя.

# 22
  • На острова
Здравейте!
Разбрах, че имам астигматизъм и на двете очи едва миналата седмица, при положение, че съм с късогледство от 15-16 годишна. Диоптрите ми се покачваха през годините и от - 0.5 и -0.75 за малко повече от 10 години станаха към -5. Нося предимно лещи.
Задължително настоявайте за разширяване на зениците за точна диагностика. На мен през всички тези години са ми ги разширявали само един път. Нямало е досега показания за астигматизъм.
Миналата седмица при обстоен преглед се случи следното. Преди разширяване на зениците: -5.25 и -5.0. След циклоплегия (разширяването): -4.5 и -3.5 (огромна разлика); -1.25 и -2.0 астигматизъм. Шашнах се.
Правих си и топография, няма данни за кератоконус. Сега си имам екстра и астигматизъм, но си продължавам с носенето на лещи и очила само за миопията. Лекарката каза, че щом досега не съм носила нищо за астигматизма, да продължавам така - нямало съм да свикна. Правилно ли е това?

Последна редакция: пн, 29 авг 2011, 18:41 от MiaGia

# 23
лично за мен това е висок астигматизъм, който не бих пренебрегнала. на колко години си?

# 24
  • На острова
На 29.
Майка ми също е с астигматизъм, ако е от значение. Но тя носи очила от 4-ти клас, мисля, че не е наследствено, тъй като при мен късогледство се появи след 15-тата ми година.

# 25
  • На острова
Д-р Бориславова, дали бихте коментирали написаното по-горе от мен? Благодаря.

# 26
MiaGia, аз не смея да ти кажа правилно ли е или не. Ще ти дам пример. приятеля ми е на 27, носи очила от около 5 години. Първия чифт беше с астигматизъм 0,5. Втория без, по преценка на лекарката - не било нужно. Аз съм с висок астигматизъм, нося твърди лещи. Понеже и двамата сме шофьори примера е със таймера на светофара. Той без корекцията на астигматизма не може да фокусира числата., а казва че преди си ги е виждал идеално. Моят съвет е да направиш повторна консултация с офталмолог, без да му даваш инфо за казаното ти досега. Трудно се свиква с астигматизма, но не е невъзможно! Това е моето мнение, но нека все пак Д-р Бориславова да даде нейното.

# 27
  • На острова
shantall, когато съм с лещите или очилата, нямам проблем, виждам си идеално. Усетих проблем, когато наскоро се гледах отблизо в огледалото без лещи, и не виждах добре с едното око. Няма как да го обясня точно, но досега не ми се беше случвало. Примера е глупав, но ситуацията бе следната: като си скубя веждите и за дясната нямам проблем, обаче като премина на лявото око и ми става едно размазано и задължително трябва да се наглася така, че да се виждам и с двете очи..

Странното в цялата работа е, как така изведнъж ми се появи този астигматизъм. Лекарката ми каза, че по принцип се раждаш с него, а ако се появи на по-късен етап било опасно. Затова и правих това изследване за кератоконус, който се отхвърли съответно.

Може би наистина имам нужда от второ мнение. Но цялата работа с разширяването на зениците не ми е много приятно, а последния път ми стана и ужасно лошо, щях да припадна на 20-тата минута..

# 28
аз те разбирам напълно, понеже съм носила известно време меки лещи и знам какво е да нямаш корекция на астигматизма. Когато ми сложиха твърди първото нещо което казах беше: леле, ама аз нищо не съм виждала допреди малко! Ще ти пратя инфо на една докторка на лични и ще ти кажа защо. Ти ще решиш дали да я посетиш, разбира се.
А аз сега имам друг проблем, не съм се консултирала с лекар още, защото от оптиката ми дадоха някакво обяснение. Когато сваля лещите и сложа очилата получавам раздвоено виждане, след определено време се оправя и остава единствено проблема с високия астигматизъм, но повече бих искала мнение по следния въпрос от д-р Бориславова: ако от сутринта си сложа очилата виждам да кажем добре, но не на близко, тогава малко ми се размазват буквите. на какво може да се дължи?

# 29
Здравейте shantal,
зависи от това какъв диоптър имате и на колко сте години. Проблема може да е свързан със способността за акомодация, която отслабва с течение на годините.

# 30
на 25 съм, лявото е с 4,50д и 2,75 аст. дясното 5,50д и 2,75 аст.

# 31
  • На острова
Здравейте!
Разбрах, че имам астигматизъм и на двете очи едва миналата седмица, при положение, че съм с късогледство от 15-16 годишна. Диоптрите ми се покачваха през годините и от - 0.5 и -0.75 за малко повече от 10 години станаха към -5. Нося предимно лещи.
Задължително настоявайте за разширяване на зениците за точна диагностика. На мен през всички тези години са ми ги разширявали само един път. Нямало е досега показания за астигматизъм.
Миналата седмица при обстоен преглед се случи следното. Преди разширяване на зениците: -5.25 и -5.0. След циклоплегия (разширяването): -4.5 и -3.5 (огромна разлика); -1.25 и -2.0 астигматизъм. Шашнах се.
Правих си и топография, няма данни за кератоконус. Сега си имам екстра и астигматизъм, но си продължавам с носенето на лещи и очила само за миопията. Лекарката каза, че щом досега не съм носила нищо за астигматизма, да продължавам така - нямало съм да свикна. Правилно ли е това?

Д-р Бориславова, дали бихте коментирали написаното по-горе от мен? Благодаря.

Защо докторът не ми отговаря? Избирателно се отговаря на определени потребители или темата не е актуална?

# 32
Mia Gia,
Може да продължите да си носите досегашната корекция ако се чуствате добре с нея и виждате добре. Ако се окаже, че коригирайки астигматизма виждате по- добре тогава си заслужава да се промени корекцията. Не е грешно нито едното нито другото, въпроса е как вие се чуствате по- комфортно. Ако виждате еднакво добре със и без корекцията за астигматизъм тогава според мен е по-добре да останете само на сферичната корекция. За очите няма никакво значение, въпрос на нагласа на мозъка и на субективно усещане.

# 33
  • На острова
Благодаря!
За момента ще продължа така, не усещам дискомфорт нито при четене, нито при гледане на тв. Явно просто съм свикнала с астигматизма.

# 34
Здравейте!Дъщеря ми е на 4 г и миналата седмица разбрах,че има астигматизъм и на двете очи.Лекарят каза,че трябва да носи очила с 1,5д.Не съм и подозирала,че има някакъв сериозен проблем с очите,нямала е никакви оплаквания досега.Лятно време често и се зачервяваха,но след консултация с лекар преди 2 г ни казаха,че е алергия от слънцето.Възможно ли е да е станала някаква грешка? Rolling Eyes  Мисля,да отидем и до Варна,ако можете да ми препоръчате някой добър диагностик,ще съм Ви много благодарна...

Последна редакция: чт, 15 сеп 2011, 22:13 от nineviq

# 35
Здравейте Nineviq,
При децата е много важно когато се определя за първи път диоптъра да се разширяват зениците. Понякога дори и при по- големи диотри децата нямат оплаквания защото мозъка им има много големи компенсаторни възможности и това може да е причина диоптъра да не предизвиква оплаквания.Поради гоямата способност на окото да акомодира , то може да прикрие диптъра на тясна зеница, за това е много важно изследването да се извърши след разширяване на зеницата със специални капки. Не мога да кажа дали има грешка или не, за всеки случай  е добре да се консултирате и с друг колега. За съжанение не познавам колегите във Варна и не мога да ви препоръчам конкретен такав. Поздрави и успех

# 36
Да,разшириха и зениците и след 20 минути я прегледаха.А по принцип астигматизмът ликува ли се и носенето на очила само за астигматизъм задължително ли е?

# 37
Астигматизма се коригира с очилата, не се лекува. Носенето на очила зависи от диоптъра за астигматизма и нуждата от корекция, защото ако диоптъра е малък, то може да не се налага корекция, зависи от много фактори 

# 38
Здрасти искам да ми даде ти съвет моя син е на 7 годинки и от 9 месеца носи очила +9 +10 диоптър имаме мързеливо око и астигматизъм можели да се направи лазерна корекция моля-ви пишете ми благодаря ви

# 39
Здравейте Simple Smile и аз се записвам в темичката .Днес след преглед  ми казаха,че имам астигматизъм и ми изписаха очила o.d. Cyl -0.5 Ax 105 и o.s. Cyl -0.75 Ax 45, написани са в полето за далече.Никога до сега не съм носила очила и незнам дали ще свикна.
Д-р Бориславова искам да ви попитам тези стойности какво означават? И също така постоянно ли трябва да си нося очилата?

# 40
Bamb0la,  диоптрите  означават, че имате нужда от малка корекция. Честотата на носене зависи от оплакванията ви, но по принцип очила с астигматична корекция, трябва да се носят през повечето време т.е.колкото се може повече време през деня.

# 41
Благодаря ви д-р Бориславова  Simple Smile

# 42
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
Здравейте,
детето ми е на 7 години. Вчера ходихме на преглед. След разширяване на зениците и преглед на апарата с къщичката се констатира далекогледство и астигматизъм.
Ето рецептата:o.d +0,5    o.s+0.5  Ax 90   D 58mm.

Изглежда очилата са много удобни на детето ми,  само че не желае да ги сваля. Лекарят ме посъветва да се носят само при работа.

Отговорете ми моля какво да правя. След време дали ще имаме шанс за излекуване и подобрение?
След какъв период от време трябва да направим следващия преглед.
Благодаря предварително.

# 43
Здравейте kristofour, операция за корекция на диоптъра може да се направи, но след 18-20 годишна възраст защото до тогава диоптъра ще  се променя малко или много. Лазерната операция коригира само козметично диоптъра. Тя не се прави с цел да се повиши зрението, а с цел човек да не носи очила.

# 44
Здравейте pam4i, диоптъра е малък и щом на детето са му удобни очилата не му забранявайте да ги носи. При децата няма такова понятие "очила за четене", както при възрастните. Тези очила са за постоянно носене, т.е при децата не е редно да се изписват очила само за четене. Тъй като диоптъра е малък с времето детето ще "израсне " така да се каже диоптъра и само' ще спре да ги търси и да ги носи. Контролен преглед обикновено в тези случаи се прави на 6 месеца, освен ако лекаря изписал очилата не е поискал по- ранен преглед, макар че в случая такъв е излишен преди 6-тия месец.

# 45
   Здравейте! Искам да разбера кога се налага да се носят очила за четене от човек, който си носи очила постоянно? Аз имам късогледство на дясното око и късогледство с астигматизъм на лявото. Очилата ми доскоро бяха -0.5 и -1 с 45 градуса (извинете, ако се изразявам неправилно, това пише на рецептата). Преди 3 дни сложиш новоизписаните ми очила с показатели съответно -0.75 и -0.5 с 35 градуса. Лекарката ми каза, че е не бива да нося толкова силни очила, каквито съм носила досега. Ок, но с новите не виждам никак добре надалеч. И не мога да определя на какво се дължи това- на привикването към по- голям диоптър или на факта, че очилата не са подходящи. Отчитам и това, че адаптационният период може би трябва да е по- дълъг от изминалите 3 дни. Честно казано, ще ми се някой да ме посъветва, преди да ида при лекарката повторно и да си призная, че явно не съм я разбрала правилно Simple Smile

# 46
Здравейте Ilitsa, това е много често срещан проблем, а именно при хора които са късогледи и са свикнали с определен диоптър е много трудно той да се промени хеле пък да се намали. Тези хора. както и вие, често са много чуствителни към зрението си и това което се вижда, и затова при тях понякога е невъзможно да се намали диоптъра, дори преди това да са носили хиперкорекция. Възможно е ако сте упорита да свикнете с новия диоптър,но при условие че виждате по- зле с него ще е трудно, защото вие вече сте всикнала да гледате ясно с предишния.

# 47
Здравейте! Аз също имам астигматизъм, който ми създава сериозен дискомфорт: главоболие, болки в очите, понякога дори и гадене.
От 7-8 години вече нося очила, най-вече докато работя (графичен дизайнер съм и е важно да виждам добре) на вън не се чувствам добре с очилата, а когато се смрачава по-скоро ме дразнят и пречат отколкото да помагат да виждам по-добре. След раждането започнах да слагам очилата все по-рядко, а и не се чувствах комфортно с тях, а ето и рецептата за същите (изписани от д-р Ников 2005 г):
     Sph      Cyl        Ax
od    -       -0.75     175°
os    -       -0.75     10°   (в графа "далече")

Миналия октомври отидох на преглед в клиника "Академик Пашев" при д-р М. Ванкова. Разшириха ми зениците и ми изписа нови очила, без да погледне досегашните и да провери виждам или не с тях и откъде идва дискомфорта.
ето и нейната рецепта:
     Sph      Cyl        Ax
od    -       +0.75     85°
os    -       +0.75     105°  (в графа "далече")

Поръчах си въпросните нови очила, който според докторката трябваше да нося постоянно, "ако искам" и започнаха мъките. Поносих очилата и това ми донесе ужасно главоболие, отново ходене по лекари, че дори ми изписаха коктейл включващ лексотан, за "неясното главоболие". Сами се сещате че през това време не можех сама да се грижа за детето.

Януари 2011 ходих при д-р Ников и вижте рецептата:
      Sph      Cyl        Ax
od    -       +0.75     165°
os    -       +0.75     15°  (в графа "далече")

Проблема сега е че очилата помагат докато работя, чета или гледам тв. Но навън ме дразнят, не виждам добре и се чувствам дискомфортно с тях. Без очилата също се чувствам зле. Не толкова е засегнато зрението, по-скоро започват болките в очите, главата, често и гадене.

Моля Ви, дайте съвет или препоръчайте лекар, към когото да се обърна.
Искам да виждам добре и да не чувствам досегашния дискомфорт.

# 48
petyanik, за съжаление не мога да ви препорачам някой конкретен лекар тъй като това е много отговорно, ако ви препорачам някой и не сте доволна, може да си помислите че съм ви заблудила нарочно.

# 49
Здравейте Ilitsa, това е много често срещан проблем, а именно при хора които са късогледи и са свикнали с определен диоптър е много трудно той да се промени хеле пък да се намали. Тези хора. както и вие, често са много чуствителни към зрението си и това което се вижда, и затова при тях понякога е невъзможно да се намали диоптъра, дори преди това да са носили хиперкорекция. Възможно е ако сте упорита да свикнете с новия диоптър,но при условие че виждате по- зле с него ще е трудно, защото вие вече сте всикнала да гледате ясно с предишния.

Първо, благодаря Ви за отговора Simple Smile През изминалите няколко дни, откакто потърсих съвет, определено има промяна в положителна посока и се опитвам да бъда оптимист.  Основното ми притеснение беше, да не би тези очила да са ми били изписани само за четене, а аз да не съм разбрала добре( просто се опитах да намеря причината в себе си и своята пословична разсеяност, но- уви! Simple Smile  При разговор с оптика с оказа, че не е така. Другият въпрос е, как ще шофирам с новите очила, но още не съм се осмелила да опитам. Бихте ли ме посъветвали, колко най- дълго да изчакам и да бъда упорита, преди да реша, че това не са моите стъкла?  newsm78

# 50
Здравеите Илица,
Опитайте се първо да носите очилата само вкъщи , при позната обстановка, пред телевизора, компютъра, и постепенно започнете да излизате навън с тях и чак гогато се чуствате напълно сигурна и комфортно с тях може да започнете да шофирате. Бъдете търпелива, но ако до 20-тина дни не свикнете с тях, потърсете отново консултация в оптиката си.

# 51
petyanik, за съжаление не мога да ви препорачам някой конкретен лекар тъй като това е много отговорно, ако ви препорачам някой и не сте доволна, може да си помислите че съм ви заблудила нарочно.

Благодаря за отговора.

# 52

Здравейте отново Simple Smile
   Измина около месец, откакто сложих новите очила и очите ми определено свикнаха. Е, малко ми липсват старите стъкла, защото виждах през тях наистина надалеч кристално ясно. Но поне главоболието от четене на книга или работа с компютър (която пък за мен е ежедневие) изчезна. Дори седнах зад волана Wink Благодаря още веднъж за съветите! Явно наистина е трябвало просто да проявя търпение.

# 53
Здравейте!
Аз отскоро съм в редиците на астигматиците (поне скоро ми откриха проблема). Имам следния въпрос: понеже ми изписаха очила, които да нося постоянно ( с малък диоптер са), а аз не мога да свикна с тях, вредно ли ще е ако ги нося само когато почуствам дискомфорт, или пък при по-голямо напрежение  (работа с комп., четене, гледане на ТВ и други). Дали това би се отразили по някакъв начин негативно на зрението? В другото време - разходка навън и тн. да не ги слагам? Мерси за вниманието!

# 54
Здравейте ,д-р Бориславова ! Искам да попитам няколко въпроса . Предварително благодаря за отговорите ! Винаги ле се поръчват лещите ,които са за астигматизъм ? Аз от доста време не мога да попадна на добър очен лекар , който да ми провери обстойно очите , с разширяване на зениците . В момента живея в Русе , и търся подходящ , но без резултатно ! Не виждам надалече , и диоптъра на дясното око ми е около 2.75 , а на лявото около 2 . За астигматизма едни ми казват че нямам, други че имам - на дясното 1 ,а на лявото по-малко. По тази логика аз мога ли да нося лещи ? От около 5 години съм само с очила , и някак си вече ми е малко некомфортно ! Благодаря , и весели празници !

# 55
Здравейте ,д-р Бориславова ! Искам да попитам няколко въпроса . Предварително благодаря за отговорите ! Винаги ле се поръчват лещите ,които са за астигматизъм ? Аз от доста време не мога да попадна на добър очен лекар , който да ми провери обстойно очите , с разширяване на зениците . В момента живея в Русе , и търся подходящ , но без резултатно ! Не виждам надалече , и диоптъра на дясното око ми е около 2.75 , а на лявото около 2 . За астигматизма едни ми казват че нямам, други че имам - на дясното 1 ,а на лявото по-малко. По тази логика аз мога ли да нося лещи ? От около 5 години съм само с очила , и някак си вече ми е малко некомфортно ! Благодаря , и весели празници !
Здравейте, тъй като нямам точна рецепта - няма как да отговоря за лещите
Ако астигматизма е под 1.00 dpt има вариант да се коригира сравнително сполучливо и със сферични контактни лещи , разбира се с определен вид лещи, които имат асферичен дизайн.
Когато решиш да се довериш на някой офталмолог, пиши ми едно съобщение с дпт и ще ти ги преизчисля за лещи и кой вид , като си запазвам правото на поне един път проба/грешка. За съжаление при лещите понякога го има този момент проба/грешка, докато се открие най-добрия вариант за теб, но не се притеснявай - това няма да увреди окото ти, просто отнема време , докато се постигне ''идеално'' зрение  Hug

# 56
Здравейте!
Аз отскоро съм в редиците на астигматиците (поне скоро ми откриха проблема). Имам следния въпрос: понеже ми изписаха очила, които да нося постоянно ( с малък диоптер са), а аз не мога да свикна с тях, вредно ли ще е ако ги нося само когато почуствам дискомфорт, или пък при по-голямо напрежение  (работа с комп., четене, гледане на ТВ и други). Дали това би се отразили по някакъв начин негативно на зрението? В другото време - разходка навън и тн. да не ги слагам? Мерси за вниманието!
Не съм офталмолог и незнам какво е посъветвал той , но ще ти споделя личното си мнение.
На мен също дълги години ми беше некомфортно и ги ползвах само по начина , който ти описваш и се чувствах добре. Напоследък обаче окото ми си ги иска и ги нося почти непрекъснато , без вече да ми пречат и при движение /с изключение на едно зловещо спъване вчера  Blush /
Сподели точни dpt и възраст и ще съм с по-адекватно мнение , ако се притесмяваш , може и на лични

# 57
Благодаря Ви ! Обезателно ще Ви пиша когато се върна с рецептата !

# 58
Рецептата не е пред мен, но се надявам че помя:
+0,75     105
+0,75        75
На 35 съм.
Много благодаря за бързия отговор!

# 59
+0,75     105
+0,75        75
На 35 съм.

Интересно ми е , че на тази възраст ти е трудно да поемеш този dpt,  не те ли боли глава при натоварване на очите  newsm78
Иначе, личното ми мнение е , че можеш да ги носиш винаги когато натоварваш зрителния апарат - при работа с компютър, шофиране, четене , кино или филм по ТВ, включено изкуствено осветление и при занимания с дребни предмети.
Предполагам , че най-вече те затруднява движението с очилата , така че не се притеснявай , можеш да си го спестиш, но молбата ми е да ги ползваш в гореупоменатите случаи  Praynig
Ще се изненадаш обаче, че колкото по-често ги слагаш, толкова ще ти е по-комфортно. Не се притеснявай , в това няма нищо лошо, няма да ти ''скочи dpt'' , а ще те облекчи, за да нямаш оплаквания като бърза преумора, главоболие и ''съхнене'' на очите  Simple Smile

Приятна вечер от мен, че ме чакат Колективните сайтове, лелеее, разорих се  Blush

# 60
Много благодаря за отговора, а че ме боли главата и се уморявам - така си е, ама....Аз сайтовете ги отказвам като цигарите в момента  Laughing
Лека вечер!

# 61
Аз имам един минус - правя се на многознаеща  Joy
Та за цигарите ми е мисълта - аз ги отказах , без никакво затруднение , дори със знанието, че вече  НИКОГА няма да пуша ... книгата се казва ''Не пуша вече'' , предала съм я на десетина човека , девет вече не пушат  Grinning

# 62
Присъединявам се и аз към вас! Миналата седмица ходих на очен лекар и се оказа, че не виждам с едното око, не знам как не съм го установила до сега! Разшириха ми зениците и лявото ми око е с астигматизъм! Другата седмица ще ходя да ми изпишат очила! Много ми е криво, защото въобще не ми отиват очила, а ще трябва да ги нося постоянно. Лекарката спомена, че може би няма да мога да нося лещи, но ще говорим подробно като отида, да ми определи диоптера!

# 63
Присъединявам се и аз към вас! Миналата седмица ходих на очен лекар и се оказа, че не виждам с едното око, не знам как не съм го установила до сега! Разшириха ми зениците и лявото ми око е с астигматизъм! Другата седмица ще ходя да ми изпишат очила! Много ми е криво, защото въобще не ми отиват очила, а ще трябва да ги нося постоянно. Лекарката спомена, че може би няма да мога да нося лещи, но ще говорим подробно като отида, да ми определи диоптера!

Ако е до отиването - и аз така мислех, но в момента има страхотни рамки, ще си намериш ТВОИТЕ. Моите си ги слагам и се оглеждам, даже и си се харесвам:))) Само че ми е трудно да свикна като ходя с тях и засега само при четене и гледане на ТВ ги слагам.

# 64
Здравейте, интересувам се дали при един нисък диоптер +50 и +75 е необходимо носенето на очила. Самата ми рецепта е даже с по-малки показатели: 25 и 50. Обясниха ми, че заради астигматизма ми е добре да нося очилата, но постоянното носене ми причинява дискомфорт.
И последно да ви питам дали точно се определят диоптрите без разширяването на зениците?

Здравей!!! Синът ми е с -50 на едното само, на другото няма. Заради астигматизма го болеше глава месеци наред. Постоянно виждаше като в мъгла и чувстваше дискомфорт, голям. Та сложихме очила и ефекта не беше кой знае що. Но след една година носене се започна отново. Но този път чувстваше дискомфорт от очилата. Отидохме при очната и каза, че няма вече нужда от очила, та ги свалихме. Но още, след претоварване, вечер изпитва дискомфорт, но много рядко. Без очилата как се чувстваш? Ако ти е добре, ги махай! Peace И е по-добре зениците да се разширят, да. Така резултата ще е по-точен! Peace

П.С.Надявам се, да съм помогнала Peace Flutter Hug  bouquet

# 65
Mimitootvr, благодаря! Дано наистина да открия моята рамка и да се харесам!
Като малка носих очила и се сещам, че тогава и на мен ми беше трудно да свикна, дразнеха ме, но някак си свикнах. Сега ще видим как ще е!  bouquet

# 66
zdraveite  az su6to ot 3 meseca nosq o4ila na ednoto -o.75 a na drygoto -0.5 no ne sa mi raz6irqvali zenicite sled kato pro4etoh dosta po temata se pritesnih dali  e vuzmojno bez raz6irqvane na zenicite da se oburka dioptera neznam ako moje da me posavetvate molq vi na 27 godini sum

# 67
Добър ден.Искам да попитам как се лекува раздвоение на окото? Ходих на очен лекар и ми казаха да  си пия хапчетата и да си слагам капките в очите до 10 дена и ако след това се появи пак проблема може би ще ми изпише очила или операция,и понеже съм на 16,а след няколко месеца на 17 ми каза че при по-малките е по-възможно да се оправи отколкото при мен и било възможно да се оправи при мен но.. не се знаело..много ме е страх

# 68
zdraveite  az su6to ot 3 meseca nosq o4ila na ednoto -o.75 a na drygoto -0.5 no ne sa mi raz6irqvali zenicite sled kato pro4etoh dosta po temata se pritesnih dali  e vuzmojno bez raz6irqvane na zenicite da se oburka dioptera neznam ako moje da me posavetvate molq vi na 27 godini sum
Направила ли си очилата с този дпт и имаш ли оплаквания от тях ?
Често лекаря преценява, че няма нужда от циклоплегия, тъй като пациента е много категоричен в отговорите си при прегледа.
Забелязала съм, че при миопия /късогледство/ рядко се налага да се разширяват зеници, освен ако не се налага рязко покачване на дпт.

# 69
Добър ден.Искам да попитам как се лекува раздвоение на окото? Ходих на очен лекар и ми казаха да  си пия хапчетата и да си слагам капките в очите до 10 дена и ако след това се появи пак проблема може би ще ми изпише очила или операция,и понеже съм на 16,а след няколко месеца на 17 ми каза че при по-малките е по-възможно да се оправи отколкото при мен и било възможно да се оправи при мен но.. не се знаело..много ме е страх

какво представлява това раздвоение?

# 70
Здравейте, вече съм с очила! Много си харесвам рамката, още ми е странно като се погледн в огледалото, но ще свикна! За сега ги нося по-малко, само вкъщи, докато свикна! Като ги сложа и се разхождам ми се вие свят и ми става лошо, нормално ли е? newsm78 Днес за трети ден ги слагам, виждам по-добре с тях но ми е странно!   bouquet

# 71
Lianny, главоболието и виенето на сват се получават от свикването с астигматизма, но ако не ти размине за седмица се консултирай с доктора, който ти е изписал очилата.

# 72
Здравейте и от мен в тази интересна тема....
Имам астигматизъм от дълго време и нося очила когато съм пред компютъра, телевизора или чета...Забелязвам напоследък обаче, че все по- добре се чувствам с очилата, дори и когато не извършвам тези дейности.  Повече от две години работя в среда с рентгеново лъчение и се питам дали това има някаква връзка за този, така бързо нарастващ дискомфорт? Rolling Eyes   Благодаря предварително за отговора....

# 73
  • София
skaramush, не бих могла да отговоря за работната ви среда и влиянието върху зрението.
Аз имам астигматизъм, идеята беше да нося очила само при четене, писане, гледане на ТВ или работа с компютър. Но аз се чувствам по-добре с тях и ги нося постоянно.

# 74
skaramush, според мен просто очите ти са свикнали с корекцията и се чувстват по-добре когато всичко им е избистрено. приятеля ми също трябваше да ги носи при четене, компютър и шофиране, но на него му харесва да вижда хубаво, въпреки малкия астигматизъм Simple Smile

# 75
Ами...ще си  нося очилата и това е.... Simple Smile
Бях се интересувала за лещи, но не са ми по джоба за жалост,.... мисля си за операция, но нямам представа дали ефектът е траен... Confused

# 76
Здравейте,искам да ви попитам за твардите контактни лещи защото от един месец се "боря" с тях,а не намирам информация из нета,Около 2 години нося торични меки лещи,но офталмологът ми препоръча да премина на твърди,взима ми мерки слага ми 3 дни пробни...накрая слагам моите и по-добра корекция няма...нещо не е наред постоянно съм в мъгла носих ги по схема с овеличаване на часовете и достигнах до цял ден но нищо,като ги поставя и започвам да премижвам поглед и да си въртя главатаа за да виждам...като затворя едногто око-супер,като ги отворя двете-мъгла Rolling Eyes пробвам така и с другото,същатаа ситуация.Поотделно добре пък с двете очи е мъгла.Лещите не стоят в центъра на зеницата ами плува и падат подпряни на долния клепач Rolling Eyes така ли е объркващо преминаването на твърди лещи или нещо просто не е наред и трябва да отида на друг лекар?

# 77
Според мен нещо не ти е правилно взета мярката. Да лещите плуват, но не падат. Имах подобен проблем с виждане като в мъгла, но докторката не можа да го разбере от къде и защо. Моят съвет е да потърсиш друг лекар. Аз лично смених моята след доста ровене по форумите, но още не са ми готови лещите и не мога да дам мнение. Иначе докторката е Диманова, специалист контактолог и особено за твърди лещи, тъй като се занимава с хора с кератаконус.

# 78
  • Бургас
 Здравейте,
 от известно време виждам замъглено, бли ме много главата и разбира се хуканх на преглед. При разширяване на зениците показанията ми са следните:

дясно око sph +0.50/ cyl +0.50/ AX 171

ляво око  sph +0.75/ cyl +0.75/ AX 73

а предписаните ми за работа очила са +0.50 sph  и на двете очи за близко. Няма корекция на цил. Нормално ли е?

# 79
Твърдите лещи по принцип се изписват когато меките лещи,които са първо средство на избор, са неподходящи. Така че без преглед не мога да се произнеса с мнение

# 80

а предписаните ми за работа очила са +0.50 sph  и на двете очи за близко. Няма корекция на цил. Нормално ли е?

Нормално е.
Предполагам, че това са първи очила, нали ?
Астигматизма не е коригиран, защото е в границите на физиологичния.
Ако продължат оплакванията, тогава след нова консултация може и да го изпишат за очила.
Не се учудвай, ако след време очилата ти бъдат комфортни и за далеч, не само за близо, както са изписани!

# 81
  • Бургас

Нормално е.
Предполагам, че това са първи очила, нали ?
Астигматизма не е коригиран, защото е в границите на физиологичния.
Ако продължат оплакванията, тогава след нова консултация може и да го изпишат за очила.
Не се учудвай, ако след време очилата ти бъдат комфортни и за далеч, не само за близо, както са изписани!
Да, първи са Simple Smile Благодаря ти!

# 82
Искам да Ви питам колко време се носят очилата,лекува ли се някога,вчера ходих на очен и ми каза,че имам астигматизъм,но не знам как ще нося очилата,детето ще ми ги сваля постоянно,така прави с баба си и дядо си,а лещи не мога да си позволя.И задължително ли се носят постоянно?

# 83
астигматизъма не се лекува, освен с операция. имам го от 9 годишна възраст. висок астигматизъм се коригира с твърди лещи, чиято цена е около 60-65лв бройката и могат да изкарат 2 години, че и повече. по-ниските стойности се коригират и с меки лещи, но това само след консултация с лекар.

# 84
Благодаря,офталмолога ми препоръча фотосоларни стъкла и каза,че са доста по-скъпи от обикновенните.Не знам как ще си ги позволя Cry.

Може ли някой да ми каже горе-долу като цени как излизат с фотосоларни стъкла,то е ясно,че зависи от рамка,стъкло и т.н.,но горе-долу.Благодаря!

Ето и стойностите:
Cil-0,5/Ax 120/Dp 58
Cil-0,75/Ax 165

# 85
фотосолара май беше +100 на стъкло, а офталмолога ще ти го препоръча ако си го правиш при него - нали той печели в крайна сметка. според мен можеш и без него. моя мъж направи неговите без, не само заради цената, а заради факта, че потъмняват дори и в по-мрачно време.

# 86
Да,май наистина ще се откажа,офталмолога ме пита дали ще ги правя при него,но аз отказах,все си мисля,че в някоя оптика ще намеря някакво намаление,но май ще са обикновенни само.

А как стои въпроса за лятото,със слънчеви пак предполагам,но нали диоптерните трябва да се носят постоянно?Ох,много се извинявам,че задавам толкова въпроси и тъпи при това,но нищо не ми е ясно.

# 87
всъщност само лятно време ще имаш нужда от затъмняване на очилата, но вече не съм сигурна дали си заслужава +200лв. за едното лято. не знам каква е цената на постоянно тъмните /слънчеви/ очила с диоптър. ако не ти пречи да не си постоянно с тях, можеш и с обикновени слънчеви очила Simple Smile

# 88
Благодаря отново!

# 89
Благодаря,офталмолога ми препоръча фотосоларни стъкла и каза,че са доста по-скъпи от обикновенните.Не знам как ще си ги позволя Cry.

А нужно ли е да са фотосоларни  newsm78
Стойностите са ниски и през лятото или в сняг можеш да си носиш слънчевите.
Някой ден, когато имаш повече възможности ще си направиш слънчеви с дпт или пък фотосоларни.

А пък да ти кажа, децата свикват да не пипат очилата  Mr. Green

# 90
Изписаха ми очила с диоптър (-0,75) и астигматизъм. Когато започнах да нося очилата се чувствах много некомфортно - няколко минути носене ми създаваха напрежение в очите. После ми направиха очила за без астигматизъм. Сега се чувствам ОК и си ги нося. Всички очни лекари обаче цял живот са ми твърдели, че имам астигматизъм. Възможно ли е да сее самоизлекувал с времето?
 Или докторите да са бъркали?

# 91
И аз вече съм с очила,но ми е много странно усещането.
Всичко ми се вижда наклонено,нормално ли е или има проблем?

# 92
  • София
И моите първи усещания бяха такива.

# 93
нормално е, даже след време ако ти се променят стойностите на астигматизма пак така ще се чувстваш.

# 94
Здравейте! Много се радвам, че ви намерих и се надявам да намеря решение на проблема си.
От 5 дни съм с нова рецепта и нови очила, включваща повишение не само на диоптъра, но и на астигматизма ми. На 29 г. съм, от 6 години с астигматизъм. Преди бях с -0,5 цилиндър и на двете очи. Новата ми рецепта е:

-0,5  -1,25  170° - дясно око
-1,0  -1,25  175° - ляво око

Конкретният ми въпрос е защо с лявото око виждам наполовина като в мъгла? Под 'наполовина' имам предвид, че в дясната част на лявото стъкло ми се размазва, а по средата и наляво е с идеален фокус. Звучи странно, но никога не ми се е случвало. Съмнявам се да не би да е объркан градуса, понеже когато наклоня глава надясно ми се фокусира идеално, пък и нормално ли е да виждам замъглено в определена част на лявото стъкло, при положение че на тестовите очила всичко беше перфектно ясно и фокусирано?

# 95
Момичета благодаря Ви  bouquet,страхотни сте.
Да,днес наклона определано е по-малък. Laughing

# 96
Съмнявам се да не би да е объркан градуса, понеже когато наклоня глава надясно ми се фокусира идеално, пък и нормално ли е да виждам замъглено в определена част на лявото стъкло, при положение че на тестовите очила всичко беше перфектно ясно и фокусирано?

На тестовите рамки не се усещат аберациите, там се гледа директно през най-изчистената част на стъклото.
Когато се изработят очила обаче , се центрират по PD-то на рецептата и към края на стъклото вече се появяват изкривявания/аберации/. Колкото по-голям е дпт, толкова са по големи аберациите.
Така че причината може да е и в това, че на лявото имаш по-голям дпт... а може и наистина да е объркан градуса на рецептата или пък при изработката.
Затова първо някъде провери, с рецептата и очилата, дали са изработени правилно.
Ако всичко е наред при изработката, направи нов преглед за проверка на рецептата.

# 97
Изписаха ми очила с диоптър (-0,75) и астигматизъм. Когато започнах да нося очилата се чувствах много некомфортно - няколко минути носене ми създаваха напрежение в очите. После ми направиха очила за без астигматизъм. Сега се чувствам ОК и си ги нося. Всички очни лекари обаче цял живот са ми твърдели, че имам астигматизъм. Възможно ли е да сее самоизлекувал с времето?
 Или докторите да са бъркали?
Не са се бъркали със сигурност.
Той не изчезва, но явно не го поемаш като корекция, тъй като с него по-трудно се свиква.
Ако имаш оплаквания при носенето на очилата си сега /глвоболие, напрежение/, може и да ти се наложи да си ги направиш астигматични  въпреки, че известно време ще изпитваш дискомфорт.
Ако нямаш оплаквания си носи очилата без астигматичната корекция и така минаваш в графата на хората с така наречения 'физиологичен астигматизъм', които го имат, но няма нужда да го носят като корекция в очилата.
Малееее  ooooh! , разбра ли се какво написах  Laughing

# 98
Женя, благодаря!
Само още нещо да попитам. Има ли логика след като 6 години съм бил с 0° на лявото око /при цилиндър -075/, сега да го променят на 175°? Съмнява ме, че тези нарушения идват именно от променения градус?
Може малко глупаво да прозвучи, но голяма ли е разликата между 0° и 175°? Embarassed

# 99
Aristofan, стана ми ясно  Grinning
Това, което чувстваш е последствие от по-високата корекция на цилиндъра/астегматизма/
Ако се е запазил съшия като преди на дясното око, оттам идва странното усещане само в лявото /все пак има завишаване с 0.50/
И не се притеснявай, тази разлика в градусите е минимална, не е това според мен, а просто адаптация.
Пак да пишеш след няколко дни, моляя

# 100
Здравейте! Миналата седмица си правих преглед за очила и ми казаха, че имам астигматизъм на лявото око. Аз по принцип си знаех, че с това око ми е размазано и че главоболието ми идва от очите, при по-дълго четене и др. такива, но за пръв път чух този термин. Разтърсих се из нета и прочетох, че е наследствен, а аз имам момченце на 8 месеца, та питането ми е - трябва ли да заведа детето на офталмолог и на каква възраст? Също така астигматизмът доминантен ген ли е?

# 101
Здравейте! Включвам се и аз към темичката. Вчера на моя приятел му откриха астигматизъм + късогледството, което си има от 4-5 години. Лекарката, която го прегледа, работела само с очила, т.е, не можела да му направи рецепта за лещи. Той още се колебае на кой вариант да се спре и кой ще му е по-удобен, тъй като работи предимно навън. Ето какво пише на бележката от прегледа:
        без разширени зеници:
дясно око S -0,50 C -1,00 A 160; S.E -1,00
ляво око   S -1,00 C -2,00 A 175; S.E -2,00

Ако може някой да помогне кое е по-добре в случая, очила или лещи, и ориентировъчно цени и за двете. Благодаря предварително   bouquet

# 102
за очилата не мога да помогна. за вариант твърди лещи, ако се сметне, че е правилния, ориентировъчно около 130 са двете.

# 103
Здравейте, с висок диоптър съм, но от години нося очила и лещи, така че това не ме притеснява. Днес си взех новите очила - диоптърът не е променен, но на лявото око за първи път ми поставиха астигматизъм и сега с него виждам размазано и не мога да фокусирам. На дясното око ми намалиха астигматизма, но с него си виждам добре. Утре ще ходя до оптиката, за да видя дали не са сбъркали нещо, ама вече се чудя дали не е от новопоставения астигматизъм? Сега съм със старите очила, защото с тях си виждам по-ясно...

# 104
Здравейте! Миналата седмица си правих преглед за очила и ми казаха, че имам астигматизъм на лявото око. Аз по принцип си знаех, че с това око ми е размазано и че главоболието ми идва от очите, при по-дълго четене и др. такива, но за пръв път чух този термин. Разтърсих се из нета и прочетох, че е наследствен, а аз имам момченце на 8 месеца, та питането ми е - трябва ли да заведа детето на офталмолог и на каква възраст? Също така астигматизмът доминантен ген ли е?

Здравейте!Разбира се,че трябва да направите един профилактичен преглед на детенцето.И то не толкова заради Вашия астигматизъм,а за да сте спокойна,че всичко с очното му здраве е наред.За гените и доминацията темата е много дълга,а и възможността да се изяви в поколението е тясно свързана с безкрайно много други фактори.Мисля,че не бива да се натоварвате със сметки за вероятностните фактори.По-добре е да наблегнете на чести очни прегледи,например  веднъж годишно,особено след 3 г. възраст.

# 105
shantall, благодаря за инфото   bouquet   все още не сме се спрели на подходящ вариант, трябва да отидем и при друг лекар, който изготвя И рецепти за лещи... ако някой може да предложи такъв в София?  newsm78  или, ако не се лъжа, в някои оптики се правят такива прегледи, само че и с тях не съм много запозната

# 106
Разбира се,че имате вариянти,между които можете да избирате.Препоръчително е да се направи разширяване на зениците в случая на Вашия приятел,за да се уточни наличния асигматизъм.Изписаните диоптри за очила,както и някои допълнителни изследвания за очния статус,могат да служат за изписване на контактни лещи.Ако няма задължителни показания за твърди лещи,бих Ви препоръчала меки контактни лещи за астигматизъм.Наричат се торични контактни лещи.Както на всички мои пациенти,така и на Вас,ще кажа,че лещите не изключват ползването на очила.Пълен преглед за изписване на очила и контактни лещи можете да направите при нас във всички оптики от веригата GRAND,JOY i KIDS Optics.Имате възможност да избирате!Надявам се да останете доволни!

# 107

Д-р Петрова, торичните лещи са нещо хубаво, но не всеки може да свикне с тях, както и да си ги позволи. Все пак едни твърди лещи струват около 150 лв за година и половина - две, а торичните много повече. Ако се направят добре и пациента може да свикне защо да не се слагат твърди лещи?

# 108
Както и по-рано Ви написах,изборът е Ваш.Има достатъчно доказателства,опит и натрупани наблюдения в световен мащаб за ползите и рисковете от твърдите лещи,както и за точните показания за тяхното приложение.Информацията е на Ваше разположение.За да ви бъдат изписани твърди лещи,задължително трябва да потърсите контактолог,тъй като се изискват много по-специфични изследвания.Параметрите на една твърда контактна леща са строго индивидуални.С изписаните параметри и съответния диоптър можете да избирате между няколко световни производители на твърди лещи.Така че ще Ви очакваме,за да предложим най-доброто! Simple Smile

# 109

Здравейте!Разбира се,че трябва да направите един профилактичен преглед на детенцето.И то не толкова заради Вашия астигматизъм,а за да сте спокойна,че всичко с очното му здраве е наред.За гените и доминацията темата е много дълга,а и възможността да се изяви в поколението е тясно свързана с безкрайно много други фактори.Мисля,че не бива да се натоварвате със сметки за вероятностните фактори.По-добре е да наблегнете на чести очни прегледи,например  веднъж годишно,особено след 3 г. възраст.

Благодаря  bouquet
Предполагам че все още е твърде малък Crazy

# 110
Здравей,Ирето!Няма причина и на тази възраст детенцето да бъде видяно от детски офталмолог.На 6-месечна възраст дори е един от първите препоръчителни профилактични прегледи при очен лекар.За съжаление все още много малка част от родителите са информирани затова.Надявам се профилактиката да стане водеща пред патологията,като повод за посещение при детския очен лекар! Simple Smile

# 111
Aristofan, стана ми ясно  Grinning
Това, което чувстваш е последствие от по-високата корекция на цилиндъра/астегматизма/
Ако се е запазил съшия като преди на дясното око, оттам идва странното усещане само в лявото /все пак има завишаване с 0.50/
И не се притеснявай, тази разлика в градусите е минимална, не е това според мен, а просто адаптация.
Пак да пишеш след няколко дни, моляя
Здравейте, Женя, и всички тук!
Ходих на втори преглед и там се оказа, че градусът е малко объркан, а и диоптрите са различни. Сега съм с рецепта, с която виждам идеално - и на далеч, и на близко; малък, голям шрифт; настрани и всякак Grinning Ето каква е новата /правилната в моя случай/ рецепта:

дясно око  S -0,50  C -1,50  A 170°
ляво око    S -1,00  C -1,25  A 175°

Благодаря на форума и най-вече на Женя за това, че се отзова на питанията и тревогите ми!  bouquet

# 112
AristofanHug

# 113
здравейте, имам дъщеря на годинка и половина, след преглед при очен лекар ни казаха след разширяване на зениците ,че на двете очи има завишени показатели над нормите на физиологичния астигматизъм , и на двете очи е 2,5, което доколкото разбрах е с 1,5 над нормалното , препоръчаха ни да отидем след 4 месеца за повторен преглед, и чак тогава да се вземе решение за очила,възможно ли е предвид малката възраст на детето, да не  е поставена правилна диагнозата, и след 4 месеца да се установи че нямаме, и ако наистина има това заболяване  забавяне от 4 месеца фатално ли е , и само с очила ли се прави корекция на този проблем, притеснявам се ,че няма да ги носи, защото не търпи нищо,и освен наследственост, имали друга причина за това заболяване, така се е родила дъщеря ми или в последствие се е появило- и ако е така каква е причината.

# 114
Искам да алармирам майките с деца за няколко много характерни признака на астигматизъм, а именно - писане върху наклонена тетрадка и често държане на главата под наслон (наклона обикновенно е винаги на една и съща страна)
Информацията ми е от офталмолог, но нека и тукашните такива да се изкажат.

ПП. Също да добавя, че неправилната позиция на главата и тялото в последствие води до различни деформации на гръбнака и таза.

# 115
здравейте, имам дъщеря на годинка и половина, след преглед при очен лекар ни казаха след разширяване на зениците ,че на двете очи има завишени показатели над нормите на физиологичния астигматизъм , и на двете очи е 2,5, което доколкото разбрах е с 1,5 над нормалното , препоръчаха ни да отидем след 4 месеца за повторен преглед, и чак тогава да се вземе решение за очила,възможно ли е предвид малката възраст на детето, да не  е поставена правилна диагнозата, и след 4 месеца да се установи че нямаме, и ако наистина има това заболяване  забавяне от 4 месеца фатално ли е , и само с очила ли се прави корекция на този проблем, притеснявам се ,че няма да ги носи, защото не търпи нищо,и освен наследственост, имали друга причина за това заболяване, така се е родила дъщеря ми или в последствие се е появило- и ако е така каква е причината.
Здравейте!Астигматизмът в случая е вроден,т.е. генетично обусловен,дали е наследствен във Вашето родословно дърво-не мога да кажа.Не би трябвало да се притеснявате-с израстването възможността за точна диагноза е по-голяма.Ако при следващия насрочен преглед се потвърди наличието на астигматизъм или друга рефракционна аномалия-тя трябва да бъде коригирана,за да не останат "мързеливи"очите.Това става само с очила.Периодът от 4 мес. не е толкова дълъг,за да окаже влияние.Бъдете серизиозни в очните прегледи и следвайте съветите на Вашия очен лекар.

# 116
Искам да алармирам майките с деца за няколко много характерни признака на астигматизъм, а именно - писане върху наклонена тетрадка и често държане на главата под наслон (наклона обикновенно е винаги на една и съща страна)

ПП. Също да добавя, че неправилната позиция на главата и тялото в последствие води до различни деформации на гръбнака и таза.
Здравейте!Напълно правилна насока за ориентиране за възможен астигматизъм при детето.Доближаването до това,което чете или до телевизора,завъртането или накланянето на главата по посока на обекта,който наблюдават са все белези на слабо зрение.Разбира се,възможно е и да няма никакви изяви,дори и минимални знаци,че детето не вижда.В такива случаи родителите няма как да се ориентират.Профилактичния преглед е единствения начин да уловим проблема навреме.Една от възможностите е да направите това и в KIDS Optic на бул."Мария Луиза" 41 в София.Разполагаме с необходимата техника за изседване на деца и с квалифицирани детски офталмолози.

# 117

Аз винаги съмписала върху наклонена тетрадка (почти перпендикулярно на правилното полжение) и точно, до като четях тук, се хванах с наклонена глава Crazy Сега се замислям, че наистина винаги си накланям главата на дясно, а на предгледа казах на офталмолога, че я държа права ooooh!, т.е. не съм го осъзнавала.

Благодаря за интертесната и полезна информация, ще го запомня  bouquet

# 118
Здравейте
ще слагам очила заради астигматизъм.
Предложете ми рамки! Вижте идеите ми тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=652142.msg21674608

# 119
Здравейте!Доста подобни модели можем да Ви предложим във верига оптики GRAND-и  JOY-Optics.Остава да пробвате!Гарантирано ще получите професионална консултация при избора:)

# 120
Здравейте
ще слагам очила заради астигматизъм.
Предложете ми рамки! Вижте идеите ми тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=652142.msg21674608

да знаеш, че понякога с астигматизма се налага да се съобразяваме, не всички рамки стават Simple Smile

# 121
Много правилен съвет,Shantall!Подборът на рамката е свързан много тясно с параметрите от рецептата и тук е важната роля на оптика и консултанта да Ви посъветват професионално!

# 122
Здравейте! От известно време и аз съм в редиците на астигматиците. През м. февруари посетих очен лекар, защото виждах размазано, не можех да фокусирам погледа си при работа с компютър. Специалиста каза, че имам астигматизъм "но е малък и няма да се изписват очила". Тогава ми направиха изследвания на апарати, но не ми разшириха зениците. Параметрите от този преглед са: RIGHT SPH - 1.00; CYL - 0.75; AX 15
LEFT SPH - 0.25; CYL - 1.00 AX 168
PD: 63 mm
На 06.04.12 г. отново отидох на лекар, тъй като това размазване, сърбене, парене на очите започна още повече да ме дразни.  При прегледа доктора ми сложи стъкло с което зрението на лявото ми око се избистри. За по-голяма точност ми разшири зениците. Установи астигматизъм и препоръча да си направя очила. Тъй като проблемно ми е лявото око, прецени на дясното да сложи +0.25 за да не се товари. Ето и неговата рецепта:
od. Sph + 0.25 в графа далече
os. Cyl +0.75; Ax 80 градуса
Dp:63 mm
След дни видях, че двете рецепти са противоположни. Какви очила да си направя сега. В оптиките казвата: "Зависи какво сте говорили на лекарите - наблиза или надалече не виждате". На мен проблема ми е при работа с компютър и при четене. В същото време се е случвало да виждам размазани и номерата на автомобилите, когато шофирам. Посъветвайте ме какви очила да си направя. Благодаря!

# 123

od. Sph + 0.25 в графа далече
os. Cyl +0.75; Ax 80 градуса
Dp:63 mm
След дни видях, че двете рецепти са противоположни. Какви очила да си направя сега. В оптиките казвата: "Зависи какво сте говорили на лекарите - наблиза или надалече не виждате". На мен проблема ми е при работа с компютър и при четене. В същото време се е случвало да виждам размазани и номерата на автомобилите, когато шофирам. Посъветвайте ме какви очила да си направя. Благодаря!
Това е рецептата, с която трябва да си ги направиш 
И определено с такава корекция има дискомфорт и при работа с комп. и при шофиране.

# 124
Здравейте, искам да попитам как бихте изтълкували моя астигматизъм, защото за първи път пробно ми предписаха лещи и разбира се платих ги, при лекаря, но не ми даде никаква информация какви са, торични или обикновенни, само ми каза да ги нося  1 месец, били пробни /платих 35 евро за тях/ и ако се чувствам комфортно ще ми поръча 6 месечни / 70 евро 1 леща/ . Получих само някаква инструкция откъдето виждам, че пише меки контактни лещи на фирма купър вижън. Изписа ми и нова рецепта за очила, това са стойностите:
   Sph.   Cyl.   Axe
F   R -3   0,25   167
   L -3   0,25   171
Рецептата е издадена от австрийски лекар, мисля, че в бг стойностите се изчисляват по друга методика.
Искам да си поръчам лещи от бг затова се чудя какви са подходящи за мен, имам приятелка с астигматизъм, която носи меки лещи, но не и торични newsm78

# 125
Здравейте,di@na!За съжаление не разполагаме с много данни,освен тези от рецептата за очила,което не е достатъчно.За да изберем най-подходящия вариант за контактни лещи ще са неоходими и някои параметри на роговицата,както и преглед на състоянието на очните среди.Бих Ви препоръчала преглед от очен лекар при нас във верига оптики GRAND- и JOY-Optics/безплатен при покупка на лещи или очила от оптиката/.

# 126
Искам да си поръчам лещи от бг затова се чудя какви са подходящи за мен

Да, това често се случва, всекидневно някой роднина купува лещи и изпраща по познати и по автобуси  Grinning
Струва ми се, че лещите не са торични, просто защото не съществуват меки лещи с такава корекция на цилиндъра
Какви точно ползвате не се разбира - дали са Proklear, Biofinity, Freguancy и т,н,

# 127
Инструкцията, която ми дадоха за да прочета как да си поставям пробните лещи е на CooperVision, разтворът се казва Concerto Plus,пак на  CooperVision. Вчера отидох в една оптика да си поръчам и нови очила и попитах, дали с би трябвало да нося торични лещи, жената ми отговори, че астигматизмът ми е много малък и ми каза, че смята че мога да си купя обикновенни.

# 128
Инструкцията, която ми дадоха за да прочета как да си поставям пробните лещи е на CooperVision, разтворът се казва Concerto Plus,пак на  CooperVision. Вчера отидох в една оптика да си поръчам и нови очила и попитах, дали с би трябвало да нося торични лещи, жената ми отговори, че астигматизмът ми е много малък и ми каза, че смята че мога да си купя обикновенни.

когато цилиндъра е със стойност под 1 не се налага корекция с торични лещи.

# 129
  • Sofia
Здравейте бих искала да попитам диагнозата: Хиперметропия ет астигматизмус хиперметропикус, нистагмус хоризонталис ет ротаториус, страбизмус дивергенс алтернанс, амблиопия ок утр. дали може да е генетична или вродена? Благодаря ви много за отговора предварително!!!!

# 130
Здравейте!Преведено на български става въпрос за далекогледство и плюсов астигматизъм;Неволеви движения на двете очи хоризонтално и ротаторно;Кривогледство с отклоняване навън на двете очи посменно;Както и наличие на слабо зрение на двете очи-т.нар."мързеливо" око.Определено причината за тези патологични състояние е генетична предиспозиция.Дали е наследствено или не,това може да се установи при изследване на поколенията назад в родословието.

# 131
Извинявайте, какви са тези диоптри +50 и +75?!

# 132
Извинявайте, какви са тези диоптри +50 и +75?!

най-вероятно е изпуната нула и запетая  Laughing

при астигматизъм непрекъснатото сваляне и слагане вреди повече отколкото постоянното носене. по принцип трудно се свиква, но никога не пречи повторно да се проверят градусите.

# 133
Здравейте.Днес ходих на очен лекар(не бях ходил от доста години) .Имам диоптър и астигматизъм.Ta той ми каза,че вече е по-дoбре да нося твърди лещи или да ходя на операция с лазер.Но ако съм отишъл на операция след 10 години пак щяло да е същото.Сега съм на 27.Та въпросът ми е,по-добре ли е с твърди лещи ли да продължавам с очила(нови,старите явно са ми слаби)?Ясно е,че за операция нямам пари в момента,дори и да искам.Пък и щом се връща диоптъра май няма смисъл.Също така ми каза,че такива твърди лещи и прегледи за тях се правели само в София.Аз съм от Бургас.Настина ли само в София или навсякъде може?Каза,че твърдител ещи са по-добре от меки.Меки имам,но ги нося рядко,защото са обикновени и ги ползвам само като ходя на концерти.Иначе,ето параметрите ми след днешния преглед:

Sph  Cyl    Ax         Dp D
o.d. -3.5 -2.0   13*        67mm
o.s. -3.5 -2.0    168*      67 mm

# 134
Здравейте!Бих Ви препоръчала да направите очила по новата рецепта.Независимо от това,че ще ползвате контактни лещи,очилата са необходими непременно.Ако сте решил да опитате и с контактни лещи,моят съвет е да започнете с меки такива.Във Вашия случай това са контактни лещи за корекция на астигматизъм.Наричат се торични лещи и  са едномесечни в повечето случаи.Не съм привърженик на твърдите контактни лещи,освен ако няма задължителни показания за тях.Такива не намирам в посочените от Вас данни.Комфортът с меките лещи ще е много по-голям.Мога да Ви препоръчам оптиките от веригата GRAND-и JOY-Optics,където да направите преглед при офталмолог,за да изберете най-подходящите параметри за торичните контактни лещи.Оптиките от тази верига може да намерите в Галерия Бургас и Бургас Плаза.При поръчка на очила или на лещи прегледът е безплатен.Разнообразието от контактни лещи е голямо!Ако имате въпроси-на линия сме!

# 135
Здравейте, някой ще ми каже ли каква е разликата м/у обикновени меки лещи и тези, които  са торични. Питам защото имам късогледство и астигматизъм и с меките лещи, които нося не мога да получа пълна корекция за добро зрение. Чух отзиви, че торичнит повече дразнели окото и трудно се свиквало с тях. Има ли нещо вярно в това, ..особености ??