Приемлив аргумент ли е това?

  • 5 813
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 286
Споделям на близък човек нещо, което ме гнети. Съответно имам нужда от няколко думи на утеха, някъкъв анализ на ситуацията, да си поговорим, да ми олекне...
Отсреща получавам само няколко нечленоразделни "ахам", дистанцирано изслушване, сякаш се изпълнява досадно церемониално задължение. Когато иронично подхвърлих, че може и по-добре, ми се отговори извинително, че не може да се даде съвет, понеже не се намира в моята житейска ситуация и не може да я обхване с цялата й сериозност и специфики.

Проблемът в моя телевизор ли е, че винаги съм насреща за този човек и анализираме служебни/лични отношения до откат, а когато аз изпадна в нужда, ми се реагира неадекватно и леко незаинтересовано?

# 1
  • Мнения: 91
Дали не си я набарала в неподходящ момент?
Аз като имам проблеми, колкото и да ми говорят, ефектът е нула - не чувам нищо, та и тя така май - извинението звучи сякаш не е внимавала в час като си говорила. Трябва да ми мине афектираността от моите проблеми първо, та да съм в състояние да разрешавам тези на хората... Сори, но това е човешката природа...  Wink

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Имам една позната, кояот винаги има някакви проблеми. Натоварва ме, не ми е положителна и като ми говори за нейните филми винаги отговарям с "аха, тц-тц, ужас, да, и какво...леле аха, ужас" и накрая и идея си нямам какво ми е приказвала.

# 3
  • Мнения: 2 927
     При мен това е правило, не изключение. Хората които най-много изслушвам, и които най-редовно тичат за емоционална помощ, не са склонни да ме слушат, когато аз имам нужда.
     Но и аз съм от тези, които трудно споделят проблемите, обикновено го правя когато се разрешат, или пък сериозно се задълбочат.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Това за пръв път ли се случва или е правило? Може просто да си уцелила лош момент.
Обикновено хората, които обичат да говорят и многословно да обсъждат собствените си проблеми, са доста лоши слушатели. То за това се иска едва ли не, талант.

# 5
  • Мнения: 1 286
Това за пръв път ли се случва или е правило?
Не точно, но днес специално се издразних малко повече.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Вариант 1: Имам приятелка, която обикновено ме търси за съвет/да ми се ожали. Проблемът е, че ако си кажа мнението, в болшинството от случаите е или обидена, или прави точно обратното. Проблемите винаги се преекспонират, поради което са и в обилни количества.
И така вече 15 години - не е чула нито дума от всичките ни разговори, които обикновено се въртят около 1-2, специфични за нея, теми.
От около 2 години с нея съм на фазата "ахам, ъхъм, ммммда".

Вариант 2: проблемът е дотолкова сериозен, че се притеснява да изкаже мнение, за да не прехвърлиш впоследствие върху нея отговорността за решенията.

Вариант 3: самата тя има сериозни перипетии, "изпушила" е и няма капацитет да слуша за още проблеми.

# 7
  • Мнения: 1 286
Колкото и да съм досадна и преекспонираща, когато е имало нужда, съм била там.
Май взе да ми писва да съм добрият рицар. Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз не казвам, че си досадна и преекспонираща, а споделям защо ми се случва и на мен да се държа така.
И трите варианта съм ги написала, изхождайки изцяло от личния си опит.
Ако действително има сериозна дилема и проблем, аз също бих се въздържала да дам еднозначно решение... Най-малкото защото човек си мисли, че би реагирал по един начин, но когато е в конкретните условия, реалността се оказва друга. Случвало ми се е да се държа така, както и не бих и предположила, че ще го направя.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 101
Колкото и да съм досадна и преекспонираща, когато е имало нужда, съм била там.
Май взе да ми писва да съм добрият рицар. Rolling Eyes
Променяш статуквото, няма как тя да заеме твоята роля и да те изслуша. Намери друг за целта. Ти изхождаш от схемата за благодарността, но нещата между хората са на друг принцип- или сте ранопоставени или си слушател, или си оплакващата се, говорещата. Равнопоставените отношения или заемането на една и съща роля от два в едно приятелство е рядкост. Затова и казах да не се сърдиш на тази девойка, а да намериш друга, която да е в ролята на слушател, когато имаш нужда. С тази няма да стане, най- много да се скарате. Убедена съм, че тя няма да разбере, че е дошъл нейния ред да заеме твоята роля.

# 10
  • Мнения: 11 908


Проблемът в моя телевизор ли е, че винаги съм насреща за този човек и анализираме служебни/лични отношения до откат, а когато аз изпадна в нужда, ми се реагира неадекватно и леко незаинтересовано?

Не всеки има качеството на слушател и качеството на добър и приятелски настроен анализатор, колкото и да му се  иска.Възможно е да не става въпрос за незаинтересованост, а за липса на качества.Аз бих си потърсила друг слушател, след като въпросната личност не умее да изслушва, няма шанс и кой знае колко правилен съвет да ти даде.

# 11
  • Мнения: 1 286
Бояна, права си, но има известна равнопоставеност в отношенията ни, но като драсна чертата, излиза, че аз се раздавам повече, понеже изхождам от предпоставката, че така бих искала да реагира близък човек, когато аз изпадна в затруднение или дилема.

Милинка, въпросният аргумент е бил използван и когато други хора са търсили съвет.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 101
Бояна, права си, но има известна равнопоставеност в отношенията ни, но като драсна чертата, излиза, че аз се раздавам повече, понеже изхождам от предпоставката, че така бих искала да реагира близък човек, когато аз изпадна в затруднение или дилема.
ти можеш да си добра приятелка, а друга девойка не може. Съгласна съм със Светкавица, може да не е до желание, някои хора просто това не го умеят. Те и се оплакват най- много и най- често, но това е друга тема.

# 13
  • Мнения: 64
Нищо де, сподели тук с нас. Ние ще те изслушаме внимателно. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 62
Колкото и да съм досадна и преекспонираща, когато е имало нужда, съм била там.
Май взе да ми писва да съм добрият рицар. Rolling Eyes
Ами недей да бъдеш!
Някой да те кара?

Има хора, които просто не умеят или не искат да слушат. Ти се решила да даваш акъл, но недей да очакваш и другите като теб да постъпват.

Да не споменавам, че дори когато слушам с интерес и ми се иска да помогна, не винаги давам съвет. Правилно ти е казала, че си има разни специфики у казусите, дето странично лице не може да ги долови.

Общи условия

Активация на акаунт