ЕЕГ и упойката

  • 7 982
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 769
На синът ми му предстои да направят ЕЕГ. Невролога ни препоръча да направим въпросното изследване без упойка, защото последната имала "неприятни" странични ефекти-децата вдигали Т (а ние от това най-много трябва да го пазим), били неадекватни 4 часа след това и пр.
При опита ми да запазя час при препоръчаната лекарка, обаче, ударих на камък-тя най-безцеремонно не се съгласи, защото малките бебета й късали кабелите, каските и т.н. и ми затвори телефона!!! #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Имам някой и друг вариант да потърся, но искам да попитам, ако на някой на детето са правили ЕЕГ с упойка-да сподели-каква е била тя, кокло време държи, наистина ли са толкова неприятни страничните ефекти. Защото започнах да се замислям дали изобщо да му я направим сега, а не след някой и друг месец (и то не при тази откачалка, която не се занимавала с деца под 3г #Cussing out)

# 1
Много ми е интересно коя точно упойка има тези странични ефекти за които говори неврологът ти #Crazy Той май "идва" от по-миналия век Mr. Green  Има най-различни начини да се проведе едно изследване на малко дете без то да създава проблеми както по време на самото изследване, така и след това. Grinning Например то може да бъде само седирано. За тази цел има анестезиолози. 

# 2
  • Мнения: 2 543
На моят син са му правили няколко изследвания с упойка (скенер, ЯМР, изследване на слуха) на 2-годишна възраст. Упойката винаги е поставяна от анестезиолог (и трите пъти различен) и винаги след нея му е било зле, повръщал е и въобще - гадост. Друг е въпросът дали изобщо детенцето ще позволи да му се направи изследването без упойка. Моят син винаги е бил супер буен и беше абсурд някое от изследванията да се направи, докато е буден..
Все пак - поинтересувай се в "Деца с увреждания и хронични заболявания" дали там някой няма опит с това изследване. Мисля, че ще могат да ти дадат съвет.

# 3
Съгласна съм с кикилота, че не е необхо да е много дълбоко упоен. На моето дете му правиха ЕЕГ с упойка като не беше напълно заспал а само леко седиран за да не може много да се съпротивлява. Не е повръщал. Също така претърпя операция и не е повръщал от упойката важното е да се прави на гладен стомах.

# 4
  • Мнения: 1 655
За по-бързо изчистване на последствията от упойката може да се даде Нукс Вомика 6 СН (хомеопатично лекарство). Най-добре да се разтворят 3 гранули в чаша трапезна минерална вода. Дава се по глътка през няколко часа като преди това се разбърква интензивно, така докато съвсем дойде на себе си.Може да се взима няколко дни.
Преди упойката не се дава нищо, тъй като има вероятност упойката да не подейства напълно.

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Идеалния вариант е детето да спи. Лекарката при която щяхме да правим ЕЕГ ни каза, че ако заспива трудно детето, се дава нещо, което да подпомогне заспиването. Ние още не сме го направили, защото при нас заспиването е дълъг и труден процес и това е една от причините да направим това изследване.

# 6
  • Мнения: 8 769
кикилота, не зная от къде си, но ще ти кажа, че по принцип София живее в 21 век, докато останалата държава се подвизава в някой по-заден век Twisted Evil
Съвсем случайно неврологът, при който ходих се счита за един от най-добрите детски такива във Варна. Затова предполагам, че той много добре знае къде из града с какви упойки работят. Спомена за упойка, наречена феротил, или нещо такова, не си спомням добре.  EmbarassedСлед като въпросната "лекарка" отказа да направи изследването на детето, той ми даде някои напътствия за други лекари.
За "седиране" изобщо не е споменавал. Възможно е и да не се прави тук. Аз затова и пускам тема. Хубаво е, че ми давате повпд да потърся друг вариант и съответно да зная какво да питам.
ljuboznatelna, така каза и невролога-че е добре да заспи. И дори си направихме сметка кога детето заспива, за да може да си организираме удобен за тази цел час. Но лекарката дори и така не се съгласи.
Благодаря ви за отговорите. Ще поразпитам още, а ако има още някой с информация, особено за ВАрна и възможността за "седиране", ще се радвам да ми помогне.

# 7
  • Мнения: 2 755
кикилота, не зная от къде си, но ще ти кажа, че по принцип София живее в 21 век, докато останалата държава се подвизава в някой по-заден век....
Благодаря ви за отговорите. Ще поразпитам още, а ако има още някой с информация, особено за ВАрна и възможността за "седиране", ще се радвам да ми помогне.
Туфка, не знам откъде е кикилота, но от това, което пише в здравният форум, съм убедена, че е медицинско лице. Що се отнася до седацията, не вярвам, че във Варна, анестезиолозите са толкова "боси", че да не знаят, как да седират едно дете. Поразпитай, надявам се да попаднеш на добри специалисти. А, още нещо - преди изследването не храни детенцето и ако има някаква алергия, кажи на анестезиолога. Успех.

# 8
  • Мнения: 8 769
Тонита, не знам дали кикилота е мед. лице-рядко съм била свидетел на подобно отношение към колега, особено в лекарското съсловие. Но това е друга тема.
Аз именно затова пускам тема тук-за да разбера колкото мога повече. Факт е, обаче, че в Бг разпредлението на лекари и анестезиолози е абсурдно. За пример, във Варна само в една единствена болница правят епидурална упойка.  smile3505

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Туф - какво го закъсахте  Rolling Eyes?

Пиши ЛС на Реза. На Диана са й правили въпросното ЕЕГ. Тя ще ти обясни всичко.
Успех  Peace

П.П: На щерката 2 пъти са й правили пълна упойка. НЯмаше абсолютно никакви последствия след това, нито Т, нито повръщане...нищо. То има много видове упойки и естествено различни реакции след тях.

# 10
  • Мнения: 8 769
Туф - какво го закъсахте  Rolling Eyes?
Нали знаеш за фебрилния гърч? Та ходихме на невролог. Той като разбра,че е роден секцио, и реши, че има стрес и е добре да се направи ЕЕГ.

# 11
  • Мнения: 574
Туфка,една приятелка имаше такъв проблем ище я питам.Нейното момиченце беше получило гърч от температура.Имам бегъл спомен,но мисля,че не ползваха упойка ,а нещо друго.
Колкото до упойките-аз раждах със спинална упойка в ОК във Варна и съм страшно доволна от анестизиоложката.Незнам за децата как е.

# 12
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Туфка, моята дъщеря е с диагноза епилепсия и на нея и се прави контролно ЕЕГ на 3 мес.Не зная  твоето детенце на каква възраст е, че се налага да му се постави упойка, тъкато самото изследване не е много продължително за разлика от ЯМР.А последствията след излизане от упойката са  строго индивидуални.На моите две деца преди 1г. в един и същи ден извадиха "третата сливица".Поведението на двамата  след операцията беше коренно противоположно. Дъщеря ми буйства близо 3 часа  ,а синът ми пък ги проспа яко.Но и двамата повърнаха еднократно след няколко часа.

# 13
Тонита, не знам дали кикилота е мед. лице-рядко съм била свидетел на подобно отношение към колега, особено в лекарското съсловие. Но това е друга тема.
Аз именно затова пускам тема тук-за да разбера колкото мога повече. Факт е, обаче, че в Бг разпредлението на лекари и анестезиолози е абсурдно. За пример, във Варна само в една единствена болница правят епидурална упойка.  smile3505
 Да, наистина си права, но не може колега да каже: " След упойка се вдига температура" -  ТАКАВА "УПОЙКА"  ПРОСТО НЯМА #Crazy  Дразня се, когато хората явно без да имат представа за нещо,  правят такива "компетентни"  изказвания. Успокой се и намери  анестезиолог - добре е да е детски /или да има опит с деца/ и ако наистина се налага да се прави ЕЕГ, то да бъде направено без проблеми.  Детето е малко и няма да може да седи при изследването спокойно, както би направил възрастен човек.   А за "феротил", това ми прилича на Фентанил, който в този случай за съжаление въобще не е подходящ.  Rolling Eyes Confused

# 14
  • Мнения: 2 452
Тонита, не знам дали кикилота е мед. лице-рядко съм била свидетел на подобно отношение към колега, особено в лекарското съсловие. Но това е друга тема.
Аз именно затова пускам тема тук-за да разбера колкото мога повече. Факт е, обаче, че в Бг разпредлението на лекари и анестезиолози е абсурдно. За пример, във Варна само в една единствена болница правят епидурална упойка.  smile3505
 Да, наистина си права, но не може колега да каже: " След упойка се вдига температура" -  ТАКАВА "УПОЙКА"  ПРОСТО НЯМА #Crazy  Дразня се, когато хората явно без да имат представа за нещо,  правят такива "компетентни"  изказвания. Успокой се и намери  анестезиолог - добре е да е детски /или да има опит с деца/ и ако наистина се налага да се прави ЕЕГ, то да бъде направено без проблеми.  Детето е малко и няма да може да седи при изследването спокойно, както би направил възрастен човек.   А за "феротил", това ми прилича на Фентанил, който в този случай за съжаление въобще не е подходящ.  Rolling Eyes Confused

По принцип при обща анестезия може се наблюдава малигнена хипертермия, но колко често срещано явление е това?
Не зная какво ще търсят, но при анестезия, както и по време на сън се променя активността на мозъка и ЕЕГ е коренно различно отколкото в будно състояние. Не съм работила с деца, но доколкото съм чела децата не се анестезират, а се обездвижват, но е възможно да не съм права. Както казах, нямам опит с деца. Иначе имам доста опит с разитане на ЕЕГ с цел определяне на спецификата при сън и будно състояние при едно специфично заболяване, което в случая е без значение.

Общи условия

Активация на акаунт