Орхидея - тема 6

  • 119 620
  • 750
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 13 045
st. Dobri, честито! Друго си е в двора да ти растат орхидеи...

dendinka, спокойно! Няма да я умориш! Има 3 варианта:

1. Режеш до долу. Тогава цветето събира сили и пуска нов/нови цветонос/и, обикновено с обилен цъфтеж. Не се знае кога - понякога след 3-4 месеца, понякога след 1-2-3 години  Grinning.

2. Ако все още са зелени и в края има неразцъфнали пъпки, оставяш така с надеждата пъпката да се събуди. Може да стане, но може и да не стане. Обикновено цъфти само 1 пъпка.

3. Цветоносът е зелен, но няма пъпки. Броиш удебеленията на стъблото и режеш на 1-2 см над второто удебеление. Частта, която е над "оченцето" обикновено изсъхва и е по-добре да е около 2 см. От остатъка на цветоноса може да тръгне разклонение. Обикновено разклонението е с малко цветове.

Случва се, да тръгнат едновременно и стар и нов цветонос, но трябва да е силно растението. Ако искаш пробвай 2 или 3 вариант, но ако няма развитие до 1-2 месеца, режи смело.

# 151
  • Мнения: 13 667
Goody
Ама какво й търсиш махна кое е цвета а кое точките- орхидея в двора, ми това си е двора на нашите мечти - честито цвят - прекрасен е.

Ку4о - линка на Хоби на мен поне не ми работи, моля те за актуализация, все пак оставам с амбицията- само успея времево да я осъществя,  да обогатя нашата библиотека с инфо за тези две твои красавици. Много ще се радвам ако ги накараш да цъфнат и сложим със темите "как да се отглеждат"  снимки на цвета , но пък ще се радвам да сложа и на растенията без цвят ако ги заснемеш - все пак наш си материла на нашия си форум.

dendinka, спокойно! Няма да я умориш! Има 3 варианта:

1. Режеш до долу. Тогава цветето събира сили и пуска нов/нови цветонос/и, обикновено с обилен цъфтеж. Не се знае кога - понякога след 3-4 месеца, понякога след 1-2-3 години  Grinning.

2. Ако все още са зелени и в края има неразцъфнали пъпки, оставяш така с надеждата пъпката да се събуди. Може да стане, но може и да не стане. Обикновено цъфти само 1 пъпка.

3. Цветоносът е зелен, но няма пъпки. Броиш удебеленията на стъблото и режеш на 1-2 см над второто удебеление. Частта, която е над "оченцето" обикновено изсъхва и е по-добре да е около 2 см. От остатъка на цветоноса може да тръгне разклонение. Обикновено разклонението е с малко цветове.

Случва се, да тръгнат едновременно и стар и нов цветонос, но трябва да е силно растението. Ако искаш пробвай 2 или 3 вариант, но ако няма развитие до 1-2 месеца, режи смело.

Можеш да умориш цветето само по един начин от преполиване ! Сега се сетих и още един- от преторяване ... Аз лично не бих много му мислила какво да правя с цветоносите ( пръчките) , каквото и да избереш цвят все ще имаш - но кога никой не може да ти каже. Разбира се не съм съгласна с цветарката че ще цъфне след месец , от моят скромен опит след месец цветонос пуска само претореното растение, тогава цъфтежа не емного обилен и почивката след цъфтежа е по дълга... Принципно след цъфтеж цветето има нужда от почивка - която е индивидуална от 3 месеца та до година.

Аз правя по сценарий 1. Рядко съм привърженик на сценарий 3, последван от 1. Никога на сценарий 2. Защо ще попитате?


когато оставя такъв цветонос  по сценарий 2 много рядко цъфти отгоре с повече от един макс 2 цвята. Самият цветонос е един длъгнест , цветето изглежда нехармонично, мъка ми е на очите , пък и отнема време. За същото това време ако следвам сценарий 1 ( и отрежа направо цветоноса ) - цветето е набрало сили и вече пуска нов цветонос- цъфтежа е по обилен и съответно  изглежда по-стандартно  орхидеен. Следвам сценарий две само при новозакупени растения- често без да се заблуждаваме са блъскани с торове и цъфтят от спяща пъпка и то обилно - с по 3-4 цвята. Обаче такъв обилен и продължителен цъфтеж какъвто може да се постигне от едно отпочинало растение, с нов силен цветонос се получава според мен само по сценарий 1.
Стандартните КАуфландски орхидеи ( немски най-често) почиват 2-4 месеца. Холандските не знам защо винаги искат малко по дълга почивка. Полуминитата ми си цъфтят на 1 година. Минитата виж никога досега не са цъфнали при мен- а това си е болна тема.

Има ли някой в темата накарал мини да цъфне отново и просто пояснете как?

Последна редакция: нд, 02 окт 2011, 12:11 от _re_ge

# 152
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Благодаря _ре_ге  Laughing напъна се горката и цъфна, а колко пъпки има още....
пролетта продавача каза, че издържа навън и се размножава скорострелно  Crazy ще разберем напролет.
и едно инфо от друга тема, за мацки софиянки: в ИКЕА има намалени орхидеи по 3 и 4 лЪва  Hug единственият им "дефект" е че не са поливани и са поувехнали  Hug

Последна редакция: сб, 01 окт 2011, 16:29 от st. Dobri

# 153
  • Мнения: 1 054
Утре мисля да огледам... А къде ще ги гледам е друг въпрос Rolling Eyes

# 154
  • Мнения: 13 102
Добри, благодаря за инфото.
Чета Ви редовно, макар че не пиша, но сега ми изникна въпрос, на който не намерих отговор, та ще съм благодарна ако ми дадете мнението си и препоръките.
На една от орхидеите ми от цветоноса доста нагоре изникнаха листа, какво да я правя да я оставя така или нещо друго, идея нямам, потърсих инфо но нищо не намерих, защо това е така и какво да правя.

# 155
  • Мнения: X
Имаш кейки  Mr. Green
Изчакай да им поникнат корени, отдели и засади.  Hug

# 156
  • София
  • Мнения: 13 045
... за мацки софиянки: в ИКЕА има намалени орхидеи по 3 и 4 лЪва  Hug единственият им "дефект" е че не са поливани и са поувехнали  Hug

 Naughty  Грешна информация! Има голяма хубава табела 2,99 над орхидеите, но е за други растения. Орхидеите са намалени от 29 на 15 лв, а видът им е точно като за 2,99  Mr. Green. Поне си имам нов тиган  Wink. Имах желание да видя магазина, но ми дойде в повече навалицата и ревящите малки деца. Както мъжът ми отбеляза, на входа не те пускат ако не си с дете  Laughing.

И в Метро имаше - по 27  Laughing.

# 157
  • Мнения: 13 102
Имаш кейки  Mr. Green
Изчакай да им поникнат корени, отдели и засади.  Hug

Теичка, може ли по-подробно да ми обясниш, какво значи кейки и как после се прави отделянето и засаждането.

# 158
  • Мнения: X
Ами това е ново растение с две думи. Образува се от спяща пъпка на цветоноса.
Когато видиш, за започне да пуска корени, го отделяш и засаждаш. Естествено, ако прецениш, снимаш го и го качваш тук за съвет.
Аз предполагам, че е това, но нека и другите момичета да изкажат мнение.  Hug

# 159
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
... за мацки софиянки: в ИКЕА има намалени орхидеи по 3 и 4 лЪва  Hug единственият им "дефект" е че не са поливани и са поувехнали  Hug

 Naughty  Грешна информация! Има голяма хубава табела 2,99 над орхидеите, но е за други растения. ....

 Confused а го е написала касиерка в ИКЕА  Confused
съжалявам за грешното инфо  Hug

# 160
  • Мнения: 13 102
Теичка, благодаря  bouquet
А ходил ли е някой на изложението Флора в НДК и дали има нещо интересно.

# 161
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Аз бях вчера до флора - мен лично нищо не ме впечатли. Стори ми се най-слабата до момента. Взех малко рози, един градински хибискус, семенца, луковици на зюмбюли и май това беше  newsm78 .

Зари - при кейки-то следваш 3ния принцип - поне 3 листа и  поне 3 корена от по 3см като го отделяш, за да има шанс да оцелее. И аз имам кейки от 2-3 месеца, но е само на 2 листенца и без зачатък на коренче.

Реге, ще ти пусна на лични линка по-късно. Установих, че тук линковете към хоби кафе-то се третират като спам и редовно се трият newsm78

# 162
  • Мнения: 13 102
Стигна ли дотам непременно ще кача снимки, за около 5 дена първо поникна едно листенце, но аз реших че ми се привижда и е пъпка, но си се оформи, тръгнало е и второ, стигна ли да присаждам непременно ще кача снимка за съвети, което ме наведе на още един въпрос да си сверя часовника, на колко време си присаждате орхидеите.

# 163
  • Мнения: X
На 2, 3 години, или ако смяташ за необходимо.

# 164
  • Мнения: 6 056
Добро утро! Hug Вчера и аз си закупих едно от намалените фалчета от Икеа,за мой късмет намерих цвят ,който нямам и то в много добро състояние. Много съм доволна. Heart Eyes  Ето го и него-   



Общи условия

Активация на акаунт