Трудно проговаряне -тема 4

  • 80 181
  • 720
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 412
n_alex76 , Моята дъщеря на последното обследване е със същата диагноза, написано е "разстройство в експресивната и рецептивна реч". Но в цялата епикриза няма и намек за аутистично поведение, всичко, което е написано е в интерес на дете, няма препоръки за центрове, ресурсни и други, написано е "учителките да се съобразяват с особеностите на детето". А рецептивната реч значи разбирането на речта и на пръв поглед звучи стряскащо. Аз питах лекарката в болницата какво значи и как се работи по него. Тя каза, че логопеда работи и това. Явно за това ни е било толкова трудно в годините, но с работа и усилия детето почва да разбира.

А последната ни логопедка, която не знае нищо за историята и предходните терапии на детето веднага я хвана, че не разбира част от речта, но каза, че това на битово ниво не влиае, защото детето разбира, евентуално в училище ще има затруднения по някои логически предмети. Но ми показа доста неща за логиката и ние ги правим. А и дъщеря ми беше на изпита в Горна Баня и беше работила по всички задачи, като й чета гатанки и познава /без да гледа картинки/, знае си материала от предучилищната. Това за мен не е само битово ниво, но да видим как ще е в училище.

Дъщеря ми има и някакво специфично възприемане на слуховата информация. Преди 1 година и бях купила аудио диск "Приключенията на Лукчо". Тогава го пуснах, тя се развика, че не и харесва и така остана да отлежава. Преди 3-4 дни го пуснах пак, тя го изслуша около 30 мин. и каза, че нищо не разбира и й се е надула главата. А вечра ме накара да го пусна пак и вече го слуша целият и според мен го разбира, защото прави адекватни коментари.

Аз имам скептично отношение към ресурсното подпомагане, особено за деца 3-5 години. На 5 години от държавната градина ни бяха натирили за ресурсно подпомагане, а от Свети Никола се относеха с резерви към него и ни казаха да преместим детето в друга градина, ресурсно, ако нямаме никакви други опции. Това е бил най-добрият съвет, който съм получила.

Според мен твърде много се говори за безотговорните родители, а дали учителките са отговорни или все търсят как да изгонят макс брой деца. Варианта като на Доника, платен логопед в градината не е лош, поне да имат още един специалист да се консултират.

Доника , ти кое рибено масло даваш? Много добър подход с оставянето в колата, според мен понякога децата не се инатят, а им трябва време да осмислят и да се престрашат.
Доника сетих се и още нещо за логопеда в градината, тъй като големият ти син ще бъде в трета група по кое време взимат децата за занимание. Дъщеря ми като беше в държавната градина ги взимаха към 11,30 но пък не можеше да играе и се получаваше делене от другите деца.

Последна редакция: вт, 09 авг 2011, 09:56 от TanyaMG

# 46
  • Мнения: 1 630
ЗДРАВЕЙТЕАз съм нова, но преглеждам темата редовно. Накратко имам дъщеря на 2.6 години и не говори. Казва отделни думи и срички. Имаме един гърч и резултат от ЯМР на които се оказа перивентрикуларна левкомалация. И до там. Невроложката ни каза, че трябва да ходим на логопед, но в нашия град явно нямат опит и единственият ми вариант е ресурсния център. Какво ви е впечатлението от ресурсни центрове в други градове (аз съм от Търговище)? Пием и Ноотропил. Но нямам написана никаква диагноза от логопед или психолог..... Thinking
Водих я два пъти на частно, но те само ми казваха, че трябва да се работи с нея и, че явно е хипер активта...Не съм съвсем сигурна дали разбира всичко....Или подхода ми е неправилен.

# 47
  • Мнения: 2 740
Здравей, Ели, но ти не се ли записа вече в началото на темата  Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 3 249
Таня, давам това Понеже пише, че съдържа и витамин Е ме достраша да го давам и него като добавка и се спрях на слънчогледа. Гого (малкия) е с вашата диагноза. Много ми е трудно по площадки да обяснявам, че той не разбира какво му говорят. Усещам го обаче, че рутинните неща ги знае или поне почна до ги подразбира. Свързва думата разходка с количката и се настанява Joy Чуе ли думата баня и се строява пред нея.
Но цял ден показвам къде са му крачетата и когато го попитам - Къде са на Гого крачетата? - не ми показва или поне не реагира Sad
Големия не съм го виждала вече месец. Като се чуваме по телефона обаче отчитам огромна промяна. Няма го вече бебешкото лигавене. Опитва се да говори правилно, че дори и рецепта ми диктува вчера hahaha Надявам се да се вижда края на неговите логопедични посещения  Simple Smile
Ели, Ноотропила кой ви го изписа?

# 49
  • София
  • Мнения: 4 412
Ели, ти може би търсиш още съвети, според мен работете с тези логопеди, с които си се видяла на частно. Много трудно ще намериш държавен специалисти за малки деца, тази помощ е предвидена за деца над 4 години. Често в началото има отказ, децата се съпротивляват, но трябва да прецениш след 5-7 занимания дали има ефект. Е, ако детето реве силно ще се откажете и по-рано.

Последна редакция: пн, 08 авг 2011, 17:07 от TanyaMG

# 50
  • София
  • Мнения: 4 412
Доника , спомням си това масло, че си мислеше за алергия към него, но явно от друго е било. Аз не съм се обяснявала по площадките разбира или не детето. Според мен не е добре да обясняваш, че не разбира. Кажи им, че си има собствено мнение и трудно приема чуждото. Все пак, детето сега се учи и на него не му е лесно да се осъзнае. Това с частите на тялото й беше много трудно, но като ги разбра имаше осезаем напредък.
За слънчогледа - аз в последните дни съм се загледала в храните, които съдържат много мед и че натрупваме тежки метали от тях. Сега погледнах слънчогледа и има доста - http://calories.bg/prodinfo.php?prod=3380 , 1,8 мг за 100 грама. Ти имаш ли представа по колко даваш, ако е около 25-30 грама, детето получава дневната си доза от 0,44 мг., а и от храната поема мед и да не стане предозиране. Ако даваш около 10 грама е добре, но пък тогава и вит. Е е малко.

А за баткото дано да няма нужда от логопед тази година, защото в трета група децата се осъзнават и да не се почувства зле. Сега като водех дъщерями на логопед й казвах, че логопеда я подготвя за голямото училище да знае и да има стикери за успехи. Но в детските градини предполагам, че казват други неща.

Много се разписах днес Simple Smile Успешна седмица на всички  bouquet

# 51
  • Мнения: 60
Момичета ние откакто се върнахме имаме прогрес всеки път при логито имаме браво.Започна повече да казва цели думи макар ис неправилно праизношение но все пак е нешто.Дано продължим все така.Само незнам как да го откажа от обикалянето и движението на ръцете когато се вълнува и наи новото прегръдки на децата.А по отношение на дет.градини според мен трябва така да и сепредставят нештата че да нямат вариянт да отказват нали трябва да се интегрират,а и те не застрашават другите с ништо.Направо се ядосвам на такива дребнави душици.Сега се каним да идем наКръстова гора четох хубави нешта от ходили там аи по принцип за местността.

# 52
  • Мнения: 13
Аз съм била голям привърженик на това, родителят да е вътре на заниманието. И до 4 годишна възраст и аз бях вътре и научих много неща.
Но от наблюдения виждам, че има различни деца и за някои не е нужно родителят да е вътре, други се разсеиват повече с родител.
Здравейте Таня!
Все пак специалиста е този, който казва какво да прави родителя и къде да стои по време на терапия. Има много причини да е така. Обикновено при малките деца е важно родителя и семейството да се обучават. Уви! В България родителите не са много съгласни и това, което се наблюдава е, че те желаят да казват как и какво да се прави. Тук също чета подобни коментари и най-лошото - съвети, почерпени от опита си с неговото собствено дете. Живея и имам практика в чужбина и наблюдавам, че не стоят така взаимоотношенията родител-терапевт тук.

За разбирането на речта и аутистичното поведение мога само да напиша, че когато го има то води останалото нарушение и в този смисъл отново се стига до интерпретации на диагнози и класификатори.
За  ниво разбиране никога родителя не е обективен, защото има множество механизми да разбере съобщенията на детето си. Също и няма представа какво означава в цялост разбиране на реч и др.

# 53
  • Мнения: 2 140
Държавата "ослепя" за децата с аутизъм
http://fro-spam156-/news_28789/Darjavata__oslepia__za_detsata_s_autizam/

Бих добавила и за всички деца със СОП. Peace

Голяма трудност представлява и това, че няма разбиране от институциите у нас.

При нас се оказа, че педагозите не знаят как да работят с дете като моето.Затова не го искат и се опитват да го прехвърлят в центъра.Мнението е на началник отдел "Образование". Cry

# 54
  • Мнения: 1 630
simpatiuh4e може да съм писала Embarassed извинявам се малко съм разсеяна напоследък.
Доника Ноотропила ни го изписа д-р Христова (май и е любим Laughing) четох, че често го изписва. От него ефект не съм видяла, но и като го спрях се разсърди (по съвет на доц. от Университетска болница). Последваха разправии с нея с мъжа ми....и го продължих. Не мисля, че ще проговори от него.
Чудя се дали да не я заведа във варна "Карин дом" ли беше центъра. Незнам дали ще има ефект. И те да ми дадат насоки.
Не мисля, че разбира всичко на пързалките е голям ужас със това тръшкане. Но пък май само мен не слуша.
Странно е, че знае къде и е пъпчето и на телевизора го сочи. А краката не ги показва. Не мога да разбера дали ме разбира или го прави от инат....може би ми се иска да е така.

# 55
  • Мнения: 2 140
eli82eli:
http://drmaneva.com/%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D … %D1%86%D0%B0.html

В желанието си да помогнат на децата си родителите често дават ненужно препарати за засилване на концентрацията като Pyramem (Nootropil),  Thireodazin, Psychovurin и др. Те не винаги се отразяват добре върху здравето на децата. За разлика от тях Цветолечението на д-р Бах е безобиден метод, доказал своя ефект в практиката.

При нас се доказа ефекта от Цветолечението на д-р Бах! Peace

# 56
  • Мнения: 1 630
n alex 76 би ли споделила повече впечатления от това лечение. Ако е по удачно на лични.  Hug

# 57
  • София
  • Мнения: 3 249
Както се смеем със свекърва ми, Гого знае двете най-важни думи за един мъж - тити и пии. Тити ги помни от преди, защото е дълго кърмен, пиите сега покрай люлките ги научи  hahaha
Таня, падат му се по няма и 30 грама, защото суровите не му се нравят много. Най-обича аз да му беля и да яде печени, но се случва изключително рядко Simple Smile За медта трябва да седна да прочета по-обстойно...А алергията се оказа не от маслото, а от бълхи #Cussing out Нали се тръшка все по земята и си ги внасяме вкъщи въпреки всекидневното пръскане Sick


За  ниво разбиране никога родителя не е обективен, защото има множество механизми да разбере съобщенията на детето си. Също и няма представа какво означава в цялост разбиране на реч и др.
Съгласна съм. Вече поне 30% от нещата поне почнах да ги подразбирам, но те са си рутинни като действия

# 58
  • Мнения: 747
Имам една голяма молба към вас -  да ми помогнете с информация. Иска ми се да направим по-задълбочени изследвания на малката, не е правен и ЯРМ. Към къде е добре да се насоча, така че да съм сигурна, че такъв ще е назначен? Също така ако може вече да се постави някаква конкретна диагноза.
Четох, че писахте за клиника "Св. Никола" - там могат ли да назначат ЯРМ и изобщо какво точно се случва при консултация с тях? Ще ми свършат ли работа?
Не питайте защо търся тази инфомация в нета, че издивявам направо. Вече имам чувството, че педиатърката на малката ни се подиграва.   #Cussing out

# 59
  • София
  • Мнения: 3 249
Данди, в Св. Никола след като успееш да запишеш час има една неформална среща, да я нарека с лекар, детето и родителите. Лекаря го наблюдава, задава ви въпроси и преценява какви специалисти да продължат нататък. Поне при нас беше така. Понеже нас от ИСУЛ ни пращаха на невролог, след тази среща ми казаха, че виждат нужда от такъв преглед.

Общи условия

Активация на акаунт