Клостилбегит

  • 30 832
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 637
Ами да, важна е дължината на цикъла, затова и стимулацията е по различни схеми. И понеже такъв прием от 5 ден се прилага при дълъг цикъл, затова те попитах.

Фоликулите трябва да са над 18 мм. Дебелината на ендометриума трябва да е над 7 - 9 мм М - тип. И нивото на естрогена трябва да е над 200 pg/ml за всеки фоликул над 15 мм. Ако не реагираш адекватно на стимулацията с кломифен цитрат, може да се приложи някакъв гонадотропин, напр. Puregon. Или да се промени схемата и дозировката  на кломифена.

Разбира се, това е само теория, твоят гинеколог трябвада реши какво да прави. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 4 399
Мели,

страшно ти благодаря за този отговор!  Stuck Out Tongue Ако знаеш, Че съм обърнала целия интернет за тая информация, ама никъде не успях да намеря тоЧни цифри.

Търсих да проЧета и в кои слуЧаи Кломифена се запоЧва на 3 и в кои на 5 ден, ама и затова нямаше някакво конкретно обяснение. Лекарят така и не ми обясни, той хиЧ не обиЧа да обяснява... Confused Ама аз го търпя защото е специалист в тая област, а и поне мониторинг ми осигурява, Че като Чета тука, май не при всиЧки е така.

А за размерите те питах защото в петък ми видяха един фоликул, който беше 19 мм, а ендометриума беше 6.5 мм и ми казаха Че това още не е достатЧно. И аз нали все Чета нещо дето да ми размътва главата, та се притесних Че Кломида може да обърка нещо с ендометриума. В понеделник (15. ден)буквално се потях от болки и бях сигурна Че това е деня. Докато стигна до мониторинга обаЧе от фоликула беше останала само теЧността, а ендометриума беше веЧе 9.5 мм. Така Че твоя отговор ме успокои Че поне това е в норма. Сега обаЧе пак се притеснявам, защото температурата ми не се вдига. Той се позаЧуди дали да ми даде прогестерон но се отказа в крайна сметка и каза Че жълтото тяло било голямо. Това може ли да се види наистина? Аз се Чудя пък в този фоликул дали изобщо е имало жълто тяло, след като нямам повишение на температурата.  Shocked Може ли да има фоликул без жълто тяло? Ох, голяма съм паника, все да се притеснявам за нещо...

Още веднъж много благодаря за отзивЧивостта ти и ти желая спорна седмица!!!!  Grinning

# 17
и аз благодаря за ценната информация, наистина това няма къде да се прочете толкова ясно и сбито обяснено

# 18
Възможно ли е с клостилбегита да се стимулира образуването на повече от една яйцеклетка и ако се забременее - това да е причината за близнаци?
може и въпросът ми да е глупав, но ако някой разбира, да ми го обясни - please!

# 19
  • Мнения: 3 376
Даа, би трябвало да е възможно. Не знам точно за клостилбергита, но съм чела, че ако се пие препарат за стимулиране на овулацията, шансът за близнаци нараства до около 30% (при нормални 10%, абе нещо такова). Надявам се перспективата за близнаци не те плаши:)

# 20
абе честно казано ме плаши,
аз за едно не знам как ще се оправям с работа и друго дете, пък със две!!!
Ако стане от само себе си - естествено ще го приема, но да предизвикам бебеправене на близнаци, честно - не ми се ще.

# 21
  • Мнения: 3 376
А на теб предписан ли ти е от лекар клостилбегит, или просто го обмисляш като вариант да поускориш нещата? Wink Ако е за първото, може би си струва "риска" да се сдобиеш с близнаци. Но ако е вторият случай, мисля че е по-добре да не прибягваш до това. Все пак природата си знае работата най-добре. Освен това до колкото разбрах ти опитваш от съвсем скоро, едва 2 месеца - ако не потръгнат нещата за поне 6 месеца, тогава се обърни към лекар. Разбира се, силно се надявам още другия месец да ни зарадваш с голямата новина Grinning Успех!

# 22
Предписан ми е, но никой/имам предвид и двамата гинеколози/  не ми обясни рисковете и страничните действия. Мразя да не мога логически да си го обясня и да ми е ясно. Затова се двоумя, ще ми помогне или да не бързам с него.
Явно ще изчакам.

# 23
  • Мнения: 637
Вяра, жълтото тяло може да се види на УЗ. Значи  доминантният фоликул с яйцеклетката при овулация се спуква и течността изтича. На негово място се развива жълтото тяло. С други думи, всеки спукан фоликул преминава в жълто тяло. Друг е въпросът, че понякога то не се развива достатъчно добре и не произвежда колкото трябва прогестерон - това състояние се нарича недостатъчност на жълтото тяло. Затова в някои клиники, каквато е и нашата практика, тази фаза се поддържа допълнително с прогестеронов препарат (примерно утрогестан).

Стимулацията с кломифен цели да наподоби естествения цикъл, затова при по - дълъг цикъл се започва по - късно. Смисленото обяснение е, че обичайно втората фаза на цикъла - от овулация до меструация - е сравнително константна величина (14 дни), а първата варира. Разбира се, възможни са и отклонения във втората фаза - може да е по - къса.

А за нета - ами тази информация е доста специализирана и затова трудно се открива. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 637
Грациела, рискове и странични действия има при всеки препарат и при всяка схема на стимулация. Да, увеличава се вероятността за близнаци поради заради стимулация - образуват се повече зрели яйцеклетки. Вероятността за многоплодна бременност се изчислява на 5%. Освен това кломифенът е антиестроген и с това си действие нарушава кръвотока, променя цервикалната слуз и подтиска растежа на ендометриума - все неща, които пречат на забременяването. От друга страна, съществува, макар и минимален риск от развитие на хиперстимулационен синдром, затова трябва всяка стимулация да се следи от гинеколог. След него могат да се образуват кисти.

Но това са само възможни странични ефекти и рискове, не е задължително да се проявят при тебе. И още нещо - стимулация се предприема след направени спермограма и някакъв вид изследване за проходимост на маточните тръби. Направени ли са при тебе?

# 25
не, не са ми правени.
може би си мислят, че бързам със зачеването или по някаква друга причина...

# 26
  • Мнения: 4 399
Мели,
безкрайно съм ти благодарна за компетентните консултации!
СЕриозно се бях притеснила Че всиЧките болки дето ги изтърпях са били за един мехур пълен с вода.  Grinning Сега веЧе съм спокойна. Докторът си промърмори нещо под носа за голямо жълто тяло, но понеже не ми го беше показал, така и не разбрах това вижда ли се и на каква база си прави изводите. Сега ми е ясно! Освен това и температурата ми се покаЧи (и то как!  Grinning ) на втората сутрин след О. Явно теорията дето я Четем Че на следващия ден температурата била висока е едно, а практиката е друго.

А инаЧе знам Че за прогестерона си съвсем права, но с толкова хормони се натъпках тоя месец, Че още имам пристъпи на гадене (предполагам от естрогена, въпреки Че го спрях преди 4-5 дена). Та затова приех да опитаме първия месец без прогестерон. Тоя лекар е много сговорЧив по отношение на лекарствата и мога да го накарам да ми изпише каквото поискам, и затова толкова се интересувам. Все пак някакъв минимум е необходим, но Човек не бива да прекалява. А и аз съм параноиЧна по отношение на лекарствата (професионална деформация предполагам) Grinning

Още веднъж ти благодаря и се надявам повеЧе да не ти досаждам с питания! Така де, нали стискаме палци да е станало тоя път! Grinning

# 27
  • Мнения: 4 399
Грациела,

ти нали писа в една друга тема, Че опитвате от 2 месеца? Да не съм объркала нещо? Защото по принцип Кломифен не се предписва след толкова кратко време без някакви определени проблеми. След като двама лекари са ти го дали разговаряй с тях какво са имали пред вид. Може би имат някакви приЧини (липса на ову, нередовни цикли или възрастов фактор). Това не е аспирин и сигурно са имали нещо пред вид (то и аспирин без нужда не трябва да се пие, та какво остава за Кломифен...).

А за близнаците, всеки трябва да си прецени колко риск да поеме. ЛиЧно аз веЧе нямам никакви претенции в това отношение. Единственото което искам е да стане и да се полуЧи живо и здраво бебе. Пък дали ще е 1 или 2, няма много знаЧение. Но тоя месец нямаме риск/шанс за близнаци защото имах само 1 фоликул. Мисълта ми е Че ако има риск ще разбереш още по време на мониторинга и можеш да решиш да изЧакаш с бебеправенето след като това те притеснява.

Късмет! Grinning

# 28
Цитат на: Vjara
Грациела,

ти нали писа в една друга тема, Че опитвате от 2 месеца? Да не съм объркала нещо? Защото по принцип Кломифен не се предписва след толкова кратко време без някакви определени проблеми. След като двама лекари са ти го дали разговаряй с тях какво са имали пред вид. Може би имат някакви приЧини (липса на ову, нередовни цикли или възрастов фактор). Това не е аспирин и сигурно са имали нещо пред вид (то и аспирин без нужда не трябва да се пие, та какво остава за Кломифен...).

А за близнаците, всеки трябва да си прецени колко риск да поеме. ЛиЧно аз веЧе нямам никакви претенции в това отношение. Единственото което искам е да стане и да се полуЧи живо и здраво бебе. Пък дали ще е 1 или 2, няма много знаЧение. Но тоя месец нямаме риск/шанс за близнаци защото имах само 1 фоликул. Мисълта ми е Че ако има риск ще разбереш още по време на мониторинга и можеш да решиш да изЧакаш с бебеправенето след като това те притеснява.

Късмет! Grinning

  Вяра,според теб могат ли да се появят близняци в следващите месеци,когато вече ни се взима клостилбегит?

Общи условия

Активация на акаунт