Липсва ли ви БГ?

  • 27 294
  • 173
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: миз
не, jara, не си само ти, и на мен ми липсва българия. девета година вече живеем извън родината си, отдавна съм свикнала и приела живота тук и с хубавите, и с лошите му страни, но продължава да ми е мъчно за българия. напълно съм наясно, че това вече не е българията, в която съм живяла, но това не ме спира да ми липсва и да искам да се връщам и да си прекарвам чудесно когато съм там. и не, не бързам към самолета за наобратно... по-лесен и организиран е животът тук, но дето имаше един стар български филм "дърво без корен", точно така се чуствам... децата не са живяли там, но и на тях им харесва в българия, може би защото усещат, че там се чуствам спокойна и на мястото си. такива ми ти работи...
не вярвам на тези, които казват, че не изпитват носталгия и никога не са. в такъв случай какво правят в български форум???


Мед ми капе на сърцето докато чета редовете ти Миз! Сърце юнашко не трае - признах си. Rolling Eyes

# 46
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля, че България липсва повече на хората, които са имали предимно хубаво преживявания там. Но тези, които са изпитали нещо неприятно- чужбина е пристан, където да намерят това, което не са могли в собствената си родина / или поне да се опитат да го намерят/...И изведнъж установил някаква рутина в живота си е естественно ако се откъснеш от нея, след това да бързаш да се прибереш и да се върнеш към рутината...  Някой, ако отиде на почивка във Варна, не му ли се иска да се прибере в Русе? Така е устроено човешкото съзнание....

  Оставам с впечатлението, че ако кажеш, че си свикнал на различния начин на живот с неговите културни различия, веднага си обявен за родиномразец. Истината е, че ако не приемеш различията, никога няма да си щастлив. Аз бих казала, че това е инстинкт за оцеляване- психическо.

  Аз съм от 2 години тук и за това време не съм си ходила, поради различни причини. Сестра ми казва, че не ми е мъчно /с укорителен тон/, а просто така ме е завъртяло всичко, че даже понякога не ми остава  време да мисля за България. Когато имам време се ровя в Интернет да намирам неща за любимото ми място в България и тогава сълзите напират....От 4 години не съм била там, защото перачите завзеха  цялото китно място, унищожиха  вековната култура там, завзеха и властта, а за капак искат да продадем и ни натискат, като не ни дават да имаме нормални условия за живот  /вода, тоалетна/.....Повярвайте ми, че когато преживееш ужаса да бъдеш психически малтретиран, както ние бяхме и сме, тогава всяка една държава, където такива неща е недопустимо да стават, е моят пристан.

# 47
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anonymous
лелеее,ама май само аз си оставам ,дето ми липсва родината като ви чета...а ,не и на мъжът ми и детето също.
И тук си имаме приятели,даже в БГ са ни останали много малко и пак ни тегли мамка му!Да не си помислите сега,че сме зле и затова-напротив, не се лишаваме от нищо :децата ми са задоволени от всичко,не ни липсват контакти и всичко ,което сме си го пожелали го имаме...Тогава?Нещо куца,тук съм 4 години,детето също толкова,мъжът ми 5 и не съм объркала и една думичка. ВЯРНО,нямам този соц. контакт като например дъщеря ми и мъжът ми,но  и при тях е така .Много ме боли като ви чета момичета Sad


Jara, остани сам самичка без роднини и без никой друг с когото можеш да разделиш 2 български думички на кръст, пък тогава ела да ми кажеш пак, че за 4 години и не си объркала нито една думичка... Или пък направи следното, недей имай възможност да се върнеш в България 4 години, след това си иди за 1 месец и след това пак не си ходи 4-5 години... да видим тогава какво ще кажеш.

# 48
  • Мнения: 3 634
Цитат на: mariane
Цитат на: Мама от Финландия
Ох, аз редовно забравям по някоя и друга българска думичка, или нейното значение...  Shocked
... а пък според една много "любезна" продавачка, съм се преструвала че не не мога да говоря на български... и съм имала голям акцент...


Ne se iadosvai mamo Fin i az sam taka mnogo 4esto opotrebiavam dymi ot 4yjdia ezik Embarassed prosto ne go mislia isliza ti ot ystata neznam mai ne minava prez mozaka, eto naskoro doidoxa tyk edni bg priateli sas ezisite sa tragedia daje se 4ydia kak sa tragnali kato i dvamata sa zle s ezika zasega az im ti4am po zadnika ma davidim do koga i kat gvoria s tiax bez da iakam pysna niakoia 4yjda dyma ta te pitat zashto se pravia na interesna. Ta taka iavno kat ne se praktikyva se zabravia tova e mai sas vsi4ko i sas vseki.

p.p.ot deia ia iznameri tazi prodava4ka vav Finlandia govoriashta bg ezika


Продавачката беше една леля продаваща в магазин за бански на центъра на град Пазарджик, БЪЛГАРИЯ!

# 49
За тези дето имат тъга по родината, бихте ли описали за какво по точно тъгувате? За чистия въздух или все още обърканата система.
Не ме разбирайте по грешно, аз обичам България, но не такава каквато я виждам през лятото, ТОПЛО време, хубави хора навън обикновено богати и средно богати, а къде се крият останалите. Confused:  
 Arrow Мъжът ми се интересуваше от обувки за възрастни (за майка си), по магазините не намерихме, затова решихме да се загледаме какво носят старите по града, за бога колко старци мислите видяхме нито един, е това е ужасяващо. Хайде остави старите, ами как живеят младите и кои от тях имат възможноста да си позволят удоволствия Confused:  Това което съм видяла в дискотеките там не съм го виждала никаде другаде. Дрогиране, разврат, крадци и убийци е извинете ама не тъгувам за ТАЗИ българия.
Аз тъгувам за родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада", тъгувам за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб, тъгувам за всички бедни и честни хорица, тъгувам за човешките обноски.
мама Бена пак съм забравила да се логна

# 50
  • Мнения: 3 634
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???

# 51
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Anonymous
За тези дето имат тъга по родината, бихте ли описали за какво по точно тъгувате? За чистия въздух или все още обърканата система.
Не ме разбирайте по грешно, аз обичам България, но не такава каквато я виждам през лятото, ТОПЛО време, хубави хора навън обикновено богати и средно богати, а къде се крият останалите. Confused:  
 Arrow Мъжът ми се интересуваше от обувки за възрастни (за майка си), по магазините не намерихме, затова решихме да се загледаме какво носят старите по града, за бога колко старци мислите видяхме нито един, е това е ужасяващо. Хайде остави старите, ами как живеят младите и кои от тях имат възможноста да си позволят удоволствия Confused:  Това което съм видяла в дискотеките там не съм го виждала никаде другаде. Дрогиране, разврат, крадци и убийци е извинете ама не тъгувам за ТАЗИ българия.
Аз тъгувам за родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада", тъгувам за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб, тъгувам за всички бедни и честни хорица, тъгувам за човешките обноски.
мама Бена пак съм забравила да се логна


Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

За случилото се с теб и родителите ти/преполагам това е било минимум преди 15години/ наистина съжалявам и имаш право  да си гневна и сърдита.
Аз пък имах баба женена в Западна Германия за германец...че си и идваха тук, и никакви гонения...Боже, почвам да се чудя къде съм живяла...

# 52
  • Мнения: 182
Извинявам се че ще пиша off topic, ама нещо се ентусиазирах по въпроса за "безплатното здравеопазване". Такова НЯМА никъде по света!!!! Плаща се или чрез данъци или в момента на прегледа и частни застраховки.  Нормално е да ти търсят документ! В Канада първо питат за здравната карта, предполагам че и в UK има документ дето показва осигуряван ли си по някакъв начин. Щото ако няма, чужденците пак безплатно трябва да ги лекуват, ма май не е така. Аз не се заяждам, но все пак дай да сме честни. Иначе си е истина че емигранта някак "навсякъде е чужд", всеки сам си преценява. Аз никога не бих заменила опита който се получава като живееш в друга държава. Приятелите и близките ми хора винаги ще ми липсват. Не се лъжаобаче, че ако бях останала в БГ все щяхме да си купонясваме нон-стоп;)

# 53
  • Мнения: 1 220
Цитат на: Flash*
Съжалявам, че влязох в клуба ви и прочетох тази тема. Много неприятно ми стана меко казано, на определени моменти докато четях ... обещавам да не влизам и чета тук, щото в противен случай ще се наложи да псувам!
Баси, как се ядосах...


Флаш, не се ядосвай! Момичета, без да влизам в спор, като стана дума за отпуските, ама вие всичко ли сте видяли тук в БГ!?  Няма да изнасям лекция по география и етология, но смятам че тук има разкошни места ( изк. морето)! Не зная как може да се  почувствате "чужденци" тук заради някакво отношение на някакви хора, ама вие какво, искате всички да са ви приятели!? Не ви ли липсва контакта с даден човек ( без той да е роднина или мъж)!?

# 54
  • Мнения: 7 430
.....преди седмица се върнах от България, след година и половина прекарана тук, в Монреал.....
Нищо не може да ме накара да не се чувствам и да не бъда по-добре, ТАМ.
Тук (Монреал) си имам всичко - спокоен живот, работа, приятели, ето че сега чакаме и мъничето, което ще се появи след близо 2 месеца, но......НОСТАЛГИЯТА ми е голяма.
Знам (и се надявам), че тук ще съм временно и това понякога ме спасява да не полудея.Въпреки усилията ми да се примиря със сегашното си положение - не мога.Понякога се чувствам ужасно, защото причинявам болка на съпруга си с постоянното ми мрънкане и плач.Надявах се, че сега като отида в България за няколко седмици, ще започна да мисля по друг начин и вече няма да ми бъде толкова мъчно за ТАМ, но уви.....
Бляновете и сънищата ми останаха насочени......но не за тук.

......Не преставам  да мисля и да сънувам за ТАМ.....и това ме крепи.
Много хора може да ме помислят за луда.....и ще ги разбера.
Като се погледна отстрани и понякога ми става смешно.....и тъжно за самата мен...

....това е....
Надявам се да ме разберете и не ме упреквате много.....
Въпреки всичко, България за мен си остава нещо свято......

# 55
imashe godini, v koito reveh za bulgaria. tolkova mi lipsvaha babite, gradinskite domati, divata priroda, zvuka na tramvaite, vkusa na topla baniza ili semki, bulgarska rech, sednali babi na peika, prodavachki na kokichenca. martenichki ili gradinski cvetia, pazara, shopskata salata, diniata, varena carevica, vrabcheta, bitovite pazari, sivite blokove, muzikata vecher ot susedite, moreto, vuzrojdenskite kushti, spomenite...

otkakto pochinaha dvete mi babi poluvinata ot tezi neshta posiviaha. no bulgaria vinagi shte ia obicham i tova liato ne hodihme, zaradi bebinka, no drugoto nepremenno. 13 godini jiveia v germania i sum shtastliva tuk s roditelite i muja mi, no vinagi shte si ostana strastna bulgarka i shte me vleche na tam.

kato vidia chiprovskite vuzglavnici ot CUM na kanapeto ot ikea i mi stava gotino i slagam nemski buket v mednoto menche Grinning

# 56
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink [/quote]

# 57
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: mama-bena
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink


[/quote]

Ми няма да си ги харча пък тогава, че да не вземе да ми падне стандарта на живот!

Мноооого високомерно ми го написа - смисъла...искаш да се обиждаме ли? на кривата ракета космоса и е крив.

# 58
Цитат на: Flash*
Цитат на: mama-bena
Цитат на: Мама от Финландия
Цитат на: Anonymous
родителите ми които, навремето ги уволниха защото дъщеря им се ожени в "запада"...  за родителите ми, на които поради същата причина всички роднини им обърнаха гръб


От завист ли? Или от какво?

Мамо Бена, ти за svensk poike ли си се омъжила???


Така се процедираше, а роднините може и от завист не искам да го коментирам.
Не, min pojke är от Иран. Затова и децата ми знаят персийски.

Flash* написа:
Ама мамо Бена, още утре ще снимам само в махалата колко старици/и старци може, нали?/ има , че и в краката ще ги снимам.А на баба Ганка, комшийката ако искаш ще звънна да и снимам всичките обувки...да ти кротне душата! Само не разбрах. - нямаше старци щото са измрели от мизерията или си стоят по домовете щото си нямат обувки?

Флаш, аз в махалата знам че ги има, това което написах е факта само от един ден в центъра на града с която исках да опиша класовите различия, а знам че пенсионерите не са от много богатите. Ти недей си харчи батериите за таквиз снимки. Това че  имаме различни  наблюдения от живота в България може би се дължи на това в какво виждаме смисъла Confused:  Sign Exclamation  . За мен не са важни обувките а стадарта на живота.  Wink




Ми няма да си ги харча пък тогава, че да не вземе да ми падне стандарта на живот!

Мноооого високомерно ми го написа - смисъла...искаш да се обиждаме ли? на кривата ракета космоса и е крив.[/quote]

Твоят коментар ми навя за още едно явление което е рядко срещано в България, а именно ТОЛЕРАНТНОСТТА. Но, това ми мнение абсолютно не се отнася за този форум. Аз не съм тук за да обиждам и искренно съжалявам че си го разтълкувала така.

# 59
  • Мнения: 713
Мен не ме мъчи носталгия. Мъчно ми е, че не мога да ходя на гроба на майка, баба и дядо, че баща ми и сестра ми не могат да си играят с детето и тя определено губи от контакта с тях. За нищо друго.
Като си ходихме през май на слизане от самолета ми помогна англичанин, който седеше до нас и необичайно за англичанин според мен си игра с детето. На летището трябваще да си взема грамадния куфар и да бутам количката с детето до изхода. Гледаха ме и даже се подсмихваха как бутам 2-3 метра куфара и се връщам за детето в количката. Накрая един от персонала предложи помощ, но на мен сълзите ми вече тръгнаха. Нямаше къде да сменя памперса на детето. Спряхме на Макдоналдс и каква изненада там нямаше високи столчета за Ели. В Пловдив - още по-разкъртено, още по-шумно от преди. Тротоарите с дупки, бордюрите неудобни за количката, никой не спира като искаш да пресечеш и чакаш чакаш. Отидохме на главната - там всички магазини със стъпала отпред и повечето не разрешават да влизаш с количка. Лицата на хората едни мрачни, много тежко гримирани физиономии, никой не ти се усмихва или пък ми правеха забележка, че е боса и не е ли много малка да яде морков/сварен до меко/. Сменях детето по градинките и не можех да отида до тоалетната защото няма тоалетни за disabled, а тя не искаше да стои с някой друг/всички за нея бяха непознати/ или пък къде да я сложа като бях сама. Има и още и още като например нахокването на бабичка защо пазарува по това време, а не по друго, когато хората не се били връщали от работа! Хе хе някой ще каже айде сега глезотии. За мен не са. Не му е мястото тук да сравнявам и доказвам, да споря и да се напъвам. Казвам каквото мисля и чувствам. Съжалявам ако на някой не му харесва. И се чудя защо някои приемат лично мненията на другите.
Но беше достатъчно само да се заговорим с някоя мама и децата веднага приятели. Много закачаха детето и тя отговаряше. Тук се мъчат да я накарат да се усмихне непознати като ходим по разходки, тя не иска а у нас се усмихваше на непознатите. Тук като ходим на плажа всяко дете си играе с неговите си играчки и компания. Елито все се мъчи да се заиграе с някой, но те направо я игнорират. Няма такива както чета у нас да си мешат играчки и това онова. На разстояние.
А кво се плаща и не в Бг здравеопазването - майка ми беше болна от рак и за 1 година минахме през плащане на ръка, носене на подаръци, неколкократно отлагане на операция защото не сме платили на ръка на гнусното дърто докторче,мръсно и гнусно и ние трябваше да чистим там, носене и купуване на медикаменти, отвратително отношение, личната и лекарка реши, че е достатъчно да падне на колене и да се моли на Господ, докато ние втрещено я гледаме и и и. Женичката така си умря и в последните си дни не видя човешко отношение.
Поздрави на всички мами от нас с Елена

Общи условия

Активация на акаунт