Скритото вълшебство на името.

  • 8 559
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 291
Кои са пожелателните имена?
Онези имена, в които се пожелава красота, жизненост, здраве, сила, юначество, успех, издръжливост, божественост, святост, скъпоценност, нежна обичливост, дълъг живот, царствена слава и душевна доброта.
Харесват ли ви?
На мен те са любимата ми група имена.
Това са имена - заклинания.
Името изречено безброй пъти в един момент се превръща в действителност.
Самата аз нося такова име.
Пожелателни имена, които харесвам са Бела, Бистра, Светла, Весела, Искра и Рада.
Защо тези имена, които в миналото са били, като защитен щит за народа ни, днес са почти забравени!?!
Познавате ли хора с такива имена и качествата им отговарят ли на името им?
Бихте ли кръстили детето си така?
И ако не, какво би ви спряло?



# 1
  • Мнения: 2 216
Точно изброените никак не ми харесват! Познавам Светла, която си направо черничка, познавам Вяра, на която никак да нямаш вяра и Весела познавам, която и е толкова труден живота, че едва ли и е весело Mr. Green
Харесвам по-скоро Божидара / ама то всяко дете си е божи дар/, Теодор /дар от бога/, Ая /света, ама на турски/ по-завоалирани послания....
Грозданка и Страхил не ми се нравят............Нито Виолета, нито Красимир Embarassed

# 2
  • Мнения: 1 615
Бистра ми е едно от любимите имена - може би защото познавам една невероятна Бистра (вчера пихме биричка заедно!). Винаги ми е било в списъка, да. Уви не мога да си народя дечица за всички любими именца Simple Smile Пък и не за всички сме на едно мнение с баща им Wink

--
Ето я и моята в лентичка - пожелателна... Мъжкият ни вариант беше Ясен - пак така. И двете харесани без специален умисъл...

# 3
  • София
  • Мнения: 291
Елица и аз много харесвам - да е тънка, стройна, нежна, изящна, като дръвчето.
Пропуснах още и Ясна - чудесно име за момиченце.
От имената Свиден и Свидна много ми домилява.
Чула съм и за името Тиха.

# 4
  • Мнения: 399
Дивна е любимото ми име от тази серия! Heart Eyes Също Вихра и Клара! Heart Eyes
Бела и Божидар/а са ми най-неприятните. Peace
Елица,Деница,Кремена,Волен,Дарин,Демир/а...много ми харесват! Heart Eyes
Адела-благородна,Аглая-светла и Агнес-чиста...също ми допадат доста! Peace

Натаниел  Heart Eyes "даден от Бога"

Последна редакция: пт, 12 авг 2011, 14:13 от мимина

# 5
  • Мнения: 399
Попаднах на две интересни (за мен) именца
Силян - от "сила"
Домина - от латинското domina "господарка".

# 6
  • Мнения: 1 615
Познавах като дете една Регина /кралица/ - не си я спомням, но още помня колко ужасно странно ми звучеше името й... Сега, знаейки какво значи, ми се струва много интересно. Царина, Султана, Домина... все са от този сорт.

# 7
  • Мнения: 3 200
...
Познавате ли хора с такива имена и качествата им отговарят ли на името им?
Бихте ли кръстили детето си така?
И ако не, какво би ви спряло?

Познавам, да - аз и двете ми дъщери.  Grinning
Съмнявам се, че майка ми е имала идея да ми даде име, носещо сила и послание, когато ме е кръстила на баба ми (нейната майка). Мразех го като дете, обожавам го сега. Имам чувството, че ме пази и ми дава бъдеще. Или просто съм сантиментална в момента
И аз самата не съм търсила имена със сила и послание (или вълшебство, както се изразяваш ти), но се оказа, че и на двете съм дала такива. И колкото и да е странно - поведението и характерите и на двете си съответстват на имената им. (А може и да си въобразявам)
Майка ми все казва "Детето си идва с името". Може и така да е... кой знае.

narcis, а качествата на твоят Владимир отговарят ли на името му? Wink

# 8
  • Мнения: 1 615
Страхотна Вещице, много ми разпали любопитството! Simple Smile
Кълна се, няма да издам, моля те да ми напишеш тези имена на ЛС!!! Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 291
narcis, а качествата на твоят Владимир отговарят ли на името му? Wink
Grinning
Ами смея да твърдя, че в голяма степен - да.
За сега имам наблюдение върху поведението му само по детските площадки.
Където и да отидем, веднага става център на внимание, не минават и пет минути и той вече си има "поклонници", които започват най - безразсъдно да тичат след него и да му "ходят по акъла".   ooooh!   Laughing
Каквото и да прави, владее положението.   Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 092
Аз харесвам точно такива имена: Бела, Камен, Добри, Божидар, Радост

# 11
  • Мнения: 1 207
Имената от тази серия, които харесвам - Вихра, Бистра, Бела, Дивна, Камен, Явор, Ясен, Елица, Волен, Теодор, Алба, Клара, Бланка и пр. - харесвам заради звученето, а не заради значението. Имената, които не ми харесват като звучене, не мога да харесам, въпреки прекрасното им значение.

# 12
  • Мнения: 399
...Имената, които не ми харесват като звучене, не мога да харесам, въпреки прекрасното им значение.

Peace

# 13
  • Мнения: 4 555
Пожелателни имена, които харесвам са Бела, Бистра, Светла, Весела, Искра и Рада.
Познавам Бела. Ако трябва да я определя с една дума - възхитителна. Не мога да преценя дали е повече красива, отколкото умна или обратно  Laughing Но повече впечатлява с интелект, защото красиви жени има колкото искаш, но толкова умни като нея са истинска рядкост.

Бистра - Не мога да преценя дали името й отива, защото не знам какво значи за един човек да бъде бистър. Ако се отнася за ума му, да, такава е.

Светла - Най-белокожата и светлоруса българка без чужди гени, която познавам.

Весела - много й отива името.

Искра не знам с 'искрена' ли да да го свържа или с 'пламенна'  Thinking

Рада - Ако трябва да я определя с една дума - Разумна. Ама няма такова име. Рада й отива много. Преди да се роди тя, това име въобще не ми харесваше. Но тя е толкова готина, че не мога да не си представям нещо много хубаво, като го чуя. Ето един случай, в който човекът прави името  Peace

# 14
  • Мнения: 10 547
Не харесвам пожелателните имена. Нося моето като кръст, вероятно заради това.

# 15
  • Мнения: 239
Аз нося името Елица и го нося с цялата грация и величественост, на която съм способна  Wink
Харесва ми посланието и значението на името ми, и може би заради "Време разделно" и 1-2 народни песни, възприемам името си като символ на нежност и женственост и в същото време сила и устойчивост. Приемам го като име-мост между вековете, носител на много история напред в бъдещето.
Ха така, изчетках името (и себе си покрай него) едно хубаво...  Mr. Green

# 16
  • София
  • Мнения: 291
Не харесвам пожелателните имена. Нося моето като кръст, вероятно заради това.


За съжаление понякога има разминаване между това, какъв е човека и какво е името.
И все пак, ако се вгледаш по - надълбоко в себе си, може би ще откриеш частица от магичното пожелание.
Мисля, че ще е хубаво да се "помириш" с името си.
А любопитството, какво точно е името ти ще ме остави без покой, до като не разбера. 


Елора, напълни ми душата с описанието на твоите познати!


А lovelybrud е една горда притежателка на пожелателно име.
 


 

# 17
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
...Имената, които не ми харесват като звучене, не мога да харесам, въпреки прекрасното им значение.

Peace

Присъединявам се. Не бих избрала пожелателно име, ако не ми харесва как звучи, но много от тях всъщност ги харесвам. Наскоро из форума бяха споменати имената Свидна и Ясна, които определено много ме грабнаха. Иначе познавам Светослав - сламено рус и синеок, Светлана четири на брой - три руси и една с черна коса, Надежда - все е песимистично настроена, Владимир имам първи браточед, на който също доста "му ходят по акъла"  Mr. Green , Елица познавам две, слаби и стройни са, Велика, която е много земен и мил човек, но за това име всъщност не съм сигурна минава ли към пожелателните. За друго не се сещам в момента.

# 18
  • Мнения: 1 092
Тези имена (и по принцип имената) не отразяват самият човек, а желанието и мечтата на неговите родители какъв да е той. Според коментарите тук ми се вижда, че доста хора приемат иманата някак си повърхносно. Примерно Светла прочетох, че трябва да е бяла и руса. Аз възприемам името така - душата и да е светла, чиста...И то не означава, че тя е такава, а че родителите и са искали да е...
Аз също не харесвам звучението от някой имена напр Живодар, но като цяло групата ми харесва и в нея има повече добре звучащи (според мен) имена

# 19
  • Мнения: 10 547
Нарцис, имено, че съм 100% носител на значението на името си и това ужасно ме уморява. Понякога ми се иска да не се превръщам за поредния удавник в негова сламка. Известен период от живота си съм била с друго име. Обстоятелства са наложили смяната му, а новото ми име майка ми го е дала с желанието да бъда значението на името в живота й. 3атова и не го чувствам близко вероятно.

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
И двете ми дъщери имат такива имена. Избирани са с умисъл, имената и на двете означават точно определени неща за мен и баща им.

# 21
  • София
  • Мнения: 291
Касита, ти ме остави без думи!
Ясно е, че около теб и името ти има някаква драма, но поне стана ясно и друго - името наистина  "орисва" човек.
Пожелавам ти по - малко "удавници" по край теб!   Hug
И много сили, за да носиш името си така достойно и за напред!   Simple Smile

# 22
  • Мнения: 10 547
Благодаря, Нарцис. Била съм Ивета, но не присъствало в официалния именик. Предложили Иванка. Майка ми съответно отказала.

# 23
  • София
  • Мнения: 23 080
Не ми харесват тези имена. Е, има и изключения - Бела, Божидара... но май толкова.

Имах колега, който се казваше Веселин, а жена му - Радост. Кръстиха детето си нещо в този дух, че да завършат картинката. Оф, не се сещам за името на детето... Те, естествено, много се кефеха на идилията, продиктувана от имената им  Grinning

Последна редакция: пн, 15 авг 2011, 16:01 от tonkabonka

# 24
  • Мнения: 4 555
Забравих да кажа, че от тези имена най-много ми харесва Мила  Laughing

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... не съм се сещала така да гледам на тези имена, като на пожелание...  Thinking
И може би затова нямам никакво отношение или по-скоро равнодушно ми е...
Познавам Бистра, Светльо, Светла... В никакъв случай не ги свързвам с пожеланието на името им.
Бистра и Светльо за да ги дразним ги наричахме Мътна и Тъмен.  Joy

Явор, Ясен, Елица и т.н не се ли водят "цветни", да не кажа "дървени"  Laughing имена?  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 465
...Имената, които не ми харесват като звучене, не мога да харесам, въпреки прекрасното им значение.
Peace

И аз се присъединявам към това. Повече се ръководя от звученето и после се замислям за значението. Ако не харесвам смисъла, мога да се откажа от добре звучащо име, но обратното - няма шанс. Не мога да харесам име само заради символиката в него.

Например, както казах и в съседната тема, не харесвам името Надежда. Хубаво послание, но на мен името ми "стърже", грубо ми е. Същото ми е отношението към Божидара, например.

# 27
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Бистра и Светльо за да ги дразним ги наричахме Мътна и Тъмен.  Joy

Имахме такъв случай навремето - Живко-Умрялко.  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 399
И аз имам двойка приятели Бистра и Светльо (аз ги сватосах и имат 2 прекрасни деца Flutter) Бистра си беше и все още е чиста душица,но Светльооооо  ooooh! имаше доооста тъмно минало...за радост влезе в правия път,де! Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 291
"Скритото вълшебство" от време на време си дава почивка, разбира се.
Така са се появили "експерименти", като дебелата Фиданка, дребничкия Страхил, бледата Румяна, намръщената Весела, кротката Буря, тъмнокожата Снежана, смотания Велик, палавата Тиха, музикалното недоразумение Славея и вечно тъпкания от жена си Волен.   Mr. Green   Joy

# 30
  • Мнения: 3 200
"Скритото вълшебство" от време на време си дава почивка, разбира се.
Така са се появили "експерименти", като дебелата Фиданка, дребничкия Страхил, бледата Румяна, намръщената Весела, кротката Буря, тъмнокожата Снежана, смотания Велик, палавата Тиха, музикалното недоразумение Славея и вечно тъпкания от жена си Волен.   Mr. Green   Joy

Или мулатката Бела  Joy

# 31
  • София
  • Мнения: 291
То на мулатката Бела и три лични имена, с послание за белоснежност не биха й помогнали.   Crazy   Joy

# 32
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016

Имам приятелка с дъщеря мулатка, кръстиха я Изабела и й казват Бела, но те си живеят в Щатите, така че за там пожелателния смисъл по клони към хубава.

# 33
  • Мнения: 10 547
А защо винаги обвързвате името с вида на човека? Дори и да е пожелателно, какво от това че, Бела е мулатка?

# 34
  • София
  • Мнения: 291
Касита, шегуваме си се само тук.   Simple Smile
Естествено, че не е задължително името да отговаря на външния вид на човека.
На Бела може душата да й е бяла.   Peace
Как ще се прояви или дали въобще ще се прояви магията на името почти винаги е непредвидимо.

# 35
  • Мнения: 69
Белла е красавица на италиански,
едва ли идва от бяла.

# 36
  • Мнения: 4 555
На български идва от думата "бела", което освен бяла, значи и хубава.
Италианският е един друг език, в случая не говорим за него.

Има индийско име Рада, което от санскрит би трябвало да се преведе като Светла  Laughing Но в тази тема мисля, че не намесваме чуждите езици и се ограничаваме с българските значения.

# 37
  • Мнения: 12
На мен ми допадат голяма част от тях (не харесвам само от рода на Руслана, Снежана, ако са дадени заради външния вид на бебето). Вярвам донякъде в орисване чрез името, но, естествено, в крайна сметка по-голямо значение за съдбата си има човекът.

Иначе: Руен - богат, плодороден, Весна - пролет, Кремена - тълкуванието от кремък. По-честите Пламен, Огнян, Младен, Румен, Росен, Орлин и т.н.

# 38
  • Мнения: 105
От изброените-Рада не ми харесва.Въпреки,че има и Радка,но и то не ми харесва.
За моето име бях чела преди време,че  в миналото българите пропускали някоя буква в думите/имената/,с цел да запазят магическото значение.В много народи  е възприето човек да има тайно име,което е само за най-близките  с цел да е предпазен на духовно ниво.
Преди не харесвах името си,но сега-мисля,че е прекрасно. Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 2 786
И моето име е пожелателно и си го харесвам  Grinning Живея в чужбина и ме питат дали името значи нещо. Като им отговоря какво значи, всички го харесват и казват, че ми подхожда.  Grinning

# 40
  • София
  • Мнения: 6 302
И аз съм от тези с пожелателни имена. Но не си го харесвам, заради звученето.

Иначе имах състудентка, която родителите й искали да кръстят Снежана. Като се родило бебето обаче, било с черна коса и тъмна кожа. Решили, че името няма да й подхожда и я писали просто Жана  Heart Eyes

Друг случай: лежа в болница, ортопедично отделение.  В моята стая има една жена, много тиха, кротка и блага. А името й е Бърза. И като минеха на визитация, доктора все й казваше: айде стани да походиш (тя беше с операция на коляното), да те видим колко си бърза....

Та искам да кажа, че понякога човек не отговаря на вложеното в името му....

# 41
  • Мнения: 4 555
Срещнах една дама на име Свидна.

# 42
  • Мнения: 722
Аз харесвам пожелателните Светла, Бела, Бистра, Росен, Ясен, Ясна,  Вихрен, Румен, но не свързвам директно пожеланието на името с човека.

# 43
  • Мнения: 4 569
И аз съм с пожелателно име но не отговарям на него.

Общи условия

Активация на акаунт