Как да я науча да си трие дупето сама?

  • 3 972
  • 40
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 978
Само не ми викайте, моля! Praynig

Досега в детската градина(частна) им триеха дупетата....
В къщи не иска и не иска сама, крещи и се тръшка. Обяснявам й, поощрявам я, изполваме влажни кърпички, не и не...

От есента тръгва на предучилищна в училище и се чудя как да я науча. Моля за съвети!

# 1
  • София
  • Мнения: 23 079
Опа, помислих, че става дума за по-малко детенце, което тръгва на градина.
Не знам какво да те посъветвам, но май е трябвало да я научиш на по-ранен етап. В детската градина, в която тръгва моето дете, сами си бършат дупетата и съответно малката вече си извършва тази дейност...
От друга страна като тръгне на предучилищна, може би бързо ще се научи да си бърше дупето. Като се изцапа 2-3 пъти ще си промени мнението  Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 3 978
Опа, помислих, че става дума за по-малко детенце, което тръгва на градина.

Затова помолих да не ме биете Wink)

Извинявам се за миризливата тема. Crazy

# 3
  • Мнения: 27 524
В къщи не иска и не иска сама, крещи и се тръшка.

За друго нещо прави ли го? Това според мен е опит за налагане, а не че има нещо толкова против самото бърсане. Аз бих постъпила така - ще обясна кротко и няма да я избърша. Нека се тръшка, нека крещи, няма да обръщам внимание. Нека остане неизбърсана, ако иска, сигурно ще започне да я дразни и сърби. Няма да оставяш така да се налага, не е малка вече  Hug

# 4
  • Варна
  • Мнения: 773
И ние го имаме този проблем. На 4.6 г. , ходи на детска градина, но не умее да се бърше сама. Правила е опити, но става едно....на скоро в градината е ходила до тоалетна по голяма нужда и естествено, не е успяла да се избърше сама. На никого не е казала през цялото време. Като я взех , няма да ви пиша какво видях Tired Голяма мъка ми е, а тя от притеснение и страх да не и се скарат търпи това и много други неща.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 823
Моя съвет е да й обясниш, че в у - ще няма да има нито лелки, нито мама и там ще трябва сама да се забърсва и сега ваканция е най - подходящия момент да се научи да го прави. А ако не иска, й обясни, че ако не си трие дупето, ще я сърби, ще й почервене и накрая може и да я заболи, което никак не е приятно. Дъщеричката ти е достатъчно голяма и според мен с малко повече обяснения ще разбере, че го правиш за нейно добро.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Цоп и аз в миризливата тема, че синът ми не я изпълнява много успешно тази дейност Mr. Green

# 7
  • София
  • Мнения: 2 132
Аз още нямам опит с моето дете, но ми мина мисълта, че следващият път, когато поиска да я избършеш и обясниш, че в училище няма да има кой и ако иска може да опита сама, за да е спокойна когато мама не е до нея. За тренировка един вид  Grinning Обясни ѝ, че иначе няма проблем ти да и помагаш, но не е излишно да се научи "за всеки случай". Ако е така от немай къде ѝ се наложи  Wink
Мисля си, че като види, че се справя прекрасно и сама ще започне все по-рядко да те вика за този вид "услуга" Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 3 978
Аз още нямам опит с моето дете, но ми мина мисълта, че следващият път, когато поиска да я избършеш и обясниш, че в училище няма да има кой и ако иска може да опита сама, за да е спокойна когато мама не е до нея. За тренировка един вид  Grinning Обясни ѝ, че иначе няма проблем ти да и помагаш, но не е излишно да се научи "за всеки случай". Ако е така от немай къде ѝ се наложи  Wink
Мисля си, че като види, че се справя прекрасно и сама ще започне все по-рядко да те вика за този вид "услуга" Simple Smile

Geraldine , проблемът е, че е в някакъв преходен период, спряхме я от градина, есента ще е в предучилищна в нормално училище. Стресирала се е и се е сграбчила със зъби и нокти в бебешкия период...Иначе като цяло е разбрано дете и не се налага много, успяваме да се разберем Crazy

# 9
  • Мнения: 27 524
Стресирала се е и се е сграбчила със зъби и нокти в бебешкия период...

От какво се е стресирала?  Simple Smile От 6г назад към бебешки период обикновено става, когато има ново бебе в семейството. Нещо я притеснява явно  Thinking

# 10
  • Мнения: 403
ще се научи мн бързо като тръгне предучилищна, приготви се да посрещаш оцапани гащички, защото няма да е умела като теб, разбира се;
може да и създадеш комфорт като към нещата, к и приготяш,  включиш мокри кърпички СПЕЦИАЛНО за тази работа..децата обичат "специалните" неща, може да проработи...опитай

# 11
  • Мнения: 3 993
Geraldine , проблемът е, че е в някакъв преходен период, спряхме я от градина, есента ще е в предучилищна в нормално училище. Стресирала се е и се е сграбчила със зъби и нокти в бебешкия период...Иначе като цяло е разбрано дете и не се налага много, успяваме да се разберем Crazy

От предстоящото тръгване на училище ли се е стресирала?

Ако я оставиш неизбърсана, бързо ще разбере, че не е в нейна полза. А като е сама в училище и няма към кого да са обърне за помощ, ще започне да се справя сама от немай къде.
Според мен тя знае и може да извърши необходимите действия, проблемът й не е "технически". В този смисъл няма какво да я учиш, отстранете притеснението и стреса.  Peace

А може би точно подготовката за училище, предстоящата промяна в живота й я стресира - спрели сте я от детската градина, опитваш се да я научиш да се бърше сама и т.н. Може би й се струва голямо изпитание това училище, може би има страх от неизвестното там, затова се е вкопчила в бебешкия период.  Thinking

# 12
  • Мнения: 6 206
аз пък искам да ти кажа, че не е болка за умиране
моето дете на 6 отказваше да се бърше само
не че не го пробвам от четиригодишен, но колкото аз съм за самостоятелните деца, толкова той е принцът на монако - да го обуят, да го нахранят, да го избърша. накрая вече си мислех, че сигурно като дойде време да прави други работи, ще ме викна да му го извадя.... а как мразя когато зорлян правят децата такива, леле, полудявам.
обяснявам, говоря, оставям, е, не ще и не ще
докато преди около половин година си стана и си се избърса като пич. от тогава си го прави без да обсъжда и коментира
мисля, че съвсем скоро проблемът ще се разреши

# 13
  • София
  • Мнения: 3 978
Моя съвет е да й обясниш, че в у - ще няма да има нито лелки, нито мама и там ще трябва сама да се забърсва и сега ваканция е най - подходящия момент да се научи да го прави. А ако не иска, й обясни, че ако не си трие дупето, ще я сърби, ще й почервене и накрая може и да я заболи, което никак не е приятно. Дъщеричката ти е достатъчно голяма и според мен с малко повече обяснения ще разбере, че го правиш за нейно добро.

Да, започнах да я обработвам в тази посока.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 978
Стресирала се е и се е сграбчила със зъби и нокти в бебешкия период...

От какво се е стресирала?  Simple Smile От 6г назад към бебешки период обикновено става, когато има ново бебе в семейството. Нещо я притеснява явно  Thinking
от промяната, от неизвестното. Всичко й обяснявам, но се тревожи явно....

Общи условия

Активация на акаунт