Застраховка "Живот" - има ли смисъл от нея?

  • 95 522
  • 249
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 24 467
Мотопедист, велосипедист нещо ги бъркаш.


Велосипедист ни удари. Те нямат ГО, съответно и Гаранционният фонд нищо не покрива за вредите, които са причинили. Сумата не е голяма, към 600.00 лв. и нещо, но за него е голяма и той я плаща от джоб.

Представи си, че утре ти удариш чужд автомобил и причиниш както материални щети, така и телесни повреди, че и смърт. Как ще ги платиш? Ще ли ти е добре да се разделиш с жилището си и то да бъде изнесено на публична продан, например? За разлика от това по- леко ще преглътнеш ако собствената ти кола, за 10 хлд. лв., напр., бъде открадната и ти не си я застраховал.

Тук си говорим за автомобили. Аз предпочитам, както почнах днес, да я има и да е задължителна, писах и защо. Няма смисъл да въртим в кръг. Нито е открита през 1997 г., нито е само у нас. Хората са направили сметка защо я искат и у нас и по света. Опитай дори в съседна държава да отидеш с личната си кола без такава. Едва ли ще ти се получи. Рискът от този тип злополука е много по- голям от това, нещо да ти падне на главата или ти виновно да цапардосаш някого и да го увредиш. За последното, ако увреденият си ти, има застраховка "Живот"- съвсем по темата.  Simple Smile

Ако желаеш- прави си ретроспекции, разбира се, но първо е добре да си наистина наясно с нещата, които сравняваш. Ето, виждаш и че закон е имало и практика в съда. Второ- добре е да правиш и разлика между условията на живот тогава и сега.
Ако днес ГО не е задължителна, кой ще покрива ежедневните щети от ПТП? Не са тъй многобройни същите в следствие на "нещо паднало отгоре", не може да се сравняват.

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 15:50 от Judy

# 121
  • Мнения: 40 857

Явно не си ме разбрала. Защо пък Каско да не е задължителна, както беше, а ГО да я няма въобще?

Каско винаги си е било лична работа и никога не е било задължително. Ти имаш право на избор дали ще си плащаш сам ремонта след катастрофа, дали ще се застраховаш, та да плати застрахователят, или ще си зарежеш колата, защото нямаш нито пари за ремонт, нито каско. Колата си е твоя, изборът също.

ГО е нещо съвсем различно. Там, ако ти виновно увредиш някого, законът иска да е сигурен, че увреденият ще получи обезщетение. Защото какво правим, ако осакатиш човек, или смажеш скъпа кола, а после кажеш  "Нямам пари. Вземете на босия цървулите"? И да те съди, и да не те съди нищо няма да вземе. Е, за да не става това всички държави са въвели задължително ГО. Тук се защитава интересът на другия, а не твоя. А ако нямаш пари за ГО - никъде не е казано, че трябва да се кара кола.

# 122
  • Мнения: 2 480

Явно не си ме разбрала. Защо пък Каско да не е задължителна, както беше, а ГО да я няма въобще?

Каско винаги си е било лична работа и никога не е било задължително. Ти имаш право на избор дали ще си плащаш сам ремонта след катастрофа, дали ще се застраховаш, та да плати застрахователят, или ще си зарежеш колата, защото нямаш нито пари за ремонт, нито каско. Колата си е твоя, изборът също.

ГО е нещо съвсем различно. Там, ако ти виновно увредиш някого, законът иска да е сигурен, че увреденият ще получи обезщетение. Защото какво правим, ако осакатиш човек, или смажеш скъпа кола, а после кажеш  "Нямам пари. Вземете на босия цървулите"? И да те съди, и да не те съди нищо няма да вземе. Е, за да не става това всички държави са въвели задължително ГО. Тук се защитава интересът на другия, а не твоя. А ако нямаш пари за ГО - никъде не е казано, че трябва да се кара кола.

Не е вярно това, че Каско не е била задължителна!!! Напротив до 1997г. беше! Тогава все още нямаше ГО. И по-нагоре го написах. Или не помните или не знаете или се правите, че не знаете!

Затова вече написах, че според мен Каско трябва да бъде задължителна както беше до 1997г. А ГО-не. Тя трябва да бъде по желание. В САЩ няма задължителни застраховки.

# 123
  • Мнения: 2 480

Представи си, че утре ти удариш чужд автомобил и причиниш както материални щети, така и телесни повреди, че и смърт. Как ще ги платиш? Ще ли ти е добре да се разделиш с жилището си и то да бъде изнесено на публична продан, например? За разлика от това по- леко ще преглътнеш ако собствената ти кола, за 10 хлд. лв., напр., бъде открадната и ти не си я застраховал.

Тук си говорим за автомобили. Аз предпочитам, както почнах днес, да я има и да е задължителна, писах и защо. Няма смисъл да въртим в кръг. Нито е открита през 1997 г., нито е само у нас. Хората са направили сметка защо я искат и у нас и по света. Опитай дори в съседна държава да отидеш с личната си кола без такава. Едва ли ще ти се получи. Рискът от този тип злополука е много по- голям от това, нещо да ти падне на главата или ти виновно да цапардосаш някого и да го увредиш. За последното, ако увреденият си ти, има застраховка "Живот"- съвсем по темата.  Simple Smile

Ако днес ГО не е задължителна, кой ще покрива ежедневните щети от ПТП? Не са тъй многобройни същите в следствие на "нещо паднало отгоре", не може да се сравняват.

Ако Каско е задължителна, тя ще покрива щетите. Така беше до 1997г. в продължение на десетки години.

Не мога да си представя, че ще предизвикам такива щети, каквито описваш. Карам извънредно внимателно. За повече от 25г. нямам нито катастрофи, нито актове. С колата сме обиколили цяла Европа. Да допуснем, че предизвикам такива щети. Проблемът си е мой, а не на държавата и на застрахователите. Но не вярвам, че ще ги предизвикам. Тези приказки са едни и същи вече 15г. Аман, аман, аман! Те служат, за да ни баламосват.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 140
Проблемът не е само твой, а и на пострадалите. Хубаво е, че си внимателен шофьор, но има хора, които далеч не са толкова внимателни, а и опитни. Каското е и по- скъпо, защо толкова държиш то да е задължително?

# 125
  • Мнения: 2 480
Проблемът не е само твой, а и на пострадалите. Хубаво е, че си внимателен шофьор, но има хора, които далеч не са толкова внимателни, а и опитни. Каското е и по- скъпо, защо толкова държиш то да е задължително?

По-назад го обясних. Защото по-ефикасно решава проблема с плащането, особено ако не знаем извършителя. Застраховките на автомобили са ми ясни още от 1977г. А от 1984г. карам кола.
Вие на колко години сте били тогава?
Предпочитам моята ГО да бъде единствено мой проблем и на никой друг.
Случвало се е да ударят колата ни както е паркирана и то няколко пъти. Случвало се е да одраскат сериозно предния капак и да смачкат леко тавана с нещо, хвърлено от висок етаж на блока. Как ГО ще ми реши въпроса с такива щети?

Последна редакция: вт, 26 юни 2012, 02:30 от vl

# 126
  • София
  • Мнения: 6 140
Освен, че е по- скъпо каското решава проблема с материалните щети, но не и с нематериалните такива. В крайна сметка никой не Ви спира да си направите каско именно за случаите, в които не се знае кой е извършителят или сами сте си блъснали колата.
Не знам какво значение има, но през 1984г. съм била на 13г., карам кола от 1991г. и също нямам ПТП и актове.

# 127
  • Мнения: 2 480
Освен, че е по- скъпо каското решава проблема с материалните щети, но не и с нематериалните такива. В крайна сметка никой не Ви спира да си направите каско именно за случаите, в които не се знае кой е извършителят или сами сте си блъснали колата.
Не знам какво значение има, но през 1984г. съм била на 13г., карам кола от 1991г. и също нямам ПТП и актове.

Да живее застраховката на нищото, наречена ГО! Идва ни в повече да правим 2застраховки. Преди правехме само една и тя ни беше достатъчна. Разходите са най-разнообразни, не се изчерпват само със застраховките. А застрахователите се чудят с какви нови и още по нови да ни изнудват. И понеже не ги правим си мислят как могат да ни задължат законодателно. Човекът по-назад го написа-приискало му се всеки по закон да бъде длъжен да си направи застраховка живот!

Неслучайно зададох такъв въпрос. Повечето от тези, които са ме агитирали за ГО или нямат книжки или имат отскоро и почти не карат. И само повтарят научените клишета. Вече 15години!

Последна редакция: вт, 26 юни 2012, 12:17 от vl

# 128
  • Мнения: 40 857
Случвало се е да ударят колата ни както е паркирана и то няколко пъти. Случвало се е да одраскат сериозно предния капак и да смачкат леко тавана с нещо, хвърлено от висок етаж на блока. Как ГО ще ми реши въпроса с такива щети?

Ми ГО не е мислено да решава такива проблеми. За тези проблеми служи каското.
ГО е замислено да решава проблемите, които ти можеш да създадеш на другите.

# 129
  • Мнения: 2 480
Случвало се е да ударят колата ни както е паркирана и то няколко пъти. Случвало се е да одраскат сериозно предния капак и да смачкат леко тавана с нещо, хвърлено от висок етаж на блока. Как ГО ще ми реши въпроса с такива щети?

Ми ГО не е мислено да решава такива проблеми. За тези проблеми служи каското.
ГО е замислено да решава проблемите, които ти можеш да създадеш на другите.

Така е. Затова аз държа на каско. А ГО я наричам "застраховка на нищото". Дъвчем вече 2дена едно и също. ГО решава проблемите най-вече на застрахователите. По-малко отговорност и плащания от тяхна страна. Вчера го написах. А тръгнали демогогски да ни обясняват колко много мислят за нас и за щетите, които можем до причиним. Аман от демагогия!

Нищо не казвате и за бързата обезценка на автомобилите в зависимост от годините. И там майсторски се измъкват от плащания. И когато колата е на повече години каско става безсмислена. 

# 130
  • Мнения: 40 857
Така е. Затова аз държа на каско. А ГО я наричам "застраховка на нищото". Дъвчем вече 2дена едно и също. ГО решава проблемите най-вече на застрахователите. По-малко отговорност и плащания от тяхна страна. Вчера го написах. А тръгнали демогогски да ни обясняват колко много мислят за нас и за щетите, които можем до причиним. Аман от демагогия!

Че мислят за себе си е ясно, но все пак идеята на закона е ГО да се грижи за тези, на които си причинил щети, а не за теб.
И не може да предпочиташ едната застраховка пред другата, защото те са различни. Все едно да предпочиташ да си купуваш панталони, а не обувки.

# 131
  • Мнения: 2 480
Така е. Затова аз държа на каско. А ГО я наричам "застраховка на нищото". Дъвчем вече 2дена едно и също. ГО решава проблемите най-вече на застрахователите. По-малко отговорност и плащания от тяхна страна. Вчера го написах. А тръгнали демогогски да ни обясняват колко много мислят за нас и за щетите, които можем до причиним. Аман от демагогия!

Че мислят за себе си е ясно, но все пак идеята на закона е ГО да се грижи за тези, на които си причинил щети, а не за теб.
И не може да предпочиташ едната застраховка пред другата, защото те са различни. Все едно да предпочиташ да си купуваш панталони, а не обувки.

Глупости!

Аз написах какво беше до 1997г. и че предпочитам него.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 2 768
vl не мога да рзбера какво искаш. Каско и ГО да се обединят в обща застраховка ли? Или изобщо да няма ГО?

Пишеш, че нямаш ПТП от много години, това не значи, че утре няма да ти се случи. Ако утре както си обикаляш Европа блъснеш и убиеш някого и те осъдят да платиш обещетение според тяхното законодателство, да речем 500 хил. евро как ще ги платиш?

# 133
  • София
  • Мнения: 4 244
Темата не беше ли за застраховка "Живот"?

# 134
  • Мнения: 2 480
vl не мога да рзбера какво искаш. Каско и ГО да се обединят в обща застраховка ли? Или изобщо да няма ГО?

Пишеш, че нямаш ПТП от много години, това не значи, че утре няма да ти се случи. Ако утре както си обикаляш Европа блъснеш и убиеш някого и те осъдят да платиш обещетение според тяхното законодателство, да речем 500 хил. евро как ще ги платиш?

Ти повтаряш това, което вече слушам 15г.! Аман, аман, аман! Писна ми! Защо пък да не си остане мой проблем??? Защо трябва вие всичките да го повтаряте непрекъснато като латерни???

Не от много години, а въобще нямам произшествия!!! Явно пак не си разбрала......

Искам ГО да бъде по желание, а КАСКО задължителна, както беше до 1997г. Колко пъти трябва да го повторя??? За какви ни смятате? За малограмотни или за деца в предучилищна възраст???

Доста се отклонихме от темата. Тя е за застраховка "живот". И за нея не искам да чувам. По-назад го написах. Явно бизнесът ви не върви и непрекъснато пускате застрахователни теми. Дойде ни до козирката от тях! Застраховките са ни последна грижа в момента.

Общи условия

Активация на акаунт