Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 19 авг. 2011, 10:30 ч.

моля за съвет

  • 1 040
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Здравейте,днес ми установиха бременоста и питах за някакъв документ за който разбрах от тук,който се представел на работодателя за да бъда защитена от уволнение.Та лекарката ми каза че нямало такъв специален документ,освен този който се представя на личната лекарка,но не той ме защитавал,а аз като съм била регистрирана в системата като бремена и ако съм на постоянен договор автоматично съм била защитена.Въпросът ми е дали мога в такъв случай още утре да кажа на шефа си(бремена съм в 5-6г.с.)защото работата ми е на 12ч с нощни смени а септември се очертават много извънредни смени а неми се иска толкова да се товаря все пак са си 12ч на крак.Какво ще ме посъветвате?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 078
а аз като съм била регистрирана в системата като бремена и ако съм на постоянен договор автоматично съм била защитена.

Глупости на търкалета  ooooh!

Чл. 313а КТ (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременната работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.

(3) Работодателят и длъжностните лица в предприятието са длъжни да опазват в тайна обстоятелствата по ал. 1 и 2.

Вземи си необходимия документ от гинеколог и го дай на работодателя си. Докато не направиш това не казвай нищо на работодателя и колегите си...

# 2
  • Мнения: 79
исках този документ,но ми казаха че нямало такъв документ и ми дадоха (ако толкова държа на документ в който пише че съм бремена)още един документ същия като този който трябва да дам на личната си лекарка за да ми даде направление по т9 ли се водеше не знам за бременни.какво повече да направя?

# 3
  • Мнения: 644
Габи, дамата преди мен доста ясно е отговорила на поставения от теб въпрос.

Ползваш защитата по Кодекса на труда едва след официално уведомяване на работодателя.
Аз, понеже не съм на трудов договор, идея си нямам как изглежда въпросния документ, но предполагам, че е нещо от рода на удостоверение, в което пише, че на еди коя си дата, на еди коя си пациентка е установена бременност с жив плод в еди коя си седмица и да послужи пред еди коя си фирма.
Иначе един чисто практически съвет - когато се сдобиеш с въпросия документ, си направи едно копие и за теб. Напиши си молба в свободен текст до управителя на фирмата, счетоводството или отдела по човешки ресурси - не знам как е организацията при вас, в която пишеш, че прилагаш еди какво си удостоверение, с което официално ги уведомяваш за твоята бременност съгласно изискванията на чл. 313а от Кодекса на труда. Направи си молбата в два езкемпляра - единия ще предадеш на работодателя заедно с удостоверението, а другото копие остави за себе си, като поискай да ти сложат входящ номер или пък дата и печат на фирмата. Него си го пази, заедно с копие от документа от лекаря.

Успех и ако имаш още въпроси - питай  Simple Smile

П.П. Писали сме заедно. А на това, което са ти дали, какво пише по отношение на бременността?

# 4
  • Мнения: 79
ами това което ми дадоха е амбулаторен лист,с днешна дата с посещение за консултация и основна диагноза:Състояние,присъщо на бременността,анамнеза:редовен менструален цикъл 7.07.2011г-съмнение а бременностт,изследвания:УЗИ-матка с наличие на плоден 6сак.

# 5
  • София
  • Мнения: 673
Здравейте,днес ми установиха бременоста и питах за някакъв документ за който разбрах от тук,който се представел на работодателя за да бъда защитена от уволнение.Та лекарката ми каза че нямало такъв специален документ,освен този който се представя на личната лекарка,но не той ме защитавал,а аз като съм била регистрирана в системата като бремена и ако съм на постоянен договор автоматично съм била защитена.Въпросът ми е дали мога в такъв случай още утре да кажа на шефа си(бремена съм в 5-6г.с.)защото работата ми е на 12ч с нощни смени а септември се очертават много извънредни смени а неми се иска толкова да се товаря все пак са си 12ч на крак.Какво ще ме посъветвате?

Не е вярно това, което ти е казала, не си автоматично защитена  ooooh! Да ти даде амбулаторен лист! Недей да казваш на работодателя устно, ако не си абсолютно сигурна, че няма да се опита да те уволни/съкрати.

# 6
  • Мнения: 490
Такава бележка, каквато ти трябва се издава от АГ-то (или ЛЛ, зависи къде се зашеш на консултации), но чак след като се регистрира бременността. По-добре изчкай още малко да се запишеш (можеш да го направиш около 9г.с.) и да си взмеш бележка, та тогава чак с бележката уведоми шефа си.

# 7
  • София
  • Мнения: 673
Такава бележка, каквато ти трябва се издава от АГ-то (или ЛЛ, зависи къде се зашеш на консултации), но чак след като се регистрира бременността. По-добре изчкай още малко да се запишеш (можеш да го направиш около 9г.с.) и да си взмеш бележка, та тогава чак с бележката уведоми шефа си.

Не, всеки АГ може да издаде такава бележка, вкл. частен, преди регистрирането по ЗК. Че то някои жени изобщо не се регистрират, следят си бременността на частно през цялото време, та да не ползват защита ли? Няма значение седмицата, просто трябва да има удоствоерение от лекар, че жената е бременна.

# 8
  • Мнения: 79
ами това което ми дадоха е амбулаторен лист,с днешна дата с посещение за консултация и основна диагноза:Състояние,присъщо на бременността,анамнеза:редовен менструален цикъл 7.07.2011г-съмнение а бременностт,изследвания:УЗИ-матка с наличие на плоден 6сак.Пак ще попитам този документ върши ли ми работа?

# 9
  • София
  • Мнения: 673
ами това което ми дадоха е амбулаторен лист,с днешна дата с посещение за консултация и основна диагноза:Състояние,присъщо на бременността,анамнеза:редовен менструален цикъл 7.07.2011г-съмнение а бременностт,изследвания:УЗИ-матка с наличие на плоден 6сак.Пак ще попитам този документ върши ли ми работа?

Хм, това "съмнение за бременност" малко глупаво звучи, особено последвано от "матка с наличие на плоден сак".

Ако искаш, изчакай още седмица-две и си вземи амб. лист с установена бременност (на моя пишеше нещо от сорта на "ембрион със сърдечна дейност" или нещо подобно).

Но ако имаш нужда от спешна защита, например за да те освободят от тежка работа, нощни смени и т.н., пробвай с това.

# 10
  • Мнения: 79
И как да постъпя щом гинеколожката ми казва че нямало такъв документ?Ще питам и ЛЛ като отида др седмица при нея но....не знам какво да правя:S

# 11
  • София
  • Мнения: 673
И как да постъпя щом гинеколожката ми казва че нямало такъв документ?Ще питам и ЛЛ като отида др седмица при нея но....не знам какво да правя:S

Кажи й, че не става въпрос за специален документ, както явно тя си мисли, а за амбулаторен лист, на който да е отбелязана установена бременност.

И й кажи, че няма такъв филм като автоматична защита и че това, което пише в тяхната "система", няма нищо общо с твоя работодател.

# 12
  • Мнения: 490
Не, всеки АГ може да издаде такава бележка, вкл. частен, преди регистрирането по ЗК.
Ами точно това имах предвид - трябва да си регистрира бременността по ЗК, за да й издадат такава бележка. 
А амбулаторен лист, на който е отбелязана установена бременност, най-вероятно не искат да й издадат, защото не са видяли плод и сърдечен ритъм, а само плоден сак. Така че, ще е най-добре да направи, това което си й дала като съвет - да отиде след 1,2 седмици пак.

# 13
  • Мнения: 79
Благодаря ви момичета,от всичко казано от вас разбирам,че просто още е рано,защото няма наличие на жив плод а само плоден сак и след няколко седмици ще могат да ми издадат нужния документ:)до тогава ще си трая и ще се радвам на случващото ми се без много емоции и разправии на колеги и т.н. аз държа да кажа на шефа си колкото се може по-рано,защото работата ми е по 12ч на крак с нощни смени а се дават много извънредни смени и за това но не смятам да му кажа сега просто така на доверие с надеждата на разбиране от негова страна,за това ще изчакам да получа нужния документ  а на работа ще се пазя максимални:)

# 14
  • София
  • Мнения: 673
Не, всеки АГ може да издаде такава бележка, вкл. частен, преди регистрирането по ЗК.
Ами точно това имах предвид - трябва да си регистрира бременността по ЗК, за да й издадат такава бележка. 

Аз пък имам предвид точно обратното - всеки АГ може да й даде необходимия документ, без значение дали и кога си регистрира бременността по ЗК.

Трудовоправната закрила по никакъв начин не е обвързана с регистрация по ЗК, тя е следствие от самата бременност, стига да е установена от лекар. Ако жената няма осигуровки или не желае да се регистрира бременността, може да си вземе такава бележка от всеки АГ при частен преглед.

Габи, пази се и при първа възможност иди потновона лекар, след 2 седмици вече би трябвало да не е проблем да ти издадат бележка за поъвърдена бременност.

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт