движения на бебето в началото

  • 16 389
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 693
Привет момичета, споделете моля ви кога усетихте първото гъделичкане на бебето и след като се усети веднъж, вече задължително ли е всеки ден да се усеща.

Аз в 19 г.с. усетих леко гъделичкане, но не е всеки ден. А по разни медицински стаии пише ако не го усетиш веднъж на ден, трябав да кажеш на док (не винаги се конкретизира след коя седмица). И понеже моят час е чак другата седмица, реших да почерпя както винаги опит от бъдещите мами във форума  Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 1 583
За първа бременност е нормално дори след 20, 22 г.с. да усетиш отчетливо движенията на бебето. Освен това зависи и от килограмите (по-пълните жени по-късно и слабо усещат), и от положението на плацентата... Няма норма да усещаш всеки ден бебето след определена седмица, още повече, че не всяко движение се усеща дори и в късните месеци, бебето може дълго време да спи вътре и т.н. Не се притеснявай още от 19 седмица Simple Smile

Правилото "поне веднъж на ден" според мен важи след влизане в 7 месец, и пак зависи от много фактори.

Специално при мен първото гъделичкане беше в 18 седмица, но след това поне до 21 нито го усещах всеки ден, нито пък всеки път бях сигурна, че е то. И сега в 25 се случва по цял ден да кротува или аз да не отчитам движенията, особено ако съм по-ангажирана и в движение. Чак вечер се обажда Simple Smile

# 2
  • Мнения: 693
Mersi Flip, успокоих се

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
Не се притеснявай още от 19 седмица Simple Smile

Правилото "поне веднъж на ден" според мен важи след влизане в 7 месец, и пак зависи от много фактори.


 Peace
При мен първото усещане беше в 19 седмица. В по-напреднала бременност явно съм я усещала всеки ден, защото съм страшна паника и щях да помня ако съм истерясвала по този повод. Нощем обаче никога не съм я усещала - от прочетеното се бях подготвила да не спя по цели нощи от ритници, но нищо подобно - явно беба си беше поспалана от самото начало.

# 4
  • Мнения: 2 980
Флип е права, бебето трябва да го усещаш ежедневно чак към 26-28 седмица. В 19 г.с. е прекалено малко и слабичко още, усеща се обикновено само, ако рита силно напред към коремната стена или надолу към пикочния мехур. А има още четири посоки...

# 5
  • Мнения: 43
На мен акушерката ми каза че след 24 седмица трябва да отчитам по минимум 14 движения на бебето дневно ,ако не да потърся лекаря

# 6
  • варна
  • Мнения: 1 228
За първи път го усетих към 16 гс ,даже не бях сигурна какво е това усещане.След два дни затишие отново имах същото усещане и от тогава всеки ден .

# 7
  • Мнения: 693
Явно при всеки е различно, аз нито вчера нито днес съм го усещала, но предвид написаното горе, не се притеснявам Simple Smile засега... newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 1 583
Явно при всеки е различно, аз нито вчера нито днес съм го усещала, но предвид написаното горе, не се притеснявам Simple Smile засега... newsm78

Не се притеснявай нито сега, нито изобщо. Притеснително е след влизане в 7 месец да не го усещаш цял ден или дори 2, а тук си спомням как една жена беше писала, че се е случвало бебето й два пъти по 3 дни да не помръдва и всеки път да се "обажда" точно когато тя (вече в истерия) е пред лекарския кабинет Simple Smile

При всеки е различно, аз не робувам на норми. Какво означава "минимум по 14 пъти на ден"? Ако го усетя 13 пъти, трябва да тичам към Бърза помощ ли...

# 9
  • Мнения: 693
Flip, права си, то самото притеснение по принцип до нищо добро не води, това си го знаем всички, но добре че го иам форума, че като разбереш при други как е и при мен поне действа доста успокояващо....

А за броенето, аз съм толкова зле напоследък, че не виждам как ще успея да преброявам, честно  Simple Smile доста разсеяна съм станала Embarassed

# 10
  • Мнения: 6 274
В началото движенията са съвсем слабички и може да не ги усещаш всеки път, но това не значи, че бебенцето не се движи.
Спокойно, всичко ще е наред.
  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 1 149
В началото движенията са съвсем слабички и може да не ги усещаш всеки път, но това не значи, че бебенцето не се движи.
Цитирам, за да не се повтаряме...  Mr. Green
Аз, макар и с първо дете, усетих нещо като притреперване и пърхане още в 11 г.с. Тогава дори док. ми каза, че било абсурдно рано да е от бебето. Е да, ама с напредването в седмиците ставаше все по-осезаемо, а в 19 г.с. (тамън излизах от ФМ  Laughing) и усетих един як ритник  Mr. Green
Щом на ехографа се вижда, че мърда и е добре, все ще му дойде времето и да се разтанцува  Wink
Някои бебоци са по-ленивички и ги помързява да мърдат усилено... Само си се връткат плавно.
Това, което знам, е че за първо дете и 25 г.с. не е късно  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 1 583
Това, което знам, е че за първо дете и 25 г.с. не е късно  Peace

Да, особено за по-пълни жени или за предна плацента  Peace Няма да се плашите излишно!

Аз в 24 г.с. на ехограф видях бебето как си разперва и събира ръчичките, а нищо не усещах. Далеч не всяко движение се усеща. Пък ако съм на крак или съм много заета в работата, може и цял ден да не я усетя изобщо. Чак като се излегна и отпусна и започвам да чувствам ритничетата. А да седна с един бележник да отмятам и броя колко пъти е помръднала, хич не си го представям.

# 13
  • Мнения: 324
На мен акушерката ми каза че след 24 седмица трябва да отчитам по минимум 14 движения на бебето дневно ,ако не да потърся лекаря

 ooooh!
Значи аз последните 2-3 седмици трябваше всеки ден да съм при док  Crazy
Нещо не ми е ясно как може да се поставят такива норми. Децата са толкова различни  Peace

Моите и двамата ги усетих за първи път в 17-та седмица.
Баткото още тогава беше много активен и го усещах всеки ден.

Бебчето, което чакаме сега е по-мързеливичко Mr. Green (или просто е по-слабичко  Wink). След първите ритничета имаше дни, когато изобщо не го усещах. Сега вече си го усещам всеки ден, но основната активност е сутрин и вечер, през останалото време рядко раздава ритници.

# 14
  • Мнения: 2 980
По принцип чак от 28 седмица нататък трябва да усещате определено ниво на активност. Не цял ден - бебето все пак спи почти непрекъснато, но то дотогава вече ви е ясно кога става най-активно. И е препоръчително да се сяда с бележник в ръка и да се записва, да.  Laughing

Определяте един час, в който ще проверявате движенията на бебето. Най-активни са обикновено рано сутрин преди да станете и късно вечер, когато легнете. Вие трябва да сте в почивка в този период и седнали/легнали, защото докато работите, вървите, домакинствате и прочие, бебето заспива от полюшването. Засичате десет минути и броите движенията, които усещате - трябва да са минимум едно-две за това време (по шест на час). Ако нищо не усещате, опитвате да раздвижите бебето - портокалов сок, разтърсване на корема, разходка и прочие. После пак засичате. Това се прави ежедневно до раждането (то в последния месец вече не ви и трябва, усещате повече, отколкото ви се иска).

Иначе това цял ден да го прислушвате дали мърда не си е работа.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт