Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 30 авг. 2011, 22:51 ч.

Едната гърда няма мляко

• 1 031
  • 1
  •   1
Отговори
Здравейте,
синът ми е на година и половина и още го кърмя. Преди година, когато той беше на 6 месеца, изцяло отказа да суче от лявата гърда (и преди не я харесваше особено). Дори докато спи не я искаше, въртеше глава като че му предлагам коприва Simple Smile.
Всяка Божа вечер по половин час цедях лявата гърда. В началото пускаше по стотина милилитра, накрая намаля до 20. Онзи ден (за първи път) ме домързя и реших да се изцедя на сутринта. Резултатът беше само няколко капки мляко. И така вече втори ден. Почти не е напрегната.
Другата гърда дава по 500 мл. на ден, ако не и повече (Преди седмица малкият си прехапа устничката отвътре и се наложи да изцеждам дясната 2 дни и така установих количеството).
Въпросът ми е: ФИЗИОЛОГИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ЕДНАТА ГЪРДА ДА НЕ ПРОИЗВЕЖДА ИЗОБЩО, А ДРУГАТА - ДА. МОГА ЛИ ДА ПРЕСТАНА ДА ЦЕДЯ ЛЯВАТА ГЪРДА? Не е ли вредно за лявата гърда?
Благодаря предварително!

# 1
  • Пазарджик
Здравейте,
синът ми е на година и половина и още го кърмя. Преди година, когато той беше на 6 месеца, изцяло отказа да суче от лявата гърда (и преди не я харесваше особено). Дори докато спи не я искаше, въртеше глава като че му предлагам коприва Simple Smile.
Всяка Божа вечер по половин час цедях лявата гърда. В началото пускаше по стотина милилитра, накрая намаля до 20. Онзи ден (за първи път) ме домързя и реших да се изцедя на сутринта. Резултатът беше само няколко капки мляко. И така вече втори ден. Почти не е напрегната.
Другата гърда дава по 500 мл. на ден, ако не и повече (Преди седмица малкият си прехапа устничката отвътре и се наложи да изцеждам дясната 2 дни и така установих количеството).
Въпросът ми е: ФИЗИОЛОГИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ЕДНАТА ГЪРДА ДА НЕ ПРОИЗВЕЖДА ИЗОБЩО, А ДРУГАТА - ДА. МОГА ЛИ ДА ПРЕСТАНА ДА ЦЕДЯ ЛЯВАТА ГЪРДА? Не е ли вредно за лявата гърда?
Благодаря предварително!

Здравей ivaneta,

поздравления за дългия кърмачески стаж и справянето с предизвикателствата!

При някои се случва така, че бебето да предпочете едната гърда, за сметка на другата. Понякога се стига и до ситуация, в която се кърми само и единствено от първата. В даден момент, поради намалялата стимулация, естествено намалява и производството на другата. Майчиният организъм е уникален в способността си да се нагажда към нуждите на бебето.

Физически е възможно едната гърда да не произвежда нищо, тъй като при липса на стимулация, към нея не отиват хормоните, отговорни за производството и потичането на кърмата. В същото време другата може да компеснира количеството, тъй като при нея има по-голяма стимулация, съответно по-голямо производство. В повечето случаи майките, попаднали в такава ситуация, избират да спрат изобщо изцеждане (стимулиране) на съответната гърда, тъй като цяло това е трудоемко, времеемко и досадно занимание. При това е важно гърдата да се наблюдава, за да не се препълни, което може да е неприятно, а и да доведе до други още по-неприятни последствия. В случай, че в даден момент се усети прекалено напрежение, се препоръчва леко изцеждане, до облекчение.

Ако има нещо друго, което те интересува като информация, съм насреща.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт