Мента и босилек в саксия

  • 59 444
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 866
И моят босилек изсъхна като го прибрах в кухнята - южна и слънчева. Мисля, че проблемът не е в гледането. Просто растението май е едногодишно. Не знам, ако сега ръсна малко от семената му дали ще поникне нещо. А пък и това по сухите стръкове дали са семена?

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
И моите босилек и магданоз нещо не виреят добре, а имах такива надежди. Уж поникнаха добре, нагъсто, а сега започнаха да оклюмват и да изсъхват. Поразредих ги малко да не си пречат и да могат да растат нормално, но все тая. Незнам какво да ги правя - да ги изнеса ли навън? Едната ми тераса е южна, още не е много студено /освен сутрин/........Да казва някой с опит какво да ги правя  Praynig

# 17
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 866
Miss july, в никакъв случай не ги изнасяй навън!

Ето ти линк с най-подробната и по мое мнение качествена информация за босилека -
http://margaritta.dir.bg/2008/sept/01bosilek.htm

От двата вида босилек, които гледам, обикновеният направо си изсъхна, както вече описах. За разлика от него червеният ми босилек е още навън, и макар и малко оклюмал е жив и здрав. Явно зависи от сорта. Сигурно ще ми загине и той - не ми се вярва да съм уцелила многогодишен сорт.
С магданоз нямам опит Embarassed.

# 18
  • Мнения: 0
И аз си отглеждах босилек и магданоз, но загинаха. Може би защото нямаше слънце изобщо в нас... newsm78

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Грешката ми според мен е в това, че ги засях есента - доста наивно да си мисля, че могат да виреят на климатик и сух въздух, без слънце /нямам остъклена тераса/. На пролет ще ги засея отново.

# 20
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 866
Аз пък си пресадих в отделни саксии и вкарах вътре двата корена червен босилек. Единият е в кухнята на южно изложение и парно, а другия в една неизползвана спалня със западно изложение и без отопление. Този в кухнята още е жив, а другият е пресаден от два-три дни и още не мога да преценя дали ще оцелее. Ще пиша как се развиват нещата.
miss july, не си отписвай толкова бързо насажденията. Толкова ли нямаш слънчев прозорец да ги сложиш на него? И да са на топличко! Не ти трябва остъклена тераса, а светла и топла стая.

# 21
  • Мнения: 4 934
Вчера ми казаха,  за босилека че гони змии, комари и мухи. ИСкам да купя растение и да го посадя в градината. Разбрах, че му трябва слънце, но колко често трбява да се полива? Ние сме на село от неделя на неделя. Дали ще оцелее без поливане през седмицата?

# 22
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 866
Не, босилекът през лятото в жегите си иска поливане всеки ден, най-малко през ден - зависи колко голяма е жегата. Може обаче да си направите саморъчна система за капково напояване от пластмасово шише от безалкохолно. За препоръчване е три-литрово. Ето тук идеи - http://www.hera.bg/s.php?n=1519  Peace
Може и 2-3 шишета да сложите, зависи.

Последна редакция: пн, 04 юли 2016, 11:43 от profi_1

# 23
  • Мнения: 4 934
Определено нещо такова ще мисля.

# 24
  • Мнения: 1 483
Привет. Аз искам да си завъдя пресен босилек, розмарин и мащерка, но се чудя далибда ги държа вкъщи до прозореца, или в мини-парник на терасата?

# 25
  • Мнения: 5
Аз чак сега виждам темата, а съм голям фен на мента и босилек.  Peace И да ви кажа, посадих едно стръкче, поседя в една чаша с вода няколко дни, после в малка саксия на терасата и на слънце. Хем беше през лятото, уж жега, но така тръгна, че трябваше съвсем скоро да я пресаждам. Уникално растение. Между другото, когато ментата е в стаята, няма паяци  Hug Пълна красота  Grinning

# 26
  • Мнения: 4 934
стръкчето от къде?
И колко често полиеваше? За южна тераса питам

# 27
  • Мнения: 5
Стръкчето от пазара, бабите продават градинска мента, южна тераса, поливане в жегите сутрин рано и вечер. Ако не е много жега през лятото, може и веднъж на 24 часа.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 433
здравейте, да се включа и аз
като ви четох, днес си купих от маркета пакетчета със семена, босилек, мента и мащерка
четох че повечето от вас са пресаждали вече поникнали стръкчета
някакви съвети за семената....от босилека съм взела и червен и от зеления, пише че са многогодишни
и едни декоративни саксийни ягоди, голям мерак съм им хвърлила, въпреки че хич не ми се вярва от семена да поникнат, все си мислех че става от разсад

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 147
За босилека ли пише, че е многогодишен? Едногодишно растение е.

Общи условия

Активация на акаунт