Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 4 септ. 2011, 17:14 ч.

Давате ли Nestea?

• 6 243
  • 48
  •   1
Отговори
Това ми е в общи линии въпроса - давате или не давате студен чай на децата си?
И какъв аджеба "екстракт от чай" има в този чай? Става ли за отвреме на време за 2 годишно или е лоша идея?
Моят син се е побъркал на тема студен чай. Само чай, та чай... пък аз не давам. Ако дам ще е една-две глътки. То малко остана от лятото вече (после ще го поприберат от централните места в магазините), но то имам чувството, че го сънува вече. А си знам, че оставя ли го да пие, след няколко дни ще му е омръзнало и няма да иска вече, обаче заради този пусти "екстракт от чай", който не ми е ясен какъв е, ме е страх.  Rolling Eyes

# 1
Всъщност екстрактът от чай е единственото хубаво нещо в тези напитки, ако изобщо и него го има  Crazy

# 2
Не давам.
Моят син е на 4, на 2-годишно  пък съвсем не бих посмяла. Ако действително има екстракт от чай, то това означава наличие на кофеин.

# 3
Аз не бих давала, ако може изобщо.
Както кафето, така и чаят (черен, зелен...) не са подходяща напитка за дете.

# 4
Аз не бих давала, ако може изобщо.

Разбира се, че може. Стига да имаш желание и търпение да възпиташ правилни хранителни навици у детето си. За съжаление наистина е трудно, особено когато всички те гледат като извънземно и те наричат луд, заради това че четеш етикети, интересуваш се какво слагаш в устата си и даваш сума пари за био храни. На мен дори ми е невъзможно да обясня на едната баба защо не желая да й пия компота, нито да го давам на детето си, а нейният мозък отказва да възприеме, че в него няма нищо полезно и хранително. Ясен е отговорът ми на въпроса относно студения чай Нестий - на себе си не давам подобни боклуци, камо ли на малко дете.

# 5
haute couture, това е хем така, хем не Simple Smile

Наистина не пия по принцип студен чай и не виждам за момента причина да променям това. Същото важи и за детето.
Но от друга страна знам, че може някой път да се случи да пия. Не е голяма драма както и за повечето други неща.
Опитвам се да възпитавам навици, но се пазя от крайности.   Peace

# 6
Всеки преценява сам за себе си. Аз не считам за крайност да отказвам да давам нещо, което съдържа захар, глюкозен сироп и е опаковано в пластмаса - все доказано вредни неща. Ако ми се пие студен чай просто мога да си го направя с мед. Не отнема кой знае колко време.

# 7
Не не давам, и аз не пия. След като детето обръща внимание на тези напитки в магазините, явно в семейството често се пият и на него са му направили впечатление.

# 8
Не давам.
Моят син е на 4, на 2-годишно  пък съвсем не бих посмяла. Ако действително има екстракт от чай, то това означава наличие на кофеин.

Точно и мен кофеина ме притеснява.  Rolling Eyes

Не не давам, и аз не пия. След като детето обръща внимание на тези напитки в магазините, явно в семейството често се пият и на него са му направили впечатление.

Чак пък често... не е често - за вкъщи не купувам (нямам навик да купувам каквито и да е безалкохолни напитки за вкъщи). Но пък аз обичам студен чай и пия навън. Вече не - заради него, но иначе ако не искаше постоянно да пие от него щях да си се наливам всеки ден.  Laughing

Всеки преценява сам за себе си. Аз не считам за крайност да отказвам да давам нещо, което съдържа захар, глюкозен сироп и е опаковано в пластмаса - все доказано вредни неща. Ако ми се пие студен чай просто мога да си го направя с мед. Не отнема кой знае колко време.

Можеш ама не е същия.  Wink
В крайности предпочитам да не изпадам.
Просто ме притесняваше дали има кофеин вътре... все си мисля...  newsm78

Последна редакция: пн, 05 сеп 2011, 22:31 от Boten Mary

# 9
Чак пък често... не е често - за вкъщи не купувам (нямам навик да купувам каквито и да е безалкохолни напитки за вкъщи). Но пък аз обичам студен чай и пия навън. Вече не - заради него, но иначе ако не искаше постоянно да пие от него щях да си се наливам всеки ден.  Laughing

Точно това имах предвид, ако не искаш детето ти да яде пържени картофи, не ядеш и ти. Така е и със соковете и безалкохолните.

Иначе доколкото аз знам, черният и зеленият чай, точно затова не се препоръчват за деца и бременни, защото съдържат кофеин, и то не малко. Всички студени чайове са или с черен или със зелен чай, така че не стават за деца.
Направи му обикновен билков чай изстуди го, и му го давай може и да се залъже.

# 10

Можеш ама не е същия.  Wink

Разбира се, че не е същия. Единият е вреден, другият не е. Оттук насетне изборът с какво да се храним, ние и децата ни си остава наш. Само че, когато вредните вещества, които поглъщаме ни разболеят вината пак си остава единствено и само наша. Иначе не само хранителните навици се възпитават, но и вкусовите такива също. И аз като дете обичах кока-кола, защото никой не ме е ограничавал, но сега, след толкова години здравословно хранене от самата мисъл да пия тази отрова ми става неприятно.

Точно това имах предвид, ако не искаш детето ти да яде пържени картофи, не ядеш и ти. Така е и със соковете и безалкохолните.

202uu  202uu  202uu

# 11
  • Бургас
Не,не давам.Аз също не пия.

# 12
Аз също не давам студен чай,както и разни газирани напитки.На Йони и обяснявам,че не са за малки деца.Също така ако и се прияде нещо сладко,го прави след като си е изяла яденето.

# 13
  • София
Дъщеря ми пие, но много рядко, навън. У дома не купувам. Малкия не пие. От време на време си открадва по глътка от чая на кака си.
Мисля, че има кофеин.

# 14
Уфф за съжаление темата пак тръгна в посока на - "за и против здравословните храни и напитки"
За ваше сведение, аз също чета етикетите на това, което давам на детето си. Вярно е - не изпадам в крайности и давам и "вредни неща", но специално за чая ме интересуваше дали екстрактът от чай е от черен чай, т.е. има ли кофеин...просто си мислех, че може да изчистим този въпрос, обаче тук пак започнаха поучения и прочие. Както и да е - за тези които ги интересува състава на чая изобщо не е чак толкова ужасен:
вода,
захар,
сок от горски плодове (ягода, боровинка,малина) мин. 0,3% от концентрат,
киселини: лимонена киселина и ябълчна киселина.
аромати, екстракт от чай,
регулатор на киселинността: натриев цитрат (за непросветените като мен, направих справка има го и в АМ)
пастьоризиран,
без консверванти.
Толкова.  Peace

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт