Разводът - наследствен ли е?

  • 12 248
  • 216
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 286
Имам едно-две подобни наблюдения, но винаги има изключения от правилото.
И аз си го обяснявам с модела, в който е оформена личността ти, може да е наистина някаква усещане на непълноценност, което те вкарва в стереотипа на жертвата и несъзнателно те тласка към неподходящи партньори. Знам ли и аз. Thinking

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Разводът не е наследствен, но често деца на разведени родители носят потенциал да попадат на проблемни партньори или те да създават проблеми.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Много ми хареса постинга на Saule. Точно така мисля и аз - по-добре наследствена склонност към развода като изход, защото е все пак изход, а не мъчение до живот заради....скрупули и страх от обществено осъдително мнение.
И за какви клейма говорите? Клеймо за мен е да се  чувстваш длъжен да търпиш, защото "така трябва". Така че, Бърди, съмнявам се, че синът ти ще тръгне да се развежда при сполучлив брак, само щото е наследствено обременен Laughing. Не разбирам как може да го съотнесеш така.

Дълбоко се съмнявам в днешно време някой да търпи заради скрупули или обществено мнение. По-скоро ми се вижда точно обратната тенденция - все по-малко им пука на хората и доста лесно слагат кръст на връзките и семейството си. Сякаш е някаква епидемия, като му трепне на някого в гащите извън семейството, и хуква да се развежда в името на личното щастие!
Но като цяло, може би децата с разведени родители са по-склонни да серазведат. Това е субективното ми мнение, нямам статистически данни.  Peace

# 33
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


Дълбоко се съмнявам в днешно време някой да търпи заради скрупули или обществено мнение.
Добре де, може би наистина е отживелица времето на общественото мнение. Но се сещам за много познати, които се мъчат в брака си, само защото в техния род разводи нямало, примерно. Или нещо от сорта.

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е. Също така е възможно това да е само запред света, а да ги държи финансово-имуществена връзка или ясното съзнание, че с един развод ще се превърнат в самотни родители, които с половината на досегашния доход ще трябва да плащат всички разходи. Нали се сещаш, някакк грубо звучи да каже някой, че не иска да се развежда заради имоти и пари, някак не се вписва в идеала за духовното над материалното. Или пък родителите и близките им не са склонни да помогнат заради техни си разбирания. Ако човек не е превърнат в жертва до такава степен, че да се обезличи, малковероятно е да търпи цял живот. В един момент все се случва някакъв катаклизъм.

# 35
  • Мнения: 64
Наследствен  е  да!  Mr. Green

# 36
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
При едни е наследствено , други го придобиват  Mr. Green




Твърде е възможно.
Обяснявам си го със стереотипа сред който растат децата на разведените родители, който на по-късен етап те приемат ако не за нормален, за не така недопустим и плашещ.

Sподелям  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 6 797
Според мен пък точно близките не трябва да те подкрепят (ако разводът е иницииран от теб, конкретизирам). Значи решил си, че ще си вееш байрака и цялата рода юруш, да ти помага.  Sick Не говоря за случаи на насилие и т.нат. Но събуждаш се една сутрин и О, нещастна съм!!! И после всички, поклон до земи, че си самотен родител. Ами - тегли си последствията, да видим сам колко ще си щастлив. То с външна помощ всеки знае... Wink

# 38
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Според мен пък точно близките не трябва да те подкрепят (ако разводът е иницииран от теб, конкретизирам). Значи решил си, че ще си вееш байрака и цялата рода юруш, да ти помага.  Sick Не говоря за случаи на насилие и т.нат. Но събуждаш се една сутрин и О, нещастна съм!!! И после всички, поклон до земи, че си самотен родител. Ами - тегли си последствията, да видим сам колко ще си щастлив. То с външна помощ всеки знае... Wink

Там, откъдето съм аз, хората си помагат. Не само за неща като ремонти и да се занесе храна на някого в болницата, но и в това да се живее по-смислен живот. Ако синът ми или, дай Боже, дъщерята, за която си мечтая се събудят и установят, че не са щастливи, аз ще съм първият човек, който ще ги подкрепи. Ще подкрепя и снахата/ зетя в това ситуацията да се нормализира. А най-много искам да имам смислени внучета, които приемат външната помощ за нещо най-естествено и нормално. И то помощ не само на ежедневно ниво, но и в критичните моменти, когато биха искали ръка, за да поемат животите им в друга посока.

От друга страна, ако родителите ми не ме подкрепят в желанието ми да живея достойно, вместо да живуркам, то... жалко за тях. Моите точно не са такива хора, и те смятат, че децата им не са си намерили живота на улицата.

Всичко това с уговорката, че разводът не е никак лесно нещо и всъщност е доста болезнено изживяване. Но ако се налага, е по-добре да не се смита под килима. Под "налага" нямам предвид "пие, бие и изневерява". Излезли сме от 19ти век, сматам...

# 39
  • София
  • Мнения: 6 797
И ако през 5 години се събуждаш нещастна, а през това време създаваш брак и 1-2 деца?
То след 20 години ще имаш 4 брака и незнайно колко деца, родени в брак и с разделени родители.
Ако в точно този момент, когато се усетиш нещастна ( а във всеки брак има такива моменти), няма кой да ти бута шишовете - "остави го, мама, щом не си щастлива", ще премине този момент и след 40 години ще празнувате незнамсикаква сватба.
Няма 100% щастие. Човек и сам със себе си не е100% щастлив. Какво остава в партньорство. Има горе. Има и долу. Не може като си долу да късаш и хвърляш, защото не ти е кеф тия дни, този месец. Причината може да е само в твоето емоционално състояние, връзката се влияе от това. Тпва не значи, че бракът е провален. В повечето случаи ако изчакаш, ще благословиш себе си, че не си направил някоя глупост.
Пак повтарям - говоря за тогава, когато няма друга причина освен - абе не съм щастлива.
 Peace

# 40
  • Мнения: 1 286
В съвременното общество вече са размити тези архаични граници на социален натиск към някакви псевдоценности.

Предполагам, че когато си възпитан да приемаш развода за нещо нормално, по-лесно се преборваш с вътрешните си скрупули в това отношение.

# 41
  • София
  • Мнения: 6 797
Нормално, нормално - колко да е нормално за една крехка детска психика?
 newsm78
Сега може нищо да не ти каже детето, да го преживее в себе си. След някоя друга година ще избие на повърхността. Неминуемо.  Peace

# 42
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
В съвременното общество вече са размити тези архаични граници на социален натиск към някакви псевдоценности.

Предполагам, че когато си възпитан да приемаш развода за нещо нормално, по-лесно се преборваш с вътрешните си скрупули в това отношение.

Ох, Зилозавър, като гледам, не са... Втрещително много народ смята, че като "търпи заради децата" им прави услуга...

# 43
  • София
  • Мнения: 6 797
Мхм, по-добре е да си начешем крастата, разбира се. Децата - да се оправят. На тях разбира се им е по-добре разкъсани между мама и тате.  Peace
Какво да търпят, родителите? Еднообразие? Битовизми? Съжалявам, че ще ти разбия детските мечти, но няма как 50 години да ти пърхат пеперудки в стомаха. Ежедневието надделява.
И ако това в 21 век означава, като ти стане много скучно да си биеш шута, ок.
Ще берем плодовете след още 20 години.

# 44
  • Мнения: 1 199
Рали, заядох се на дребно, хубаво е, че си ме усетила и не се сърдиш   bouquet

Гадно ми е от такива теми/твърдения/статистики_дето_ги_няма_всъщност, понеже усещам как слагат клеймо на сина ми ей така, от въздуха - син на рзведени, значи ще се разведе, давай да пазим щерките си от него.
Лично го приех, сори за което.

Бърди, основният проблем с децата на разведените родители (т.е. на родителите, които живеят без партньор) е че не знат какво е да живееш в семейство с двама родители - какви са ролите на двамата партньори, как си решават конфликтите, абе много неща, които се учат от наблюдение, не от филми. Особено неблагоприятно е за момченцата - как да разберат какво означава да си мъж? От майката? То е все едно водопроводчик да те учи да поправяш електрическата инсталация. Че и по-лошо, майката често е е с горчив опит от мъжете и става една... Ама доколкото знам, при вас такъв проблем няма, защото синът ти живее в нормална семейна среда:bouquet:

Общи условия

Активация на акаунт