Кърмене на дете с екзема

  • 1 562
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 218
Здравейте,

Дъщеря ми е на 5 месеца и е с екзема. Искам да пробвам да елиминрам храни от диетата ми да видя дали не е провокирана от хранителна алергия/чувствителност. След като изчетох повечето неща по уеба се оказа, че почти не остават храни които може да ям, освен ориз и картофи!!

Има ли мами които от личен опит да ми кажат те как са се справили и какво ядат?? Мерси!

Последна редакция: сб, 17 дек 2005, 21:50 от seaflower

# 1
  • Мнения: 8 585
Здравейте,

Дъщеря ми е на 5 месеца и е с екзема. Искам да пробвам да елиминрам храни от диетата ми да видя дали не е провокирана от хранителна алергия/чувствителност. След като изчетох повечето неща по уеба се оказа, че почти не остават храни които може да ям, освен ориз и картофи!!

Има ли мами които от личен опит да ми кажат те как са се справили и какво ядат?? Мерси!
Зависи за каква екзема става въпрос...Единственото,което бих ограничил е изпиваното от Вас мляко, както и ексцесивни количества шоколад или какао. Същото ограничение важи и за прясното зеле.
Лекувайте агресивно екземата с кожни средства. Не разчитайте толкова много на диетите...Така или иначе тежки диети при кърмачки неизбежно водят до намаляване на кърмата.

# 2
  • Мнения: 218
Благодаря за отговора! Става въпрос за 'атопичен дерматит'. Аз спазвам всички указания за контролирането му, и до сега само диетата си не съм променяла. Няколко пъти забелязах че тя се обрина в рамките на половин час след ядене, затова реших че може да е чувствителност към храна.

# 3
  • Мнения: 8 585
Благодаря за отговора! Става въпрос за 'атопичен дерматит'. Аз спазвам всички указания за контролирането му, и до сега само диетата си не съм променяла. Няколко пъти забелязах че тя се обрина в рамките на половин час след ядене, затова реших че може да е чувствителност към храна.
Ако избягвате горепосочените + ядки, фъстъци, както и тези какаови или шоколадени напитки с мляко сте в 80% на храните, които се избягват. Солети, чипс, гризини също е добре да се избягват. Също и некачествени бисквити...

# 4
  • Мнения: 2 274
Ограничение на храната на кърмачката е пълна глупост. Малкият ми син е с такава "диагноза" и ограниченията в неговото  и моето меню по никакъв начин не промениха нещата. Подобрението идва от само себе си, както и влошаването.
Много спокойствие ти пожелавам и успех!

# 5
  • Мнения: 280
Здравейте,

Дъщеря ми е на 5 месеца и е с екзема. Искам да пробвам да елиминрам храни от диетата ми да видя дали не е провокирана от хранителна алергия/чувствителност. След като изчетох повечето неща по уеба се оказа, че почти не остават храни които може да ям, освен ориз и картофи!!

Има ли мами които от личен опит да ми кажат те как са се справили и какво ядат?? Мерси!

Лекувайте агресивно екземата с кожни средства. Не разчитайте толкова много на диетите...

А какви кожни средства да се използват?
Моя син е с същата диагноза - 'атопичен дерматит'

# 6
  • Мнения: 4 915
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=79503.0

Още една тема за АД отскоро.
Аз пазех диета 2 седмици /в горната тема съм я споменала/, после въвеждах при мен храни и наблюдавах за реакции при Мариела.

Тъй като тя силно реагира на хистамин-съдържащи, не ям банани, домати, тиква, патладжани, не пия бира. Така и не прочетох твърдо мнение в нета преминава или не хистаминът в кърмата - в една статия пише - да, в друга - не, в трета - не е известно.

Според мен най-важното при АД е да се разбере източникът/източниците, от които произтича проблемът или най-малкото се влошава състоянието на кожата - и да се намали до възможния минимум влиянието на "дразнителя".

Мазилата за атопична кожа са доста - има и по-скъпи, и по-евтини. Някои майки разчитат на тях да се излекува кожата. Всъщност кремовете могат да подобрят състоянието й временно, но АД не се лекува с мазила. Израства се. До този момент задачата ни е да се опитаме да разберем кои са провокаторите на екземата и да се пробваме да ги ограничим. Второстепенно по важност е третирането на кожата - това е третиране на последствието и проявата, а причинителят на АД трябва да е центърът на вниманието ни.

Не винаги обаче се разбира какво провокира АД.

За мазане бих препоръчала кремове с по-щадящо действие - пробвайте с балсама на д-р Тайс първоначално. Не очаквайте пълно излекуване на кожата - нормално е тя да индикира с обрив, че нещо отново е провокирало АД. И е добре, ако е така - ще знаете какво да избягвате, или поне ще даде насоки. Понякога обаче обривът сякаш се засилва без видима причина. Абе...объркана работа...

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Пуснах една статия специално за алергичните прояви и кърменето.Погледни я.Има един много интересен подход за деца с такива екземи - ротационни диети.На принципа на пробата и грешката е малко, но какво да се прави...

# 8
  • Мнения: 4 358
След теб няма какво повече да се каже  Laughing Hug
Следете обривите. Ако се развият гъбички, те трябва да се лекуват!
Пък ако хванете причината за АД - какво по-хубаво от това  Wink

# 9
  • Мнения: 4 915
Ето, че има какво да се добави - за гъбичките.  Wink А също него знаех, че могат да се появят гадинките.

Да ти благодаря пак, че ми оказахте помощ с информация в клуб Алергии.  Hug

# 10
  • Мнения: 4 358
 Hug
Мда, има го този проблем с гъбичките - майките се чудят защо обривите не минават, а то гъбчасало и няма как да мине без да се изтребят гадинките. Лекарите веднага ги хващат тези неща, а и има хубави (но силни!) кремчета за бързо минаване. Просто се изисква следене.

# 11
  • София
  • Мнения: 212
Момичета,сега за първи път виждам темите ви за АД.
Моето бебче от раждането е с розови петна по бузките и главичката!
Вече ви писах и се консултирах с някои от вас-беше преди няколко месеца!
Личният ни лекар в началото каза,че било атопичен дерматит и се срещало при дечица с по-светла кожа и светли очички.Каза да го мажем с Linola Fett.
За съжаление обривите продължиха-започна да прилича на екзема по бузките,а кожата на главичката започна да се бели!
Бебчо беше на 2 месеца,когато по препоръка на някои майки от форума га заведохме при доц.Маринова.Тя му постави диагноза АБКМ.Аз бях на диета повече от два месеца.
Миналата седмица се консултирах с кожен лекар-добър специалист и приятел на баща ми и той след като видя бебчо каза,че за него няма никаква АБКМ,а Атопичен дерматит.Изписа ни едно мазило,което се приготвя в аптеката-бяло на цвят и течно!Вече 3 дни се мажем и смея да твърдя,че има подобрение!
Много ми е тъжно да споделя с вас,че поради незнанието ми за АД(сега прочетох доста тук) преди около седмица спрях да кърмя бебчо.Писна ми и от диетите!От то
ва,че мъжа ми непрекъснато ми натякваше,че на бебето са му така бузките,защото аз си запалвам по някоя цигара.Искаше ми се да видя като е изцяло на Frisopep дали ще има подобрение-оказа се,че няма!
Сега наистина много съжалявам,че спрях да го кърмя.Майка ми снощи по телефона ми каза,че след като съм спряла веднъж не трябва да повтарям,защото бебета ,които са повтаряни и са със светли очи, след това като пораснели-можели да урочасват!!!?Моят бебчо е със сиво-зеленикави!
Извинете ме за дългото писане!  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 282
Майка ми снощи по телефона ми каза,че след като съм спряла веднъж не трябва да повтарям,защото бебета ,които са повтаряни и са със светли очи, след това като пораснели-можели да урочасват!!!?Моят бебчо е със сиво-зеленикави!
newsm34 и директно в темата за абсурдите!
Това е най-глупавата причина да не кърмиш бебето. Виж, ако наистина не се чувстваш добре кърмейки, продължавайте с АМ. Но ако и на еб и бебчо ви липсва... действайте! Simple Smile

# 13
tova s cigarite e vapros na lichen izbor,chetoh che do 15cig.ne bilo problem i 1-1.5hpredi karmene da ne se pusi,no kakto kazah e vap. na L.I......../az sasto pusa/,ta za AD pri nas zapochna s mnogo suha koza ,grapava a po liceto i vrata dori se belese.Namazah mu tialoto s"LUTSINE-XERAMANCE"za atopichni kozi e i sled 2 dena bese super,liceto go maza s prigotven v aptekata krem s vosak i sasto mu deistva mnogo dobre,no znaes li sled kato izhabih 1tuba otLUTSINE  resih da probvam MUSTELLA........no pak zapochna da mu stava suha i sega gi smesvam po malko zastoto ne iskam da svikva na specialni kremove.uspeh¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡kapaneto........prez 2-3 dena mnogo mu haresva ama niama nachin.

# 14
  • София
  • Мнения: 212
Майка ми снощи по телефона ми каза,че след като съм спряла веднъж не трябва да повтарям,защото бебета ,които са повтаряни и са със светли очи, след това като пораснели-можели да урочасват!!!?Моят бебчо е със сиво-зеленикави!
newsm34 и директно в темата за абсурдите!
Това е най-глупавата причина да не кърмиш бебето. Виж, ако наистина не се чувстваш добре кърмейки, продължавайте с АМ. Но ако и на еб и бебчо ви липсва... действайте! Simple Smile
Мислиш ли,че след като съм спряла за 10-тина дни,мога пак да започна?
Дали някоя от вас го е правила?

# 15
  • Мнения: 218
Не бях отваряла страницата от много време и чак сега виждам че има доста отговори.

Бебката е вече на 8 месеца и половина, ходихме при няколко дерматолога (не в БГ) и всичките казаха да не се 'занимавам с глупости' и че много рядко АД е предизвикан от храна. Аз въпреки това нали сам си неверна душа реших да елиминирам много неща от моята диета - разлика никаква!! На нея обривите и са основно под брадичката и се оказа че са и някакви гъбички, така че с HC и анти-гъбично кремче ги уморихме  Mr. Green

Тя яде и други храни от 6 месечна възраст, въвеждам всяка нова храна на 3-5 дена и до сега реакция е нямала към нищо. Но от време на време екземата и пак се появява леко под врата. С редовно къпане, мазане с овлажняващи кремове и HC когато се налага го държим под контрол. За съжаление за нас храната наистина не оказа никакво влияние.

Колкото до кърменето, не мога да повявам че някой би препорачал да се се спре. Даже и да си спряла за 10 дена пак ще можеш да започнеш, но ще трябва време и по-често кърмене. Млякото не спира изведнъж.

Edited: да го прхвърля на кирилица

Последна редакция: сб, 25 мар 2006, 23:18 от seaflower

# 16
  • Мнения: 2 282
Мислиш ли,че след като съм спряла за 10-тина дни,мога пак да започна?
Дали някоя от вас го е правила?
Със сигурност. Аз не съм спирала по година и половина, но тук има мами, ще ти отговорят. Ето ти една тема: Релактация
За жалост не можах да открия личните примери, все някой ще сподели.

# 17
  • Paris
  • Мнения: 1 727
И моето момченце има нещо като обрив на бузката. Личната ми каза че това било алергия и щяло да го израсте. Има дни в които почти избледнява, а друг път много се зачервява. С нищо не съм го мазала, защото във форума четох че има случаи в които се разнася по цялото тяло. Продължавам да кърмя, защото не мисля че това вреди по някакъв начин. Надявам се скоро да го израсте.

# 18
  • София
  • Мнения: 212



Мислиш ли,че след като съм спряла за 10-тина дни,мога пак да започна?
Дали някоя от вас го е правила?
Със сигурност. Аз не съм спирала по година и половина, но тук има мами, ще ти отговорят. Ето ти една тема: Релактация
За жалост не можах да открия личните примери, все някой ще сподели.
Благодаря ти!
Статията на Бу е срахотна!Не я бях чела!
Замислям се дали наистина да не започна отново да кърмя,въпреки 10-тината,през които не кърмих!Най-вече заради факта,че моят бебчо е вече повече от 24 часа с висока температрура!Както писах,в някои теми днес и вчера,се притеснявам от ваксината"полиомиелит",която ни сложиха във вторник!
В момента дилемата ми е дали да започна да му давам антибиотик!?Мисля,че е много малък,но вчера лекарката го изписа и каза,ако продължава с температурата да започваме!

# 19
  • Мнения: 2 274
 С диета или без кърменето с пасява детето от влошаване  на дерматита.
Всички лекари, които сме посетили (а те на малко  Crazy) са категорични.
Аз бих направила всичко възможно да кърмя детето си отново. Стискам палци!

# 20
  • София
  • Мнения: 212
Godzilla,ще пробвам!Дано бебчо да има също желание,а ина мама да й тръгне пак млякото!
Ще пиша как вървят нещата!!! newsm53

Общи условия

Активация на акаунт