Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Мнения: 69
Здравейте,

имам няколко въпроса по тема майчинството в България, интересувам се поради лични причини.

Става въпрос за дете на година и половина, до сега майката е взимала майчинството.
От сега нататък майката на майката, т.е. бабата на детето ще излезе в майчинство.
До колко време може бабата да е в майчинство и колко пари на месец ще взима от това майчинство?
Ще се запази ли работата на бабата в този случай, т.е. след майчинство може ли тя да се върне на работа? Бабата работи на тази работа от 18се годишна, т.е. от 32 години.

Колко време е нужно за да се подготвят документите на бабата за да взима майчинство?

# 1
  • София
  • Мнения: 320
По закон бабата (както и майката или, който ползва отпуск по майчинство) няма как да си изгуби работата. Иначе дали работодателят е склонен да толерира такава отпуска - не знам.
Платеното майчинство е 2 години, като първата се получават 90% от осигурителния доход на майката или на човека, който ползва майчинството, а втората година е минималната работна заплата - 240лв, ако не са я увеличили напоследък. Т.е. бабата може да получава по 240лв докато детето навърши 2 г.

П.П. ако не си прехвърлиш майчинството и се върнеш на работа официално, до навършване на детето на 2г, ти ще получаваш 50% от минималната работна заплата.

# 2
  • Мнения: 69
Ем ма Благодаря за изчерпателният и бърз отговор   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 013
Минималната заплата вече е 270лв. значи и майчинството ще е толкова.
Прехвърлянето на майчинството става с една декларация, която се подава в НОИ от работодателя на майката, от датата посочена в декларацията по майчинство се води вече бабата, а на нейната работа ще я водят като ползваща дни за отглеждане на малко дете до 2 г. Значи около 6 месеца ще продължи това. Ще й внасят само здравна осигуровка, другото си го поема държавата. Дано работодателят на бабата да няма против. По кодекс няма право да я съкрати или нещо, но..  Rolling Eyes това е България все пак  Tired
Бабата трябва да има разплащателна сметка в банка, която да посочи в декларацията и там да й се изплаща майчинството.
Когато детето навърши 2г. бабата се връща на работа или пуска платен отпуск, колкото й се полага.

# 4
  • Мнения: 1 129
НАРЕДБА
ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ
И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ



Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) В срок 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения, осигурените лица представят на осигурителите декларация по образец съгласно приложение № 12 и съответните доказателства към нея. Осигурителите представят декларацията и приложените към нея документи в съответното ТП на НОИ в срок 3 работни дни от получаването им по реда на чл. 11.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 036
Минималната заплата вече е 270лв. значи и майчинството ще е толкова.
.

тц

възнаграждението за отпуска за гл на дете не е обвързано с МРЗ и си остава 240 лв
евентуално с новия бюджет за 2012 година може би ще достигне МРЗ-270 лв

от защита за уволнение се ползва само майката,бабата-не.за да ползва бабата отпуска,трябва работодателят да е съгласен.

peers_fairy ,това е процедурата за прехвърляне https://docs.google.com/document/pub?id=1_p-QhoXzFDRYnC3CJCxW98G … iqs3btbPxfBV25M_Q
бабата ще получава 240 лв-колкото и ти би получавала,ако си в майчинство

Последна редакция: ср, 21 сеп 2011, 09:11 от Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт