що за "мъже" (или хора като цяло) отглеждаме?

  • 5 962
  • 123
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 30 085
преди малко се случи нещо пред очите ми и си зададох този въпрос.

Накратно: приближавам с детето светофар, който е "зелен" за пешеходци. Пресича възрастна жена, която си е купила някакъв стол и го носи. Светофарът светва "червено", а жената е почти до тротоара. Съответно аз спирам с детето и до мен спира мъж на възраст 30-35г., който си гледа телефона. Жената се спъва и пада в краката му, като половината й тяло е на тротоара, а краката й са на пътното плътно. Аз извиках, за да спрат колите, да не я сгазят и започнах да се мъча, да я вдигна с една ръка (с другата държах детето). "Мъжът" до мен, само леко пръстъпи встрани, за да не му пречим явно, набра някого "ало, здравей, както правиш?". Светофарът светна зелено, той ни заобиколи и си пресече без дори да погледне какво става в краката му. Междувременно отнесохме с жената няколко псувни, че сме спряли движението на оживен булевард  Rolling Eyes

Понеже имам син, се замислих как въпросния мъж е станал такъв "кавалер" ?!

Според вас това въпрос на възпитание от родителите ли е, до човек ли е (т.е. заложено е генетично в някои хора и каквото и да правиш, не подлежи на промяна) или е просто до манталитет (обкръжаваща среда) и защо за Бога сме толкова лоши?

Аз лично не можах да си отговоря  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 514
Съвкупност от всички изброени от теб фактори. Добави и загубата на човещина и ето ти отговора.
Много съжалявам, че детето ти е станало свидетел на подобна гледка.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 938
Ооооооооооо, такива случки колко мога да ви опиша............
Бременна съм в 6ти месец, един ден в метрото една баба, която беше седнала и искаше да стане, но очевидно не можеше, само аз и помогнах да я вдигна (доста се озорих, тежичка си беше). Около нас беше пълно с мъже никой не ми помогна.
Днес сутринта с мъжа ми отиваме с колата на работа, на една супер тясна пряка и аз съм спряла на ъгъла, за да изчакам колата отсреща да мине, но той се засили право срещу мен и спря на сантиметри и почна да ми крещи да мръдна още назад (имаше място бол да мине).

# 3
  • София
  • Мнения: 30 085
Съвкупност от всички изброени от теб фактори. Добави и загубата на човещина и ето ти отговора.
Много съжалявам, че детето ти е станало свидетел на подобна гледка.

да си призная, в този момент само го стисках здраво за ръка и не се замислих много  Embarassed, НО после трябваше да обясня, че бабата е паднала и ние сме й помогнали. Още е малък и не му направи впечатление, че мъжът до нас не реагира  Rolling Eyes

Не знам защо тази случка ме разтърси толкова много. Жената не се удари сериозно (слава Богу), благодари ми учтиво за човещината и аз се замислих, че след като си благодарим за толкова естествена реакция, нещо не е наред в обществото може би  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 21 266
   Не ми се ще да изхождаме от частен случай за някакви обобщения. Трябваше да навикаш въпросния, или напротив - аз директно бих го призовала - Извинете, бихте ли помогнали да вдигнем жената. Ако откаже да видиш как общественото мнение на присъстващите и псувните мигом ще се обърнат в негова посока.
 Иначе случки всякакви, обикновено се разиграват доста бързо и човек няма много време да реагира. Но моят съвет е такъв - като попаднеш в сходна ситуация, подхождай персонално. Имам предвид - Защо, господине, не щете да помогнете на старата дама? Разговора ли ви е много важен, или сте невъзпитан?
   А не - ние българите сме такива и онакива, хората станаха лоши и прочие. Това са мърмореници без смисъл.
   Ставала съм свидетел както на отминаване на паднал, така и на взаимопомощ, повдигане, подаване на ръка, прихващане и прочие, както всеки тук.

# 5
  • Мнения: 984
Да си лишен от състрадание, да си жесток с нищоправене...изключително добре ми е познато.
Смятам, че е продуъкт на възпитанието, което човекът е получил, докато е съзрявал. Непроменимо е. Такива хора губят всякакъв инстинкт да се видят през очите на другите.

# 6
  • София
  • Мнения: 30 085
толкова бързо стана всичко, че ако не се бях навела мигновена, щяха да й сгазят краката  Rolling Eyes Докато се изправя, господинът вече беше далече, далече със своя ВАЖЕН телефон  Rolling Eyes Зад мен си минаваха хора и ме гледаха очудено, защо викам на шофьорите да спрат  Rolling Eyes

Мишона, ако е въпрос на възпитание, поне ме успокои, че зависи от мен, да не създам подобен "мъж"  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 2 623
... нещо не е наред в обществото може би  [/b] Rolling Eyes

Не нещо, а много неща !
Вчера на изложбата, синът ми, в стремежа си да види една змия по-от близо,
настъпи без да иска някакъв напудрен киселяк. Въпросният се обърна и ми се скара с думите:
"Хванете си детето, че ми смаза краката !"  Shocked Боби така се стресна, че после като се
придвижвахме напред, само го поглеждаше и вместо да гледа животните, внимаваше да не го докосне.

# 8
  • Мнения: 326
... нещо не е наред в обществото може би  [/b] Rolling Eyes

Не нещо, а много неща !
Вчера на изложбата, синът ми, в стремежа си да види една змия по-от близо,
настъпи без да иска някакъв напудрен киселяк. Въпросният се обърна и ми се скара с думите:
"Хванете си детето, че ми смаза краката !"  Shocked Боби така се стресна, че после като се
придвижвахме напред, само го поглеждаше и вместо да гледа животните, внимаваше да не го докосне.


 Ами правилно е внимавал да не го докосне. В крайна сметка на никого не му е приятно да бъде настъпван, и хората не са длъжни да се съобразяват с твоето дете.

# 9
  • Мнения: 3 405
А има вариант да се е заплеснал в телефона и да не е реагирал на ставащото, щото не е разбрал?
Колко процента вероятност давате на това?

# 10
  • Мнения: 984
Много по-просто щеше да бъде, ако детето е научено да се извини, ако неволно направи грешка /да настъпе, да бутне, да удари без да иска/. Щеше да възприеме забележката като нещо нормално /независимо, че е необосновано груба/ и нямаше да има трагедии.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 623
... нещо не е наред в обществото може би  [/b] Rolling Eyes

Не нещо, а много неща !
Вчера на изложбата, синът ми, в стремежа си да види една змия по-от близо,
настъпи без да иска някакъв напудрен киселяк. Въпросният се обърна и ми се скара с думите:
"Хванете си детето, че ми смаза краката !"  Shocked Боби така се стресна, че после като се
придвижвахме напред, само го поглеждаше и вместо да гледа животните, внимаваше да не го докосне.


 Ами правилно е внимавал да не го докосне. В крайна сметка на никого не му е приятно да бъде настъпван, и хората не са длъжни да се съобразяват с твоето дете.

Аз не искам никой да се съобразява с моето дете,
но един възпитан човек, няма да се разкрещи като побъркан,
затова, че едно дете, без да иска му е нарушило комфорта.
Обръщението му можеше да бъде с нормален тон,
а и никой не му е смазал краката. Дете на 6 години,
няма как да ти смаже краката.
Да Мишона, детето ми е научено да се извинява и го направи,
но този не е научен как да се държи с хората, още по-малко с деца.

# 12
  • Мнения: 326
 А ако беше казал, че му е изцапал обувките по-правилно ли щеше да е в твоите очи? Поне щеше да отговаря на истината. Да, няма как да му смаже краката, но има как да ги изцапа, а и наистина за непознат човек е досадно и неприятно нечие чуждо дете да му се пречка в краката, да го настъпва и досажда.

# 13
  • Мнения: 984
Ох, темата не  е за твоето дете, Джулиана, а за това, че на авторката и се струва, че възпитаваме мъже-плужеци. Аз смятам, че голяма част от майките на момчета са склонни да ги протектират повече от нужното, с което им предпостяват бъдещото непокистко, дебелокожо, себично поведение.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 623

Правилно, не е за моето дете, но е за възпитанието.
Този индивид за мен беше невъзпитан.
Отилия, какво се правиш, че не разбираш
и остроумничиш ?
В 2 поста пиша, че направи проблем на висок тон,
заради едно настъпване. Ако трябва и 3-ти път да го напиша или ?
На 100 кв. м. и близо 300 души, от които 2/3 деца, не виждам особена
драма, затова, че едно дете, без да иска те е настъпило.

Общи условия

Активация на акаунт