Абсурд!!! За новите тълкувания на стари закони!

  • 8 852
  • 74
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 710
и аз мисля, че това трябва да стане - човекът е бил собственик и си е плащал данъците за тези земи, сигурно има и нотариален акт ( иначе как ще се вкл. в кооперация, наприемер..)
малко са се присетили късно

# 61
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Според мен няма никакво значение как ще се тълкува въпросният спорен член.
Бащата на авторката е собственик на земите по давност. Да отиде при нотариус и да задейства процедура по съставяне на констативен нотариален акт.

Баба ми едно време казваше: "Кьорав карти не играе". След 26г да се опитваш да поправяш някакво чиновническо недоглеждане...

Права си, но бащата не е владял земите 26 години, а 18-19 или 20. Ако са по-малко от 20 мисля че двността не е минала.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Давността е 5г. Peace
Чл. 70. Владелецът е добросъвестен, когато владее вещта на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае, че праводателят му не е собственик или че предписаната от закона форма е била опорочена. Достатъчно е добросъвестността да е съществувала при възникване на правното основание.
Добросъвестността се предполага до доказване на противното.
Когато владението е предадено въз основа на предварителен договор, сключен със собственика на имота, владелецът има правата по чл. 71 и 72.
Чл. 79. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години. Ако владението е добросъвестно,правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Аз открих това:
Цитат
Общата разпоредба е в чл. 79 от Закона за собствеността, според който правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на десет години. Владението има два компонента:

1. фактическа власт върху вещта и

2. намерението, желанието на субекта да упражнява тази власт за себе си, да държи вещта като своя. Ако това липсва, няма владение, а само държане (държа чужда вещ за другиго). В този случай е невъзможно да се придибие право на собственост по давност.

Владението е фактическо състояние. В зависимост от отношението на владелеца към самия акт на владението, то може да бъде добросъвестно или недобросъвестно.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Точно това е. Но за недобросъвестно владение.  Peace

И в двата случая обаче, имотите могат да се придобият по давност.

# 65
  • Мнения: 5 710
авторката трябва да черпи Wink

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Придобивна давност върху държавни имоти не тече, т.е. не могат да се придобиват така, поне засега /в случай, че в крайна сметка въпросните имоти се окажат държавни/.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Те още не са актувани като държавна собственост, така че бащата на авторката бързо да се снабди с констативен нот.акт.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Те още не са актувани като държавна собственост, така че бащата на авторката бързо да се снабди с констативен нот.акт.
Това че не са актувани нищо не означава - акта за държавна собственост само удостоверява вече възникнало право за държавата по силата на закона, не създава такова.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Marid,  Peace
Ние, нали се сещаш, че просто си чешем езиците в тази тема. Няма как да развием казуса без документи.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Marid,  Peace
Ние, нали се сещаш, че просто си чешем езиците в тази тема. Няма как да развием казуса без документи.
Така е - без документите, толкова като принципно положение.

# 71
  • Мнения: 4 555
Ако няма живи братя и сестри по право на заместване се включват техните деца и внуци. Ако обаче няма живи наследници и от трите реда, тогава се преминава към четвърти ред наследници, а именно роднини по съребрена линия до шеста степен включително(чичо, леля, първи и втори братовчеди, като по близкия по степен изключва по далечния такъв).
А ако има само първи братовчеди живи, без братя и сестри, без деца и внуци, без съпрузи, то всички първи братовчеди наследяват по равно имота, така ли? Има ли значение дали братовчедите са по майчина или бащина линия?
Ако и братовчедите са починали, техните деца ли са наследниците?

# 72
  • Мнения: 2 792
 Малко ми е странно, че придобито и упражнено право на наследяване, може да бъде отнето с писмо от местната поземлена комисия. Още по странно ми е, че подобен род волеизявления, се третират като едностранен акт, без право на обжалване, просто за да си чешем езиците. 
  Искам да чуя подробности по темата.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Малко ми е странно, че придобито и упражнено право на наследяване, може да бъде отнето с писмо от местната поземлена комисия. Още по странно ми е, че подобен род волеизявления, се третират като едностранен акт, без право на обжалване, просто за да си чешем езиците.  
  Искам да чуя подробности по темата.


  Проблемът в случая е дали въобще това право на наследяване е възникнало в полза на бащата на авторката.  За да се отговори точно на въпроса, трябва да се установи кой кога е починал, кога са били придобити въпросните земи, кога са били одържавени, кога е извършено възстановяването и в полза на кои лица и т.н. Все неща, които изискват подробен преглед на документи.
 Местната поземлена комисия няма правомощия да придава качеството наследник на едно или друго лице. Следователно писанията и в тази насока извън компетентността на органа или не са административни актове изобщо, или са нищожни такива. Ако пък някой се е считал за наследник и като такъв е упражнявал права, без да е наследник, то въпросните права са ненадлежно упражнени и не са възникнали.

# 74
  • Мнения: 811
Здравейте, отново!

Марид, да, наследяването е възникнало в полза на баща ми. Не са при мен документите, но като цяло мисля, че вече съм изложила в предните си коментари хронологично събитията.

Много Ви благодаря за усилията да ми помогнете! Страхотни сте!
Всеки един коментар може да ме насочи, да ми подскаже път за действие ....

Мисля, че баща ми притежава констативен нормативен акт, дори няколко. Трябва да попитам.

Още веднъж благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт