Пушат ли децата

  • 5 677
  • 69
  •   1
Отговори

Анкета

Познавате ли деца(под17-18г.) които пушат?

Опции:

# 15
  • Мнения: 52
Дъщеря ми е на 16г и пуши.Вярно е ,че по 3-4 цигари ,но пуши.
Аз също пропуших на 16 г и все още пуша.
За мен това е по-малкото зло.Ако знаете само колко 12-13г пушат трева Tired

Едно е да пропушиш на 12-13 друго на 16. Тогава вече са големи и сами решават какво да правят. Пак не е правлно, но не е същото.

# 16
  • Мнения: 13 028
Да пушат, имам съседче 5 ти клас, което много често съм виждала с други деца в квартала да пушат, не веднъж съм виждала по градинки, по-големите също.
За моето мисля, че още не пуши-но с тинейджърите човек никога не може да е напълно сигурен

# 17
  • Мнения: 8 567
Видях на приятелка дъщерята (7-ми клас) с цигара. Казах й. Надявам се, че ако и с моето дете се случи ще се намери кой да ми каже.
Родителите по принцип за тези неща научават последни.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
в старото училище на децата ми, в класа на единия няколко момичета и момчета пушеха още от началото на шести клас. Засега не са казвали някой от съучениците им да пуши. Прави ми впечатление, че се гледа с лека ръка на пушенето. Постоянно се повтаря като мантра "по-добре да пуши, вместо да се друса". Аз не разбирам защо каква е връзката между пушенето и недрусането. Едва ли първото ще предпази от второто.

# 19
  • Мнения: 8 999
На мен ми е интересно как децата възприемат своите съученици-пушачи. Особено по-малките.
Моите са на 11 и на 10 г, май са доста далеч още от такива вредни навици, а пък и много рядко остават сами, без надзор от възрастен край тях. Но ми прави впечатление, че винаги идват и потресени ми съобщават, че техни познати /какички и батковци/ са пропушили. Толкова искрено са погнусени, че в сърцето ми засиява една крехка майчина надежда, че няма да посегнат към цигарите. Нито пък към нещо друго. Откакто са проговорили им набивам ежедневно в главите какви поражения могат да си навлекат дори само ако опитат. Не че ще им стане нещо от една цигара, страшното е, че се увличаш и не усещаш как си се пристрастил.
Оф, дано нещо от моите лекции им е полепнало по мозъчетата.

# 20
  • Мнения: 8 567
Синът ми ме пита един ден "Мамо, ти как мислиш, дали .....пуши?". Изказвам съмнение, изнасям лекция, как детето е добре възпитано, родителите строги, но трябва и тя самата да  е разумна и т.н. Оказа се, че става въпрос за същата девойка, накрая изплю камъчето. Беше хем потресен, хем раздвоен, дали да го сподели с мен или не, приятели са. Същото момиче, до 6-ти клас демонстрираше явна омраза към цигарите.
Поне половината от тези деца няма да пропушат на тази възраст, ако държавата си е на мястото.
Да глобява тези, които продават цигари и алкохол на деца, да им затваря магазините при нарушение и пр.
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

# 21
  • Мнения: 741
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

Малко им пука на посочените от теб за нашите деца! Аз като ги видя такива пред училищата, направо  Angry   Ми като им се пуши, да си пушат някъде по-встрани, да не се натрапват пред малките и родителите... На герои ли се правят, на по-велики от нас, възрастните ли???
 А на големия ми син, като беше ученик в гимназия, класната им почти винаги си канеше учениците за Час на класа в съседното заведение, на кафе и цигарки...  ooooh!

# 22
  • Мнения: 8 567
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

Малко им пука на посочените от теб за нашите деца! Аз като ги видя такива пред училищата, направо  Angry   Ми като им се пуши, да си пушат някъде по-встрани, да не се натрапват пред малките и родителите... На герои ли се правят, на по-велики от нас, възрастните ли???
 А на големия ми син, като беше ученик в гимназия, класната им почти винаги си канеше учениците за Час на класа в съседното заведение, на кафе и цигарки...  ooooh!

За да пушат "някъде по-встрани" някой трябва да ги "премести".
Ако пушат в моя двор, ще ги санкционирам аз.
Ако пушат в и около училищния двор, санкцията трябва да  е от въпросния стопанин.

# 23
  • Мнения: 336
Ако пушат в моя двор, ще ги санкционирам аз.
Ако пушат в и около училищния двор, санкцията трябва да  е от въпросния стопанин.
Ако пушат в училищния двор, получават наказание в съответствие с правилника на училището. Но ако пушат пред или около училищния двор, нито учители, нито директор имат власт над тях и те го знаят много добре ooooh! Затова пушат масово пред оградата и когато им направиш забележка просто ти отговарят, че не са в училището...

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не е до закон и наредба, а до уважение към учителите, че и бих добавила известна доза стах от санкции. Ако правилно си спомням, в ученическите бележници все още пише, че на ученика се забранява да пуши и да употребява алкохол. Ако въпросното отроче го грози административно наказание за това, че някой го е видял да пуши, още повече най-нагло до оградата на училището, че и веднага родителите да бъдат уведомени, едва ли щеше да се прави на отворено. А още по-голямо наказание би било моралното, ако знае, че пушенето пред училище ще му срине авторитета сред важните за него учители.

# 25
  • Мнения: 8 567
Че те пушат и в училищния двор, задния, зад училището, зад стола, зад това и онова. Публична тайна.
Не съм проследила във времето от моите ученически години (тогава беше абсолютно забранено и се намаляваше поведение) та до сега, но едва ли се е случило внезапно. По-скоро се е развило в годините, след като не е било санкционирано и е добило такъв мащаб.
Явно между учениците и училището има някаква уговорка за "позволените" места.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Още по наше време имаше пушални и ги знаеха всички, вклюючително учителите. Но поне бяха скришни и учителите предвидливо ги заобикаляха. Сега е още по-гадно - учениците не се крият дори, дето се вика, от кумова срама.

# 27
  • Мнения: 24 467
"Под 17-18" ли? Вие се шегувате.
Винаги е имало деца пушачи /не под 17-18, а под 12 години дори/.
Част от тези, които познавам, имат родители, които са убедени, че детето им не пуши.  Laughing
Да им имам убедеността! Сладури!
Забраните за продажба не се спазват масово. Само в кварталното магазинче се спазва, т.к. собственикът живее там и се познава с кварталчето. Знам в кои магазинчета се продават цигари на деца, тъй както се продава минерална вода. Знам го от децата, пушещите дори са ми казвали.
Не са възприемани по- различно пушачите- синът приема еднакво всичките си приятели и ги дели по други признаци, не по този.

# 28
  • Мнения: 52
Сина ми ги възприема съвсем нормално/не му пука/ Говорят си, а те си пушат. Винаги си е с тях. Но ме притеснява само да не ги хванат и директора да си помисли, че щом е с тях значи и той пуши. Днес едно от момичетата го извикало да отиде с нея да си говорят а тя да пуши и той си отиде. Както казах- не му пука... А иначе са си в двора на училището, но просто пейките са подредени стъпаловидно нагоре около 12 реда, има дървета и не се вижда... Иначе не го карат да пуши.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Може да не го карат, но той с времето ще привикне и ще започне да мисли пушенето за най-нормалното нещо на света - ето, те пушат, а нищо им няма, защо не и аз. Мисля, че подценяваш нещата. Дали би мислила по същия начин,  ако приятелите му пиеха по една водка така или пък  се друсаха? Щеше ли да го оставиш да стои покрай тях - те да си пият/друсат, а синът ти си стои и приказват дружно?

Общи условия

Активация на акаунт