Пушат ли децата

  • 5 662
  • 69
  •   1
Отговори

Анкета

Познавате ли деца(под17-18г.) които пушат?

Опции:

  • Мнения: 52
Здравейте! Реших да пусна тази тема, защото все повече деца на по 12-13 ПУШАТ. Синът ми е 7-ми клас и днес ми се обади когато имаха свободен по химия и се оплака, че когато отишъл при приятелите си които седели на пейките, който са подредени стъпаловидно нагоре в задния двор на училището те го изгонили. Та моя син направил една обиколка и отново минал от там и най-добрият му приятел слязъл до него, викнал го при тях с уговорката, че това което види няма да каже на никого. И отишъл той и какво да види- петима човека от неговия клас- 3 момичета и 2 момчета пафкали цигари и изпушили една кутия цигари йорк за половин час ooooh! Shocked  И така всеки ден, някои още от 6 клас а други от лятото ooooh! А не просто дърпали, а гълтали Sick #Crazy ooooh! Shocked Просто съм възмутена ooooh! ooooh! ooooh! Какво ви е мнението по въпроса и познавате ли деца които пушат?

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Ами явно пушат  Confused Аз пропуших в 8 клас, на 14 години. Пуших почти 20 години! Няма оправия- едно време бяхме такива и нашите деца ще са. Няма начин. Отсега се чудя как ще реагирам на първата цигара на дъщеря си... Моля се да е от разумните и трезви деца, които не се поддават на "мода" ли е, как да го нарека  Praynig

# 2
  • Мнения: 46 403
Винаги е било така, за съжаление  Confused

# 3
  • Мнения: 337
Мода...грозна и вредна, но..мода

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 372
Познавам,да.Всички започват да пушат,защото е модерно или просто им е интересно и искат да видят какво е.

# 5
  • Мнения: 52
Мода...грозна и вредна, но..мода

Мода която те трови. Чудно от къде ли ги купуват? И кой им ги продава с чиста съвест Sick Абе гъзария...

# 6
  • Мнения: 52
Познавам,да.Всички започват да пушат,защото е модерно или просто им е интересно и искат да видят какво е.

Ми то така се започва.... Първо с една цигара и после по кутия на ден. Познавам родителите на децата, но нямам намерение да навличам неприятности на сина ми. На мое място щяхте ли да кажете?

# 7
  • Мнения: 46 403
...На мое място щяхте ли да кажете?

Не.

# 8
  • Мнения: 160
Моите не пушат - на 12 и 15 години са. Но аз навремето почнах на 14 и още не мога да спра. Винаги им се показвам за пример...

# 9
  • Мнения: 8 999
Познавам 2-3, които пушат. Всеки път като ги видя им говоря и наливам в тиквите каква глупост чутовна вършат, ама не ме слушат. На родителите им няма да кажа, не е моя работа.
Но наистина се учудвам, че толкова много млади хора пушат. Бях останала с впечатлението, че отдавна вече не е модерно да се пуши. Но напоследък с ужас установявам, че или тази мода се връща отново, или просто съм се заблуждавала.
При все по-драстичните мерки за ограничаване на тютюнопушенето, просто недоумявам как малки деца /за мен 13-14 годишни тийнове изобщо имат достъп до цигари.

# 10
  • Мнения: 3 479
Пушат.
Живеем до училище. Пролетта на площадката до училището ги гледах - притичват в храстите в междучасието 12-14 годишни (училището е основно, така че не бяха по-големи). Детето ми (7г) даже разтревожено дойде да ми каже, че ги е видял.
Доста от съучениците на големият ми син също пушат. По-рядко, почти по изключение, пушат децата, които спортуват. Моят син също спортува, не пуши и това много ме радва. Така че един изход е да ги насочите да се занимават сериозно със спорт.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 527
Моите не пушат - на 12 и 15 години са. Но аз навремето почнах на 14 и още не мога да спра. Винаги им се показвам за пример...
И моят син не пуши /на 11г./Ние с баща му също не пушим. Надявам се да сме добър пример.Макар ,че в пубертета въобще не им дреме от примери.

# 12
  • София
  • Мнения: 19 910
Ми то така се започва.... Първо с една цигара и после по кутия на ден. Познавам родителите на децата, но нямам намерение да навличам неприятности на сина ми. На мое място щяхте ли да кажете?


Не, не бих казала. Родителите, ако са поне мъничко загрижени за децата си, много лесно могат сами да разберат, че отрочетата им пушат.

# 13
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
Дъщеря ми е на 16г и пуши.Вярно е ,че по 3-4 цигари ,но пуши.
Аз също пропуших на 16 г и все още пуша.
За мен това е по-малкото зло.Ако знаете само колко 12-13г пушат трева Tired

# 14
  • Мнения: 52
Ми то така се започва.... Първо с една цигара и после по кутия на ден. Познавам родителите на децата, но нямам намерение да навличам неприятности на сина ми. На мое място щяхте ли да кажете?


Не, не бих казала. Родителите, ако са поне мъничко загрижени за децата си, много лесно могат сами да разберат, че отрочетата им пушат.

Точно! Ако бяха загрижени родители и отделяха повече време за децата си щяха да забележат. Това говори лошо за родителите ooooh!

# 15
  • Мнения: 52
Дъщеря ми е на 16г и пуши.Вярно е ,че по 3-4 цигари ,но пуши.
Аз също пропуших на 16 г и все още пуша.
За мен това е по-малкото зло.Ако знаете само колко 12-13г пушат трева Tired

Едно е да пропушиш на 12-13 друго на 16. Тогава вече са големи и сами решават какво да правят. Пак не е правлно, но не е същото.

# 16
  • Мнения: 13 024
Да пушат, имам съседче 5 ти клас, което много често съм виждала с други деца в квартала да пушат, не веднъж съм виждала по градинки, по-големите също.
За моето мисля, че още не пуши-но с тинейджърите човек никога не може да е напълно сигурен

# 17
  • Мнения: 8 567
Видях на приятелка дъщерята (7-ми клас) с цигара. Казах й. Надявам се, че ако и с моето дете се случи ще се намери кой да ми каже.
Родителите по принцип за тези неща научават последни.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
в старото училище на децата ми, в класа на единия няколко момичета и момчета пушеха още от началото на шести клас. Засега не са казвали някой от съучениците им да пуши. Прави ми впечатление, че се гледа с лека ръка на пушенето. Постоянно се повтаря като мантра "по-добре да пуши, вместо да се друса". Аз не разбирам защо каква е връзката между пушенето и недрусането. Едва ли първото ще предпази от второто.

# 19
  • Мнения: 8 999
На мен ми е интересно как децата възприемат своите съученици-пушачи. Особено по-малките.
Моите са на 11 и на 10 г, май са доста далеч още от такива вредни навици, а пък и много рядко остават сами, без надзор от възрастен край тях. Но ми прави впечатление, че винаги идват и потресени ми съобщават, че техни познати /какички и батковци/ са пропушили. Толкова искрено са погнусени, че в сърцето ми засиява една крехка майчина надежда, че няма да посегнат към цигарите. Нито пък към нещо друго. Откакто са проговорили им набивам ежедневно в главите какви поражения могат да си навлекат дори само ако опитат. Не че ще им стане нещо от една цигара, страшното е, че се увличаш и не усещаш как си се пристрастил.
Оф, дано нещо от моите лекции им е полепнало по мозъчетата.

# 20
  • Мнения: 8 567
Синът ми ме пита един ден "Мамо, ти как мислиш, дали .....пуши?". Изказвам съмнение, изнасям лекция, как детето е добре възпитано, родителите строги, но трябва и тя самата да  е разумна и т.н. Оказа се, че става въпрос за същата девойка, накрая изплю камъчето. Беше хем потресен, хем раздвоен, дали да го сподели с мен или не, приятели са. Същото момиче, до 6-ти клас демонстрираше явна омраза към цигарите.
Поне половината от тези деца няма да пропушат на тази възраст, ако държавата си е на мястото.
Да глобява тези, които продават цигари и алкохол на деца, да им затваря магазините при нарушение и пр.
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

# 21
  • Мнения: 741
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

Малко им пука на посочените от теб за нашите деца! Аз като ги видя такива пред училищата, направо  Angry   Ми като им се пуши, да си пушат някъде по-встрани, да не се натрапват пред малките и родителите... На герои ли се правят, на по-велики от нас, възрастните ли???
 А на големия ми син, като беше ученик в гимназия, класната им почти винаги си канеше учениците за Час на класа в съседното заведение, на кафе и цигарки...  ooooh!

# 22
  • Мнения: 8 567
Как може да има забрана за продажба на цигари на деца и в същото време деца да пушат несанкционирано пред поглеите на учители, директор, че и полицай?

Малко им пука на посочените от теб за нашите деца! Аз като ги видя такива пред училищата, направо  Angry   Ми като им се пуши, да си пушат някъде по-встрани, да не се натрапват пред малките и родителите... На герои ли се правят, на по-велики от нас, възрастните ли???
 А на големия ми син, като беше ученик в гимназия, класната им почти винаги си канеше учениците за Час на класа в съседното заведение, на кафе и цигарки...  ooooh!

За да пушат "някъде по-встрани" някой трябва да ги "премести".
Ако пушат в моя двор, ще ги санкционирам аз.
Ако пушат в и около училищния двор, санкцията трябва да  е от въпросния стопанин.

# 23
  • Мнения: 336
Ако пушат в моя двор, ще ги санкционирам аз.
Ако пушат в и около училищния двор, санкцията трябва да  е от въпросния стопанин.
Ако пушат в училищния двор, получават наказание в съответствие с правилника на училището. Но ако пушат пред или около училищния двор, нито учители, нито директор имат власт над тях и те го знаят много добре ooooh! Затова пушат масово пред оградата и когато им направиш забележка просто ти отговарят, че не са в училището...

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не е до закон и наредба, а до уважение към учителите, че и бих добавила известна доза стах от санкции. Ако правилно си спомням, в ученическите бележници все още пише, че на ученика се забранява да пуши и да употребява алкохол. Ако въпросното отроче го грози административно наказание за това, че някой го е видял да пуши, още повече най-нагло до оградата на училището, че и веднага родителите да бъдат уведомени, едва ли щеше да се прави на отворено. А още по-голямо наказание би било моралното, ако знае, че пушенето пред училище ще му срине авторитета сред важните за него учители.

# 25
  • Мнения: 8 567
Че те пушат и в училищния двор, задния, зад училището, зад стола, зад това и онова. Публична тайна.
Не съм проследила във времето от моите ученически години (тогава беше абсолютно забранено и се намаляваше поведение) та до сега, но едва ли се е случило внезапно. По-скоро се е развило в годините, след като не е било санкционирано и е добило такъв мащаб.
Явно между учениците и училището има някаква уговорка за "позволените" места.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Още по наше време имаше пушални и ги знаеха всички, вклюючително учителите. Но поне бяха скришни и учителите предвидливо ги заобикаляха. Сега е още по-гадно - учениците не се крият дори, дето се вика, от кумова срама.

# 27
  • Мнения: 24 467
"Под 17-18" ли? Вие се шегувате.
Винаги е имало деца пушачи /не под 17-18, а под 12 години дори/.
Част от тези, които познавам, имат родители, които са убедени, че детето им не пуши.  Laughing
Да им имам убедеността! Сладури!
Забраните за продажба не се спазват масово. Само в кварталното магазинче се спазва, т.к. собственикът живее там и се познава с кварталчето. Знам в кои магазинчета се продават цигари на деца, тъй както се продава минерална вода. Знам го от децата, пушещите дори са ми казвали.
Не са възприемани по- различно пушачите- синът приема еднакво всичките си приятели и ги дели по други признаци, не по този.

# 28
  • Мнения: 52
Сина ми ги възприема съвсем нормално/не му пука/ Говорят си, а те си пушат. Винаги си е с тях. Но ме притеснява само да не ги хванат и директора да си помисли, че щом е с тях значи и той пуши. Днес едно от момичетата го извикало да отиде с нея да си говорят а тя да пуши и той си отиде. Както казах- не му пука... А иначе са си в двора на училището, но просто пейките са подредени стъпаловидно нагоре около 12 реда, има дървета и не се вижда... Иначе не го карат да пуши.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Може да не го карат, но той с времето ще привикне и ще започне да мисли пушенето за най-нормалното нещо на света - ето, те пушат, а нищо им няма, защо не и аз. Мисля, че подценяваш нещата. Дали би мислила по същия начин,  ако приятелите му пиеха по една водка така или пък  се друсаха? Щеше ли да го оставиш да стои покрай тях - те да си пият/друсат, а синът ти си стои и приказват дружно?

# 30
  • Мнения: 75
Синът ми е в 8 клас. Мисля, че още не пуши. Казала съм му да опита, за да види каква е гадост. Ние с баща му не пушим. Сега е в нов клас и много ме притеснява какви ще са децата.

# 31
  • Мнения: 8 567
Но ако пушат пред или около училищния двор, нито учители, нито директор имат власт над тях и те го знаят много добре ooooh! Затова пушат масово пред оградата и когато им направиш забележка просто ти отговарят, че не са в училището...

Аз видях дъщерята на приятелката ми да пуши пред входа на училището, виждаха я и са я виждали и учителите й.
Тя го научи обаче от мен.
Е, щом вие можете да спите спокойно поради това, че децата пушат не отсам, а оттам прага на училището, значи и аз трябва да съм спокойна. Thinking

# 32
  • Мнения: 741
Е, щом вие можете да спите спокойно поради това, че децата пушат не отсам, а оттам прага на училището, значи и аз трябва да съм спокойна. Thinking
Всички деца са отговорност на своите родители. Можеш ли да ги промениш? Да ги накараш да имат твоите разбирания, твоето възпитание и твоя морал??? ... Аз не мога! Така че, като са решили да си пушат, да го правят, ама не пред входа на училището, зад или до. Казах встрани, защото има заведения, градинки и т.н., където няма да се натрапват толкова на всички останали!

# 33
  • Мнения: 8 567
Всички деца са отговорност на своите родители. Можеш ли да ги промениш? Да ги накараш да имат твоите разбирания, твоето възпитание и твоя морал??? ... Аз не мога! Така че, като са решили да си пушат, да го правят, ама не пред входа на училището, зад или до. Казах встрани, защото има заведения, градинки и т.н., където няма да се натрапват толкова на всички останали!


Уау, и  ти ли си учителка?!?!? ooooh!

# 34
  • Мнения: 741
Уау, и  ти ли си учителка?!?!? ooooh!
Joy   Не, аз съм професор! Преподавам в университет!  Joy

# 35
  • Мнения: 8 567
Lss, доколкото помня, е учител. Въпросът ми е отправен към нея, не към "професорите".



# 36
  • Мнения: 336
нова, учителите са това - учители. Ако някой учител не дава знания на детето ти по своя предмет - значи не си върши работата. Ако обаче го види на улицата да пуши и не ти каже - това е въпрос на лично негов избор. Както много майки споделиха тук, че не биха информирали родителя на пушещо дете - това е същият избор. Ако обаче детето пуши в училище, то ще бъде наказано и съответно - родителят ще бъде информиран. Много бих искала да не пушат пред входа на училището, затова и правя забележки, но не мога да си позволя да наказвам по какъвто и да е начин за поведение извън училището. Точно оградата е разделителят и учениците го знаят прекрасно. А има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище, вярвай ми. Между другото - много от родителите знаят, че децата им пушат. Съжалявам, аз няма да си губя съня заради чужди деца, които даже и нагло отговарят на направена забележка. Виж, ако моите деца пропушат - тогава определено ще го загубя. Защото те са моя отговорност.

# 37
  • Мнения: 8 567
В чл.8 от Правилник за прилагане на Закона за народната просвета споменават образование и възпитание.
В чл.129 също се споменава образователно-възпитателен процес.

В чл. 135 за правата на учениците също се споменава за обучение и възпитание,
а в чл.135 за задълженията на ученика се споменава и това "да не пуши".
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.
Според чл.140г класният ръководител информира родителя за нарушението на Правилника и за наложеното наказание.

# 38
  • Мнения: 52
В чл.8 от Правилник за прилагане на Закона за народната просвета споменават образование и възпитание.
В чл.129 също се споменава образователно-възпитателен процес.

В чл. 135 за правата на учениците също се споменава за обучение и възпитание,
а в чл.135 за задълженията на ученика се споменава и това "да не пуши".
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.
Според чл.140г класният ръководител информира родителя за нарушението на Правилника и за наложеното наказание.

Аз мисля, че щом като се прави извън училище не е негова работа да се бърка



Аз мисля, че щом като се прави извън училище не е негова работа да се бърка. Според мен тези правила на ученика си важат само в училището... Thinking

# 39
  • Мнения: 741
има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище
Убедена съм, че точно на тези ученици, които така спокойно си пушат пред училището, без да се крият от когото и да е, родителите им знаят за този факт и също така съм убедена, че не биха направили нещо, за да превъзпитат децата си! И не вярвам, че един, единствен учител би могъл да промени нещо. Това е задължение най-вече на директора.

ПП
Lss, доколкото помня, е учител. Въпросът ми е отправен към нея, не към "професорите".
В такъв случай обръщай повече внимание на това, кой е писал поста.  Whistling

# 40
  • Мнения: 52
има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище
Убедена съм, че точно на тези ученици, които така спокойно си пушат пред училището, без да се крият от когото и да е, родителите им знаят за този факт и също така съм убедена, че не биха направили нещо, за да превъзпитат децата си! И не вярвам, че един, единствен учител би могъл да промени нещо. Това е задължение най-вече на директора.



Точно Peace

# 41
  • Мнения: 8 567
anjali , ти може да си "убедена", че родителите знаят, че децата им пушат. Но аз пък споделих за моя приятелка, която не знаеше.
Независимо от това, че според теб е "задължение" на директора, в Правилника пише, че е задължение на класния ръководител.
То затова са и правилниците, за да няма според теб, според мен...

Ето на, чети: http://www.mon.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/documents/r … _zkn_prosveta.pdf



# 42
  • Мнения: 741
Ок. На теория е така. Обаче на практика? Ако класният постоянно прави забележки и всичко там, каквото се изисква от него в такива случаи, но няма подкрепата на директора и останалите учители в училището? Т.е. класният си прави забележки, но директорът не и проявява пасивно отношение и невзимане на мерки за решаване на проблема, то един класен само не може да промени нищо.
Нашият бивш класен например, уведомяваше на родителската среща, родителите на едни госпожици, че пушат, но те (родителите) просто си се подсмихваха и не се трогнаха изобщо! А да ти открехвам ли още малко завесата? Ставаше въпрос даже и за наркотици, за момчета... Ама родителите - никаква реакция!
А да споделя ли и наблюденията ми от днешния ден? Че половината от ученичките в гимназията бяха облякани като за публичен дом! Една от тях, минавайки покрай мен с приятелката си, казва, че днес щяла да ходи на бар да се напиела!  ooooh! ... 
Има, не че няма ученици, чиито родители не знаят, че пушат. Но те все пак ще се постараят да се скрият, няма да афишират с такова велико самочувствие пушенето си!

# 43
  • Мнения: 336
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.

нова, от поста ти разбирам, че според теб класният ръководител отговаря за поведението на учениците от своя клас където и да са те, каквото и да правят ooooh! Все си мислех, че това е отговорност на родителите... Колко хубаво тогава, че не съм класна тази година Crazy

По отношение на цитирания ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА:

Чл. 8. (1) Обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на
народната просвета
се провежда на книжовен български език.

Чл. 128.
6. да опазва живота и здравето на децата или учениците по време на
образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от училището
,
детската градина или обслужващото звено;
8. да информира писмено и на индивидуални срещи родителите за успеха и
развитието на детето или ученика, за спазването на училищната дисциплина, както и за
уменията му за общуване и интегриране в училищната среда, да ги насочва към форми
за допълнителна работа с оглед възможностите, потребностите и желанията на детето
или ученика при зачитане на тяхното право да вземат решения;

Чл. 135.Ученикът има следните задължения:
6. да не участва в хазартни игри, да не пуши, да не употребява наркотични
вещества и алкохол;
Неизпълнението на задълженията, предвидени в този правилник и в правилника
за дейността на училището, е нарушение на училищната дисциплина.

Чл. 140г. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Класният ръководител писмено
уведомява родителя за извършеното от ученика нарушение и за правата на родителя в
процедурата по налагане на наказание.

Чл. 140е. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Класният ръководител уведомява
родителя за наложените на ученика наказания и мерки.


Мисля, че все пак учителите отговарят за учениците в училище, не извън него.
А чл. 140 се отнася за прилагането на наказания.
За чл. 135 да не говорим - речникът на повечето ученици не включва думичката "задължения", набляга се на думичката "права". Ако наруши чл. 135 в училище, ученикът ще си получи наказанието, обаче ако го направи извън училище - веднага на преден план излизат "правата", "лично пространство", "личен живот" и т.н. Не очаквам учителите на децата ми да са отговорни за тях извън училище/детска градина. Това е мое задължение.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Да разбирам ли, че учителят най-отговорно се придържа към правилото, че щом ученикът се е подпрял на училищната ограда откъм страната на улицата, с цигара в ръка, то неговото поведение не е грижа на учителя? И спокойно му казва "добро утро"? А може и огънче да му поднесе! Аз, глупачката, все си мислех, че ако някой учител види отрочето ми да пуши, особено пред училище, ще вземе да ми каже! А то какво  било - щом не е от вътрешната страна на оградата, не се брои за нарушение!

# 45
  • Мнения: 336
Напротив! Както вече казах, правя забележки! Но нямам право да налагам наказания!

# 46
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 309
Ааа, казвала съм на една позната, че съм засичала син й с цигара. Направо отнесох кавгата и на всичкото отгоре ми казаха, че съм кьорава. Но аз съм тъпо и упорито копеле и пак ще се навирам между шамарите и ще портя хлапетата  Twisted Evil

# 47
  • Мнения: 741
Аз досега съм срещала прекалено малко родители, които са склонни да вярват на информацията, дадена от други и да погледнат критично на децата си. Затова и си мисля, при условие, че поведението на детето им, направо вади очи, а родителите го отричат, значи те не само го позволяват, но и поощряват!

# 48
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 309
Е, как! Моето птиче е най-хубаво  Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 8 567
За мен във възпитанието на децата основна е ролята на родителя, но не без участието на обществото и институциите.
Струва ми се, че по-малко деца ще пушат, ако няма отсам и оттатък оградата.
Същото ми се струва, че ще стане и ако кварталният и полицията не наблюдават безучастно пушещите деца, а санкционират тези,  които им продават алкохол и цигари.

На родителите казвате ли, Lss?


 

# 50
  • Мнения: 336
Казвала съм. Имах само един случай на искрена изненада (преди години) и наистина бяха взети мерки. Откакто обаче напоследък масовата реакция на родителите стана "Това не е истина! Моят син/дъщеря не пуши, не може да е направил/а това! Защо го/я набеждавате!" се отказах да уведомявам за поведението на учениците извън училище. А за в училище си има наказания.

# 51
  • Мнения: 5 939
И аз познавам деца които пушат,и много мислих дали да кажа на родителите ,но реших да не казвам,след седмица те вече знаеха.
Колкото до примера моята майка е пушач,баща ми не.За цигарите още от 12 -13 г възраст само се говореше все още ли не си научила навика на майка си,еми когато нещо е позволено не е интересно.Никога даже и не опитах.

# 52
  • Мнения: 741
Не само фактът дали е позволено или не, повлиява върху решението на човек да пуши или да не пуши. При мен нямаше нито забрана, нито позволение. Еми, не искам да се тровя, не искам да погрознявам - затова и не пуша! (Имам си един малко свой принцип: "Не мразя себе си толкова, че да започна да пуша!"). При младите това го няма - грижата за себе си, далновидността - как ще се отрази пушенето върху външния вид, върху здравето... Това със сладкия забранен плод, малко ми звучи като оправдание...

# 53
  • София
  • Мнения: 4 349
Още миналата година /6 клас/ от класа на сина ми имаше деца, които пишеха и се опитваха да се напият - в тоалетната на детската дискотека, на която ги бяха завели за Коледа. Все още не мога да възприема толкова малки и да пушат и пият. Но в една друга тема се дискутираше, че на 14 години е нормално да си поръча детето бира пред погледа на родителите  #2gunfire #2gunfire #2gunfire и вече нищо не ме учудва. Цигари, алкохол вече се смята за нормално  #Cussing out #Cussing out #Cussing out и като извинение се добавя, че по-добре това, отколкото наркотици  #2gunfire #2gunfire #2gunfire. Докато не проумеем, че всяко нещо води след себе си другото, защото след като си опитал едното след време то вече ти става безинтересно и вече поглеждаш и посягаш към следващото ..... Така че не е нормално - нито цигарите, нито алкохола. Това че е модерно не е извинение, просто не може да е. Личният пример е един добър вариант, спортът също. А реакцията на родителите - винаги трябва да подхождаш със съмнение когато получиш негативна информация за детето ти. Не трябва веднага да го нападаш, но трябва да провериш и ако е истина да реагираш адекватно, а не до убиваш вестоносеца.

# 54
  • Мнения: 52
А за алкохола- миналата година сина ми беше на един купон в едно момиче. Та майка й на момичето купило 3 галона бира. Бяха някъде около 12 човека, ако не се лъжа и изпиха и трите галона бири, а след това купиха още 3 с позволението на майка й. И тях ги ометоха. Всички пиеха без сина ми и едно друго момче... Абе как може да има такива родители #2gunfire #2gunfire #2gunfire Днес 6 галона бири, утре водка Sick И даже едно момиче страшно се напило и се наложи няколко човека да я изпращат и да я качат по стълбите на блока до етажа където тя живее ooooh!

# 55
  • Мнения: 741
Бихте ли ми повярвали, ако ви кажа, че има случай на пияна ученичка (също в 6 клас) в училище?
Ей това се случи миналата година в класа на дъщеря ми!
Тази същата ученичка, вече се радваше и на присъствието на батковци в живота си, и на ефекта от наркотиците... Та, родители - всякакви! Ние, пишещите тук сме от по-отговорните, но има и други...

# 56
  • София
  • Мнения: 19 910
GHOst whisSpeRer, anjali , постовете ви звучат ужасяващо, въпреки че ежедневно виждам незаинтересовани родители.

# 57
  • Мнения: 741
Постовете ми за съжаление отразяват реалността, от която аз съм не по-малко ужасена! И се радвам, че не съм единствената, която се възмущава от нея!  Peace

# 58
  • Мнения: 198
Пушат и им пукат ушите. Сестра ми е на 15 и половина, хваната е да пуши още на 14 когато беше. Няма оправия - разговори, наказания, обяснения...нищо не помага. Единствената ни утеха е, че не пуши много (по кутия например) ами дръпва по някоя и друга цигара през деня. Искам да я унищожа, заради този келешлък, но знам, че е невъзможно да противодействаме. Абсолютно не съм съгласна да се пуши на тази възраст. Понеже е суетна гледам да я удрям с факти за състаряването на кожата, за пожълтелите зъби и прочие. Надеждата ми е да поотрасне и да анализира сама колко е тъпо, а и по принцип гледам, че сред по-големите вече е модерно да не се пуши и да се отказват цигарите. Ако тази тенденция се задържи има шанс пушенето да остане само в тези години.
Аз самата пропуших на 13 - бях 7ми клас. Станах редовен пушач на мига и така до 23-24 годишна възраст. Оттогава паля само когато излизам вечерно с питие, но ако не пия не запалвам. Не пуша през деня, нито с кафето - общо взето пуша веднъж на седмица - десет дни. Имало е случаи да не изляза на парти цял месец и така изобщо нямам и една изпушена цигара.

# 59
  • Мнения: 61
Ох,и аз пропуших на 13-14 ooooh! Сега,като видя някой на тази възраст с цигара в устата и ми става лошо..Но,няма оправия..няма и да има

# 60
  • Мнения: 442

    Писах в една друга тема ( за която говори Naddya),  че преди няколко месеца видях дете втори или трети клас да пуши...  Shocked
    Притесняват ме толкова тези цигари, защото те не са нещо, което на определена възраст може да се приеме за нормално. Цигарите са си вредни и на 15, и на 30, и на 60, ама кой да чуе...
    Колкото до училище- докато родители, учители и обществото като цяло не поемат отговорност, ще си остане модерно да се пуши и през междучасия, и по време на час. Пият и взимат наркотици в тоалетните. Ама... като няма контрол от никъде.... Свободия. На това се ''радват'' децата днес...
    А за ''готините'' учители, които пият и пушат наравно с децата...  ooooh!
    Страшното е, че тази ''мода'' помита всички след себе си.

# 61
  • Мнения: 52
Постовете ми за съжаление отразяват реалността, от която аз съм не по-малко ужасена! И се радвам, че не съм единствената, която се възмущава от нея!  Peace

Аз също съм ужасено, но наистина това е реалността. ooooh!

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво сега, по този случай трябва да се примирим ли?

Между другото, снощи на едно руско предаване темата беше клубовете и достъпа на малолетни и непълнолетни. Показаха кадри от "детска дискотека" за 12-13-годишни деца. Тъй като ги пуснаха няколко пъти, специално извиках децата да им покажа защо не бих им разрешила да ходят, пък ако ще да ми се тръшкат. Нагледно, така да се каже, защото не бих могла да им го обясня достатъчно образно.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 349
Сигурно ще чакаме да стане положението както в Русия
    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cac … hl=bg&ct=clnk

и тогава ще пропищим от бедствената ситуация за пиенето и ще се чудим какви мерки да предприемаме. А дотогава ще си викаме и ще се успокояваме: "Какво пък толкова това са само няколко бири и няколко цигари!". Но положението определено ще излезе извън контрол в един момент. За да не не стигаме до там е необходимо да реагираме навреме и да не търсим извинения за нашия мързел с цел запазване на нашето спокойствие и незаинтересованост. Трябва да реагираме от рано и да говорим, говорим, говорим..... Пък дано нещо им влезе в главите!

# 64
  • Мнения: 442
    Докато хората не престанат да се правят на ''готини'' и ''печени'', нещата няма да се променят. Защото всеки път, когато си отворя устата да правя забележка на някого, се намира кой да ме контрира, казвайки '' Остави децата, голяма работа, нека се забавляват.''
    А обществото като цяло е безразлично, защото всеки гледа себе си. Странното е, че възрастните се опитват да се нагодят към привичките на младите и да се съобразяват с новата ''мода'', вместо младите да се учат от възрастните хора. (доколкото е необходимо - възпитание, поведение, отношение)
    Колко ми е противен вече израза '' Ама, ти в кое време живееш, на днешно време така се прави/ така е нормално.''

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 23:11 от Нес

# 65
  • София
  • Мнения: 15 883
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=post;topic=612190.60;num_replies=64
сигурно е истина написаното.
Иначе и дъщерята пуши навън от 12 годишна. Баба и я поощряваше, даваше и пари за цигари,учеше я как да крие от мене. На въпроса защо - не можа да отговори.
Пуши само навън, на работа, с компания. Много рядко в къщи вечер пред комп. по 1 - 2 цигари.
Знае за лошото влияние върху кожата и косата, учила е козметика, но пак не се отказва.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 349
След поредния пост все повече и повече ми настръхва косата какво ме очаква и колко повече усилия трябва да положа, за да спра, ако мога, тези пориви на тези 12 - 13 - 14 .......... годишни деца. Това си е цяла напаст. Едно говориш в къщи, друго в училище. Явно борбата е кое мнение ще надделее и как ще се възприеме това от другата страна. В училище трябва да си готин, но чак пък толкова. Все пак трябва да се мисли за здравето на децата.

# 67
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз лично не съм виждала познати деца на 14-16г. да пушат. Но щерката казва, че има вече пушещи съученички (8 клас е).
Грозно е много, да. Дано съумея да я науча, че от тютюнопушенето полза няма. За сметка на това вредата е огромна.

П.П: ние сме непушачи и бързо бих я надушила.

# 68
  • The Vampire City
  • Мнения: 74
Вече по улиците се виждат и 10-11 годишни деца, които пушат. Разбира се. това е напълно неприемливо, обаче е факт. Според мен, ако родителите проявят поне малко интерес към това какво правят децата им, лесно биха могли да разберат, че пушат. Но в повечето случаи не става така. И масово могат да се видят пушещи деца.
Познавам и родители, които знаят, че 13 годишната им дъщеря пуши по цяла кутия на ден и понеже това е съвсем "нормално", даже самите те и купуват цигарите.  ooooh!
А да, и аз лично не бих била много спокойна, ако знам, че всички приятели на детето ми пушат. Все пак освен възпитанието дадено от родителите и средата, в която е детето, оказва много голямо влияние. Родителя си казва "Моето дете не е като тях." или "Той не ходи по заведения и дискотеки, значи всичко е наред." Ами да, ама е факт, че детето му прави точно това, от което родителя се възмущава, та дори положението е по-зле. Не казвам, че при всички е така, но определено има и такива случаи.

# 69
  • Мнения: 1 252
Да, повечето пушат ... Най - лошото е , че много падна възрастовата граница - твърде малки започват на 12-13 и не само да пушат а и сериозно да пият...
Не съм светица - и аз  точно така пропуших, както е описала авторката на темата. Пропушах за да не ме изолират , но  бях в 10 клас. Не съм била голяма , но не съм била и на 12. И така до днес. Голям бич и няма отърване ooooh!

Голямият дълго се криеше от мен - даже разбрах от снимка. И до сега твърди , че само в компания.
Дали си мисли, че вЕрвам... Mr. Green
Та нали върви по тоя път , от дето аз идвам.

Общи условия

Активация на акаунт