Поръчител за потребителски кредит на почти непознат

  • 15 570
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 233
Ей ме на и мен, станах поръчител на една почти непозната за мен дама и миналата година се оказах  осъдена със 14000 лв. задължения.
Вярно е, че кредитоискателя не е мошенник по презумция, но с подобна обица на ухото, втори път на същото хоро не мога и да помисля да се хвана.

# 31
  • София
  • Мнения: 418
Разбира се че НЕ. Изобщо не трябва да ти е нудобно да кажеш не в случая. Това е нещо, което се прави само за много близък човек, на който имаш огромно доверие и не би те предал. Според мен е меко казано глупаво да си поръчител на някой, който бегло познаваш. Който си няма глава - да плаща. Не искам никой да засягам, просто наистина това не е от нещата, за които човек моли познатите си ей така, и се изненадвам, че има хора, които се съгласяват да са поръчители ей така.

# 32
  • Мнения: 2 105
Категорично не бих станала, нито бих молила някого да ми гарантира. Изобщо не се чувствай виновна, напълно трезво и нормално си постъпила!
+1 Peace
Категорично откажи,без обяснения,още повече,
че подобно искане се отправя само,когато можеш да покриеш кредита и
лицето,което е гарант ти е изключително близък човек.

# 33
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Веднъж за малко да стана поръчител на приятелка, но бях в отпуск и докато ми изготвят служебната бележка, тя си беше намерила друг поръчител. Проблеми с изплащането не е имало в последтвие.

Мъжът ми е поръчител на кумата ни и на свой подчинен, проблеми няма.

Към мен са отправяни и неразумни молби за поръчителство, отказвала съм индиректно с мотива, че работейки във финансова интитуция нямам право да се ангажирам с поръчителство пред друга такава.

Та в този ред на мисли, да бих станала поръчител, но на човек, в който към сигурна и съм проучила предварително дали, ако изпадне в неплатежоспособност би могъл да гарантира задължението си с друго собствено имущество, така че изпълнението да не се насочи срещу мен.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 171
Ами съжалявам, но аз поръчител не бих станалa. Нито на близки, нито на далечни.
Има ипотечни кредити - на когото му трябват пари, да се възползва от тях, гарантирайки с лично имущество.
Сори.

Последна редакция: ср, 28 сеп 2011, 17:27 от Red

# 35
  • Мнения: 3 830
Никога и на никого не бих станала поръчител. Много мои близки изгоряха по този начин.

Ами съжалявам, но аз поръчител не бих станал. Нито на близки, нито на далечни.
Има ипотечни кредити - на когото му трябват пари, да се възползва от тях, гарантирайки с лично имущество.
Сори.

 Peace

# 36
  • Мнения: 571
Моят мъж е бил с още двама колеги поръчител на трети такъв.От 2 години и тримата му изплащат заема.Адски много ме е яд.Разбрахме,че онзи не си плаща,едва когато докато бяхме на море и моят мъж остана без никакви пари в картата.Оказа се,че тогава и на тримата са взели по две вноски накуп #Crazy Заплашваха го,говориха,той не си вдигаше телефоните,ходиха няколко пъти и тримата до Търново.Няма какво да му се вземе дори.Няма нищо на негово име...накрая се стигна до там,че му изкупиха заема и сега се води на тяхно име.Всеки има по 10 хиляди да изплаща.Вместо вноските да отиват за нас и най-вече за детето.
Никога не бих станала поръчител.И той вече е категоричен.След дъжд качулка...

# 37
  • София
  • Мнения: 23 028
Категорично не бих се вързала да стана поръчител на когото и да било!
Един живот имам, не бих го пропиляла в погасяване на чужди задължения.
Иначе на много близък човек бих дала пари в заем. Тоест пари, които са ми налични и във възможностите ми.

# 38
  • Мнения: 3 621
Преди  няколко години мъжа ми е станал поръчител на един от най-добрите си приятели. Като "попове" платихме остатъка от заема му, някъде около 5000 лв.

Никога не бих станала поръчител, и аз лично никога не бих поискала от някой да ми стане поръчител.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 262
Не бих станала поръчител на приятел или познат.
За близките ми - винаги. Също тях бих помолила за помощ, а не далечни за мен хора  Peace

# 40
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Бих станала поръчител единствено на сестра ми и на родителите ми, на никой друг - близък, далечен, няма значение. Преди 2-3 години един колега искаше да му стана поръчител за голяма сума - към 25000 лева. Отказах категорично, макар че и аз като теб се почувствах леко кофти. Бяхме просто колеги, без никакви контакти извън работно време. След известно време го съкратиха, после и аз напуснах... тотално си изгубихме дирите. Само дочух, че ги е забъркал едни... още ме втриса при мисълта какво би станало, ако в пристъп на съжаление или умопомрачение се бях съгласила да поръчителствам. Затова такъв таралеж в гащите - за нищо на света.

# 41
  • Мнения: X
Никога!
Изобщо ,странна ми е тази практика с поръчителите.Има ли такава в чужбинско?
Или е поредната Бг приумица?

# 42
  • Мнения: 239
 newsm10
Никога, на никой не бих станала поръчител. Може да съм гадна, ама това е положението. ...................
Не бих поискала някой приятел или познат да ми става поръчител също.

# 43
  • Мнения: X
Замисли се защо се обръща към теб,след като не сте близки?Близките й явно не биха се хванали на хорото.Или вече са изиграни.


Ето това ме изненада най-много от всичко. Да поискаш подобно нещо от човек, с който си изпил 2-3 кафета за по половин час. Зачудих се защо не се обърне към близките и роднините си, а се е сетила точно за мен Confused
Явно приличам на голям шаран Blush


Не се чуди. Имах колежка, която след като напусна, минаваше покрай мен и си обръщаше главата на другата страна. Близо година след напускането й, ми звънна " миличка, скъпа, как си, откога не сме се виждали..."Мислела да дойде с колата да ме вземе от работа, че много се затъжила. Shocked Хладно-учтиво й отказах, но какво беше учудването ми, когато бях вече на изхода на сградата, познатата ми цъфнала и ме чака...Е, съгласих се да изпием едно кафе на бързо и като се почна...да й ставам поръчител естествено. Половин час ме убеждава, а след като категорично отказах, ми зачерви телефона от звънене. Беше си чист психически тормоз. Сутрин, обед, вечер тя звъни и започва монолога с като латерна. Накрая даже стигнах до там, да я заплаша с полиция и тя май се уплаши. Да не говорим пъ каква беше реакцията й, на въпроса ми" защо точно аз?". Каза си съвсем откровено" защото всички други ми отказаха и се сетих за теб". Сетила се за мен! Ми благодаря за вниманието, в такъв случай Laughing

# 44
  • Мнения: 3 181
Категорично не бих станала, нито бих молила някого да ми гарантира. Изобщо не се чувствай виновна, напълно трезво и нормално си постъпила!

Peace

Общи условия

Активация на акаунт