Това двоен стандарт ли е?

  • 6 379
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Пускам тази тема във връзка с предаването "Най-добрата майка" по Нова. Днес в рубриката беше представена една щура баба - Елена Горбаткова - Шемета, музикален педагог, родила с помощта на д-р Стаменов близнаци в една доста солидна (да не кажа по-тежка дума) за майчинство възраст. Сред учениците и, които били и инициатори тя да бъде представена в рубриката, имаше доста известни личности. Да е жива и здрава жената и дечицата и, аз съм от хората, които не слагат граници на нищо, включително и на правото на жената да бъде майка когато ТЯ реши, а не когато обществените догми считат за правилно, но някак не можах да не направя сравнение с начина по който беше представена въпросната майка, и начина, по който беше представена психиатърката от Русе. Защо тази възрастна жена беше представена като героиня, а майчинството и като подвиг, а жената от Русе - като изкуфяло безотговорно бабе? Поне видимо разликата във възрастта на двете закъсняли майки беше близка.. А и поведението на г-жа Горбаткова беше доста артистично-инфантилно ... Д-р Стаменов каза, че и бил  повярвал, че иска и може да бъде майка и и оказал височайшата си помощ ... Доколкото си спомням жената от Русе също беше убедила доктор Емин, че може и иска, и заслужава да бъде майка.. Но след случая доктор Стаменов беше представен като "най-добрия", а доктор Емин като Франкенщайн, безотговорен тип, срам за гилдията, който се е изгъбаркал с живота ... Та питам защо една баба гостува в "Най-добрата майка", а друга баба беше наречена "ку-ку", като и двете са направили едно и също - износили са на солидна възраст чужди ембриони, напълно подвластни на желанието (и правото!) да изживеят майчинство, макар и късно? Защо д-р Стаменов има право да забременява баби, а д-р Емин - не. И още нещо ми се върти из главата .... У нас сякаш по-известните жени забременяват по-лесно, дори когато са в напреднала възраст ...
Още веднъж казвам: да са живи и здрави всички майки и децата им, не съдя майките, смущават ме лекарите и обществото, което заклеймява едни и възвеличава други.... за едно и също дело...

# 1
  • София
  • Мнения: 3 099
Можеш да допуснеш, че дамите тук са

- широко скроени;
- не съдят;
- не обсъждат чуждите избори

но в същото време имат

- ясна гражданска позиция по всички въпроси;
- гражданска активност.

# 2
  • Мнения: 2 401
Темата би била интересна, ако не се споменаваха многократно имената на дофторята.

# 3
  • Мнения: 1 310
Не сложиха ли някакъв лимит на възрастта за инвитро? newsm78
Пък и точно пародията по Станция Нова да ми е критерий за двоен стандарт! ooooh!

# 4
  • Мнения: 2 821
И аз съм на мнение, че предаванията по Нова, пък и това конкретно, изобщо не бива да са фактор за обществените нагласи по какъвто и да е въпрос. ooooh!

# 5
  • Мнения: 2 216
Докторът каза, че инвитро се прави до 50год, но аз не можах да сметна колко годишна е дамата, след като учениците и са над40 newsm78
Да е жива и здрава жената! Да си ги гледа, сигурна съм, че ще ги дари с огромна любов! Но щом водещата на няколко пъти се издразни на инфантилното и поведение....
А иначе  - не знам дали известните жени у нас по-лесно забременяват в напреднала възраст .Юлиана Дончева май още не е забременяла......
Двоен стандарт има и по отношение дали майката или бащата са в напреднала възраст! Ники Кънчев на 48 -49год няма проблем да стане баща, но жените ги анатемосваме....

# 6
  • Варна
  • Мнения: 6 312
Докторът, направил дамата от " Нова" майка, сигурно е платил за реклама.

# 7
  • Мнения: 170
A на колко години беше всъщност госпожата?

# 8
  • Мнения: 2 216
 Не стана ясно колко годишна е майката, но ученик и е бил Георги Тошев / примерно/

# 9
  • Мнения: 10 547
Въпросната определено крие възрастта си. Или поне аз останах с такова убеждение.
А "Станция Нова", или както му е там заглавието на въпросното предаване, днес изтъкваше и добродетелите на една очавадно лекокрила млада дама. Тъй че, ни най-малко не ми е критерий за наклона на общественото мнение.

# 10
  • Мнения: X
Ха не сме я разчепкали и бабата от "Станция Нова", ха й нея не сме заклеймили като ку-ку.
Никога не е късно. Аз наистина не знаех, че всички са единодушни за лудостта и на пациентката на клиниката в Плевен.
След като могат да забременяват и баби, въпросните лекари, тогава да се надявам, че съм в добри ръце. По една случайност съм пациентка на единия. Но не заради ала-балите по телевизията, а заради препоръка от препатили хора, на които е помогнал.
На телевизиите отдавна не вярвам особено.

# 11
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Бабата от Русе наистина изглеждаше ку-ку.
Днешната баба по бива.Със сигурност е над 50 г

# 12
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Докторът, направил дамата от " Нова" майка, сигурно е платил за реклама.

Д-р Стаменов няма нужда от реклама.

И кого точно се очаква да плюем в темата- "Нова", майката или доктора?

# 13
  • Мнения: 4 651
Пациентка съм на една от споменатите клиники и няма да тръгвам да защитавам никой. Факт е, че журналистите се изживяват като морални съдници, тези които показват "истината, която боли" и пр. Един репортаж може да наклони общественото мнение в една или друга посока, в зависимост как е направен и какво е личното мнение на журналиста.

Та, че две баби са родили на 60, дреме ми, няма да съдя нито тях, нито лекаря им.
Не е незаконно и няма граница на възстастта за инвитро с донорски ембриони.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 312
Докторът, направил дамата от " Нова" майка, сигурно е платил за реклама.

Д-р Стаменов няма нужда от реклама.
Не съм чувала името му до този момент!

# 15
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Р
Докторът, направил дамата от " Нова" майка, сигурно е платил за реклама.

Д-р Стаменов няма нужда от реклама.
Не съм чувала името му до този момент!

Радвай се, че не си му чувала името.
А относно рекламата-в клиниката му всички часове до края на 2012г. са запълнени.

# 16
  • Мнения: 150
И аз не мисля, че точно този доктор има нужда от реклама. И действително за първоначален преглед при него се чака повече от година.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 217
Станция Нова - дрън-дрън, та пляс...Пълни полюционери...

# 18
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, двоен стандарт е. Но пък не мисля, че жена, сбъднала мечтата си да има дете, ще й пука кой знае колко от общественото мнение. Както се казва- кучетата си лаят, керванът си върви.

# 19
  • на село
  • Мнения: 830
Не е незаконно и няма граница на възстастта за инвитро с донорски ембриони.
След последните промени на Наредба 28, тази година, е незаконно. Възрастовата граница е 51 г.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 312
Радвай се, че не си му чувала името.
А относно рекламата-в клиниката му всички часове до края на 2012г. са запълнени.
Сигурно не го зная, защото ми е далече.  Tired Макар, че ако трябва да ми помага, аз ще остарея съвсем за бебе, като виждам кога бих се вредила за помощ!  ooooh!

# 21
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
A на колко години беше всъщност госпожата?

Когато е родила през юли е била на 54 г.
Когато е забременяла  не е имало възрастово ограничение за ин витро с донорски яйцеклетки.

# 22
  • Мнения: 4 651
Не е незаконно и няма граница на възстастта за инвитро с донорски ембриони.
След последните промени на Наредба 28, тази година, е незаконно. Възрастовата граница е 51 г.

Изпуснала съм, значи към момента на извършването на процедурите не е било.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 768

Двоен стандарт има и по отношение дали майката или бащата са в напреднала възраст! Ники Кънчев на 48 -49год няма проблем да стане баща, но жените ги анатемосваме....
Така си е.
"Станция Нова" не гледам.
Мисля  някаква наредба имаше за 43г. възраст на жените, но какво беше с точност  newsm78

# 24
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Доскоро имаше ограничение до 43г. за ин витро със собствени яйцеклетки, за донорски нямаше граница.
Сега границата за ин витро със собствени е 49, а за ин витро с донорски е 51г.
Държавата подпомага финансово до 43г. на жената.

# 25
  • Мнения: 60
Определено си е чиста манипулация от страна на медиите.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 360
двоен е, разбира се. и то толкова гадно двоен, че няма накъде повече.

# 27
  • Мнения: 1 243

да, двоен стандарт е.. и?
сетили сме се, окачествили сме го като такъв, сега и тук си заявихме мнението.. и сега какво?

# 28
  • Мнения: 4 651

да, двоен стандарт е.. и?
сетили сме се, окачествили сме го като такъв, сега и тук си заявихме мнението.. и сега какво?

А? Ми да пишем само за пюрета и цвета на пердетата си тогава.

# 29
  • Мнения: 10 547

да, двоен стандарт е.. и?
сетили сме се, окачествили сме го като такъв, сега и тук си заявихме мнението.. и сега какво?

А? Ми да пишем само за пюрета и цвета на пердетата си тогава.

Да, пишем- да. Поне ще споделяме личен опит, а не волносъчинения. Но и да пишем, какво ще променим?

# 30
  • Мнения: 1 243

а в теми, в които всички дружно се възмущаваме от някакъв факт, не-засягащ пюрета и пердета, разбира се, какво всъщност си казваме?

# 31
  • Мнения: 15 619
Двоен стандарт ще е , ако го приложи един журналист, една медия, едно предаване,... към двете споменати жени. Нищо подобно не е налице.

# 32
  • Мнения: 15 203
Стандарта на медиите е "сензация". Те са безскрупулни.

# 33
  • Мнения: 1 432
Аз едвам я изърпях тази ''млада майка''. Не знам дали е шемет или ку-ку ...... ooooh!

# 34
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
На мен ми се гади от тази "мода" - разни бабиери тръгнали да раждат деца ooooh! Sick.
Горките деца, мога само да кажа.
А пука ми дали е луда баба от Русе или височайша особа, учителка на незнам-кой-си.

# 35
  • Мнения: 2 622
Жената се държа доста инфантилно,но предвид професията й, би могло да мине за артистизъм.Иначе -да,гаден двоен стандарт е!Късното раждане на едната беше обявено за лудост,а другата е я направиха медийна звезда...едва ли не....

# 36
  • Мнения: 2 216
Но и да пишем, какво ще променим?
Аман от тази "логика". Тогава да не ядем, че пак ще огладнеем и да не раждаме, че ще се мре все някога.....
Лекарката, понеже е психиатър, е луда, а Шемета, била артистична! Айде стига!

# 37
  • Мнения: 10 547
Но и да пишем, какво ще променим?
Аман от тази "логика". Тогава да не ядем, че пак ще огладнеем и да не раждаме, че ще се мре все някога.....
Лекарката, понеже е психиатър, е луда, а Шемета, била артистична! Айде стига!


А, не зная дали да ядеш или не. Твоя си работа. Но с писания по форуми няма да дадеш наклон на журналистическите шефове кой да определят за луд и кой за артистичен.

# 38
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
няма да дадеш наклон на журналистическите шефове кой да определят за луд и кой за артистичен.
A пък и на кого му пука какво определят журналистическите шефове Grinning.
И двете са неприятни баби, престарели за раждане - според мен. Според други са жени-майки-героини. И така.
Знам си аз, че не е добре да се гледа телевизия...

# 39
  • Мнения: 10 547
няма да дадеш наклон на журналистическите шефове кой да определят за луд и кой за артистичен.
A пък и на кого му пука какво определят журналистическите шефове Grinning.
И двете са неприятни баби, престарели за раждане - според мен. Според други са жени-майки-героини. И така.
Знам си аз, че не е добре да се гледа телевизия...


На дама, на която съм отговорила, Кафе. Нея я дразни двойния стандарт.

# 40
  • Мнения: 2 216
Но с писания по форуми няма да дадеш наклон на журналистическите шефове кой да определят за луд и кой за артистичен.
Благодаря сърдечно, че ме "светна", че журналистическите шефове /които и да са те/ определят....

# 41
  • Мнения: 10 547
Няма защо. Simple Smile Нека сега светлината е с теб! Спокойна съм.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 360
"наклонът" на журналистите в случая се определя от това кой е лекарят-извършител. ако е Х - осанна...

# 43
  • Мнения: X
Някой може ли да даде линк към предаването?

# 44
  • Мнения: 2 216
"наклонът" на журналистите в случая се определя от това кой е лекарят-извършител. ако е Х - осанна...
Peace Който плаща - поръчва музиката!

# 45
  • Мнения: 60
Да създадеш дете, е лудост, така ли?!?

# 46
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
...

Та, че две баби са родили на 60, ...



Не си гледала предаването, нали?  Shocked
Жената, която даваха в неделя е около 50 год. и доколкото видях в много добра физическа форма, още повече, че е хореограф и работи само с млади хора. Между двете жени, които се цитират в тази тема, разликата е като от небето до земята.  

Ето и самото предаване:

http://play.novatv.bg/play/255808/?autostart=true

А това е някакво интервю от 2008 г. където тази жена говори за спектакъл, който представя с възпитаниците си:

http://zaednoschools.org/153g/mod/resource/view.php?id=25

Последна редакция: пн, 10 окт 2011, 22:49 от вселена

# 47
  • Мнения: 4 651
вселена, не съм гледала да. Няма и значение кой как изглежда. Моралните казуси са трудна работа, пречупени през мирогледа, възпитанието, средата,  затова си има и закони в обществата, да определят кое е ОК и кое не. Нещата за мен се свеждат само до фактите, а именно че не е нарушен закон и че и двете жени са имали право да лекуват стерилитета си и да родят деца.


Като кандидатстваш за фонда за асистирана репродукция (за държавно финансиране на инвитро със собствени яйцеклетки) не ти оценяват физическата форма, а дали си преди или след 43. И тази жена, все тая как изглежда и в каква форма е. Нито пък, че онази другата с червилото до ушите изглежда като луда. И бабата отсреща с лилавата коса е абсурдна, но това не я прави луда.

Последното ме навежда на мисълта колко е важно как изгледждаш в тоя свят и как грозните, дебелите, хората с видими телесни дефекти, странно облечените и кофти гримираните им е много трудно в живота.

# 48
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
вселена, не съм гледала да. Няма и значение кой как изглежда. Моралните казуси са трудна работа, пречупени през мирогледа, възпитанието, средата,  затова си има и закони в обществата, да определят кое е ОК и кое не. Нещата за мен се свеждат само до фактите, а именно че не е нарушен закон и че и двете жени са имали право да лекуват стерилитета си и да родят деца.


Като кандидатстваш за фонда за асистирана репродукция (за държавно финансиране на инвитро със собствени яйцеклетки) не ти оценяват физическата форма, а дали си преди или след 43. И тази жена, все тая как изглежда и в каква форма е. Нито пък, че онази другата с червилото до ушите изглежда като луда. И бабата отсреща с лилавата коса е абсурдна, но това не я прави луда.

Последното ме навежда на мисълта колко е важно как изгледждаш в тоя свят и как грозните, дебелите, хората с видими телесни дефекти, странно облечените и кофти гримираните им е много трудно в живота.

Когато става въпрос за гледане на малки деца, които изискват повече енергия, има значение кой как изглежда. И под кой как изглежда имам предвид дали е в добра форма, което е признак на здравомислие, отговорност и осъзнаване на ситуацията и НЕ включвам дали се гримира професионално, правилни ли са чертите на лицето и какъв е вкусът на обличане. Дори не разбирам смисъла на последното ти изречение в тази тема.

# 49
  • Мнения: 4 651
вселена, има една тема за раждането над 50, която е набрала вече сигурно 40 страници преливане от пусто в празно. Така, че няма да я оправим и тук.

Това как изглеждаш няма общо със здравословното ти състояние, нито това че си спортист значи, че ще доживееш дълбоки старини.

Жената от Русе изглеждаше абсурно, тази изглежда 10 години по- млада. Въшният вид има значение в живота ни, това имах предвид. "По дрехите посрещат....".

Та няма смисъл да си повтарям мнението, с каквито и други думи да го завъртя все ще е същото.

Последна редакция: вт, 11 окт 2011, 00:42 от f(x)

# 50
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
На мен пък ми е интересно по какви критерии се определи точно тази възраст за пределно допустима за ин-витро процедури - 49 години със собствени яйцеклетки, 51 - с донорски. Наскоро четох материал за менопаузата при жените и там се казваше, че настъпва различно, но масовите граници са от 45-6 години до 54-5 години. Та една жена може да навлезе в менопауза на 47 години, примерно, друга - на 53 (на колкото е била "бабата" от тази тема по време на забременяването). Защо на едната да й се позволяват опити ин-витро още няколко години, а на другата - не? В смисъл на 50 първата жена вече ще е с много по-неблагоприятен хормонален баланс на организма за бременност, отколкото втората на 53, но все пак ще има право да хваща последен влак. За мен доста показателно е и че "бабата" забременява от раз и ражда две здрави деца (доколкото разбрах), което идва да покаже колко по-готов за това е бил нейният организъм от този на по-млади жени, при които не се получава с години.

Въпросите, които си задавам, са от чисто физиологично-техническа гледна точка. Нищо общо нямат психологическата и физическата годност на една жена да се грижи за собствени деца на и над определена възраст. Това е друга боза и тя се лее в друга тема.

# 51
  • Мнения: 4 651
Форест Гъмп,
доколкото знам е имало обсъждане по тези въпроси с участието на лекари, психолози и пр., така са определени тези възрасти.

Няма как да извадиш една статистика и да е вярно и честно за всички. Всичко е много индивидуално в човешката биология.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 360
На мен пък ми е интересно по какви критерии се определи точно тази възраст за пределно допустима за ин-витро процедури - 49 години със собствени яйцеклетки, 51 - с донорски. Наскоро четох материал за менопаузата при жените и там се казваше, че настъпва различно, но масовите граници са от 45-6 години до 54-5 години. Та една жена може да навлезе в менопауза на 47 години, примерно, друга - на 53 (на колкото е била "бабата" от тази тема по време на забременяването). Защо на едната да й се позволяват опити ин-витро още няколко години, а на другата - не? В смисъл на 50 първата жена вече ще е с много по-неблагоприятен хормонален баланс на организма за бременност, отколкото втората на 53, но все пак ще има право да хваща последен влак. За мен доста показателно е и че "бабата" забременява от раз и ражда две здрави деца (доколкото разбрах), което идва да покаже колко по-готов за това е бил нейният организъм от този на по-млади жени, при които не се получава с години.

така се получава, когато се разсъждава върху невярна основа. някой тук написва нещо, в което изобщо не е сигурен, но за сметка на това е силно категоричен и самоуверен, а останалите почват да умуват върху инфото...


истината е, че Наредба №28 за асистираната репродукция (това е нормативният документ за тия неща) постановява, че със собствени яйцеклетки може да се прави инвитро до настъпване на менопауза при жената - няма конкретна възрастова бариера. до преди половин година имаше, сега няма - благодарение на усилията на пациентските организации. именно защото менопаузата настъпва по различно време при различните жени.
критерият 52 години при реципиентките на донорски яйцеклетки е избран, защото според медицинската статистика, в България менопаузата при жените настъпва на 52 години и така се прави опит да се изравнят по възможности двете групи пациентки.

а „бабата” е забременяла „от раз” и изобщо е забременяла, защото най-вероятно е ползвала донорски яйцеклетки. със собствени яйцеклетки, на тази възраст шансът й е 0.01%

# 53
  • Мнения: 2 216
Не е забременяла от раз! Или поне аз така разбрах от предаването! И още нещо- когато е започнала процедури вече се беше разразил скандаът с жената от Русе и може би са били започнали изготвянето на законови промени......Та се чудя защо този "най-велик" лекар, за какъвто го представиха се е хванал....Освен за пари, за друго не се сещам! И въобще с какво лекар, който помага на жена на 60 да забременее е по-лош от този, който го прави за жена на 54.....И това, ако не е двоен стандарт......

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
"наклонът" на журналистите в случая се определя от това кой е лекарят-извършител. ако е Х - осанна...
Peace Който плаща - поръчва музиката!

Именно  Peace След първото ин витро на 52 годишна жена, последва 62 годишна и още тогава питах до кога ще се подобряват рекорди и в името на какво: на пациентите или за да се гъделичка егото на доктори и клиники. Е, тази не е на 72 години, но има толкова жени, които се борят за дете и подобни демонстрации не мен лично ми идват в повече. Слава Богу, вече има доста клиники в България, които работят в посока база, апаратура, специалисти, добра подготовка и не разчитат само на медийна реклама. И Истанбул е близо. Но битката ще става все по жестока.....на гърба на пациентките, разбира се.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт