Кой е най-изгодният начин за отопление ?

  • 10 610
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 673
 Съседите ни поставиха в положение на шах. Решиха да съберат подписка за спирането на парното на целия вход. Ние и още два апартамента бяхме против, но това нищо не значи, след като 2/3 от жителите на входа са "за" спирането на отоплението.
  И сега имаме проблем. Кой е най-изгодният начин за отопление в софийски  тристаен панел според Вас? Имам две деца, т. е. трябва да мисля и за безопасност, за ефективност и естествено за икономичност.
  Моля за вашият съвет и мнение. Вие как сте решили този казус?

# 1
  • Мнения: 1 296
Имате ли някаква изолация на апартамента?

# 2
  • София
  • Мнения: 714
Най икономично, но и с най голями първоначални инвестиции са климатиците. След това се нареждат лъчистите печки, конвекторните печки, котлето руско чудо и други видове печки.
За климатиците искам да отбележа, че има и тела за подов монтаж, които неутрализират неудобството от "духането" в голяма степен.
Ние първоначално бяхме с лъчисти печки, но сега сме с климатици. Само в детската още не сме сложили. С лъчистите е по-скъпо, но топлината е комфортна, няма го духането и шума. Има ги на Стройкото, което е края на месеца. Миналата година свършиха за 2 дни. Искахме да вземем за свекърва ми и се наложи да чакаме доставка след месец.

# 3
  • Мнения: 673
Имате ли някаква изолация на апартамента?
  Да, апартамента ни е саниран отвън. Навсякъде сме сложили PVC-дограма.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Моите деца бяха колкото твоите деца, когато съседите ни врътнаха този номер, но скришом. Прибираме се една неделя вечер у дома и стууууууд... Звъня в ТЕЦ-а.., а те: ми подали сте МОЛБА за спирането  Shocked... Ама как  Rolling Eyes, ама от кого  Shocked Ми това е г-жо положението.  Tired

И аз в шах  ooooh!... Това е в началото на декември... Предстоят празници и т.н. Почвам да пускам печки, духалки... Нищо не може да стопли хола (около 25м2)... После ги нося в другата стая и само креща да затварят, че е студено...

И ето, че вече 4-та зима сме в официален развод с ТЕЦ-а и няма по-щастливи от нас.
В 3-те стаи имам климатици. Пуснала съм ги от 2-3 дни вече и в момента е около 23 градуса навсякъде... По тениска съм.
Такива ми ти истории... Радвай се, че се развеждате с ТЕЦ-а. Вярно, предстои ви голям харчлък за отоплители (ако е с климатици, поне 3бр., при средна цена 1200-1500лв.), но поне ще знаеш че плащаш само своето отопление и всичко ще е под абсолютен контрол от твоя страна.

# 5
  • Мнения: 673
 С климатици колко ви се връзва сметката за ток месечно? Колко горе-долу?

# 6
  • Мнения: 1 296
Ние миналата зима на апартамент от 88 кв. с конвектор в най-големият студ сме имали към 140 лева сметка. Но конвектора е мощен, работи по цял ден, + пералня, миялна, 4 компа и поне 2 котлона. Което мисля, че не е много. Тази зима за първи път и ние ще сме с климатик и ще ми е интересно да прочета ориентировъчни суми.
- днес се разведохме официално и ние с Топлото Peace

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
С климатици колко ви се връзва сметката за ток месечно? Колко горе-долу?

с 2бр. 9-ки и 1бр. 12-ка... В най-големите студове само от тях е около 150лв. Но средно е около 120-130лв.

# 8
  • Мнения: 673
Ако сметките наистина са такива, май ще трябва да почерпя комшиите. ние досега плащахме по 300 лв. за парно/мес. А в по-студените месеци и до 400 сме стигали.
  Ние сме се насочили към конвекторни печки, засега. В този момент инвестицията в климатици ми се струва непосилна за бюджета ни.
Ние миналата зима на апартамент от 88 кв. с конвектор в най-големият студ сме имали към 140 лева сметка. Но конвектора е мощен, работи по цял ден, + пералня, миялна, 4 компа и поне 2 котлона. Което мисля, че не е много. Тази зима за първи път и ние ще сме с климатик и ще ми е интересно да прочета ориентировъчни суми.
- днес се разведохме официално и ние с Топлото Peace
Вие тази площ с една печка ли я отоплявате?

# 9
  • Мнения: 28
Тристаен апартамент- тухла  , изолиран отвсякъде , чиста площ около 90 кв.м с 3 бр климатици . Зимата плащаме м-у 180 и 220 лв . Лятото 100-120 лв . Пролет и есен ( без климатиците ) - 80-90 лв .Бойлер също на ток  .Според мен с климатици е изгодно !
Но панелките са нещо друго , за там парното е най добрата идея според мен , стига ВСИЧКИ съседи да го ползват .Самият блок саниран ли е , или само вашето жилище ?

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ако сметките наистина са такива, май ще трябва да почерпя комшиите. ние досега плащахме по 300 лв. за парно/мес. А в по-студените месеци и до 400 сме стигали.

Когато получихме последната сметка от ТЕЦ-а, тя беше са сумата от 200лв. Топлехме 2 стаи (хол и детска) + лира в банята.
Сега топлим 3 стаи. И е далеч по-топло у дома.
Но щом се насочваш към конвектори, не се учудвай, че сметката ти за ток ще е доближаваща се (ако не и по-голяма) от тази на ТЕЦ-а.

# 11
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
2бр. конвектори/от големите/ + радиатор на ток за тристаен апартамент. Миналата година най високата сметка ,беше 323лв.Тухлен апартамент.  При положение ,че не се прави икономия. Работят нон стоп. Пералнята се пуска през ден, сушилня.готви се всеки ден и т.н.
Наистина най икономично излиза да си купите климатици .

Последна редакция: вт, 11 окт 2011, 10:42 от syn

# 12
  • Мнения: 3 830
И аз съм за климатиците.  Peace Хем сравнително евтино, хем лесно, удобно, хигиенично.
По-евтино излизат камините, но каква е хамалогия с пепел, сажди, дим и т.н. Примък-отмък..... ooooh! Ужасявам се.

# 13
  • Мнения: 1 296
Мимоза Контева, като цяло апартамента е топъл, така че един мощен конвектор върши работа.

# 14
  • София
  • Мнения: 714
За 120кв. миналата зима сме плащали по 200-240лв. ток, като си седяхме доста в къщи, че детето не ходи много на градина.
Отоплявахме се с две такива печки 1500 и 2000 вата  http://www.el-otoplenie.com/luchisto-otoplenie/quarto-sas/quarto-sas, един климатик 42-ка, и духалка от време на време. Бойлер 100л, фурна, котлони, абсорбатор, компютър, ТВ, миална нощем и пералня само денем. Сега спирам голямата печка и слагам една 28-ца. Надявам се да не скачаме над 200лв.

Според мен по добре си вземи лъчисти печки, по икономични са от конвекторните, неможе да се изгориш на тях и топлината е много комфортна, усеща се почти веднага. Аз писах и преди на Стройкото ги има всяка година, пускат и прмоции.

Последна редакция: вт, 11 окт 2011, 10:13 от geryger

Общи условия

Активация на акаунт