Френско "р"

  • 10 574
  • 63
  •   1
Отговори
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 852
Дъщеря ми е на 3 години и от няколко месеца започна да казва френско "р".
Мислех, че е само фаза към овладяването на правилния изговор на звука, но тя не само, че не го променя, ами дори става по-изразено. Например вече замества звука "л" с "р" в някои думи. Всички останали звуци произнася вярно, с изключение на "ц", което малко я затруднява в някои думи и звучи по-скоро като "с".

Кажете, моля, кога започнаха децата ви да произнсят "р" както трябва и дали да я мъча да променя изговора отсега.

Последна редакция: чт, 13 окт 2011, 10:07 от Светлица

# 1
  • Мнения: 798
Моите деца произнасят т.нар френско "Р", но в детскта градина всяка година има консултация с логопед и знам, че всичко е ОК. Малкото още няма три години, така че е рано да го мисля, а голямото ми дете се оказа, че може да го произнася и правилно, просто аз така говоря, госпожата в детската така говори и в общи линии е под нашето звуково влияние твърде често Simple Smile От обратната връзка от специалиста, който изследва всички дечица в групата, разбрах, че "Р"-то е нормално след 4 г. възраст да се следи, допреди това уменията за говор са в процес на развитие. 
Но ако имаш притеснение за детенцето си - затова са професионалистите Wink
И относно последния въпрос - не бих "мъчила" детето си, но отвреме-навреме (без да става досадно) бих обръщала внимание на правилния изговор, просто като помощ в овладяването му.

# 2
  • Мнения: 4 555
Аз бих го завела на логопед, защото нямам никакви проблеми с идеята да потърся помощ. Не мисля, че само ако си нещо "ненормален" или ако нещата са извън всякакъв контрол и имат тежки последици, само тогава е обосновано. Казвам го, понеже повечето хора така мислят.

Иначе моята дъщеря започна да казва р на 2.5 години. Преди това беше ль. Ако беше започнала със френско р, щях почти веднага да я заведа. И без това само си търся повод да посети логопед, струва ми се много забавно и ползотворно  Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 2 049
Моят син проговори с френско Р, така си говори. За сега не ме притеснява. През юни ходи за 2-3 седмици на детска градина и започна да пропуска "р"-то в думите. Явно се опитва да копира връстниците си. Сега се надявам като започне по-често да чува правилно "р" от себеподобни да започне да го произнася правилно. За сега не смятам консултация с логопед необходима  newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 11 886
Иначе моята дъщеря започна да казва р на 2.5 години. Преди това беше ль. Ако беше започнала със френско р, щях почти веднага да я заведа. И без това само си търся повод да посети логопед, струва ми се много забавно и ползотворно  Laughing

Наистина ли? "Р" е един последните звуци, които се усвояват и нормата е 6- 7 годишна възраст. Френското "р"  не е дефект в говора и не е повод за посещение при логопед, принципно.

ПП Напоследък имах контакти с повече други родители и съм шокирана от новата мода децата непрестанно да се изследват, подлагат на ненужни анализи при логопеди, психологи и прочее. Едно е да не те е страх да потърсиш помощ, но и това което видях ми се струва някаква крайност.

# 5
  • Мнения: 4 555
Може би разликата е там, че аз не бих го направила с нагласата, че на детето ми нещо му има, че трябва да му се отстрани дефект.
Както в ежедневието си бих му помогнала с всичко, което се учи да прави, така и с това, но понеже е извън моята компетенция, ще се обърна към някой, който знае точно как да го направи.
Не споделям психозата, че консултацията със специалист е "подлагане на ненужни анализи" и че ако се обърна към такъв, значи съм заклеймила детето си като ненормално.
Същото така не споделям вижданията на родители, които не биха си завели детето на логопед, при положение, че то от години говори правилно с цели изречения и само един звук не произнася. Но пък доста често срещан.
Вече се учи да пише и съответно пише този звук с друга буква, както го произнася. Но родителите не искат да си водят детето при "психари".
Просто тези задръжки не ги разбирам.

# 6
  • София
  • Мнения: 11 886
Може би разликата е там, че аз не бих го направила с нагласата, че на детето ми нещо му има, че трябва да му се отстрани дефект.
Както в ежедневието си бих му помогнала с всичко, което се учи да прави, така и с това, но понеже е извън моята компетенция, ще се обърна към някой, който знае точно как да го направи.
Не споделям психозата, че консултацията със специалист е "подлагане на ненужни анализи" и че ако се обърна към такъв, значи съм заклеймила детето си като ненормално.
Същото така не споделям вижданията на родители, които не биха си завели детето на логопед, при положение, че то от години говори правилно с цели изречения и само един звук не произнася. Но пък доста често срещан.
Вече се учи да пише и съответно пише този звук с друга буква, както го произнася. Но родителите не искат да си водят детето при "психари".
Просто тези задръжки не ги разбирам.
Не разбираш какво казвам явно. Да помогнеш на детето е едно, а да го напъваш да е перфектно при положение, че покрива нужното за възрастта ми иглежда крайност, а анализите ненужни. Както и това да заведеш дете на 2.5 на логопед, защото не може да казва "р".

Без да обиждам никого и съвсем сериозно, чудя се при този модерен напън децата постоянно да се анализират защо и родителите не го правят със себе си.  И щом имаме яснота, че аналитика и психолога не са "писихари" тези задръжки на възрастните ме учудват. В повечето случаи нуждата от анализа е там, а не при детето.

# 7
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 852
Благодаря за споделените мнения.   bouquet

Искам да вметна само, че засега нямам намерения да видя детето на логопед заради "р"-то. По-скоро целта на темата беше да си "сверя" часовника дали дъщеря ми е на вързаст, в която повечето деца са усвоили правилното произнасяне на звука.

# 8
  • Мнения: 4 555
Светлица, извинявай, че участвам в изместване на темата ти.


Бояна, аз те разбрах, но ти мен явно не  Rolling Eyes
Не съм казвала, че съм планирала да я заведа на 2.5 години на логопед. Не съм поставяла изисквания и срокове кога е трябвало да го научи. Но ако от "ль" беше минала на "в", щях да си помисля, че се опитва да каже звука, но не разбира точно къде да си сложи езика, за да успее. Ако беше нещо в моята компетенция, щях просто да й покажа, както когато се опитва да облече блуза, но не се сеща главата ли да мушне първо, ръцете ли, че да се получи.
Нямаше да я оставя с години да казва "вабота" и "говещо" и да го пише така, когато се научи да пише.
Нямаше да й натяквам, че нещо не й е наред, защото дори нямаше да си го помисля.
Въобще не става дума за напъни към перфектност, а за най-обикновена помощ. Просто актът "водене при специалист" има някаква тъмна аура на "изправяне на дефекти".
Странно защо не се подхожда по същия начин, ако родител заведе детето на зъболекар, да му "анализира" стоматологичния статус и да постави диагноза има ли кариеси или не? Моето дете би се травмирало много повече от посещение на зъболекар, отколкото на логопед, примерно. Ако това ще ни е мерилото.
Но към някои "неизправности" и начините за тяхното отстраняване имаме огромна толерантност, а пък към други - сакън!

# 9
  • София
  • Мнения: 11 886
Странно защо не се подхожда по същия начин, ако родител заведе детето на зъболекар, да му "анализира" стоматологичния статус и да постави диагноза има ли кариеси или не? Моето дете би се травмирало много повече от посещение на зъболекар, отколкото на логопед, примерно. Ако това ще ни е мерилото.
Но към някои "неизправности" и начините за тяхното отстраняване имаме огромна толерантност, а пък към други - сакън!
Детето е симптом на семейството и неизправностите в ранна възраст, изключая функционалните такива, се изправят чрез родителите. Затова и съвсем сериозно твърдя, че е по- добре родителите на малки деца редовно да се анализират и преглеждат, когато виждат проблеми при децата си. Но няма да обяснявам повече, за да не спамим темата, която е за друго.

# 10
  • Мнения: 4 806
Малко е рано за посещение при логопед. Това е лично мнение.
Все пак ми се иска да споделя какво се получи при моето рожбе.
Отидохме при логопед след второ подканяне от госпожата в
предучилищна група, именно по повод "р". Оказа се, че проб-
лемна е не само той (звука "р"), но и още няколко. Част от тях
са непоправими (поради физиологични особености), по друга-
та част работим, успешно, скоро ще приключваме. Рожбето
много харесва тези посещения, даже подозирам, че не прави
упражненията вкъщи, за да не приключат посещенията при
логопедката, с която съвсем явно си допадат много  Laughing . Ако
има някакво безпокойство, хубаво е да се отиде при логопед.
Моят личен съвет е, да се подбере внимателно времето. Засе-
га е рано за детенцето, но ако се предприема нещо - нека да
е преди първи клас, че тогава се променя средата, натоварва-
нето от училище е значително и всякакви такива занимания
идват малко в повече.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Мисля, че много рано за логопед.

Аз също съм с френско "р", както и брат ми, но при него е по-слабо изразено.Като малка все ме учеха как било правилно, как  да съм правила нещо с езика. Беше адски дразнещо. така и не се научих.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 21 580
Аз също съм с френско Р, а брат ми с едва доловимо такова. Като малка са ми рязали юздичката на езика, за да се поправи въпросното Р, но ефект никакъв. Двете ми по големи деца са с нормално, а малката е с моето Р, но и през ум не ми минава да се тормозя за което. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 110
И моето момче казва така р-то, но се чудя дали не е, щото и моето е такова? Преди време гледах едно детенце в Германия и то проговори немски в български акцент, може да е същото и при сина ми, как мислите  newsm78

# 14
  • София
  • Мнения: 39 718
Аз съм с френско "Р". Когато съм била малка са предложили операция, но майка ми не се е съгласила. Като ученичка много ми се подиграваха, а не харесвах как говоря.
При работа с логопед всичко се оправя.

Моята щерка много късно каза нормално "Р". И двамата със съпруга ми не го казваме, та един ден щерката рече "Лора ме научи" Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт