Сьомга

  • 16 546
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 0
От къде мога да купя в София евтина и прясна сьомга?

# 1
  • Мнения: 2
В МЕТРО - цената е добра и е прясна   chef

# 2
  • Мнения: 1 243
В МЕТРО - цената е добра и е прясна   chef

каква е цената там? Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 5 605
Дали са най-евтините места не знам, но винаги е прясна сьомгата в Била на България и в един магазин на Дойран в Красно село, ако ти е близо ще ти кажа къде точно се намира.

# 4
  • Мнения: 3 411
В МЕТРО - цената е добра и е прясна   chef

каква е цената там? Simple Smile
миналата седмица цената беше 20лв и стотинки. не запомних точно  Blush

# 5
  • Мнения: 25 599
А какво разбирате под "прясна"? Току-що уловена (и изобщо незамразявана) в Искър или Марица?  Thinking
В Черно море?   Crazy

# 6
  • Мнения: 5 001
Сийче.....Намира се отвреме навреме прясна сьомга....Ама е рядко.....
Охладена,розова е на цвят,свежа на вид и със стегната консистенция...

Ако не е прясна е леко по-тъмна на цвят и както са пластовете(на котлетите)...Те не са стегнати ,както трябва да е,а са леко отпуснати(да речем...) и това е индикация да не я купувам!!!

П.П. Божкеей....трудно се обяснява по Интернет.... ooooh! Mr. Green Laughing

# 7
  • Мнения: 25 599
Сийче.....Намира се отвреме навреме прясна сьомга...

Ама къде това?
Ако е истински прясна, трябва да е наше производство (какъв срам, не съм чула за такова!  Blush). Ако е вносна и наистина прясна, би трябвало да струва майка си и баща си.
Ама за 20 лв./кг... Някак си не ми се връзва със свежа, прясна сьомга от Канада, например.
Та затова питам какво е "прясна". Ако означава "сьомга-ГМО, отгледана, уловена и замразена през този век, а не през миналия" - О. К. Приемам определението.  Peace

# 8
  • Мнения: 1 243
caprice, много благодаря за информацията! явно наистина е по-евтина там.. във "фантастико", "пикадили" и "карфур", откъде съм купувала досега, сьомгата е на сравнително еднакви цени!

между другото по повод въпроса на Как` Сийка - във "фантастико" има сьомгова пъстърва от български развъдници, която е изключително прясна! горещо препоръчвам на всичко, които не са пробвали още тази риба - малко по-деликатна е на вкус от сьомгата, но не се различава особено като консистенция и външен вид! в норвегия е по-популярна от сьомгата и аз самата се изненадах приятно като разбрах преди няколко месеца, че има развъдници за нея тук, в българия..
Wink

# 9
  • Мнения: 5 001
Сьомговата пъстърва няма нищо общо със сьомгата......Сьомгата е мазна риба,като се нареже на шайби(котлети) те са големи и пластовете на месото на рибата са ясно изразени и по-големи.
Сьомговата пъстърва на мен лично ми е суха риба...Вярно розова е както истинската сьомга,но си е кръстоска между пъстърва и сьомга...Ааааа не - МЕРСИ! Не искам!

Сийче...Ще питам зарад' теб  Hug....В рибарския магазин(имам си приятели там) как стои точно въпроса с рибата......Ама аз също я взимам за около 20 лв килото.....Но е хубава наистина и е свежа....Пък винаги,когато не е била прясна те ми казват "Т'ва не е за тебе"...." Избери си нещо друго"

# 10
  • Мнения: 3 411
Сьомговата пъстърва е великолепна! Много я харесвам  Heart Eyes ох, не говорете за такива вкусни неща късно вечер   chef

# 11
  • Мнения: 1 243

е, хайде сега, нищо общо нямала.. аз съм написала какво общо мисля, че има и съм обяснила по какви причини я препоръчвам на фенове на сьомгата.. не съм написала, че двете риби са взаимозаменяеми, а в интерес на истината на мен сьомговата пъстърва ми харесва повече!
 Peace

# 12
  • Мнения: 5 001

е, хайде сега, нищо общо нямала.. аз съм написала какво общо мисля, че има и съм обяснила по какви причини я препоръчвам на фенове на сьомгата.. не съм написала, че двете риби са взаимозаменяеми, а в интерес на истината на мен сьомговата пъстърва ми харесва повече!
 Peace
Ами няма наистина нищо общо! Това,че я харесваш е просто въпрос на вкус......Не съм искала да се заяждам....Не се дразни излишно!  Hug (и без това стреса в ежедневието е достатъчен...няма нужда и от него тук във форума!)

# 13
  • Мнения: 25 599

Сийче...Ще питам зарад' теб  Hug...

Ще ти бъда много благодарна, ако успееш да разрешиш тази загадка.  Grinning
Сетих се, че съм чувала за един метод за замразяване на риба, която след размразяване приличала на току-що уловена, дали не става въпрос за нещо такова?  Thinking

# 14
  • Мнения: 5 001
Сетих се, че съм чувала за един метод за замразяване на риба, която след размразяване приличала на току-що уловена, дали не става въпрос за нещо такова?  Thinking
Ще питам ,пък ще видим .....(дали ще ми кажат е друг впрос....).....Аз съм длъжна да опитам... Mr. Green

# 15
  • София
  • Мнения: 461
В ТЕМПО цената е 16лв и стотинки,а филето беше към 18лв.Ние си взехме преди 2 дни.Прясна и евтина Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 461
тук може да видите цените http://www.tempo.bg/bg/promotions/#prev-page

# 17
  • София
  • Мнения: 1 312
В Карфур има котлети съомга по 17лв килото. Иначе се намира по суперите и рибарските магазини ,но по 24,25лв  Аз купувам и я правя на тефлонов тиган за 5минути става Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 164
2 пъти купувам уж прясна риба от Карфур и се оказва не съвсем свежа... Sick Трети опит няма са има.

# 19
  • Мнения: 9 107
Сетих се, че съм чувала за един метод за замразяване на риба, която след размразяване приличала на току-що уловена, дали не става въпрос за нещо такова?  Thinking
Ще питам ,пък ще видим .....(дали ще ми кажат е друг впрос....).....Аз съм длъжна да опитам... Mr. Green

Мастерче, не знам какво ще ти кажат, но сега ще се запиша, за да ти следя отговора  Laughing Laughing

Да се разберем кое е прясно и охладено - червено месо до 10 дни, птичи меса - до 5 дни, а рибата е 2-3дни.  а дивеча - до 15  Laughing Laughing ама познай колко ми държи да го държа пък него. Друг е въпроса шоково замразяване при производител и размразяване в магазинната мрежа.   Никоя риба (особено норвежка сьомга) не може да се улови някъде от северни морета и дойде до наше Метро, преминавайки първо през централен склад в СФ и разпределяно по другите  (или други магазини)  и да се продава прясна... При това винаги да има. Практически не е възможно.  
Получава се нещо като 90% от охладеното месо, което се продава в месарските магазини - че то в БГ няма вече толкова отглеждани животни, колкото продават за  newsm78 месец сигурно месо.  Ей тук с очите си съм виждала как продават месо за охладено, което преди това се реже с машина на котлети, както е замръзнало; пилешко филе купих охладено, което обаче като подадоха  беше замръзнала топка; разни овкусени мариновани... също замразени изсипват в тавите във витрината и се размразява. Ама цената е другаааа, не като на замразеното.  Там е истината.
Че и със сьомгата така.  Но като е с хубав розов цвят, поне знаем, че е веднъж замразявана само и след това размразена. Ако остане непродадена и се замрази/размрази още веднъж... тогава става "увяхнала" - предполагам  такава не са ти препоръчвали да купваш.

а сьомговата пастърва си е пастърва. Отглежда се в БГ.  Но не е сьомга. А ние пък пастърва не харесваме. Виж, ако има сьомга всеки ден, ще откажа дивеча

# 20
  • Мнения: 945
Че тя в България сьомгата по-евтина от тука, бе Rolling Eyes И как става тоя номер - хем прясно уловена, хем по-евтино newsm78 Аз тук(Канада) често си купувам сьомга, по-често пушена, че сушито е по-хубаво с пушена сьомга, но често купувам и замразена, че прясната много удря по джоба Wink
И ме е яд - толкова риба тук, а скъпа Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 1 243

хаха... да, в българия наистина прясната сьомга е по-евтина отколкото в норвегия!

между другото там аз също купувах само замразена, първо, защото беше по-евтина, и, второ, защото норвежките ми познати ми казаха, че фактически замразената риба е много по-прясна от другата, защото се замразявала дълбоко веднага след като е била хваната и така се съхранявала по-добре отколкото прясната, която била транспортираната и прехвърляна из хладилници и камиони дни наред..
Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 411
Стана ми интересно каква е цената на сьомгата в Норвегия Simple Smile Бихте ли споделили?

# 23
  • Мнения: 1 243

ами най-най-евтината сьомга, която е на малки парченца, а не котлети или хубави филета, замразена струва около 30 лв  за килограм.. прясната сьомга от витрините в магазини за хранителни стоки или специално за риба е 50-60-70 лв в зависимост от магазини и вида на парчетата.. големи, хубави парчета, половинката на една риба примерно, маринована и замразена е около 55-56 лв за килограм..

(а между другото тази сьомгова пастърва, която толкова много не харесвате явно, там е по-скъпа и се смята за по-голям деликатес от самата сьомга!)

така или иначе, обаче, това не е особено определящото, защото в норвегия килограм пилешко месо струва около 50 лв и изобщо всичко е 3-4-5 пъти по-скъпо отколкото в българия!
Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 411
Джени, благодаря за изчерпателния пост Simple Smile много харесвам сьомговата пастърва, е, като оставим настрана ужасните ѝ кости, но няма съмнение, че е много вкусна. сьомга съм яла единствено в чужбина, тук имам някакви задръжки да купя  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 2 018
caprice, като каза кости - повече кости ли има от обикновената пъстърва...

Въобще не ми се дават пари за шаран, че мирише ужасно, но да ви кажа, че наскоро ядохме дунавски шаран. Е много вкусен и въобще нямаше миризма. Но явно защото живее в течаща вода... За жалост този шаран не се продава по магазини и борси.

# 26
  • Мнения: 3 411
caprice, като каза кости - повече кости ли има от обикновената пъстърва...
не мога да преценя  Rolling Eyes, но има доста кости, при това дребни. като цяло за мен рибата не е сред удачните храни за гости.
тази година за Никулден се спрях на хоки. Шаран не обичаме  Sick

# 27
  • Мнения: 411
... като оставим настрана ужасните ѝ кости,
чак пък ужасни. Има една централна кост, която сравнително лесно се маха /ако правилно е отворена рибата/, след изваждането й се опипва филето и ако е останало нещо се вади.

# 28
  • Мнения: 3 411
... като оставим настрана ужасните ѝ кости,
ако правилно е отворена рибата
е, явно не съм я отворила правилно  Laughing

какви гарнитури приготвяте към рибата? (като изключим картофите във всякакви форми)

# 29
  • Мнения: 1 243

сьомгата много често вкъщи ядем с броколи и/или моркови (освен картофи).. в норвегия много често се яде с аспержи, но тук това е малко по-сложна гарнитура! пробвала съм и със задушен спанак и пак е хубаво!
Simple Smile
през лятото много обичам всякакви зелени салати с риба, но в момента - по-скоро ги избягвам!

# 30
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
От Метро купувам сьомгата- когато вземам цяла риба, около 2.700 кг. до 3.000 кг е по 12-13лв /кг. Цяла риба излиза до към 35-6 лв. Има и за супа и поне 2-3 вечери.

# 31
  • Мнения: 1 354
Лесна рецепта за сьомга, тамън утре е Никулден Simple Smile
http://gotvene.eu/%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0% … 0%BC%D0%B3%D0%B0/

Общи условия

Активация на акаунт