Извднъж отказа да ходи на градина?

  • 2 881
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 738
И моето дете днес за първи път откакто ходи на градина каза, че не иска да ходи. Рева, тръшка се. Не можахме да проведем никакъв диалог. Цял ден ще съм на тръни, надявам се довечера да се разберем каква е причината. Звънях в градината, казаха че е вече спокоен. Но се притеснявам.

# 16
  • Мнения: 3 161
Моят син е на 5, тръгна наскоро, отначало с желание, но сега също не иска. В размисъл съм дали да го натискам или д а го спра, ако продължи да упорства. Или да му кажа, че министърът е казал да ходи?  Mr. Green

Последна редакция: вт, 15 ное 2011, 15:03 от Емем

# 17
  • Мнения: 15 379
Емем, първо потърси причината за отказа му.
Министърът да почака Laughing.

# 18
  • Мнения: 3 161
Емем, първо потърси причината за отказа му.
Министърът да почака Laughing.


Ми аз съм наясно в общи линии... свикнал е на свобода, друго отношение у дома и в плейцентъра (2 години прекара в родителски кооператив "Плейцентър Приятели"; социализиран е, но не е научен много да изпълнява команди и да 'слушка')... донякъде искам да се научи малко и да е по-дисциплиниран, да е с други деца, но пък не искам да му възействат с методи от типа на "министъра каза"...

# 19
  • Мнения: 15 379
За Министъра - много ясно. Просто шега.
И моето в първите дни и дори месеци имаше подобен проблем. Просто е доста глезен у дома.
Сам се справи. Избива го на суета, иска да се хареса. И успява.

# 20
  • Мнения: 4 615
Моето ще се хареса ли? Вече и аз не знам какво да мисля. Две седмици ходи и не спира да реве. Там иска да я носят, не играела с децата, а всички ги познава от преди. Играела е с тях. Напишква се по няколко пъти за трите часа през които е там. Не желаела да ходи до тоалетната. Хленчила по цял ден, а като наближи време да я взема започвала да реве. И ревяща си я взимам. Не спира да повтаря, че не иска там, не е хубаво. Тя също е глезена, социализирана, но с напредване на дните в градината не става по-добре. Иначе пък почти веднага след като я взема се "окопитва", дори разказва с известна доза ентусиазъм за градинката. Просто като й каже, че "утре пак ще си играеш" и започва мрънкане и преговори. Не е ходила на ясла, не е делена от нас. Според учителките се адаптира нормално. Ама това ли е адаптацията? Да ревеш почти непрестанно и да не искаш да играеш? Макар днес поне да не е протестирала и да е седнала дори на столчето да слуша приказки.

# 21
  • Мнения: 15 379
Макар днес поне да не е протестирала и да е седнала дори на столчето да слуша приказки.

Ето че Маги се адаптира. Много бавно, но е факт.

Ще си скъсаш сърцето и нервите, но е така, докато мине целият процес.
До краят на първа група често тръгваше с уговорки. Когато през юни настанаха сборните групи и вече бяха дежурни учителки, а не неговите, го изтръгваха от ръцете ми с рев. Не успя да свикне с чуждите деца и госпожи.
И той на ясла не е ходил, много контактен, емоционален, глезен. Обръща му се огромно внимание у дома, работим заедно, играем, четем и т.н. Живее с мисълта, че света се върти около него и определено не греши Laughing. Нали ние сме неговият свят.
Сега вече е втора група и определено има огромна разлика. Но все пак - за по-емоционалните градината е доста голям стрес. Съдя по моето дете - желанието му да бъде харесван, обичан, търсен е над всичко. Полага огромни усилия, за да печели овации, да е послушен и изпълнителен. Като си го взема е направо каталясал. И колкото и да обича да говори безспир, поне 10-тина минути мълчи, преди да включи латерната.

# 22
  • Мнения: 3 066
И ние имахме този проблем. Отказа да ходи и плачеше миналата седмица,а тази без проблем ми махаше за довиждане и оставаше весела. Дори днес я похвалиха,че е много социално дете ,играе с всички, и запомнила всички песни,та на Коледното тържество ще е с главна роля в пиесата.
Доста се притесних миналата седмица и я питах защо ,какво ,но нищо конкретно не ми казваше.
Иначе месец преди това ходеше от началото без проблеми ,но се надявам да е било просто период на носталгия по дома и свободата там.

# 23
  • Мнения: 4 615
Ето че Маги се адаптира. Много бавно, но е факт.


Не е, Сърчи, не е. Tired Спряна е от градина по съвет и на психолога. Това е положението. Явно на нашия род градината не му понася.
Каквото пишеш за Тео важи и за Бръмби, ноооо стреса се оказа непосилен за нея явно. Сега се борим с последиците.

# 24
  • Мнения: 15 379
Моят съвет е да изчакаш да порасне с 1 година.
Много вероятно е, когато навърши 4, градината да не е проблем и да тръгне с удоволствие.
Дали ще може да си пазите мястото обаче?

# 25
  • Мнения: 4 615
Така ще правим. Ще си плащаме таксата една година и ще ни пазят мястото.

# 26
  • Мнения: 498
Привет, ако позволите да се включа и аз.
Тръгнахме на градина от началото на октомври - ходи 3 дена, разболя се, стоя вкъщи до края на месеца, началото на ноември за една седмица пак ходи - пак се разболя и до днес още не ходи. От първия ден до днес не е спрял със ставането да казва че не иска. Разбира се обяснение защо не иска-няма. Той и много не може да говори. Не яде изобщо. Т.е. сутрин само каша, и никакви манджи, супи, по едно време и солетите отказа. През нощта някой път се буди и казва че не иска. Като чуе думата градина (аз казвам на парка като излизаме, че отиваме в градината- и той си прави асоциация с детската) и се започва рев... Уж учителките са добри, не са го били (защото знам и такива случаи по принцип), не са го насилвали нещо (пак доколкото мога да вярвам). Някакъв стрес преживя това дете. Също е свикнал, четох по-нагоре както каза друга мама да е волна птичка. Затвореното пространство го побърква явно. И шума и т.н. Записах го тази седмица на английска забавачка. Там поне родител,баба,дядо и т.н. може да стои вътре в началото докато детето се адаптира. Първия час имат български, втория английски - по български малко мрънка, но по английски седи и не мърда час и половина при госпожата (която е толкова добра, толкова мила - явно това му е допаднало) и там седи с огромно желание.
Имам и питане. Тъй като педиатъра каза да го спра за известно време от градината, за да не му нанасям повече травма, защото той е много нежничък и дребничък и т.н. и ми даде някакъв талон ... не е пред мен, но по спомен че има трудност да се адаптира в градината. И тук ми възниква въпроса, то явно и с директорката трябва да говоря, но ако сте наясно - пуска ли се някаква молба или нещо, за да не заплащам всеки месец пари, като не ходи, но да ни се пази мястото. След нова година живот и здраве ще го пробвам пак дали ще се адаптира.

# 27
  • Мнения: 15 379
Ина, задължена си да плащаш абонаментна такса в размер на 50% на пълната такса от 60 лева. Т.е. всеки месец дължиш 30 лева.
Така ще си пазиш мястото на детето в градината.

# 28
  • Мнения: 498
Мерси, но явно е по договорка с директорката или нещо подобно. Защото в друга детска градина на една приятелка детенцето й много боледува. Хем са там на мястото на друго дете, т.е. неприети по регламент-хем не плаща, когато не ходи. А пък на нас първия месец когато ходи само 3 дена - пак не ми взеха пари. Втория за едната седмица ходене - да дадох 30 лв. И за това си мислех, че се попълва някаква молба, или нещо подобно, но може би ще е на лични приказки с директорката.

# 29
  • Мнения: 15 379
Ина, не може с договорка с директора. Има закон и той трябва да се спазва:

Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.
(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.
(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4

Обърни внимание на ал. 4.
Отсъствало или не, се заплаща такса, която има характер на абонамент. При такса от 60 лева, сумата за заплащане е в размер на 50%, т.е. 30 лева.

Общи условия

Активация на акаунт