Училищни униформи и безумни цени

  • 37 266
  • 142
  •   1
Отговори
# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Във всички фирми за работно облекло ще ви направят логото.
Преди 2 години някъде правихме по подобен начин фирмено лого - взеха 8 лв за дизайн и изработка на матрицата и всяко лого после беше по 80 ст. Нещо такова.
Друг е въпросът, че всяко училище си има изисквания - за някои само логото да се прикачи към каква да е дреха е ОК, но за други логото трябва да е към точно определена блуза, риза и т.н. ...

# 136
  • Мнения: 1 347
 Не бях срещала такива евтини оферти за единични бройки. Иначе когато униформите ни бяха от "Бонита", категорично отказаха да ни продадат само емблеми. Следващата фирма, с която я смениха, не правеше никакви проблеми.

# 137
  • Мнения: 197
Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си, а такъв посредник може лесно да урежда бродирането/печата, вместо всеки родител сам да се чуди какво да прави с файла, който са му предоставили. Логото... какво значи да е защитено? Защитено е откъм начини, по които се прилага, но иначе няма как да е тайна, нали? И за емблемата на Червения кръст има страшно строги ограничения кой и как може да я ползва, но това не значи, че който смята да я ползва по предназначение, не може да си я отпечата, където пожелае. На мен лично ми се вижда добра идея.
И аз така си помислих, само че нещата са малко навързани. Училищата с нормални цени на униформите биха се съгласили но няма да има интерес от страна на родителите. Училищата с високи цени на униформите, които не продават емблеми отделно не биха се съгласили. Тук не ми се коментира дали е политика на фирмата производител или заповед на училищната управа. В този случай производството на емблемите ще става без съгласието на училището а и родителите сами трябва да си търсят униформи на които да сложат тези емблеми. Самите униформи не са ей такива най обикновени. Те са доста сложнички. Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или суичери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в по-горе изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.

# 138
  • Мнения: 2 190
biborana,
Чудесно е, че имаш тълкувание което обаче както казваш сама не върши работа пред МОН. И до колкото разбирам се справяш самосиндикално. Въпроса обаче е, че повечето родители незнаещи законите  смятат, че става нещо нередно и подават жалби за разлика от теб, които жалби разбира  се отхвърлят.
Резултата: номера с униформите минава и училищата си ги изискват.

Sisi73,
Извинявам се, че отговарям със закъснение.
Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи. Това е все едно Домсъвета да ти избере съпруг, защото не е без значение, кого ще доведеш да живее в блока! Laughing
Такова решение е нищожно и не поражда правни последици. Не е необходимо да се пишат жалби до никого (нямам време да оправям чужди глупости и да образовам хора, които не искат да се образоват). Такова решение се игнорира. Ако иска другата страна да пише жалби и да води дела.

"справяш самосиндикално" - може и така да се каже. Моята гледна точка е - аз отговарям само за себе си и в съдружие за бащата за непълнолетното ни дете. На никого не съм длъжна, никой не ме е упълномощил. (насила можеш да вземеш, насила не можеш да дадеш). Обаче споделям своите знания и всеки решава какво да прави.

Е нали логото е защитено. Какъв бизнес ви се привижда ...
Barbabelle, странен начин на мислене - щом е бизнес, значи има нарушение!
Очевидно има търсене (въпрос от родител), когато то стигне критична точка, се появява и предлагане. Ако някой реши да развива бизнес с емблемите - да си проучва законовите норми.
(Интересно дали училищата са си "оплели кошницата" и разполагат с документи за авторското право на емблемите. newsm78)

Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си,
Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или суичери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в по-горе изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.

Sisi73, доста странно тълкуване на казуса 125-то и униформите.
Поради безумно високите цени и надигналото се родителско недоволство, точно 125-то официално призна:

1. Родителите не са задължени да закупуват задължителните елементи от униформата от фирма „Бонита Стил“, стига да са спазени описаните изискванията за вида и цветовото решение за училищната униформа.
2. При желание от страна на родителите те могат да получат логото на училището в библиотеката , като подписват декларация, че ще го използват единствено при самостоятелното изработване на униформено облекло за своите деца.

Пълният текст може да видите тук: http://sou125.com/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA-%D0%BD%D0 … 0%B5%D0%BB%D0%B8,

Родителите не са длъжни да купуват униформи на безумни цени!

# 139
  • Мнения: 197


Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи.
Аз не съм сигурна, че точно ПС избира фирмата. След като училищата имат право да обявяват обществени поръчки за ремонти, да сключват договори с външни фирми за курсове и да отдават помещения под наем, защо да не могат и да избират фирма за изработване на униформи. Друг е въпроса, че договора с фирмата е неизгоден за родителите.

Защо не? Много пуща вероятно ще дадат съгласието си,
Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или свечери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в покори изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.

Issi73, доста странно тълкуване на казуса 125-то и униформите.
Поради безумно високите цени и надигналото се родителско недоволство, точно 125-то официално призна:

1. Родителите не са задължени да закупуват задължителните елементи от униформата от фирма Бонета Стил, стига да са спазени описаните изискванията за вида и цветовото решение за училищната униформа.
2. При желание от страна на родителите те могат да получат логото на училището в библиотеката , като подписват декларация, че ще го използват единствено при самостоятелното изработване на униформено облекло за своите деца.

Родителите не са длъжни да купуват униформи на безумни цени!
И тук се връщаме на изходната точка. Или всички се вдигат, подават жалби и сезират прокуратурата за да има резултат и лека промяна, или си купуваме скъпички униформи а еденици обясняват на учителите как стоят нещата законово. Колкото до примера, да не е точен но и в случая е безсмислено да се произвеждат емблеми.

# 140
  • Мнения: 2 190


Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи.
Аз не съм сигурна, че точно ПС избира фирмата. След като училищата имат право да обявяват обществени поръчки за ремонти, да сключват договори с външни фирми за курсове и да отдават помещения под наем, защо да не могат и да избират фирма за изработване на униформи. Друг е въпроса, че договора с фирмата е неизгоден за родителите.


Обществените поръчки се обявяват, когато харчат обществени средства, т.е. такива, които са предоставени от републикански или общински бюджет, или от някои донори. Понеже на учителите им се полагат пари за дрехи, (вероятно) училищата могат да обявят обществена поръчка за учителски униформи.

А обществените поръчки (ОП) се обявяват по определен ред - ЗОП. До 2009 в АОП има обявени ОП за училищни униформи, но тогава е имало някакво финансиране. Интересно като избират уж задължителни фирми, защо училищата не ги избират по правилата на ЗОП? newsm78
Когато плащат родителите - те решават от кого да купуват и на какви цени.

А, въпросът дали нещо е изгодно за родителите е най-важният. Затова никой не може да взима решение вместо родителите как ще си харчат парите, от къде и за какви пари ще купуват дрехи за децата или къде ще поръчат емблеми.

# 141
  • Мнения: 770
Да споделя опит и аз. Днес си избрахме униформите (по-скоро част от тях, защото ако трябва да поръчаме от всичко.... не ми се мисли  #Crazy) в Бонита. Мисля, че цените са доста завишени и ако наистина са спечелили обществената поръчка, то едва ли е било на основание най-ниска цена... Не знам, но за двете ми деца излезе почти 260 лв като сме ползвали и 5% отстъпка хихи и отново да подчертая, че сме се ограничили при избора си... По принцип съм за униформите, но цените им ТРЯБВА да са поне като на "нормалните" дрехи.

# 142
  • Sofia
  • Мнения: 305
Не си купувайте униформи, освен ако не си заслужава и сте сигурни, че детето ще ги носи. В нашето училище ни мрънкаха за униформи, родителите ми се изсипаха( и то за непълен комплект) и после никой и нищо не каза "трябва да носите униформите".  newsm78 Оттук следва, че всичко е било ненужно. Но и да ми бяха казали да я нося, щях да откажа - нито полата ми харесва, платът на бялата риза прозира и като цяло цветовата гама е ужасна. Мострите, които мерихме за определяне на размерите бяха не само други(като цвят и май и модел), но и по-добро качество  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт