Половин такса в ОДЗ

  • 6 222
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 693
Моля, който ползва отстъпка от таксата за родители студенти или две деца посещаващи различни общински заведения да сподели какъв е редът за подаване на документите (какви са точно) и колко време след подаване на документите може да се възползва от привилегията.

# 1
  • София
  • Мнения: 9 517
аз имам опит от миналата година - документите можеше да се подадат по всяко време, но намалената такса влизаше в сила от следващия месец, т.е. ако сега подадеш документи, ще ти се отрази чак при плащането в началото на декември. Документите бяха молба по образец - даваха я от детската, копие от актовете за раждане на двете деца - ползвах намаление за две деца в едно заведение  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 3 284
На мен ми поискаха и декларация за родствени връзки (издава се от ЕСГРАОН за 5лв бавна поръчка).
Не разбрах защо актовете за раждане не са достатъчни да удостоверят кои са родителите.

# 3
  • Мнения: 693
Да и аз не разбирам защо трябва да вадя и декларация за родствени връзки!? Бавната поръчка колко дни е?

# 4
  • София
  • Мнения: 4 549
Документите бяха молба по образец - даваха я от детската, копие от актовете за раждане на двете деца - ползвах намаление за две деца в едно заведение  Peace
Т.е. ако и 2-те деца са в едно ДЗ, пак трябва да се подава декларация?

Аз уж питах на родителската на каката щото на малкия забравих да питам и учителката ми каза - ама как, нали и 2-мата са тук, то автоматично ще се отчете, че имате намаление...

# 5
  • Мнения: 11 398
Съвсем наскоро четох някъде, но не помня дали на сайта на Дирекция Образование или на сайта на детските градини, официално съпбщение, че вече не се искат такива удостоверения. Ще погледна пак къде беше информацията.

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
Документите бяха молба по образец - даваха я от детската, копие от актовете за раждане на двете деца - ползвах намаление за две деца в едно заведение  Peace
Т.е. ако и 2-те деца са в едно ДЗ, пак трябва да се подава декларация?

Аз уж питах на родителската на каката щото на малкия забравих да питам и учителката ми каза - ама как, нали и 2-мата са тук, то автоматично ще се отчете, че имате намаление...

поне в нашата градина трябва да подадеш молба, за да ползваш тази преференция и както писах - половината такса влиза в сила от месеца, следващ месеца на подаване на молбата  Peace

# 7
  • Мнения: 8 197
Когато малкият беше на ясла, просто представих бележка от градината, която посещаваше големия. Не съм писала никакви молби.
Сега, когато и двамата са в една и съща детска градина, пък съвсем нищо не съм направила. При малкия отразяват намалението (при нас е 25%) направо във ведомостите.

# 8
  • Мнения: 11 398
http://www.sofia-obrazovanie.bg/index.php?load=viewnews&nid=136

Ето го и текстът, не съм сигурна за какви случаи точно се отнася, тъй като Наредбата не е в мен да я видя:

"Уважаеми колеги, Във връзка със становище, предоставено от дирекция "Правно-нормативно обслужване" при Столична община, Ви информираме за следната промяна относно необходимите документи за ползване на преференциите по чл. 39 от Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги: 1.По чл.39 ал.1 т.3: Необходимо е само заявление-декларация по образец. Не е необходимо родителите да представят и удостоверение от района по местоживеене за семейно положение и родствени връзки издадени в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията, тъй като това води до утежняване на процедурата по освобождаване от такса на децата, визирани в чл. 39, ал. 1, т. 3 от Наредбата.   "
 
Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
1. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца, чиито родител/родители са със 71 на сто и с над 71 на сто трайно намалена работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;
2. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадено заявление от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
3. третото и следващи деца на многодетни родители.



Последна редакция: пн, 24 окт 2011, 17:58 от petiaivanov

# 9
  • София
  • Мнения: 3 284
Вече е късно, аз си бях извадила такава декларация заради помощта за раждане и просто я преснимах. Но благодаря,  добре е да зная, ще съветвам други да не се разкарват до ЕСГРАОН напразно.

# 10
  • Мнения: 693
За мен не е късно, но чл. 39 не включва ползване на намаление на таксата при родител-студент или второ дете посещаващо друго общинско заведение Thinking нещо аз ли не разбирам?! По скоро нашия член е 41-ви, в случая т. 3

Последна редакция: пн, 24 окт 2011, 19:46 от Katinche

# 11
  • Мнения: 11 398
Още малко информация, дано е полезна на някого:

http://www.sofia-obrazovanie.bg/files/20100608_6480b.doc

І. Необходими документи и срокове за представянето им за ползване на преференции при заплащане на такси за детска градина.

1.   По чл.39 ал.1 т.1: Заявление-декларация по образец и(в зависимост от обстоятелствата):
•   медицинска експертиза за намалена работоспособност на родителя / родителите
•   удостоверение от района по местоживеене за семейно положение и родствени връзки, издадени в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията;
•   копие от смъртен акт на родителя;
2.   По чл.39 ал.1 т.2: Заявление-декларация по образец и медицинска експертиза за намалени възможности за социална адаптация;
3.   По чл.39 ал.1 т.3: Заявление-декларация по образец и удостоверение от района по местоживеене за семейно положение и родствени връзки издадени в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията ;
4.   По чл. 40, ал.1 – Заявление от родителя/настойника;
5.   По  чл.40, ал .3 –  Медицински документ
6.   По чл.41, ал.1, т.1:  Заявление-декларация по образец и дубликат на удостоверение за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията;
7.   По чл.41 ал.1  т.3: Заявление-декларация по образец и уверение от училище или ВУЗ;
8.   По чл.41 ал.2:  Заявление-декларация по образец и удостоверение за семейно положение и родствени връзки, издадени от района по местоживеене в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията;
9.   По чл.41 ал.3:  Заявление-декларация по образец и удостоверение за семейно положение и родствени връзки, издадени от района по местоживеене в едномесечен срок от датата на подаване на декларацията, служебна бележка от др. детско заведение(ако децата са настанени в различни общински детски заведения);
10.   Заявлението за ползване на частично или пълно освобождаване от такса и приложените документи се подава в началото на учебната  година, за която се отнасят, както и при промяна в обстоятелствата.
11.   Документите за частично или пълно освобождаване от такса се разглеждат и одобряват от директора и се съхраняват в класьор за всяка учебна година от ЗАС.

# 12
  • Мнения: 693
Благодаря, изясних си нещата!

# 13
  • Мнения: 25
Здравейте знам че темата е много много стара но искам да попитам нещо.
Въпросът е следният имам три деца, като две от тях са от първият ми брак а третото от вторият .Пуснах малкия на ясли и от там ми казаха че третото дете неможе да се възползва от освобождаване от таксата .
Само да поясня че при раздялата ни със бившият ми съпруг двете деца останаха при него .Моля ако някои знае нещо нека пише. Благодаря предварително

# 14
  • софия
  • Мнения: 17
Здарвейте, темата е стара, но да питам деца в различни градини, какви документи се попълват?

Общи условия

Активация на акаунт