Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 25 окт. 2011, 21:20 ч.

Повръщане?

• 759
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
Здравейте, имам бебче от няколко дена и ми излизат много въпроси. Вероятно като се поровя, ще намеря отговора, но ми е лудница още и нямам време за това, че бебчо иска внимание.

Родих в петък, дадоха ми бебето в събота сутринта, от тогава се опитваме да се кърмим на поискване. Вече има мляко и малкия си хапва, но днес повръща по малко след всяко ядене.. и после иска почти веднага пак да яде. Притеснявам се повръщането да не значи, че е преял и като му дам веднага пак да не му натоварвам коремчето само. От друга страна не пълни много памперси... днес не е акал цял ден.. и вчера, освен ако не е било в един памперс, дето му смениха в болницата и незнам какво е имало вътре.

# 1
  • Германия
Здравей Pow и честито бебче!  bouquet

Представям си какво е около теб, радостната суматоха у дома с новия член на семейството и..най-вече грижите около повръщането.  Надявам се, че в болницата са ти показали как се поставя бебето на гърдата, така че да обхване възможно повече от ареолата около зърното и да прави добър вакуум. Тънкостта тук е, ако бебето засуква и въздух, освен кърмата, вероятно после при оригване, заедно с въздуха да връща и част от поетото мляко.

Друго, което понякога причинява повръщане е, ако струята е силна и бебчето не смогва на този приток също д се нагълтва с въздух. В такива случаи често помага, когато се усети слизането на млякото, да се свали за кратко бебето от гърдата, и после отново да се сложи да суче, като се внимава разбира се, да е поставено правилно.
При някои бебета помага, ако сучат "срещу" гравитацията - тоест или в т. нар. биологична поза (бебето е полегнало по корем върху корема на мама- ако е възможно  ето така например или след секцио раждане, е добре да се подложи малка възглавница, която да пази от ритащите крачета или бебето е разположено странично полулегнало) и майката е удобно облегната назад, така че, наистина да може да се отпусне по време на кърмене.

Според сметките ми малкият е на почти седмица и големината на коремчето му е някъде колкото кокошо яйце или към 10-ти ден достига големината колкото голямо топче. Можеш да си представиш какво количество се вмества и вероятно ако му идва в повече, няма как да не върне малко.
Отделно от това, вероятно сега прави първият си скок в растежа и за такива фази е обичайно, да сучат често, хаотично, някои спят лошо, други - обратно, спят дълго и е нужно мама да поеме инициативата, за да получават редовно храната си.
Това, което е достоверен признак за достатъчно поето мляко при изключително кърмените бебета, са напишканите пеленки /поне 5-6/ и поне 2 наакани, като нааканото е по-голямо от размера на монета от 1 лев. Друго, по което можеш да се ориентираш е лигавиците да са влажни, кожата да е еластична и розова, бебето да има добър тонус.
Би било оптимално, да имате минимум 8, а най-добре 10 хранения в денонощието, вкл. поне 1 нощно кърмене. Не е страшно, ако има моменти, в които 2 кърмения са толкова продължителни, че се сливат 2 в едно. Важното е бебенцето да суче ефективно (можеш да го видиш по ритмично движещата се челюст и слепоочия и звука на преглъщане) и да се слага на гърдата още при ранните признаци за глад (примляскване, сукателни движения на устните, въртене на главата в търсене на гърдата) и съответно - да му се остави време да се насуче, докато самичко пусне гърдата.
По възможност, е добре да не се дава залъгалка или други течности /чай, глюкоза, вода, защото те само заемат място в коремчето на бебето, но не носят (достатъчно) калории за да се развива мъничето/.
Би могла спокойно да потърсиш някоя от ЛЛЛ-майките в София, ако възникнат още въпроси или просто искаш да си сигурна, че бебето е поставено добре на гърдата например. Чрез  сайта на ЛЛЛ или нац. телефон 0888-555-385 можеш да провериш, кой е най-близо до теб или при добро време и ти се чувстваш добре, да посетиш Бебешкото кафе или среща на ЛЛЛ. И разбира се, ако повръщането продължава, е добре да се консултираш с педиатър/ка та ви.

С приятеЛЛЛски поздрави и дано съм помогнала поне мъничко  Hug

# 2
  • София
Благодаря много за отговора. Ще се опитам да последвам съветите ти.
В болницата разбира се, че не са ми показали каквото трябва, аз не съм и очаквала Simple Smile  Бебчо мисля, че не засуква правилно зърното... в началото докато имах само коластра, той хич не проявяваше интерес и тогава се радвах както и да го захапе.. сега имам малки ранички на върха на зърната ... не знам обаче как да го накарам да захапе хубаво и ареолата.. май трябва да поработя над това.  Може би наистина трябва да дойда на някоя сбирка да видя как точно става. Иначе - не давам нищо, освен кърма, давам му щом почне да се върти с отворена устичка и да търси гърда - веднага го слагам, оставям го докато сам не пусне. За пелените.. мисля, че ги пълни достатъчно (вече).. докато бях в болницата не, но вчера например имаше 4 наакани и то бая - май с еотприщи  Mr. Green .

# 3
  • Германия
Йееей, ето това се казва наваксване  Laughing Laughing Laughing Ето тук едно видеоклипче, на което се вижда добро засукване и компресия на гърдата. Или  тук На теория, бебето трябва да отвори добре устата, представи си го, както при прозяване например, след това зърното трябва да е възможно навътре в устната кухина, за да не става това притискане в челюстната част и оттам и болката и разраняването. Така като е поело зърното дълбоко навътре и е обхванало добре колкото може от ареолната тъкан, остава чрез челюстта да "изкара" кърмата. На английски е казано много образно *breast feeding* а не *nipple feeding* именно, защото бебето се храни от гърдата, а не от зърното.
И не се притеснявай да потърсиш консултация на място, защото така най-добре може да се види и при нужда да се коригира засукването.
 Hug

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт